Perla Neagra

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

thx pt informatii clare si precise!

ai aprins ...noile becuri noaptea ? diferente notabile? :idea:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Sincer sa fiu si becurile originale erau foarte bune, acum vad diferenta de lungime de unda a luminii (mai alba) si o iluminare ceva mai puternica dar nu pot spune ca diferenta este foarte foarte mare. Ar trebui comparat cu un alt cee'd cu becurile standard pentru a se face o diferenta concreta.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

multumesc pentru sinceritate ! cativa amici mi-au spus cam acelasi lucru asa ca eu am sa le schimb atunci cand va fi necesar ... si xcum, itzi trebuia si un kit de rezerva :wink:
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Si am facut o scurta comparatie cu un cee'd stock... diferenta este vizibila.

Estetic vorbind acele W5W Blue Vision pe pozitie sunt geniale, farul nu mai are pic de galbejeala in el, acum e uniform, lumina data este frumos alba toata. Chiar nu suport felul in care pozitiile se aprind ca niste lumanari.

Cat priveste iluminarea se vede clar diferenta. Nu va ganditi ca becurile stock sunt rusinoase, doar ca X-treme Power si Vision Plus sunt intr-adevar mai bune. Daca isi merita banii sau nu este la aprecierea fiecaruia, eu sunt foarte multumit de achizitie. Chiar si pe Tico aveam pozitiile Blue Vision si farurile Vision Plus, deci la mine poate fi considerat un moft personal.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

De ceva vreme parca devine din ce in ce mai enervant zgomotul generat de undeva din spatele masinii atunci cand trec peste anumite denivelari. Aceeasi problema a sesizat-o si psystem si incepe sa ma scoata din pepeni.

Am scos totul din portbagaj, am tot invartit de tampoanele de la hayon, am dat palme/pumni la bancheta... nu reusesc sa identific de unde vine zgomotul acela suparator. O sa fac si ceea ce a facut jarbo si sa ma uit pe sub masina... sper sa nu fie ceva legat de suspensie.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

scosmin
Killed In Action
Posts: 371
Joined: 20 Jul 2007, 22:04
Auto:
Location: Focsani/Iasi
Contact:

Post by scosmin »

am mai spus pe undeva despre sistemul de prindere al banchetelor, de acolo par sa vina niste sunete.
Kia Cee'd 1.6 CRDi LX BEST PewterBeige(TM) C:19.07.07, S:03.10.07, L:20.10.07. T3h album
Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-LINE MT CanyonSilver(TM) C: 30.06.2017 L:09.09.2017

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Chiar si la banchete m-am uitat si le-am dat palme si pumni in toate directiile, cel putin la mine par a fi bine fixate.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Am eliminat banchetele ca si sursa a zgomotului. Am folosit un coleg pe care l-am pozitionat pe bancheta si am dat prin niste gropi, acelasi sunet. L-am rugat apoi sa dea jos 2/3 din bancheta si sa asculte. Spune ca sunt 2 zgomote care se compun. Unul al rotii pe carosabil si aici ar avea o nota negativa la adresa cauciucurilor care sunt destul de zgomotoase si inca o vibratie metalica pe care n-o poate identifica. La destinatie am desfacut portbagajul si inceput sa ciocanim p-acolo.
Trei surse plauzibile:
1. Incuietoarea hayon, are o ureche si 2 catari in prag si angrenajul care imbraca urechea si se pozitioneaza intre catari pe usa. O posibila sursa de zgomot metalic (cloncaneala) ar putea fi aceasta, greu de spus cum o poti estompa.
2. Roata de rezerva. Dat fiind faptul ca se aseaza metal pe metal ar putea fi o sursa de zgomot. Ca atare am asezat niste carpe sub ea. Voi vedea rezultatul astazi ca mai am un drum de facut.
3. Numarul. Destul de implauzibil dar nu de exculs. Voi cauta niste picioruse de echipamente sa le pozitionez in locuri strategice, vad ce iese.

Daca aceste 3 surse vor fi eliminate, prima nu stiu cum, singura cauza ramane angrenajul suspensiei unde se vor uita mecanicii.

Ca fapt divers am cautat si solutia lui jarbo, m-am uitat pe sub masina. Din pacate nici o ramurica p-acolo, nimic. In schimb am observat ca esapamentul trece foarte aproape pe langa o bara "stabilizatoare", nu stiu exact ce e. Chiar si acea bara este un pic modificata sa faca loc esapamentului pe acolo. E posibil ca acela sa fie un punct de contact care sa genereze acele zgomote metalice de tip cloncanit.


