Negrutza

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Negrutza

Post by GabiA »

Imi doream de mult un Cee'd. Sunt fan inca de cand au aparut primele imagini pe net. Tot cam de pe atunci sunt si membru clubkia dar fara sa detin una, rezumandu-ma doar la a rasfoi forumul...pana acum 3 saptamani

Povestea incepe cam de pe aici:
Prin februarie m-am hotarat sa imi cumpar o masina. SH. Bugetul initial era cam pe la 4500 E cautand Corsa C, Focus 1, Megane 2. Si nimic. Toate erau aduse de samsari cu nsprezecimii de Km la bord si aranjate pentru vanzare. Neinteresant
Incet incet am inceput sa cresc bugetul 5000, 5500, 6000. Si la fel, nimic.
Un cee'd mi se parea un vis pana cand mi-am dat seama ca diferenta nu ar fi foarte mare si am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea. Imi planificasem sa si vad cateva prin bucuresti dar am renuntat.
Pana cand intr-o joi seara gasesc un anunt pe autovit cee'd negru Best 2008 60 mii km 6750 E. Am zis OK. Am sunat, am vazut-o, am verificat-o si in 5 zile era a mea!
Primele drumuri au fost :shock: . O tinuta de drum foarte buna, frane foarte bune, motor decent.
Euforia a mai trecut dar e o placere sa mergi cu ea. De atunci au trecut cam 1300 Km.

Interiorul arata foarte bine. Masina nu scaratie, troncane, nu se aude nimic. Doar ATB si zumzetul motorului dupa 3500. In schimb exteriorul este cam varza. Vechiul proprietar nu a avut foarte mare grija de ea. Spoilerul fata-spate cam julit/zgaraiat prin parcari si un prag atins intr-o bordura #-o. Urmeaza sa le repar. Zgaraieturile pot sa le consider normale mai ales ca a circulat mult prin Bucuresti. In schimb m-a interesat foarte mult ca masina sa nu fi fost lovita.

Ce am investit pana acum au fost un set de stergatoare Bosh de la Trendo 110 ron, un set de jante de aliaj Rial Davos(nu sunt cele mai frumoase dar nici cele mai urate :D) initial vroiam modelul Flair dar nu aveau pe stoc, si un set de anvelope de vara Continental Premium Contact 2(195/65). Nu sunt foarte multumit de dimensiune. Cam inalte(cam cu 6mm). Se inclina mult mai mult pe viraje ca vechile 185/65 de iarna. Mult mai potrivite ar fi fost 195/60 dar in fine. Urmeaza un scut motor(3 milioane cu tot cu montaj la Trendo), presuri(de pe net) si niste becuri mai rasarite pe faza scurta.
Mai vreau si un sticker, nu stiu cum poate ajunge in Iasi. Alpinad?!

Ca si probleme descoperite post-cumparare
-volanul mai scartaie/pacane mai ales viraj stanga aproape de maxim in parcari. Rar si dreapta Nu imi dau seama daca trebuie sa ma ingrijorez sau nu. Tind sa cred ca ar fi ceva plastice. Directia se comporta OK. Stiu ca sunt cateva topicuri cu problema asta si solutia la multi a fost schimbarea casetei de directie. Voi merge totusi la service sa verific.
-beculetul de pe plafoniera este ars.
-cam atat sper [-o<

Si cateva poze...
Btw, daca se mai organizeaza intalniri in Iasi particip si eu cu cea mai mare placere!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
kTL
Posts: 377
Joined: 10 Apr 2011, 22:14
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Negrutza

Post by kTL »

Salutare!

In primul rand sa o stapanesti sanatos!! Cat mai multe milioane de km fara incidente!!!

Ma bucur sa vad ca nu sunt singurul care a luat-o cam razna de cand si-a tras sidulica :D.. si eu sunt extrem de incantat de ea si uneori ma gandesc de ce.. totusi nu incetez sa o bibilesc si in fiecare dimineata ma trezesc cu gandul de a o conduce..
Ca si tine si eu am avut ceva surprize doar ca mai uratele :).. adica vasul de spalare parbriz si claxonul.. mi-au luat vreo 80 de lei in total pentru constatari si ma costau vreo 600 de lei schimbarile acestea.. din fericire faptul ca am avut dacie in familie m-a facut sa iau masuri si mi le-am reparat singur foarte repede :D

Acum intrebare :) Cat au costat incaltarile? jante si anvelope?.. si eu sunt in cautare de asa ceva. :)

Multam si sanatate!!
Kia Cee'd 1.4 GSL MT 109CP
[b]ODO:[/b] 75.000+ KM

Kia Rio facelift 1.2 GSL MT 85CP
[b]ODO:[/b] 14.000+ KM

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Negrutza

Post by GabiA »

Salut,

Eu tocmai m-am intors de la o plimbare prin oras :D.
Multumesc pentru urari. Sa ne mearga masinutzele fara probleme si sa le stapanim cu placere!
Jantele au fost 335 Ron de pe anvelopejantepromotii.ro. Anvelopele au fost 237 Ron dar sunt luate direct de la mama lor :mrgreen: . In comert sunt mult mai scumpe

Bafta!
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Re: Negrutza

Post by catalin4u24 »

Felicitari =D>
Sa ai parte de ea si tine-ne la curent (220v) :)
'22 Xceed 1.5T City

User avatar
azreil24
Posts: 112
Joined: 07 Jul 2010, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Negrutza

Post by azreil24 »

Sa o conduci milioane de km fara probleme! Frumoasa Negrutza :)
[b]VW Golf VI Highline[/b] - 2.0 TDI-CR 140CP M6, Park Assist, RNS 510, Alcantara, Webasto...
[b]EX: The White ACE[/b] - Pro_Cee`d 1.4GSL - Jante 17" Tip B, Continental SportContact 3 225/45 ZR17 91Y, NGK Iridium... - [url=http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=9806]Captain`s Log[/url]

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Negrutza

Post by GabiA »

Multumesc pentru urari.

