incognito's cee'd

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
incognito
Posts: 170
Joined: 08 Jun 2008, 14:05
Auto: Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP
Location: Bucuresti

incognito's cee'd

Post by incognito »

Masina a fost:
- cumparata prin programul "rabla" de la MIT Baneasa;
- comandata pe 10.06.2008;
- livrata pe 29.08.2008 cu 7 Km la bord.

Modelul este Kia cee'd HB (5D), 1.4 GSL, 109 CP, MT, START (LX), Black Pearl la care am adaugat urmatoarele dotari optionale:
+ E.S.P - include BAS (ESP);
+ jante si anvelope - 205/55 R16V (aliaj 6.0J, fara proeminente, tip C) (AB6);
+ tetiere active scaune fata; suport lombar cu maneta; scaun sofer reglabil pe inaltime (AHR);
+ consola centrala tip DLX (2 compartimente de stocare; cotiere + suport pahare spate tip retractabil) (FAR);
+ scrumiera + bricheta cu iluminare (ASC);
+ oglinzi exterioare tip convex, reglaj electronic, incalzire, vedere panorama, oglinzi exterioare in culoarea exterioara caroseriei, geamuri electrice fata + siguranta (sus & amp; jos cu senzor), difuzoare pentru frecvente inalte (2EA) - fata (disponibil cu oglinzi electrice) (PWF-P);
+ dispozitiv USB 2.0 + AUX (USB);
+ proiectoare ceata (PRJ);
+ lampa lectura la parasolar (MAS);
+ cheie de contact cu telecomanda si deschidere la distanta (2 butoane) (KEP);
+ cheie de contact pliabila, deschidere de la distanta (3 butoane, lama interioara) (FEK);
+ aer conditionat manual (include spatiu refrigerare in torpedou) (ACN);
+ comenzi audio pe volan, maner schimbator cutie de viteza, buton frana de mana - cromate, volan, maner schimbator cutie de viteza, maneta frana de mana, consola podea - imbracate in piele (LPK-P).

La livrare, in urma unor nemultumiri generate de aspectul neingrijit (delicat spus) al masinii si al scandalului de rigoare, mi-a fost oferita prima revizie gratuita.

Am facut CASCO la BCR Asigurari fara fransiza. =D>
A trebuit sa platesc taxa de prima inmatriculare. :(
Am primit prin posta dupa o luna si cardul KAR (nu am avut nevoie de el si sper sa nici nu am).

In scurt timp "am mai dat cu banii" si-n urmatoarele:
- creion corector (Black Pearl - 1K) din targul Vitan dar nu prea sunt multumit de el (oricum, mai bine cu decat fara);
- memory stick USB Lexar JumpDrive Secure II Plus, 4GB (plin cu MP3-uri si folosit zilnic fara probleme);
- scut din plastic de la IMG;
- dispozitiv pentru reglarea intensitatii luminii din bord de la IMG;
- folie protectie bara spate de la IMG (inca nu e lipita).
- presuri din cauciuc si tavita de protectie portabagaj de la http://www.rimimg.ro;
- becuri Philips: H7 X-treme Power, H1 VisionPlus si W5W BlueVision (inca nemontate).

Pregatirea "mandrei" pentru sezonul de iarna a constat in:
- jante din otel/tabla (195/65/R15 91H 5,5Jx15 ET47 5x114,3 d67,1) aduse de cineva din Germania pentru ca la noi nu gaseam;
- piulite de Ford (arata naspa dar s-au potrivit);
- cauciucuri de iarna Dunlop SP Winter Sport 3D (195/65R 15 91T M+S).

Am deja doua dosare de CASCO deschise pentru doua zgarieturi "sublime": una pe aripa dreapta fata si una pe aripa stanga spate.

Pentru GPS am folosit foarte rar un Samsung Omnia (cu iGO 2008) si am fost foarte multumit.

ODO: aproape 10.000 Km.

Uneori regret ca am ales culoarea neagra (este foarte cald :cray: vara pana cand intervine a.c.-ul , mizeria si zgarieturile se vad imediat) dar cand este curata masina e superba! =D>

La categoria "trebuie" avem:
- revopsirea celor doua aripi pe CASCO;
- CASCO nou in august (sper ca fara fransiza desi e cam greu);
- prima revizie in august la MIT Baneasa (bine macar ca e gratuita).

Urmeaza (nu stiu cand):
- polish, ceruire;
- modificari exterioare: bara din fata de pro_cee'd (cu atentie la grila si proiectoare), faruri cu interior negru, eleron, grila de cee'd daca n-o sa fie cea de pro_cee'd, deflectoare, touch up paint, folii geamuri (legale);
- modificari interioare: filtru aer K&N tip conic (model: 57-0683) si kit de curatare K&N (model: 99-5000);
- capace negre (sau ulterior vopsite) decente;
- poate... curatare a.c.;
- poate... curatarea zonei de sub grilajul din fata parbrizului (e nevoie? se poate? ma gandesc la cata mizerie se strange acolo si nu stiu unde ajunge...).

