Red. Mars Red

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by klawz »

Am patit-o. Inca ma mai minunam ce norocos sunt ca Marsia nu a patit nimic pina acuma, nici cea mai mica zgirietura in aproape trei luni de cind o am, cind o bufnitura puternica mi-a scuturat capu de vise frumoase. O parcasem in curte la serviciu, intr-o parcare nu foarte bine deszapezita, la cam un metru jumate de cladirea care are un acoperis inalt si inclinat. Un bloc imens de zapada inghetzata a cazut peste masina. Am auzit alarma si o colega de la parter m-a sunat ingrijorata ca sa ma duc jos la masina. Eu am zis, nu-i problema, era departe de perete, nu avea cum sa cada ceva pe ea. Cind m-am uitat pe geam, am vazut stopu spart. De fapt, praf, nu spart. Am inceput sa injur si sa cobor. Dupa ce am adunat cioburile si incepusem deja sa ma impac cu situatia, am vazut parbrizul... crapat cu jdemii de raze de la muchia din dreapta, undeva pe la mijloc. Noroc (hahaha) ca chestia aia nu a cazut direct pe parbriz, ca imi intra in masina si cine stie ce mai distrugea. A cazut pe stilpul dreapta, care tine parbrizul, politistu i-a zis ornament parbriz, inspectoru de la asigurari nu am inteles ce a scris pe constatare. Deci a cazut pe aia si a infundat-o pe o supratata de 5 cm lungime. Aripa spate dreapta infundata si plafonul usor infundat le-a vazut politistu la constatare, cind deja incepusem sa ma impac iar cu situatia. Acuma mi-a mai trecut. Am luat hirtiile de la Omniasig si am sunat la Kia pt programare. Dupa ceva insistenta, am si reusit sa vorbesc cu cineva. Tre sa ma duc mai intii sa comand piesele. Am intrebat, e aglomerat, dureaza mult? Dealeru meu mi-a spus citez "n-ai nimerit prost, ai nimerit Foarte prost". E vorba de MitMotors.

Daca aveti sfaturi si sugestii le astept cu interes. Deocamdata nu am nici o estimare a cit ar putea sa dureze. Sa incerc alt servis? eventual in provincie?
A, si inca o intrebare. Parbrizul e foarte crapat. Foarte. noroc ca pe partea mea sunt doar citeva dungi si vad bine. dar au cazut ceva aschii pe scaunul din dreapta. De miscat nu se misca, l-am impuns putin si am dat si 2-3 stergatoare peste el. Dealeru m-a asigurat cu hotarire ca nu are cum sa imi cada in bratze, ca e prins prea bine. Sa-l cred?
Hai sanatate.

boglaw
Moderator
Posts: 197
Joined: 11 Jun 2007, 10:35
Auto:
Location: Bucuresti

Post by boglaw »

imi pare rau pt tine klaws. de-acuma iti urez sa rezolvi cat mai repede si mai bine problemele ca sa te poti bucura in continuare de masinutza. bafta!
Kia Cee'd GSL 1.4, b-67-VVI, 2008, ~110.000 km

tsunami
Posts: 168
Joined: 03 Jun 2007, 23:26
Auto:
Location: Iasi

Post by tsunami »

Sorry pt intamplare. La Iasi am vazut cum a cazut un perete de caramide de la etajul 8 peste o Skoda. Era putin facuta praf. Acum cand incept turturii sa se dezghete trebuie sa cascam ochii pe unde parcam.
Fost posesor de Cee'd LX BEST MT - Kompass Blue@32000km
Album foto
Lumea asa cum o vad eu

klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by klawz »

Am fost azi la Mitmotors. M-am plimbat pe la vreo 3 birouri si pina la urma am lasat dosarul cu constatarea si in felul asta s-a lansat si comanda pt parbriz si stop. Fata care m-a prelucrat mi-a zis sa nu ma astept sa vina mai devreme de 3 saptam?ni, decit daca sunt foarte norocos. Dupa intimplarea de ieri nu stiu ce sa mai cred in privintza asta... M-a asigurat si ea ca n-o sa cada parbrizul.
Image

Image

Image

plus inca doua

hotshut
Head hunter
Posts: 81
Joined: 10 Oct 2007, 21:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by hotshut »

imi pare rau pt intamplarea ta.Cu parbrizu si eu sunt in cam aceiasi situatie(la mine e doar fisurat).Termenul de comanda e in schimb acelasi 3 saptamani.Bafta
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red,B-xx-BAU

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Regret sincer nefericita intamplare ce ai patit. Cred ca am vazut masina alaltaseara, parca, la biroul politiei accidente de pe calea Grivitei si chiar i-am spus doamnei mele ca-i pacat.
Ma rog la Dumnezeu zi de zi sa nu mi se-ntample vreo nenorocire de genul asta avand in vedere stilul de lucru din servis.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by klawz »

Image

Azi se fac 3 saptam?ni de cind am lasat dosarul de dauna si am dat comanda de piese. Nu m-a sunat nimeni. M?ine sun sa vad ce se intimpla.