Da, ii sta foarte bine in negru mai ales daca este proaspat spalata. Nu ma asteptam sa imi placa asa de mult :mrgreen: Urmeaza sa ii mai retusez din zgaraieturi, julituri si atunci va arata si mai bine. Dar sincer, la cat de mult praf este in Iasi, nici nu se observa(multumesc Nichita =D> ). Doar pragul este musai, musai sa il rezolv

Benzina si drumuri bune :wink:
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Negrutza

Post by GabiA »

Hai sa mai zic un punct forte ale masinii: Oglinzile. Foarte mari. Iti asigura o foarte buna vizibilitate in lateral si te ajuta in parcari dar si in trafic! =D> . Mi-ar fi placut foarte mult sa fie si rabatabile electric. Este cam aiurea sa te invarti pe langa masina doar pentru asta, dar pana la urma e ok si asa. Mai fac miscare :mrgreen:
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
MeGeNe
Moderator General
Posts: 1390
Joined: 15 Jun 2009, 12:07
Auto: KIA
Location: Bucuresti - Titan

Re: Negrutza

Post by MeGeNe »

S-0 stapanesti sanatos si fara probleme!
Initial si eu as fi vrut oglinzi rabatabile electric, dar e o complicatie in plus. Gandeste-te ca iarna pot sa inghete mecanismele si daca le fortezi pot sa se prajeasca. Oricum, in doi ani de cand am masina nu cred ca le-am rabatat de 4 ori.
B-39-MGN cee'd HB yellow dakar 1,6 GSL City

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Negrutza

Post by quelloo »

io am d-astea, si daca ar fi sa aleg din nou e primul lucru pe care l-as pune.le rabatez mereu cand inchid masina :) si iarna nu prea sunt probleme. daca e gheata pe mecanism o dai la o parte si ele se rabateaza la locul lor :D
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Negrutza

Post by GabiA »

Weekendul trecut am pus pe masina becuri osram nightbraker plus pentru faza scurta. Cat am reusit sa merga prin oras noaptea, desi nu este foarte concludent, farurile mele par sa lumineaza MULT mai bine. Sa zic ca sunt multumit. Problema de fond mi se pare oglinda farului sau modul in care focalizeaza. Dupa ce se ard osram-urile cred ca voi pune xenon de 4300k

Alt update este ca astazi am dat comanda de scut metalic de la oz maraton. Maine il primesc si urmeaza sa il montez. 2 milioane. La ce drumuri sunt prin iasi si avand in vedere ca imi place sa ma mai duc la pescuit il consider util :mrgreen:

Bafta
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Negrutza

Post by GabiA »

In seara aceasta am atins-o foarte putin pe dedesupt in zona prag stanga. Am vrut sa o urc partial pe trotuar cu spatele si nu mi-am dat seama ca baietii s-au apucat de scos bordurile dar au uitat sa si puna altele in loc lasand o GROAPA :evil: . Stiam eu de ce am ales anvelope mai inalte 195/65 :idea:
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Negrutza

Post by GabiA »

Hai sa va intreb ceva: computerul de bord nu stie sa calculeze kilometrajul partial?
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: Negrutza

Post by xp »

Ba da , apasa pe acea tija din dreptul kilometrajului si vei avea de doua ori km partiale .
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Negrutza

Post by GabiA »

Hai sa mai zic cate ceva despre masinutza, vorba lui KTL, sa nu se astearna praful :D

Acum vreo 3 saptamani vechea baterie si-a dat duhul dupa o saptamania de stat pe tusa. Remediul a fost o baterie noua Rombat de 55 schimbata cu ajutorul celor de la Trendo.
Masina mai are montat si un scut metalic si au mai disparut din zgaraieturile si juliturile de la fostul proprietar :x. Ce sa zic, incerc sa am grija de ea cat de mult pot.

In schimb azi am observat ca nu mai am antena. Stau si ma intreb ce poti sa faci cu o antena?! Oricum nu ascultam radio, dar totusi?! Bine ca stergatoarele sunt la locul lor, nu de alta dar au doar 4 luni.
Poate montez o placutza cu "Atentie cee'd rau"

In rest masina merge ca in prima azi. Sunt foarte multumit de ea si este o placere sa o conduci :D
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Negrutza

Post by GabiA »

Ehehe, tocmai m-am intors de la o plimbare pe Bucium. Superb :D :D :D. Te imbie sa o urci in ture si se simte foarte bine pe viraje. Am transpirat putin :mrgreen:
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”