cee'd vs i30

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by Cristi H »

Bre, nu va luati de bietul om ! Daca v-ati fi uitat si in alte topicuri/posturi, etc, ati fi vazut ca omul NU a ales-o. A cam primit-o. Si . . . .calul de dar . . . :o
Asta doar teoretic, ca la cum se manifesta, zici ca-i stomatolog ! :lol: :lol: :lol:
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: cee'd vs i30

Post by Razvan_G »

Topicul este despre "cee'd vs. i30". Ma refeream la design-ul interior. S-o "faultez"? Departe de mine gandul. 8)

@Cristi H - ai "instincte" bune, cred ca te invidiaza si femeile :lol:
Parca ne-am cunoastem de undeva :)
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by Cristi H »

A, nu, femeile ma iubeste ! :)
Si asta chiar nu stiu, dar lumea e mica ! :)
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

Silvester
SAGEATA ALBA
Posts: 75
Joined: 05 May 2009, 20:33
Auto:
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by Silvester »

Am fost si io pe la Hyundai, pentru ca vazusem o oferta pe situ' lor si parca nu imi venea sa cred... Masina cu motorul de 1.6 (ala de 122 de cai, cred) era in discount de la 19k euro la 13k si ceva maruntis... si cum a mea prietena moare sa-si ia masina desi pana la urma cine stie ce si cand... am tabarat pe toti dealerii din oras de la diferite marci... Intr-adevar, dilaru' a confirmat ca masina-i in discount serios, dar mi-a explicat ca-i lichidare de stoc. Printre cele 2000 de optionale de pe masina (care erau incluse la pretul de 13k) era si navigatie, fapt care, recunosc, mi-a placut tare mult... Numai ca surpriza, cand am ajuns acasa, am vrut sa vad si eu cum arata navigatia pe i30 si am facut un google search... m-am ales cu doar o poza, a unui par infipt in bord cu un mic monitor pe el... Are careva alte poze cu navigatia, sa nu mor prost, pe i30? sau chiar e vorba despre parul ala infipt in bord? Asta e doar din pura curiozitate, pentru ca pana la urma a renuntat la ideea unui i30 si cel mai probabil tot spre kia o sa se indrepte... desi recunosc, sincer ca mie mi-a placut designul masinii si mai ales interiorul...btw, un offtopic, am fost in aceeasi zi si la dacia si am facut un drive-test cu sandero... parerea personala e ca... fereasca sfantu!!!!!!!!!!!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by Ogy »

Cee'd
Image
I30
Image

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: cee'd vs i30

Post by bumblebee »

Intradevar, arata mai bine i30-ul (desi nu ma omor dupa albastrul ala)
Dar alea sunt versiuni full.
Si la astea mai de jos o arata mai bine ?
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: cee'd vs i30

Post by misuspita »

Nu stiu ce sa zic. Prietenul meu care are i30 cam echivalent City, nu are cotiera, nu are oglinda electrica, nu are comenzi pe volan parca si cam atat. Are geamuri electrice fata/spate, jante 16'', proiectoare, ESP, USB (pus destul de ciudat, cam unde e cotiera la noi), etc... Astea au fost diferentele pe care le-am notat intre a lui si a mea (Best). N-am mai fost la el in masina de ceva timp, si poate nu mai tin minte toate detaliile, dar daca se uita colegii de le Hyundaiclub.ro pe-aici poate ne lamuresc ce au si ce n-au versiunile inferioare. Oricum, ca coloristica se pastreaza interiorul si la versiunile mai slab dotate.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

alc2
Posts: 119
Joined: 29 May 2007, 19:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by alc2 »

@Silvester, ai idee ce harti au ( daca au...) la navigatia pt i30 ?
Posibil posesor de Cee'd

Silvester
SAGEATA ALBA
Posts: 75
Joined: 05 May 2009, 20:33
Auto:
Location: Tg-Jiu
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by Silvester »

alc2 wrote:@Silvester, ai idee ce harti au ( daca au...) la navigatia pt i30 ?

Am intrebat doar daca au harta romaniei... dilaru' n-a stiut, si-a sunat un coleg de la valcea care-si cumparase pentru el versiunea respectiva si ala a zis ca da dom'le estem hartile...

Acu, iote ce poza am gasit eu cu navigatia de la i30... sincer mi se pare erm... absolut urata chestia...

Image

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: cee'd vs i30

Post by bumblebee »

Dar aia cred ca e aftermarket.
Kia Cee'd 1.4 best

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: cee'd vs i30

Post by singlecrys »

Da si eu cred acelasi lucru, e pusa dupa aia, masina initiala neavand asa ceva! Navigatia la i30 este aceeasi ca la ceed, plasata in acelasi loc, doar ca este pe albastru in loc de orange...
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: cee'd vs i30

Post by bumblebee »

Am vazut azi un i30 alb pe Pantelimon.
Ce mi-a atras atentia era ca aripa spate era intr-o culoare crem, diferita de restul caroseriei.

Am zis 'a lovit-o, dar cum e posibil ca aia de la service sa lucreze in halul asta? nici cu spray din vitan nu iese asa daca o faci tu'

Apoi pe masura ce masina se apropia (intai se departase si apoi se apropiase, eram la un sens giratoriu) am constatat ca masina era alb perlat cameleon in functie de unde batea lumina.

Arata genial dupa ce m-am prins care e faza!

Exista asa culoare pe i30 din fabrica sau si-a facut-o el undeva?

In fct de lumina era verzuie, movalie, albastruie, crem....ca sideful. Mi s-a parut super!
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by Ogy »

Cam 3000e e o vopsea de tipul ala. O vezi mai des pe un astra clasic si un seria 1, dar sunt pe culori mai inchise (aceiasi vopsea).

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: cee'd vs i30

Post by bumblebee »

Deci nu e culoare stock?
Mi se pare dubios ca cineva care are 3.000e pt o revopsire sa isi ia i30 :D
Kia Cee'd 1.4 best

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: cee'd vs i30

Post by mrs »

stiu masina ....este vopsita after ,o cam lovise de cateva ori.........
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

Locked

Return to “Versus”