Johnny27

Post by Johnny27 »

Sa o repari mai repede...Ca nu arata bine asa saraca....Ne-am intalnit acum 2 zile pe Regina Maria si chiar vb cu logodnica ca nu ii sta bine lovita :(

klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by klawz »

Normal ma Johnny ca nu-i sta bine asa, mai ales ca nici n-am mai spalat-o de vreo luna. Numai ca astia de la Kia incep ca boierii, dupa ora 9.30, deocamdata nu mi-a raspuns nimeni la telefon. Tare nu am chef sa ma ciondanesc cu ei, poate totusi or fi oameni normali.

klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by klawz »

Asa. Am vorbit. La numaru de pe siteul MitMotors nu raspunde nimeni. Noroc ca obtinusem prin amabilitatea dealerului numarul de la tinichigerie. Am sunat la tinichigerie la MitMotorz. Nu au primit nici o piesulitza din comanda pe ianuarie. Sa mai incerc saptam?na viitoare pe martzi-miercuri. Acuma unde au mers 3 saptam?ni de mers cu masina botzita spre nemultumirea colegilor de trafic, mai merge inca una. Dar ma intreb, daca nu puteam merge cu ea, oare ce faceam, mai eram asa de prietenos cu MitMotorz?

klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by klawz »

a?

klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by klawz »

Azi am avut surpriza placuta sa ma sune domnu Timotei si sa ma informeze ca, desi are mult de lucru, va repara si "masinuta" mea. Asa ca mi-a facut o programare pentru 20 februarie la ora 9 jumate dimineata. Am uitat sa mai intreb cit o sa dureze, de bucuros ce eram creca... ei, aiurea, deja m-am obisnuit cu floriceaua din parbriz.

recapitulind:
08.01 masina avariata; constatare politie si societate de asigurari
09.01 dosar de dauna lasat la MitMotors, comanda pentru parbriz si stop dreapta
07.02 au venit piesele comandate
20.02 intra in servis
va urma
sanatate!

klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by klawz »

Am dus-o azi dimineata, a preluat-o domnu Timotei. Termen estimat: 1 saptam?na, pentru ca trebuie sa vopseasca tot plafonul din cauza celor doua infundaturi de marimea unui ou de prepelitza.
Am tras deja o tura cu autobuzul de la Baneasa pina in Romana, mi-am cumparat 5 bilete, am perforat, am intrebat coboriti la prima... niste chestii atit de nefiresti incit parca nici nu mai eram eu, era alta persoana. N-am mai mers de atita vreme cu autobuzu incit e ca si cum as fi mers acuma prima data. Frumos, a venit repede, deloc aglomerat, am stat pe scaun, cald, placut inauntru, am ajuns repede, minunat. Bai frate da au ramas tot compostoarele alea tzaranesti de pe timpuri, niste fieratanii oribile ce dracu nu le-o fi schimbat si ei. Tre sa-i multumesc angajatorului ca a lasat sa-mi cada mormanu de gheatza pe masina ca sa redescopar transportu in comun. Pe dracu.

klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by klawz »

Saga continua.
Feital?ty... cheatastrofii...
Am sunat la servis si am aflat ca un vopsitor a facut pneumonie, ceea ce a dat peste cap toata vopsitoria, asa ca, normal, cei trei vopsitori sanatosi nu au putut sa se ocupe de masina mea... e foarte aglomerat, ce sa faci domne.
Domnu Timotei a opinat ca luni-marti e gata.

klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by klawz »

E marti. Cite telefoane am primit de la Mitmotors?
Nici unu.
Cite telefoane am dat pina sa mi se raspunda?
5 (cinci).
Masina nu e gata. Ca de fiecare data, dupa ce ma prezint si spun numarul masinii, sunt intrebat ce reparatii am de facut la masina, parca as fi dosarul de dauna.
Nu e gata.
Zic, cum nu e gata, pai mi-ati spus ca azi o sa fie gata.
Zice, da, asa am zis, dar... nu s-a putut.
Pai si ce facem in cazul asta? Au trecut doua saptam?ni.
Intr-o zi, maxim doua, e gata. Cine plateste, Omniasig? Aaa, o sa fie probleme, o sa intirzie cu plata. Ma apuc de acum sa fac devizu.
Deci joi e gata? Sigur?
Da.

Ne vedem joi.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”