La ce alta marca/model auto ati renuntat in favoarea Cee'd?

Locked
exdani
Posts: 6
Joined: 26 May 2008, 22:32
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by exdani »

mpatachia wrote:vreau si eu un sfat, ca sa nu mai deschid un nou topic, am un buget pt. masina de servici de cca 28.ooo ddp, ce masina sa-mi iau in banii astia (mentionez ca nu as merge chiar pana la limita de sus as zice 20.000 cip sunt suficienti). Aspecte care ma intereseaza:
- benzina
- elemente de siguranta cat mai multe
- aspect business
- motor nu foarte puternic
- gabarit nu foarte mare (masina va fi folosita preponderent in bucuresti)
Ce optiuni ar fi?
eu as opta ptr noua Honda Accord, mai multe detalii aici: http://www.honda.com.ro/newaccord/fisatehnica/

mpatachia
Posts: 96
Joined: 29 Jul 2007, 15:25
Auto: Kia ceed
Location: Ilfov

Post by mpatachia »

am fost, am vazut-o (accord), varianta full benzina 2.0 ajunge la 26.000 ddp, eram croit pe accord dar din pacate au hatarat altii (sefii) pentru mine, masina de serv. va fi passat 2.0 tdi 140 CP noua tehnologie common rail.
Ceed Best Mars Red

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Parerea mea este ca au facut o alegere buna sefii tai PDT_Armataz_02_43

exdani
Posts: 6
Joined: 26 May 2008, 22:32
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by exdani »

ai fi fost mult mai incantat de accord(eu am condus vechiul accord si este o masina incantatoare)....insa asta e....tdi-urile sunt peste tot in tara asta:) o tara plina de VW.
dar daca sefii hotarasc...ce stiu ei....n'ai cu cine ...........

underdawg
Posts: 24
Joined: 01 Jun 2008, 13:36
Auto:

Post by underdawg »

oare la focus ar renunta cineva pentru kia ? dupa ce l-am vazut , sunt nehotarat, arata prea bine si in interior si pe dinafara. dar e oleaca mai scump...

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

underdawg wrote:oare la focus ar renunta cineva pentru kia ? dupa ce l-am vazut , sunt nehotarat, arata prea bine si in interior si pe dinafara. dar e oleaca mai scump...
Ca raport pret/calitate inca nu a intrecut nimeni cee'd-ul.

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Post by Stefan47 »

Eu am renuntat la Seat Ibiza, Hyundai Accent, Mitsu Colt si Focus :D
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Post by Bonzai2 »

Eu am renuntat la Golf V 1.9 si Mazda 3, ambele noi. Acum sper sa imi vina cee'd-ul de 115 Style. Dintre cele doua mentionate daca e sa fac comparatia cu cee'd la motorizare si dotari nici macar nu se compara ca pret. A si era sa uit O2 1.9. M-am orientat la o masina cu un buget de maxim 19000 si am ales Cee'd. Nu vreau sa mai aud de ford din cauza services-urilor, detin in prezent o fiesta.Cu toate ca nu am auzit de bine nici despre services-urile Kia dar macar o sa ma cert :smt084 si cu alti oameni ca deja m-am plictisit de aia de la ford :smt097
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

maverick
Posts: 18
Joined: 14 Feb 2008, 20:28
Auto:

Post by maverick »

mpatachia wrote:vreau si eu un sfat, ca sa nu mai deschid un nou topic, am un buget pt. masina de servici de cca 28.ooo ddp, ce masina sa-mi iau in banii astia (mentionez ca nu as merge chiar pana la limita de sus as zice 20.000 cip sunt suficienti). Aspecte care ma intereseaza:
- benzina
- elemente de siguranta cat mai multe
- aspect business
- motor nu foarte puternic
- gabarit nu foarte mare (masina va fi folosita preponderent in bucuresti)
Ce optiuni ar fi?
New Accord 2.0 Executive i-VTEC AT :twisted:

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Post by mihaita1988 »

Ford Focus 2 , Hyundai i30 , Fiat Linea , Renault Megane...si lista continua...mi-a luat vreo 2 luni sa ma hotarasc...
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

mihai_u
Posts: 41
Joined: 19 Mar 2008, 05:19
Auto:
Contact:

re

Post by mihai_u »

Intr-adevar nu exista nici o masina la ora actuala sa depaseasca cee'd-ul cand vine vorba de raportul calitate/pret. Este o masina foarte fiabila, intretinere foarte ieftina, iar pretul de achizitie este foarte mic, avand in vedere seriile de dotari pe care le detine

Am avut masina in service (am avut un accident) 3 sapt si ceva... si in timpul asta am condus foarte multe masini, insa nimic nu se compara cu puiutul meu. in nici una nu m-am simtit atat de comod la volan, sa-mi vina toate comenzile atat de bine.

