Sfaturi alegere masina noua

Giordanos
Posts: 9
Joined: 20 Feb 2012, 14:38
Auto:

Sfaturi alegere masina noua

Post by Giordanos »

Salutarile mele comunitatii Kia!

Sunt posesorul unui Golf 4, 1.4, din 2003, caruia i-am pus gand rau. :)
Asa ca in aceasta primavara il dau si cu ce-am mai strans/cersit/imprumutat, voi achizitiona o noua trasura. Optiunile mele sunt doua: Skoda Octavia Flash (motor 1.4, 80 CP, 59 KW) si Kia cee'd_SW FL 1.4 GSL MT BEST.
Apelez cu incredere la parerile voastre. Sincer, am o retinere fata de optiunea Kia: service-uri putine, zvonuri (nu stiu cat de justificate) legate de consum mare etc. In schimb, ma da pe spate oferta cu o paleta larga de optiuni plus garantia aia de 7 ani.
Cer scuze anticipat moderatorilor daca am incalcat vreo regula prin acest post!

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sfaturi alegere masina noua

Post by quelloo »

cele 2 variante sunt la acelasi pret? si aceleasi dotari?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Giordanos
Posts: 9
Joined: 20 Feb 2012, 14:38
Auto:

Re: Sfaturi alegere masina noua

Post by Giordanos »

quelloo wrote:cele 2 variante sunt la acelasi pret? si aceleasi dotari?
Diferenta de vreo cateva zeci de euro, deci nesemnificativa. Ca optiuni, un plus pentru Kia.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sfaturi alegere masina noua

Post by quelloo »

teoretic masinile sunt in clase diferite, iar daca sunt cam apropiate ca pret si dotari, eu as alege Skoda. Un testdrive te va elucida (motorul de pe octavia pare prea bleg pentru caroserie)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Giordanos
Posts: 9
Joined: 20 Feb 2012, 14:38
Auto:

Re: Sfaturi alegere masina noua

Post by Giordanos »

quelloo wrote:teoretic masinile sunt in clase diferite, iar daca sunt cam apropiate ca pret si dotari, eu as alege Skoda. Un testdrive te va elucida (motorul de pe octavia pare prea bleg pentru caroserie)
Este in plan si Test Drive-ul. Referitor la Skoda, motorizarea mi s-a parut si mie slabuta in raport cu masa masinii dar, na, atat imi permite buzunarul.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sfaturi alegere masina noua

Post by quelloo »

acum depinde ce vrei sa faci cu masina si care e stilul de condus,
e posibil sa fie ok si 80 de cai. (nu stiu exact datele privind masele masinilor dar cred ca sunt comparabile) cel mai sigur e testdriveul (si nu le menaja la testdrive, vezi ce poate. io asa am facut cu ceedul :D chiar daca era un 1.6 la testdrive)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi alegere masina noua

Post by bogdan-alin »

viewtopic.php?f=51&t=7822

uite poate gasesti aici ceva care sa te ajute...chiar daca este alt motor

Giordanos
Posts: 9
Joined: 20 Feb 2012, 14:38
Auto:

Re: Sfaturi alegere masina noua

Post by Giordanos »

bogdan-alin wrote:viewtopic.php?f=51&t=7822

uite poate gasesti aici ceva care sa te ajute...chiar daca este alt motor
Da, multumesc. Cu masina am de parcurs drumuri lungi si mai putin in oras. Caz in care mi se va recomanda Diesel, stiu, dar cum am spus mai sus, astea sunt posibilitatile financiare.

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Sfaturi alegere masina noua

Post by aeon »

vrei masina noua sau o iei sh
la kia garantia e transmisibila si poti lua un diesel sh
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

Giordanos
Posts: 9
Joined: 20 Feb 2012, 14:38
Auto:

Re: Sfaturi alegere masina noua

Post by Giordanos »

[quote="aeon"]vrei masina noua sau o iei sh
la kia garantia e transmisibila si poti lua un diesel sh[/quote

Exclud varianta SH.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Sfaturi alegere masina noua

Post by quelloo »

te-ai uitat si la I30? parca era ceva mai ieftin decat ceedul.. deci ai putea sa adaugi niste optionale sau un motor mai mare...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Sfaturi alegere masina noua

Post by bondalicir »

am avut si eu dilema asta ceed sw sau octavia. dupa cum se vede am optat pentru ceed si nu imi pare rau. nu spun ca nu mi-a placut si octavia, insa atunci cand ma uitam eu luam de la octavia ceva chel nu avea decat ac si abs, nu esp nu nimic, pe cand ceedul l-am luat ultima varianta de echipare si cu ceva dotari. si sa stii ca sunt fiabile si ceedurile. sunt mituri alea cu masinile nemtesti bla bla, stiu n persoane care au avut probleme cu skoda, vw si altele. iti spun ca poti sa mergi cu incredere si pe ceed.
un singur impdiment as vedea eu, daca nu ai service la tine in oras, e destul de nasol sa te plimbi pe ici pe colo sa faci revizia mai ales ca ai garantie 7 ani... spor la alegere!!!
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Giordanos
Posts: 9
Joined: 20 Feb 2012, 14:38
Auto:

Re: Sfaturi alegere masina noua

Post by Giordanos »

quelloo wrote:te-ai uitat si la I30? parca era ceva mai ieftin decat ceedul.. deci ai putea sa adaugi niste optionale sau un motor mai mare...
Da, m-am uitat. I30sw este interesant si un pic mai ieftin decat c'eed sw dar, din pacate, nu-mi prea place ca design. Si nici sotiei. :) Asa ca optiunile sunt Kia sau Octavia.

Giordanos
Posts: 9
Joined: 20 Feb 2012, 14:38
Auto:

Re: Sfaturi alegere masina noua

Post by Giordanos »

bondalicir wrote:am avut si eu dilema asta ceed sw sau octavia. dupa cum se vede am optat pentru ceed si nu imi pare rau. nu spun ca nu mi-a placut si octavia, insa atunci cand ma uitam eu luam de la octavia ceva chel nu avea decat ac si abs, nu esp nu nimic, pe cand ceedul l-am luat ultima varianta de echipare si cu ceva dotari. si sa stii ca sunt fiabile si ceedurile. sunt mituri alea cu masinile nemtesti bla bla, stiu n persoane care au avut probleme cu skoda, vw si altele. iti spun ca poti sa mergi cu incredere si pe ceed.
un singur impdiment as vedea eu, daca nu ai service la tine in oras, e destul de nasol sa te plimbi pe ici pe colo sa faci revizia mai ales ca ai garantie 7 ani... spor la alegere!!!
Sunt din Bucuresti, deci n-ar fi o problema cu service-ul. Eu am momentan masina nemteasca, si n-am avut probleme majore cu ea. Dar am luat-o SH si, asta ca sa raspund complet unei postari de mai sus, m-am lamurit cum sta treaba. Nu-ti ia multi bani odata dar e ca picatura chinezeasca. La fiecare deplasare in service pentru rezolvarea unei probleme, mai gasim una de rezolvat pentru data viitoare. And so on.

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Sfaturi alegere masina noua

Post by aeon »

in curand cei de la hyundai or sa primeasca in showroom noul i30 care se anunta promitator
eu am fost si am intrebat de i30 si mi s-a zis ca varianta existenta deja nu se mai primeste pt ca deja se dau comenzi pt noul i30
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

Locked

Return to “Versus”