primii 9000km=cee dSW 1.6b

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

primii 9000km=cee dSW 1.6b

Post by danny95fs »

dupa indelungi calcule facute cu sotia prin februarie2009 ne-am hotarat sa cumparam o masina noua(toata lumea anunta ca sunt mari reduceri la masinile noi) asa ca am inceput sa caut(sotia spunandu-mi ca nu doreste logan sau ford).Am cautat o masina in jurul a 12000e si dupa ce am fost pe la diferite marci,m-am hotarat sa raman la Kia cee d dupa ce in prealabil am vb cu cativa colegi fericiti posesori de cee d. Am fost la doi dealeri unul din militari celalalt din tineretului si am ramas la ultimul dupa ce mi-a promis ca imi face cadou covorasele si senzori parcare spate. In fine ma hotarasem pt 1.4sw b city red mars primeam si ISG pt ca o comandasem pe 5 martie(toate comenzile pana la sfarsitul lunii martie primind gratis isg-doar benzina).Dealerul m-a asigurat ca la sfarsitul lui aprilie vine bucurie mare, intre timp vand si masina(solenza scala-b) si asteapta,asteapta,asteapta pana pe 20mai. Am sunat am vb cu dealerul a zis ca o sa mai intarzie(intre timp am mai sunat de nu stiu cate ori)si m-am hotarat sa schimb comanda,l-am intrebat ce sw-city are si vine repede,si mi-a zis ca osa vina in 7 zile 1.6 piston grey city-b dar fara ISG. M-am inchinat am zis Doamne ajuta si astapta pana pe 29mai si a sosit frumoasa. Nu va mai retin cost total 14251e 1.6sw-city-b-piston grey. Masina in primii 9000km se comporta excelent(primii 1000km lejer conform recomandarilor,2000km max 130/h,dupa 3000km koks. Tinuta de drum buna ,consumul acum 10l in bucuresti-extern 8 sau 9 depinde de stil o sa revin cu detalii mai exacte. probleme: pe la 5000km aveam un zgomot in dreapta fata sus pe drum cu denivelari,mers la img jilava rezolvat in 5min: piulita amortizor fata dreapta slabita, nu inteleg de ce la km aia asta la vista si in august pe o caldura infernala cu 5 pasageri in masina la drum lung mi sa parut ca aerul conditionat automat nu prea facea fata. In rest bani de benzina SI NU UITATI: multi care prezinta problemele pe aici ori nu au avut masina ori au crezut ca o sa cumpere ceva ce va ramane si la nepotii lor. Probleme sunt la toate masinile da-ti muzica mai tare si ignorati greierasii. Mai revin

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: primii 9000km=cee dSW 1.6b

Post by crispisu »

=D> =D> =D> Felicitari pt alegere! Sper sa iti vina masinuta cat mai repede ca sa te auzim cu impresii :wink:

J0hn D0e
Posts: 108
Joined: 16 Oct 2007, 20:07
Auto:
Location: Bucuresti

Re: primii 9000km=cee dSW 1.6b

Post by J0hn D0e »

@crispisu - cred ca omului i-a venit masinuta de ceva vreme daca zice ca a facut cel putin 9000 de km. :)

OT: Felicitari pentru achizitie si km fara probleme!
Kia Cee'd 5 usi 1.6 GSL, Classic, Oil Blue.

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: primii 9000km=cee dSW 1.6b

Post by crispisu »

da, corect...scuze :oops: nu stiu ce a fost in capul meu :lol:
pai...in cazul asta, sa o stapanesti sanatos si sa ai parte de ea cat mai multi km

danny95fs
Posts: 77
Joined: 03 Apr 2009, 16:01
Auto:

Re: primii 9000km=cee dSW 1.6b

Post by danny95fs »

12500KM. 1) pe drum cu denivelari sau piatra cubica, troncane ceva in bord, central, spre parbriz, la gura de ventilatie( daca apas cu mana nu se mai aude)
2) pe drum cu denivelari sau piatra cubica, afisajul de la senzorii de parcare care este lipit pe oglinda retrovizoare are un scartait, solutie=daca apas cu mana nu se mai aude sau muzica mai tare. In rest masina e ok, nu am ce sa reprosez, doar ca nu am scut si nu am avut bani sa-l cumpar(in noiembrie era 4oo ron-metal; atunci aveam bani si nu aveau ei scut, cand au avut ei, nu am avut eu bani :lol:
Consumul " s-a linistit" pe la 10,2( trafic bucuresti=aviatorilor-militari),iarna, cauciucuri iarna
3) "am reusit" sa avariez spoilerul fata(o crapatura de 10 cm), iarna asta cred ca era gheata sub maldarul de zapada( am incercat sa parchez pe un trotuar si imi era teama sa nu-mi loveasca spatele si iarasi "am reusit" sa-i rup aparatoarea de plastic(roata spate stanga, dar cea spre interior), la prima revizie sa vorbesc de aparatoare si sa vad spoilerul( dac trebuie "sa-l ajut"-am casco dar stiti cum e la noi.
Sa incerc sa pun si niste poze( e mai greu), nici nu prea am :lol:
Kia cee d SW 1.6gsl city B-95-C F D

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”