Sidu' lui DaDiRo

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sidu' lui DaDiRo

Post by DaDiRo »

Salutare,

De mai bine de un an nu am mai facut up-date la jurnal. Promit sa recuperez.
Pe scurt:
1. Am ajuns la 20.000 km
2. Am imprastiat un catel (imi pare rau de el), dar si el s-a razbunat si a plecat cu o treime din spoilerul meu ...
si 3. (vezi mai jos) :)

Am achizitionat filtrul conic de la tovarasu' Bogdan. L-am montat sambata si m-am dat cu masina pret de jumatate de rezervor ... numai sprinturi :twisted:
Prima impresie: SUPER TARE !!! :D
1. Sunetul in sarcina si la peste 3500 de ture este DEMENTIAL!!!!
2. Trage mai bine in turatii joase, pe mine ma interesa sa fie mai vioaie la 2500 de ture si se simte ...
3. Urca mai usor in ture, viteza acului de la turometru este liniara si nu exponentiala asa cum era cu filtrul standard.

Am pus cateva poze in album, nu e mare lucru, dar ca sa va faceti o idee ... http://picasaweb.google.com/adrian.drag ... 7376527554

Bafta!
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Sidu' lui DaDiRo

Post by scubli »

@DaDiRo: Nasoala intamplare cu catelul, cum s-a rezolvat tot ? preturi, durata etc.
Frumoasa lucrare cu filtrul conic, pacat ca nu-l putem si auzi cum suna cum il auzi tu in masina(motorul) :D
Te gandesti sa-i cauti o alta pozitie la filtru ? Mie mi se pare putin ascuns de aer in zona respectiva. Garantia KIA ce zice ?

Numai bine.

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sidu' lui DaDiRo

Post by DaDiRo »

Scubli, cu catelul s-a rezolvat bine si relativ repede. A trebuit sa astept aproape 3 saptamani pana au venit piesele, fiindca inainte de revelion s-au mutat cei de la IMG in noua locatie si au incercat sa aibe cat mai putine de transportat, asa ca stocurile lor erau cam goale ... Dar dupa ce am dus masina, a durat mai putin de o saptamana si a iesit foarte bine. Nu m-a costat nimic, ca am facut-o pe casco, dar devizul a fost undeva la 2700-3000 lei, nu mai tine minte.
Nu cred ca o sa incerc sa il inregistrez, dar poate ne vedem la Arieseni... :twisted: , inca nu stiu.
Garantia KIA inca nu zice nimic, ca nu am intrebat. Oricum nu am adus modificari, fiindca totul a fost demontat elegant si se poate pune foarte usor la loc.
Nu este deloc ascuns acolo, fiindca este chiar in zona in care vine tubul de la priza de aer, in cutia vechiului filtru. Asa cum am mai spus, aerul in cutie circula de jos in sus (jos de la priza, in sus catre motor), asa ca nu sunt probleme.
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”