probabil ca daca ar fi sa renunt la cee'd ar fi pentru o masina mult superioara. Nu ca ACCORD-ul nu ar fi misto, insa nu as renunta la cee'd pentru o masina destul de apropiata.
Urmatoarea masina o sa fie un VW CC, M3, S5 sau (doamne ajuta) R8. Insa daca ar fi sa aleg unul din cele 3 coupeuri, as pastra si Cee'd-ul.
Kia Cee'd 1,6 HP 115 -> 143 (realy HP), full+xenoane

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Post by mihaita1988 »

Am vazut acum cateva ore o reclama la tv cu fiat bravo 11900 de euro cu tva inclus(e posibil sa ma insel totusi..eram distras si de un tacanit de la usa)...sa trec la subiect..desi nu am nici un regret ca am dat comanda de cee'd va spun cu mana pe inima ca daca bravo costa atat cand am fost eu la reprezentanta Fiat il luam fara sa clipesc ..pe rosu :D
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

mihai_u
Posts: 41
Joined: 19 Mar 2008, 05:19
Auto:
Contact:

re

Post by mihai_u »

Da, probabil este corect pretul

Insa sa nu te astepti la cine stie ce dotari la banii aia.

Saptamanile astea am fost mai des pe la FIAT, i=am luat un Grande Punto lu sora-mea, si sincer imi place foarte mult cum arata Bravo, mai ales botul. in interior este foarte dragut, insa nu la fel de luxos ca Cee'd-ul meu. Muzica nu se aude la fel de bine. Ai clima Bi-zonal, ceea ce e misto, insa la o dotare mai superioara.

Una peste alta, este foarte misto masina, insa iti recomand cu caldura Kia.
Kia Cee'd 1,6 HP 115 -> 143 (realy HP), full+xenoane

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Re: re

Post by mihaita1988 »

Sunt in asteptare pt Kia asa ca nu mai e nevoie de recomandari...oricum sunt fericit de alegerea facuta..numai ca nu pot inceta sa ma gandesc cat de bine arata fiat bravo pe rosu...oricum din prisma designului fiat bravo se alatura frumoaselor modele alfa romeo si bineinteles peugeot 407...;)
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

Sylver
Posts: 127
Joined: 20 May 2007, 01:43
Auto:

Re: La ce alta marca/model auto ati renuntat in favoarea Cee'd?

Post by Sylver »

Bravo pe rosu (visiniu) poate fi comandat doar cu ultimul nivel de echipare. Altfel culoarea nu e disponibila.

Daca iti place spatiul mai mare, Bravo nu e de tine. Nici o alta masina din cls compacta nu iti da o senzatie claustrofobica asa de mare. Iar pozitia la volan e incomoda oricum ti-ai aranja scaunul si coloana volanului, in spate iarasi se sta foarte prost, aceeasi impresie de lipsa de spatiu (lucru aspru criticat cam peste tot). Chestie de design: masina arata foarte bine la exterior. Interiorul mie unul nu imi place, pt ca nu imi plac plasticele alea sclipitoare. Bravo are totusi o suprafata destul de mare de plastic dur pe bord, comparativ cu celelalte masini de cls compacta.

Are probleme destul de mari de fiabilitate si probleme comune (a se vizita clubul dedicat). Cum am mai zis deja, am si un amic ce si-a luat un Bravo 1.4 150 cai. Intr-o luna jumate a fost cu ea in service de 4 ori cu probleme tehnice (la sistemul de franare, la pompa de injectie, la compresorul de clima si la planetare), masina a stat mai mult in curtea service-ului decat la el in fata blocului. Nu am mai vazut in viata mea o masina cu atatea probleme luata de noua cum am vazut la fiat-ul amicului meu. Si nu e caz singular, sunt destui pe clubul dedicat cu multe probleme relativ repede dupa cumparare. La ce bun 5 ani garantie cand masina are probleme de fiabilitate...probleme care se reflecta direct in interesul oamenilor de a cumpara Fiat la SH si mai ales pretul de revanzare al acestor modele.

Despre revizii, la Fiat in general sunt revizii ieftine, mai ieftine ca la celelalte marci.

Se spune un lucru despre Fiat si Alfa: "a detine una din ele e ca si cum ai avea o prietena dansatoare la bara. E frumoasa de pica, dar e proasta ca noaptea. Cu toate astea, exista foarte multi care te invidiaza."
(a nu se simti jignit nimeni in situatia de mai sus, e doar o zicala ce surprinde bine imaginea Fiat: masini frumoase dar foarte putin fiabile).

Locked

Return to “Versus”