La ce alta marca/model auto ati renuntat in favoarea Cee'd?

Locked
Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: La ce alta marca/model auto ati renuntat in favoarea Cee'd?

Post by Bogdang »

tot respectul pt seria 1 dar ati incercat sa urcati in el prin portierele din spate? :)
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: La ce alta marca/model auto ati renuntat in favoarea Cee'd?

Post by bumblebee »

Seria 1 e mica in interior si e facuta pentru sofer, in sensul in care aia din spate nu au spatiu si nici oprtbagaj nu ai prea mult.
Si pretul e mare pentru un om normal poate.

In rest e peste cee'd din orice punct de vedere, sa fim seriosi.
Kia Cee'd 1.4 best

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: La ce alta marca/model auto ati renuntat in favoarea Cee'd?

Post by dulaul »

BMW seria 1 ar fi fost masina care mi-ar fi placut cel mai mult, dar pretul prohibitiv pentru mine ma facut sa renunt definitiv in favoarea Cee'd-ului fara nici o remuscare. Practic in acest moment nu exista o alta masina pe care sa mi-o doresc decat Cee'd-ul pe care o consider si cea mai buna alegere in special din punctul de vedere al raportului pret/calitate nemaivorbind de optionale, fiabilitate si functionalitate.
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

gguramulta
Wanted
Posts: 342
Joined: 25 Feb 2009, 22:10
Auto:
Location: Onesti-Bucuresti

Re: La ce alta marca/model auto ati renuntat in favoarea Cee'd?

Post by gguramulta »

am renuntat la golf VI si la noul model de skoda octavia, deoarece preturile pe care le practica in raport calitate/pret nu sunt prea stralucite ci exagerate as putea spune, la cele doua firme se plateste mai mult BRANDUL decat calitatea.
Kia Cee'd 1,4 LX BEST black pearl B-04-YAW
viewtopic.php?f=5&t=4150 ---> jurnal de bord
http://picasaweb.google.com/georgeguramulta
ODO 17000KM/h
Image

kaspersky
Posts: 58
Joined: 09 May 2008, 21:12
Auto:
Location: Timisoara

Re: La ce alta marca/model auto ati renuntat in favoarea Cee'd?

Post by kaspersky »

eu am oscilat intre Fiat Bravo, Mitsubishi Lancer Clasic si Cee'd. pina la urma a ramas cee'd sw :)
KIA Ceed SW 1.6 - 01.08.2008

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: La ce alta marca/model auto ati renuntat in favoarea Cee'd?

Post by dulaul »

Hmmm, frunos este Seat Leon si Fiat Bravo, dar nu prea face banu' :mrgreen:
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

HIGYED IOSIF
Posts: 7
Joined: 29 Mar 2009, 18:11
Auto:

Re: La ce alta marca/model auto ati renuntat in favoarea Cee'd?

Post by HIGYED IOSIF »

OPEL ASTRA 1.7 DTI DIN 2002

Brill
Moderator
Posts: 1419
Joined: 07 May 2009, 15:18
Auto: 1.6 cmc 122 CP
Location: Bucuresti - P-ta Victoriei

Re: La ce alta marca/model auto ati renuntat in favoarea Cee'd?

Post by Brill »

Eu am ales intre Hyundai i30, Ford Focus, Toyota Corolla, Seat leon, VW Golf, evident Cee`d le bate pe toate si ca motor, siguranta, pret, design, tinuta de drum, personalitate... mai ales, si nu o spun cu rautate, Focusul fara ovalul albastru nu e impresionanta. Era frumoasa emblema aia cu 3 coroane... noah atata cu poliloghia. Deci Cee`d le-a batut pe toate.

Tot inainte!!!
KIA Cee`d City 1.6 122 CP B-032162 DJ-49-TOM -> B-298-MRA
Daca raspunsul nu este clubKIA.ro, inseamna ca nu ai pus intrebarea care trebuie.
Pentru a va alatura grupului clubKIA de pe facebook dati click aici https://www.facebook.com/groups/191619794193148/ apoi apasati butonul join. Un administrator va va ura bun venit!
Pagina comunitatii clubKIA pe facebook aici: https://www.facebook.com/comunitateakia

corbu_radu
Posts: 96
Joined: 17 Mar 2008, 18:53
Auto: Kia ceed
Location: Bucuresti
Contact:

Re: La ce alta marca/model auto ati renuntat in favoarea Cee'd?

Post by corbu_radu »

am renuntat la mitsubishi lancer clasic (din cauza dealerului ... dar nu imi pare rau), la ford focus, skoda fabia si hyundai accent. Cred ca am facut cea mai buna alegere.
Kia cee'd SW 1.6 CRDI + power box, negra, B-888-KIA - ODO: 171.000 km
Tel: 0751.299.035

caam sd
Posts: 97
Joined: 08 Jan 2008, 21:08
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: La ce alta marca/model auto ati renuntat in favoarea Cee'd?

