cee'd vs i30

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: cee'd vs i30

Post by bumblebee »

Socati?
De ce?
Kia Cee'd 1.4 best

Tzepozzz
Posts: 85
Joined: 29 Oct 2008, 13:11
Auto:
Location: Ploiesti

Re: cee'd vs i30

Post by Tzepozzz »

Cee'd 1.6 Dizalake 115 PS/ Pewter Beige/ City

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by scubli »

@Tzepozzz: Ai dreptate, nu le-a tare iesit design-ul plasticelor alea. Parca arata mai bine tapiteria scaunelor, nu niste "placi" de plastic. Dar dupa cum bine stii, nu le poti avea pe toate :p

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by bogdan-alin »

@Gabrios.....daca faci test drive cu un ProCeed ai sa uiti de Hyundai i30

tibitu
Posts: 145
Joined: 13 Feb 2008, 20:10
Auto:
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by tibitu »

Ceed are design mai sport,i30 mai domestic.Este exact ideea promovata de grupul hyundai-kia si argumentul principal al achizitiei kia,sa se indrepte kia catre sportivitate,tineret etc,iar hyundai spre confort.E o idee buna,avand in vedere ca hyundai e un nume mult mai cunoscut sau mai faimos decat kia (vezi nr de vanzari accent vs rio) insa in cazul de fata diferentele de calitate si design sunt mult mai apropiate decat intre rio si accent.Apropos varianta "pro" la i30 nu scoate hyundai?
ex : Pro ceed,machine silver,1.4
actual : Magentis 2.0 crdi

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: cee'd vs i30

Post by Razvan_G »

Tocmai m-am intalnit cu o prietena, posesoare de i30. Bineinteles ca am studiat-o si am ramas foarte, foarte placut impresionat. La 10.700 de euro (un fel de Best cred) cat a dat pe ea, JOS PALARIA! Chiar cu ceva dotari in plus: inchidere electrica fata-spate; proiectoare de ceata; cheie pliabila; suport de ochelari. Mai punea un ESP si jenti de aliaj si iesea un Cee'd City. In minus avea cotiera. Motorul de 1.4 GSL.

Interiorul este mult mai atent lucrat fata de cee'd, iar senzatia este "cosy". Design elegant, lumini placute pe consola (albastre), rosii pentru butoanele de pe usi/comenzi volan. O combinatie reusita, mult mai de efect fata de monotonia portocalie prezenta in cee'd pe absolut toate led-urile! Plastic de calitate. Pozitie mai joasa la volan (am simtit-o imediat ce m-am urcat in cee'd-ul meu), iar ca spatiu este la fel ca cee'd-ul. Volanul este mai gros (chiar mai gros decat al meu care este imbracat in piele). Nu se compara cu cel de pe Best. Scaunele sunt mai moi fata de cee'd.

Design-ul exterior este chestie de gust. Spate urat (nici cu cee'd-ul nu te mandresti), si in fata un plus ar fi farurile prelungite. Sincer, nu am condus-o, dar nu i-am gasit niciun minus fata de Cee'd, ba chiar cateva plusuri. Cu siguranta la banii astia ii BEST BUY! Nu cred ca m-as gandi prea mult daca ar fi sa aleg strict intre Cee'd si i30. Are tot concursul.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by Bogdang »

si eu zic ca din pdv al interiorului I30 e peste Ceed chiar daca cel dintai are pe consola centrala un display albastru destul de strident. Pe de alta parte exteriorul H-ului te face sa uiti de avantajele pe care ti le ofera interiorul.
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

saib
Posts: 77
Joined: 26 Aug 2008, 13:58
Auto:

Re: cee'd vs i30

Post by saib »

La momentul cand mi-am ceedul am avut o reducere de 1000 de euro la i30 si nu am vrut si am sa va supn si de ce. I30 e de cam feminin, l-am si condus e mult prea rotunjit fata de ceed la interior are ton de eleganta nu de sportivitate ca la ceed, scaunele imi aduc aminte de golf sunt mult mai mic ca la ceed cotiera este mai moale la I30, ce m-a deranjat displayul din mijloc cel albastru dintre turometru si vitezometru cu rezolutie naspha, nu pot sa il suport la fel nici ergonomia butoanelor de la sistemul audio, la fel ca la ceed vezi albastru in loc de portocaliu, spatiul de depozitare de sub player mai mare , plastic pe tapiteria scaunelor, dupa parerea mea este feminin.
Kia Ceed Best 1,4 So Reed VL-06-EOE xxxx VDO
Kia Ceed Style 1,6 Pewter Beige +geamuri fumurii+cheie pliabila+scaune incalzite Vl - 27 - BEK



Image

alc2
Posts: 119
Joined: 29 May 2007, 19:22
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by alc2 »

Razvan_G , pretul de lista este 9999 (12000 cu tva ) pt cel mai ieftin i30 . Prietena ta a prins o promotie banuiesc....e vorba de 1.4 benzinar ?
Posibil posesor de Cee'd

andreii2000
Posts: 50
Joined: 12 Jan 2009, 15:29
Auto:

Re: cee'd vs i30

Post by andreii2000 »

In afara de impresiile artistice :) intr-adevar importanta e garantia:
- la CEED e de 7 ani (5+2) TRANSMISIBILA data de producatorul KIA !
- la Hyundai e de 7 ani NETRANSMISIBILA data DE TIRIAC AUTO.

Treaba voastra daca va place albastru in loc de portocaliu, dar eu nu stiu cine va va cumpara masina de exemplu dupa 2 ani stiind ca va pierde garantia.
In plus, daca vreti sa stati la mana lui Tiriac, luati Hyundai !

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by scubli »

@andreii2000: Nu fii rau. Doar nu garantia este singurul criteriu de alegere a unei masini. Important e sa-i placa masina celui care vrea sa o cumpere. ;)

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by Bonzai2 »

@scubli, sincer la cat costa piesele la ceed de exemplu ,nu as vrea sa raman fara garantie.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by scubli »

@Bonzai2: Total de acord cu tine, dar garantia nu esti singurul criteriu de alegere a unei masini, asta vroiam sa spun din cauza ca @andreii2000 a pus foarte mare accent pe acest lucru.
Recunosc ca este unul din ele, dar doar un singur criteriu din multe altele.

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: cee'd vs i30

Post by Razvan_G »

@alc2 - Da, a primit un discount la ea fiindca a platit cash si era in promotie (evident, a luat-o in decembire aka perioada de criza) Masina livrata in 3 zile - 10.700 euro 8) Un pret excelent avand in vedere ca masina e produsa in Coreea si e supusa taxelor vamale si accizarii (destul de mici ce-i drept).

Costul pieselor de la i30 cred ca este asemanator cu cele de pe Cee'd. Atat Cee'd-ul, cat si i30 beneficiaza de o garantie de 7 ani!

Cred ca tine de gust, dar interiorul de la i30 din punctul meu de vedere este mult mai placut fata de Cee'd. Cand am intrat in a mea si am vazut numai portocaliu in jur: butoane volan, led-uri micute, afisaj electronic, butoane usi... m-am simtit destul de "inapoiat" cu trend-ul. M-am simitit si mai "sus" la volan.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee'd vs i30

Post by eugenflorinmanea »

Razvane asa teapa ti-ai luat cu Kia asta... Vad ca pe unde o prinzi o faultezi. Eu chiar nu te inteleg...daca in toate vs urile o gasesti mai slaba decat cealalta, de ce ti-ai luat-o??? :):) :lol:
SAAB 9-5

Locked

Return to “Versus”