Pentru moment astept sa vad rezultatele carpelor de sub roata de rezerva, apoi voi actiona asupra numarului. Daca astea doua nu ma ajuta sa scap de cloncanit voi incerca sa imbrac incuietoare hayonului intr-un fel de cauciuc subtire, gen camera de anvelopa, sa vad cum pot pozitiona acolo un cauciuc sa se inchida hayonul. Daca nici asa nu reusesc ma duc cu ea in service. Deja si incuietoarea hayonului este motiv destul sa fac o reclamatie.

Va voi tine la curent cu investigatia mea. Intre timp astept suport si din partea comunitatii, mai ales a celor care intampina acelasi gen de probleme.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

...la mine sursa este cea de la pozitia 3 ! e un rahat de suport de plastic care este foarte debil care zangane si cand inchid portbagajul ..am sa il rezolv cand va fi mai cald ! ma furnica palmele si acum :roll: dar am ajuns la concluzia ca pot merge si cu muzica mai tare! :D plec si vin de la la serviciu noaptea ..acum sigur, depinde si pe care traseu...
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

E drept ca nu e de exclus numarul nici la mine totusi zanganitul/zornaitul si cloncanitul sunt sunete diferite. Tonalitatea e mult mai grava la ce aud eu fata de ce produce plasticul acela pe suprafata caroseriei. Tind sa cred ca sursa la mine e alta. Investigatia continua.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Mixer, sunt alaturi de tine.
Eu pot spune ca am eliminat varianta 3. Am si pus poze la JB. Am "tapitat" suportul cu burete cauciucat si la mine acum, cand inchid hayonul nu se mai aude nasol.

Astept sa vad ce rezultate ai cu carpa sub roata de rezerva, desi nu de acolo cred ca vine problema pentru ca este transa foarte bine(sau asa ar trebui).

Bafta si stai linistit ca o sa-i dam de capat.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

petry
Posts: 1
Joined: 06 Jul 2007, 16:59
Auto:

Post by petry »

Referitor la zgomot: incearca sa imbraci cu banda izolera carligul ala metalic unde se imbina bancheta cu caroseria. A dat rezultate la 307 si C4.

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Carpa de sub roata de rezerva intr-adevar, rezultate nule/minime. Troncanelile persista.

Eu am exclus deja bancheta ca sursa a zgomotelor asa ca nu vad de ce as imbraca acele urechi metalice in banda izolatoare.

Voi actiona si eu asupra numarului si voi incerca sa studiez si modul in care s-ar putea fixa mai bine hayonul in incuietoare.

Multi prieteni imi recomanda sa ma duc direct in service si sa reclam ca nu este posibil ca o masina noua sa scoata asemenea sunete dar mi-e greu s-o fac fara sa reclam ceva anume, m-as expune vreunei explicatii de-a lor lipsita de sens dar greu de contrazis.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

:( nasol.

Nu este de la numar pentru l-am "aranjat" pe al meu si degeaba.

De la ce poate fi? Ciudat. Cred ca nu mai ramane dacat varianta cea mai naspa: suspensia-bucse.

Cred ca s-ar putea sa fie si din cauza frigului: bucse(guma) intarite. Ar trebui sa faca astia si bucse de iarna.


Bafta.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Am mai incercat niste chestii azi:
1. Am imbracat chestiile alea de la balama din prag de la hayon in niste banda izolatoare si parca a fost si mai rau. Fie am agravat problema cu chestia asta fie e de la altceva si face mai urat la rece. Tind sa cred ca e de la altceva, si devine plauzibila ideea cu bucsi/amortizoare afectate de temperaturile scazute. La jumatea drumului am dezlipit banda de pe incuietoare si parca s-a mai estompat zgomotul... sau se mai incalzisera angrenajele suspensiei.
2. Am pus niste picioruse de echipamente pe colturile suportului de numar. Acum numarul sta tensionat pe hayon ceea ce cred eu ca va duce la o fixare mai buna.

Invariabil sunetele persista. Tind sa cred ca nu tin de caroserie/portbagaj sau alte asemenea si ca sunt localizate la suspensie. Un lucru e clar, cauciucul nu este unul dintre cele mai silentioase dar peste el se adauga niste vibratii/batai/troncaneli metalice.

Weekendul acesta voi pleca din oras cu alta masina asa ca voi reveni la investigatie saptamana viitoare.


PS: Ma bate un gand sa pun pe cineva sa conduca, sa rabatez complet bancheta si sa merg "in portbagaj" - adica intins pe acolo cu capul in portbagaj si sa ma mut cu urechea langa hayon, langa pasajul rotii... sa incerc sa identific sursa zgomotului. Alta idee mai buna n-am.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”