jurnal de bord Ceed facelift ,Best,Black Pearl

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

jurnal de bord Ceed facelift ,Best,Black Pearl

Post by ulisica »

De aproximativ 3 saptamani sunt posesorul facelift-lui Ceed .
Pentru ca este prima masina proprietate personala eu sunt multumit de masina ( cum dumnezeu nu as putea fi , totusi este o masina noua)
Nu prea am fost atent la consum asta si pentru ca in manual scrie ca primii 1000 km trebuie sa fie parcursi cu o turatie a motorului sub 3000.
Asa ca am reusit sa depasesc acesti 1000 km si acum pot conduce fara nici o problema ca depasesc cele 3000 rot/min.
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

callmevaly
Posts: 95
Joined: 30 Sep 2009, 16:33
Auto:
Location: Bucharest

Re: jurnal de bord Ceed facelift ,Best,Black Pearl

Post by callmevaly »

cand ai facut comanda, locatia ta, poze?...curiozitatea asta...
Pro'ceed 1.6 CRDI(115 ponei), Grey ORIGINAL, Style ORIGINAL, ODO(11k)-cat mai multi fara probleme!
http://picasaweb.google.com/callmevaly

ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

Re: jurnal de bord Ceed facelift ,Best,Black Pearl

Post by ulisica »

Este una din masinile acordate ca premiu la National tv in emisiunea saptamanala Automobiletv de duminica de la ora 11.30
Masina vine cu echiparea de baza BEST cu toate ca eu am dorit sa o configurez cu mai multe dar din pacate pt. mine nu s-a putut.
Eu locuiesc in Buzau iar in cateva zile ( sa fie o zi mai frumoasa ca e frig rau pe aici) o sa atasez si cateva fotografii
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

Re: jurnal de bord Ceed facelift ,Best,Black Pearl

Post by ulisica »

intr-un final am reusit sa intru in posesia cartii de identitate si a facturii si cu tot ce mai trebuia m-am dus fuga sa i-mi inscriu masina .
Pentru ca domiciliez in alt judet decat cel in care locuies defapt am dat o fuga ( si la figurat dar mai ales la propriu !!!!!!) pana la Braila.
Din Buzau la Braila sunt aprox. 108/110 km si am tras de masinuta ( 120/140 km/h) mai tot timpu cu excetia localitatilorcu toate ca nu sunt adeptul vitezei.
Dar era nevoie mare.
Ajung la Braila la politie cu 88 minute peste ora 10.30 cand nu se mai primesc acte asta dupa ce in prealabil am sunat de 2 ori de pe drum sa anunt pe un domn de acolo ( sa nu zic vre-un cuvant urat !!!) ca vin si eu de la Buzau si sa ma inteleaga si pe mine daca intarzii cateva minute ca i-mi expira si numerele rosii ,
Nu si nu si eu dai viteza poate ,poate ajung la timp.Defapt ajunsesem la timp da unde dracu sa parchez masina
Asta e toata lumea cu ochii pe ceas sa vada ce si cum..
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: jurnal de bord Ceed facelift ,Best,Black Pearl

Post by Teddy »

Bine ai venit in club =D>
Felicitari ptr. achizitie,drum bun si multi,multi km fara incidente.
Pana la urma ce ai rezolvat ...ai inmatriculat-o sau mai faci un drum...xcum vezi si partea buna... mai faci o plimbare cu masina :wink:
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

Re: jurnal de bord Ceed facelift ,Best,Black Pearl

Post by ulisica »

Teddy wrote:Bine ai venit in club =D>
Felicitari ptr. achizitie,drum bun si multi,multi km fara incidente.
Pana la urma ce ai rezolvat ...ai inmatriculat-o sau mai faci un drum...xcum vezi si partea buna... mai faci o plimbare cu masina :wink:

Binenteles ca mai fac un drum ca azi i-mi expira numerele rosii...si trebuie
Oare pot sa i-mi iau numerele in aceiasi zi , dupa ce ma duc cu toate actele sa inmatriculez masina?
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: jurnal de bord Ceed facelift ,Best,Black Pearl

Post by Teddy »

ulisica wrote: Oare pot sa i-mi iau numerele in aceiasi zi ...
Teoretic DA indiferent ca sunt nr. la rand sau preferentiale...cel putin asa e la mine in jud. ca de anul trecut avem matrita...dimineata depui actele si dupa ora 14 ridici si nr.
Daca nu reusesti ,ar mai fi varianta cu prelungirea nr. rosii cu inca 30 de zile.
Bafta si drum bun !!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

Re: jurnal de bord Ceed facelift ,Best,Black Pearl

Post by ulisica »

