spdblue's thunder

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: spdblue's thunder

Post by spdblue »

Nu vai, nu sunt de acord cu taierea plafonului. Am un coleg care a trecut prin aceleasi probleme. Diferenta este ca el si-a reparat masina de anul trecut, din toamna si inca arata bine. Este adevarat ca dupa revopsire nuanta culorii este ceva mai inchisa. Si-a facut reparatia in Bucuresti. De reparat o voi repara ar nu m-am decis daca aici sau in Bucuresti.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: spdblue's thunder

Post by ida01ro »

+1...subscriu la ce spune akbhar... mai bine niste chit asezat profesionist! recunosc ca nici nu stiu cat de mare este deterioarea...:(
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: spdblue's thunder

Post by spdblue »

Multumesc pentru sfaturi. Partea cea mai deteriorata este plafonul, arata ca o sita, parca ar fi lovit cu ciocanul de batut snitele.
Din cate am vazut exista suficiente materiale bune care sa readuca la starea initiala tabla. Acum va depinde si de cei care fac acest lucru. Sper ca pana la acel moment mentalitatea romaneasca sa se transforme in mentalitatea europeana si "thunder-ul" meu sa redevina acel fulger care rapeste privirile trecatorilor. :lol:
Numai bine tuturor. Drum bun.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: spdblue's thunder

Post by spdblue »

16.840 km., la aceasta cifra am schimbat cauciucurile de iarna cu cele de vara. Le-am pus tot pe cele date de fabricant. Sunt multumit de ele. Pe cele de iarna nu se mai vad dungile de pe suprafata de rulare, cele care erau pe exterior, cu toate acestea uzura este mica, omogena.
Ambele perechi de cauciucuri arata bine.
In plus mi-am rulat cele de pe fata cu cele de pe spate, asa cum arata in cartea tehnica.
Daca mai mergeam mult cu cele de iarna cred ca uzura era cam mare la ele. Si-au facut treaba foarte bine. Cele de vara "aluneca", curg, nu se transforma in ventuze ca cele de iarna. Am facut cateva miscari cu cele de vara, raspund bine la solicitari.
Azi am platit si Casco, iar asiguratorul mi-a dat de inteles ca va fi un bun platnic si ca nu voi intampina probleme. Sa vedem.
Pe curand. Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

cmg_george

Re: spdblue's thunder

Post by cmg_george »

Ne bucuram ca ai vesti bune :)
Si eu o sa trec maine la anvelopele de vara(nu mai ninge nu?).

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: spdblue's thunder

Post by spdblue »

cmg_george wrote:Ne bucuram ca ai vesti bune :)
Si eu o sa trec maine la anvelopele de vara(nu mai ninge nu?).
Pai si daca mai da o ninsoare nu mai are putere. Vesti si mai bune voi avea, sper, dupa ce-mi repar tablaria (grindina), desi parca nu ma lasa sufletul sa-i stric bunatatea de vopsea. Poate am bafta si iese aproape de "original". Va tin la "curent". Numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: spdblue's thunder

Post by spdblue »

20.000 de km., putin sau mult, nu pot sa spun. Important este ca merge cee'd-ul bine (exceptie suspensia care este recomandata de medic pentru cei cu afectiuni ale rinichilor... :mrgreen: iar cei de la service imi spun ca este buna, cred ca ii voi duce intr-o excursie pe macadam (piatra cubica), sigur vor dori dupa sa o schimbe)
Poate consumul in oras ar putea sa fie ceva mai rezonabil, bate intre 7,5 - 9l/100km. Tapiteria arata bine, masina raspunde corect la comenzi.
Se pare ca AC-ul nu mai are acelasi randament cu cel de acum 1 an si jumatate, parca nu mai are aceiasi putere. Am verificat la un coleg care are cee'd si are aceleasi simptome, asta in conditiile in care el de abia si-a facut revizia si are filtrul schimbat.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: spdblue's thunder

Post by scubli »

@spdblue: In primul rand la cat mai multi km in continuare :D
Cat tine de clima, poti sa-i faci o verificare sa vezi in ce stare e, se poate sa se fi evaporat cativa mililitri si sa nu mai dea acelasi randament.

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: spdblue's thunder

Post by spdblue »

Datorita "reviziei tehnice" au mai disparut posturi. Dar sa revin la jurnalul de bord.

