Akbharmobil: Sidulica

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Pana la urma cum ai rezolvat cu retusurile alea? Sau te'ai obisnuit cu ele? Ca in rest, vad ca masina s'a comportat bine ... si a fost rasplatita pe masura :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Salut. Wlecome back online!

Zgarietura din bara a ramas in acelasi stadiu ca in Noiembrie. :( Vremea rece, praful din Bucuresti si lipsa timpului m-au facut sa tot aman aplicarea retusului. Fiind vorba de o vopsea pe baza de apa, la frig se face ca un gel si nu poate fi folosita. Tot astept sa vina cateva zile calduroase (~20 grade) ca sa pot da mai multe straturi, sa compensez diferenta de nivel.

PS: Am luat un parasolar auto 130x60cm si e prea mic. Aveti idee unde pot gasi unul mai mare? (minim 150x80cm) La asta ramane spatiu atat in lateral cat si in partea superioara a parbrizului.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Image

Ei da, astazi Sidulica a trecut de 5000km. Nimic neplacut de semnalat, cel putin nu din cauza masinii.

Din pacate nu am apucat sa trec si pe la spalatorie, asa ca se va prezenta sambata la Bran ca un porcusor murdar ce este.
Akbhar wrote:- pe Bucuresti -Ploiesti, in treapta a V-a, la 2000rpm, 70km/h, consumul instantaneu stabilizat este ~4.1l/100km. Nu e rau, dar din pacate eu nu am rabdare sa merg asa.
In aceleasi conditii, astazi consumul mediu stabilizat ~3.8l/100km. In ritmul asta, cand ajung la 50.000km, nu mai consuma nimic. :P
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ady85btz »

frumoasa masina dar si poza :D
sa te poarte fara probleme spre 50.000 8)
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Da, sunt online, dar cu prea putin timp liber pentru cat de activ e forumul acum :)
La cat mai multi km in continuare ... si la vreme frumoasa, sa'ti rezolvi "rana". Iar daca mai ajungi prin CT, da un semn de viata ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

Akbhar wrote: In aceleasi conditii, astazi consumul mediu stabilizat ~3.8l/100km. In ritmul asta, cand ajung la 50.000km, nu mai consuma nimic. :P
:shock:
Cu un asa consum, poti sa ii faci invidiosi si pe propietarii de masini diesel.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Va dati seama ca a tinut doar vreo 3 minute, ca nu am mai rezistat apoi sa merg atat de cuminte.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

5700km and countig....

Drumurile din Romania sunt de toata jena. Pietre, gropi din belsug, drumuri bune mai rar. Dupa ce i-am facut baie in weekend am observat ca Sidulica are o groaza de semne pe vopsea. Majoritatea sunt doar zgarieturi/ciupituri ale lacului si nu se vad decat de aproape, dar ma zgarie pe creier.

La infrastructura romaneasca si la modul in care se comporta unii participanti la trafic (soferi/pietoni si politisti :x ) cea mai potrivita masina pare un Aro cu tabla groasa si bullbar din teava de otel.

De la vibratii si mie imi zdrangane capacul de la sigurante. Sa vad cu reusesc sa il amutesc. :(
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Dupa mai mult de o luna revin in jurnal. Mi-a fost frica sa nu dispara o data cu problemele forumului. :P

Sidulica are 7100km si, pana acum, nici o problema (tinem pumnii in continuare). :D Parca se aude un scatait/zgomot cand sprijin piciorul de interiorul interiorul usilor din fata (si in cea din stanga si in cea din dreapta), dar nu e deranjant.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Maine Sidulica revine iar in grija mea. Parca l-as scoate la o plimbare. Pe Transfagarasan poate..... :twisted:

Are 7800km. Nici o problema majora, cu exceptia zgomotului din coloana de directie pe care l-am auzit si eu, intr-un sens giratoriu, cand am trecut peste liniile de tramvai. Aveam impresia ca e un zgomot din bord, dar de fapt se aude dinspre directie. Oricum am inteles ca problema este rezolvata si se asteapta livrarea pieselor.

Consumul mediu pe ultimii 650km (450 extra + 200 urban in Ploiesti, trafic lejer) este de 6.4l/100km, in conditiile in care au fost minim 3 pasageri, dar nu s-a depasit 100km/h. Tata il invata puturos. :D
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Mult a mai trecut de cand am scris ultima oara.... Nu ca nu mi-ar face placere, dar n-am avut nimic nou de semnalat.

Sidulica a parcurs aproape 9600km. A fost pe Tranfagarasan, pentru 2 zile a sporovait cu alte Ceed-uri de pe forum.

Mi-a facut si o surpriza placuta: pe ultimii 650km a avut un consum de 5.9l/100km (plin la plin). Drumul parcurs a fost: Bucuresti (iesire prin Militari bara la bara) - A2 - Pitesti (bara la bara de 2 ori in intersectia fantoma ca m-am ratacit si nu am facut dreapta spre Curtea de Arges cand trebuia) - Curtea de Arges - Balea - Sambata de Sus - Balea - Sambata de Sus - Fagaras - Brasov - Ploiesti (luni dimineata am facut 45 de min pana la iesire) - Bucuresti (evident full la Baneasa). A/C a mers cam 60% din timp. Stilul de mers a fost moderat, in ton cu restul traficului, dar am avut si zone mai rapide. Mai ales dupa ce am ramas in urma coloanei de la intalnire si a trebuit sa recuperam cateva minute.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

DragosKIA

Post by DragosKIA »

Akbhar wrote:Mi-a facut si o surpriza placuta: pe ultimii 650km a avut un consum de 5.9l/100km (plin la plin)
Vezi daca i-ai pus sticker... :wink:

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Corect. Ca sa fie efectul maxim i-am pus 2. Multumiri pentru ajutor lui Dragos si lui Iulian.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Revn cu 2 poze (Sidulica la 8998 si la 9000km):
ImageImage
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Calatorului ii sade bine cu drumul, asa ca ieri dimineata, la 04.30, Sidulica a trecut de pragul psihologic de 10.000km. Momentul a fost surprins pe A2, in drum spre Bucuresti.

Image
Image
\:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/
Image

Dupa 8 luni si jumatate in care Sidulica m-a suportat, pot sa fac urmatoarele observatii:
- masina merita toti banii. N-as face alta alegere.
- inca mai descopar chestii noi la ea, tot felul de mici 'gadget'-uri care fac viata mai placuta la bord.
- nu am avut probleme tehnice majore din cauza masinii. Descarcarea bateriei a fost din vina mea, nu am ce sa ii reprosez. Zgarieturile sunt o realitate a vietii de zi cu zi pe drumurile minunatei noastre patrii.
- la 10.000km am impresia ca si-a 'dat drumul' de tot motorul, raspunde bine in turatii. Atat masina cat si soferul s-au rodat suficient si s-au acomodat unul cu altul. :P

Am si cateva mici nemultumiri din cauza greierasilor de la bord, aparuti in timp: mi se pare ca sunt cativa in usile din fata, scrumiera pacane la socuri mici pe verticala, parca e unul si in bord, langa parbriz. De asemenea este prezent cloncanitul in volan (care sper sa se rezolve la revizie prin schimbarea minunatei bucse) si mi se pare ca trecerea peste diferentele de nivel de pe drum se simte cam tare in suspensia fata (tot un cloncanit). Sa-mi fac curaj sa ma duc la prima revizie si o sa-i rog pe mecanici sa rezolve si problemele astea.

This is the beginning of a beautiful friendship.... :smt054
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”