Cam atat. :D
Black Pearl Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP, MT, LX
> august 2008 / ODO 138000 km +
> jurnal de bord

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: incognito's cee'd

Post by mikey_VS »

Mult succes si la mai multi km, fara evenimente neplacute!
Black pearl e... asa cum spui, frumoasa cand masina e curata, altfel... stau cateodata si ma intreb ce mi-a fost de cap (dar apoi imi raspund singur foarte repede: mi-o trebuit masina repede, am luat-o de pe stoc si am avut de ales intre un black pearl sau un so red...)
Tocmai mi-am refacut casco la BCR Asig. si eu, la aniversarea unui an de contract, dar mie mi-au bagat fransiza de eveniment, inca de anul trecut... :x Acum spuneau ca nu se mai poate scoate... :cry:
Te rog sa ma tii la curent cu becurile, si eu vreau sa-mi pun philips-uri X-treme Power si blue vision, si ma intereseaza daca o sa simti vreo diferenta fata de becurile stoc.
Inca o data iti urez succes - si in realizarea modificarilor pe care ti le-ai propus, dar si in rest.
Bafta! :D
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

incognito
Posts: 170
Joined: 08 Jun 2008, 14:05
Auto: Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP
Location: Bucuresti

Re: incognito's cee'd

Post by incognito »

@mikey_VS: Multumesc! :)
Cand voi monta becurile Philips voi scrie aici parerea mea. Cred ca va fi o imbunatatire simtitoare fata de becurile stoc. Cel putin faza scurta mi se pare ca e cam chioara. Din pacate, am citit ca se ard cam repede cele X-treme Power. BlueVision am luat mai mult ca sa fie toate spre alb. Doar proiectoarele vor ramane cu cele stoc.

Am uitat sa pun si o poza cu cee'd-ul meu:

Image
Black Pearl Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP, MT, LX
> august 2008 / ODO 138000 km +
> jurnal de bord

ionutz
Posts: 445
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: incognito's cee'd

Post by ionutz »

Eu am schimbat in noiembrie becurile din faruri si pot spune ca se simte diferenta,nu va ganditi ca foarte mult,dar e ceva(mie mi se pare ca atunci cand ploua se vede mai bine cu Philips fata de cele normale, care in astfel de cazuri sunt chioare de tot),la care se adauga si lumina mai alba!Un prieten cu un logan si-a pus tot philips,dar vision plus(H4) si i s-a ars unu din becuri in 2luni :(
Cred ca depinde foarte mult de noroc si de drumurile pe care mergi, ca de la zdruncinaturile la care sunt supuse in caz de drumuri "MADE IN ROUMANIE".... :smt021
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

incognito
Posts: 170
Joined: 08 Jun 2008, 14:05
Auto: Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP
Location: Bucuresti

Re: incognito's cee'd

Post by incognito »

Am facut la Mit Motors Baneasa prima revizie (mai precis la service-ul Mitsubishi). Revizia a fost gratuita (altfel mergeam la IMG).

ODO: 10.891 Km

S-au inlocuit urmatoarele:
- filtru habitaclu (polen): KIA MOTORS Genuine Parts, Cod: 97133-1H000, FILTER ASSY-AIR (rezultat: A.C.-ul raceste mult mai bine); :smt023
- filtru aer: KIA MOTORS Genuine Parts, Cod: 28113-2H000, ELEMENT AIR FILTER;
- filtru ulei: nu am notat specificatiile;
- ulei motor: Mobil Syst S Special V 5W-30 Fully Synthetic Motor Oil Extreme Performance 5W-30 (4 bidoane de 1L - restul nefolosit mi-a fost predat);
- saiba/garnitura buson ulei.

Constatare:
- grosimea placutelor de frana fata si spate: aproape 10mm.

In afara de cele de mai sus, pe fisa cu operatiunile efectuate au fost bifate mai multe chestii la verificari vizuale.

Impresii:
- au pus o folie de plastic pe scaunul soferului fara sa le cer asta;
- au returnat piesele/accesoriile schimbate la solicitarea mea;
- au completat/stampilat/semnat inspectia antiperforare numai dupa solicitarea mea;
- masina mi-a fost returnata spalata (pardon... mai mult udata si cu apa siroind pe ea);
- nu am observat urme de murdarie in interior;
- nu au acceptat prezenta mea in service decat la final ca sa ma uit si eu pe sub masina;
- durata: cam 1 ora si ceva.

Concluzie: aproximativ multumit :smt003 deoarece am o mare nelamurire legata de uleiul de motor pe care l-au folosit.
Masinea mea are motor de 1.4 GSL. Pe bidonul de la uleiul folosit scrie (printre altele):
- pentru majoritate motoarelor pe benzina si diesel, recomandat in special pentru anumite motoare diesel ...;
- SAE 5W-30 (in manualul masinii difera temperaturile pentru 5W-30 la benzina/diesel);
- respecta API SL (in rest numai referiri la standarde pentru diesel - nicio referire la ILSAC GF-3);
- Made in EU.
Pe internet nu am gasit specificatii decat pentru o versiune aparent mai veche (sintetic, API SJ, recomandat pentru diesel).


Voi ce ziceti de treaba cu uleiul? :smt017
Black Pearl Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP, MT, LX
> august 2008 / ODO 138000 km +
> jurnal de bord

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”