am fost azi la Braila cu avand numerele rosii expirate cu toat e actele...
dupa foarte multi nervi nesimtitul ala de functionar public/politai plin de el mi-a primit tot dosarul si cand trebuia sa i-mi ridic numerele preferentiale la 14.30 i-mi spune ca a verificat el si a descoperit ca sunt cateva semnaturi (5)ale aceleiasi persoane care nu sunt la fel !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! expertul olograf al militiei brailene !!!!!!!!!!!! a descoperit el apa calda..
am facut eu galagie ca nimeni nu are 5 semnaturi la fel nici el in persoana prostul familiei....da cu cine sa te certi....ca tot de la el i-mi iau numerele din nefericire..
si numerele mele preferentiale au ramas la militie ca nu poti sa o numesti politie si acu ma duc la primul posesor al masinii sa semneze inca odata actele cu pricina ..
ce este mai ciudat ca in timp ce u asteptam sa depun actele linga mine la celalalt ghiseu un maimutoi ce se ocupa cu masini ( geambas sau taran prost e la totuna) avea pentru 3 masini dea valma actele binenteles cu toate semnaturile la fel!!!!!!!!!!!! si pt el nu a mai fost nici o problema ..le-a lasat acolo in timp ce eu auzeam ce vorbeau aia inauntru ghiseului ca nu sunt toateca..ca...ca... dar nu exista nici o problema iar colegi de-ai cretinului de militian infect si arogant intrau pe alta cale de acces in biroul respectiv cu acte pentru inmatricularea masinilor pt . cine dracu sti e cine..obligatii si relatii...
poate o da norocu peste mine si castig pe la vre-un loto ceva sa emigrez dracu din tara asta macar sa nu mai vad prosti ca asti asi sa dau de altii care vorbesc engleza
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

Re: jurnal de bord Ceed facelift ,Best,Black Pearl

Post by ulisica »

Nu am ami avut timp sa intru pe aici din nefericire si ma simt putin cam rupt de ce se mai intampla in lumea Kia.
Usurel , usurel am ajuns si la 2200 de km in 9 saptamani de cand sunt posesorul masinii.Nu am crezut ca o sa `fac` asa multi km da sau adunat..
Impresii legate de masina acum cand m-am obisnuit cu ea..
  • este stabila in curbe ,
    nu prea re `vana` la plecare de pe loc sau la stop ( aici se simte cred eu ca au scazut puterea motorului de la 105 ;a 90 cp)
    consumul departe de ce scrie in carte ( undeva pe la 8.5/9...) e adevarat ca si in oras ..da asta e
    spatioasa cum nu am am crezut la inceput

Cam atat pt. azi si sper in vitorul apropiat sa atasez si fotografiile cu ea
PS: am intrebat la service-ul de la Braila ce pot sa-i pun pe masina after market la ei si nu au fost in stare sa i-mi dea un raspuns care sa ma faca sa ma gandesc de unde fac rost de bani sa-i pun..aiai..aia..aiai..etc..
In schimb m-au lasat fara cuvinte cand mi-auspus ca vreo !!!!!!!!!! 450 ron ma costa manopera la senzori de parcare cu senzorii mei !!!!!!!!!!!!!!
Precum zicea nea`Badea traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: jurnal de bord Ceed facelift ,Best,Black Pearl

Post by cmihai »

parerea mea cu produse aftermarket e sa studiezi pe aici forumul.....mai vezi pe la unul altul ce a pus pe masina......
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: jurnal de bord Ceed facelift ,Best,Black Pearl

Post by BUNU »

La Ena Galati,pentru manopera senzori parcare spate(adusi de mine)mi-au cerut 280ron plus contravaloarea materialele eventual folosite.
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

ulisica
Posts: 198
Joined: 11 Oct 2009, 20:32
Auto: Kia ceed
Location: Buzau
Contact:

Re: jurnal de bord Ceed facelift ,Best,Black Pearl

Post by ulisica »

A trecut ceva timp de cxand nu am mai scris nimic la acest jurnal..si acum am zis sa mai fac un update la masinuta mea draga..
Dupa doua luni de circulatie pe drumurile deosebite ale patriei a venit si ziua cu ghinion de 22 decembrie 2009 cand un participant la trafic de "culoare" cu o rasnita de masina ,cu nr de Bulgaria pe la 19.30 ma lovit in partea stanga spate de am crezut ca sa dus dracului masina.
Surprinzator lovindu-ma din spate m-a intrebat daca nu l-am vazut ..ca el pe mine era putin mai greu ca era noapte si masina neagra...da cu regulile de circulatie e putin mai greu pt unii.
Masina a avut ca avarii bara , stopul,si pe dedesubt ce au fost constatatela service unde am reparat masina.
Fratilor atatia prosti cati am vazut prin Buzau soferi ,da nu numai !! ma sperie de am ajuns si cand am prioritate in orice situatie s ama uit sa nu mai dau de vreunu` care nu a vazut nu stiu` ce semn sau nu are habar..
E grav ce se intampla de parca nu stiu ce dracu o invata cand dau de permis .
Am avut ocazia sa merg pana in Austria si este total diferit fata de ceeea ce se intampla pe drumurile noastre.Binenteles ca nici acolo nu am putut scapa de electoratu` lu Basescu cu masini de firma ca de "smecheri" dar nu am vazut claxoane ,flash-ri, sicane de tot felul.
Toata lumea serioasa si parca nu i-mi venea sa ma intorc de acolo cu toate ca am fost doar intr-o scurta vizita.
Mai rau e ca nu am reusit sa i-mi recuperez banii de la asigurare pe care i-am paltit acu 3 luni si asta pt. ca l-am crezut ca un inteligent de la asigurari sa nu folosesc CASCO pt. a plati mai mult la anu`
Da ..asta e..
kia ceed fl.2009/1.4 GSL, Black Pearl,
GPL din mai 2013 ( ODO 42800) /BRC Sequent 24

User avatar
tuguilucian
Posts: 80
Joined: 07 Jun 2010, 10:27
Auto:

Re: jurnal de bord Ceed facelift ,Best,Black Pearl

Post by tuguilucian »

ai alarma la masina? ce tip, ai reusit sa o puipe cheia briceag?
cee'd fl best 1.4 109cp
http://picasaweb.google.com/tugui.lucian/B100GUS#

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”