Data stelara 27 august 2009, locatie la 150 de ani de autostrazi pe Terra, intr-o tara magnifica denumita Romania, tinutul Brasov; aselenizarea in service s-a produs pe data stelara 10 august a.c.; ghidati prin satelit :lol: de seful de service, d-l Dinu, "terrienii" mi-au acordat toata atentia refacerii scutului (caroseriei) avariat de meteoriti in atacul furibund de anul trecut (grindina).
Pana voi atasa cateva poze pot sa va spun, desi inca nu mi-am scos masina din service, data decolarii fiind programata pe 29.08. a.c., ca sunt multumit, foarte multumit de ceea ce au facut acesti oameni "thunder-ului" care va revenii spectaculos in sanul familiei.
Deocamdata baietii fac ultimele retusuri iar maine mai au de schimbat oarece bielete, care nu au vrut sa mai lucreze la parametrii normali.
In service masina arata mai bine decat una noua =D> sper si la evaluarea din cadrul receptiei sa nu am palpitatii :lol: , cert este ca oamenii acestia lucreaza cu simt de raspundere, daca si materialele sunt de calitatea sufletului lor, atunci pot sa uit de griji. Pe curand. Revin cu ceva poze. Drum bun.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Miki
Moderator General
Posts: 393
Joined: 12 Jan 2009, 13:32
Auto:
Location: BUCURESTI

Re: spdblue's thunder

Post by Miki »

:D ce prezentare ai facut, parca as fi citit jurnalul de bord Enterprise!
Asteptam si pozele!
JUST MIKI FARA MASINA FARA ... PRIETENII STIU DE CE!!!!!
Image
________________________________________

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: spdblue's thunder

Post by spdblue »

Azi trebuia sa-mi ridic masina. Din pacate de abia azi au reusit sa-mi vopseasca barile fata/spate. De bilete se vor apuca luni, cica dureaza 10 min. NAspa fara masina daca te-ai obisnuit cu ea. Si mai avea de polisat capota fata, pentru ca dupa vopsire, meseriasii au si polisat caroseria. Per ansamblu, la o privire am 2 urme de vopsea pe geamul stanga fata, dar am primit asigurari ca nu vor ramane acolo. :lol:
O chestie faina, chitul a fost pulverizat sai nu a mai fost pus cu spaclu. Cred ca acest lucru o sa-i confere o mai buna aderenta, rezistenta in timp, sa vedem. Nu am uitat de poze, revin.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: spdblue's thunder

Post by spdblue »

Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

hambros2001
Posts: 123
Joined: 02 Nov 2007, 08:57
Auto:
Location: Galati

Re: spdblue's thunder

Post by hambros2001 »

"Insanatosire grabnica" ii doresc masinutei tale, si sa revii cat mai repede la volanul ei, caci vad ca ai probleme cu thunderul :) .
KIA CEE'D SW, 1,4 Best Abbys Blue

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: spdblue's thunder

Post by spdblue »

Multumesc @hambros2001, am scos masina din service, era vechea problema, tabla afectata de grindina. Acum arata mai bine decat una noua. =D> Au lucrat bine baietii la service. Sper sa nu mai prind vreo grindina ca o iau razna.
Un gand bun si numai bine. Drum bun.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: spdblue's thunder

Post by spdblue »

25.000 de km. si inca merge, :lol: de fapt aceasta este si diferenta fata de alte masini. Ce pot sa spun? Sunt multumit chiar daca am constatat ca USB-ul refuza sa mai mearga. Sper sa rezolv problema. Am mai vorbit cu driveri, la IMG s-au schimbat ceva radio/mp3. Oricum, se apropie revizia asa ca...pregatiti-va vin (bere si palinca... :mrgreen: ) peste voi dragilor.
In exterior am un consum decent 5,5 l/100 de km iar pe CB imi arata 6,1. Cred ca inginerii au folosit o formula de calcul diferita in obtinerea rezultatului la urmatoarea problema: 2+2:2=....va las sa-mi oferiti rezultatul.
Dupa vopsirea masinii, nuanta este superba, dar nu mai are aceleasi reflexe impresionabile, oricum arata bine. Dupa schimbarea biletelor tinuta de drum a masinii este excelenta, uneori am totusi senzatia ca trage usor dreapta (vom verifica si aceasta problema).
Va asteptam cu drag la "Marea Coloana."
Pe curand. Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”