Post by caam sd »

@ bumblebee

si ce daca mi-am luat best ca si tine? eu nu o sa spun niciodata ca "asta e... n-am avut bani de mai mult" am preferat sa fac alte lucruri utile cu "diferenta" dintre o masina decenta cum este ceedul, si doar o sigla, cum este seria 1 (care la cat zic nemtii ca se respecta, putea fi un pic mai bine studiat)

chiar e asa ciudat ca cineva in tara asta da bani la kia si nu la bmw ???

si acum il prefer in locul unui seria 1; fiecare isi face propriile lui criterii; eu am considerat de exemplu ca pentru banii pe care ii dadeam pe un seria 1, (pe la 19000 E ajungea) as fi vrut cel putin dotarile, "bestului"; altfel, am facut o alegere pe care nu o regret; este o masina de mine; la cat fortez eu masinuta asta... crede-ma ca merita...

si acum mai am un criteriu foarte tare: e criza nene! bine ca nu m-am aruncat la 20 000;

imi propusese un amic 9000 E pentru un alfa romeo de 1.6, si parca 120cai - cu vreo 40000km; cred ca era 156 - cu facelift
kia 1.4 best / pewter beige - poze aici: http://picasaweb.google.com/catalinmarica
mercedes benz w203 2.2 elegance / Gri

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: La ce alta marca/model auto ati renuntat in favoarea Cee'd?

Post by bumblebee »

Seria 1 e doar o sigla?
Fi serios :)

Eu n-am spus ca nu poti face chestii mult mai utile cu banii pt o seria 1 bine dotata (cum ar fi un C'eed plus multe altele de diferenta)
Dar sa fim seriosi, nu exista termen de comparatie intre cele 2 masini, oricat ne place noua sa ne laudam semintele :) Eu aia ziceam.
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
BUNU
Posts: 596
Joined: 12 Nov 2009, 22:19
Auto: Ceed 1,6 GSL
Location: Galati

Re: La ce alta marca/model auto ati renuntat in favoarea Cee'd?

Post by BUNU »

Golf VI ,TSI,DSG.
ImageImageImageImageImageImageImage
ImageImageImageImageImageImageImage
http://picasaweb.google.com/BUNULE
Ești prost și vrei să te remarci? Aprinde proiectoarele! Ești cel mai prost? Aprinde și stopul de ceață!

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: La ce alta marca/model auto ati renuntat in favoarea Cee'd?

Post by octav_ceo »

skoda octavia tour 1.9 tdi
mitsubishi lancer classic - benzina
hyundai i30 - benzina
fiat linea - benzina
cam toate se invarteau pe la 13.000 e
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: La ce alta marca/model auto ati renuntat in favoarea Cee

Post by bodo »

in ordinea preferintelor:
Seat Leon Cupra - ca e la oferta acum :wink:
Mazda RX-8
Mazda 6
Honda Accord
as renunta oricand la ceed dc as avea diferenta de bani pana la 20000+ euro
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: La ce alta marca/model auto ati renuntat in favoarea Cee

Post by bubumisu »

Bodo
Intrebarea topicului e un pic invers fata de ce ai postat tu, dar e bine si asa

In ce ma priveste, situatia e urmatoarea:

Peugeot 307 (pret exorbitant la vremea aia), dupa ce am achizitionat perla neagra a mai trecut sotia si baiatu a ramas cu speranta ca a 2-a masina va fi un peugeot
Ford Focus (noul focus), inca nu aparuse la reprezentanta, ca sa nu mai zic ca urma sa vina cu niste preturi exagerate la dotari limitate, n-a mai durat mult si a disparut si reprezentanta (acu e magazin alimentar acolo :lol: )
Hyunday Accent (tocmai ce disparuse reprezentanta, si oricum nu ma pasiona prea tare, un "Logan" in varianta coreana :lol:
Clio Symbol, nu mai tin minte daca in Septemrie 2008 aparuse noul symbol, dar m-ar fi tentat DCI-ul, pentru consum, nu mi-as fi luat in ruptul capului pentru "confortul" pasagerilor pe bancheta din spate
Megane Cedane, se invartea tot pe acolo, sau chiar mai jos (12.000 Eur aproximativ, nu mai stiu daca cu ESP sau fara, era o oferta)dar parca nu vroiam o frantuzeasca in ruptul capului
Hyundai SantaFe (noul SantaFe) - prea goala vistieria statului pentru un SUV dragut

Si ca sa ne mai destindem un pic:
Mitsubishi Pajero (noul Pajero), poate cand voi deveni patron de firma :D
Touareg ( dedicatie pentru hartaoapele si coclaurile din Romania), lipsa de fonduri (eventual cel mult o roata, o portiera )
Landcruiser V8, poate cand voi deveni patron de firme :D
GL (idem)

Cam atat, ca la Volkswagen, BMW sau Audi nu m-am gandit din start, nu pentru ca nu apreciez marcile, dar nu e cazul sa visez prea frumos deocamdata, poate doar la Touareg :D (cel cu diferentiale)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

Locked

Return to “Versus”