1,4 Base + optionale versus 1,6 dsl hp base

Locked
ciprian75

1,4 Base + optionale versus 1,6 dsl hp base

Post by ciprian75 »

Buget aprox. 14k euro.
Aprox. 25, 30k km pe an.
Nu stiu ce sa aleg, 1,4 base + jante, faruri ceata, esp si alte maruntisuri care o duc pe la 13800 euro sau 1,6 dsl hp base care este 14500 euro ?
+ 1,4 optiuni de confort, design si siguranta
+ 1,6 dsl hp consum, cuplu ::)) la turatie mica
Poate e deplasata comparatia si poate tine si un pic de gusturi dar eu astept opiniile voastre avand in vedere si numarul de km pe care il fac anual.

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

Daca faci multi km in oras, atunci categoric DSL. Diferenta de consum intre diesel si benzina se vede cel mai mult in oras. In afara orasului diferentele sunt mai mici.
Daca nu esti benzinar convins, diselul il vei gasi mai usor de condus. Mai ales la drum lung, un diesel este o incantare.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

vadca esti din iasi. eu la fel

am 1.6 dsl, am doar 500 km, dar consumul in iasi e undeva sub 7%, cam 6.5-7 sa zic (mie imi ia 6.7 aprox). Un 1.4 benzina ia cam 9-9.5 in iasi (vezi la psystem). deci o diferenta cam de 2.5 litri la suta. Acu socotesti si tu ...
Vezi ca la diesel e posibil sa prinzi poate vreo reducere. Si daca tot iei diesel, pune MACAR lapma lectura parasolar de 20 euro. Face TOTI banii, plus ca e un pct de sustinere in plus al plafonului. Bine ca si alte optiuni ar fi ideale (cheie cu telecomanda, proiectoare, colan piele). Deci ceva optiuni de design , ce nu te duc la mai mult de 2-3 sute euro impreunate. Care dau bine totusi. Jante poti sa ii pui la anu .... nu e neaparat cand e noua. Deci cu un maxim 15.000 iei un dsl si cu ceva optiuni.

Bafta
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

Locked

Return to “Versus”