cee'd vs Dacia Sandero

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Post by mihaita1988 »

Nici eu nu sunt innebunit dupa sh-uri stai linistit...;) eventual sa fie clasice sau ma rog...:)) oricum nu passat :D
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

moonwalk
Posts: 197
Joined: 14 Jun 2008, 16:54
Auto:
Location: Bucuresti

Post by moonwalk »

Passat au cam decazut in ultima vreme..inainte nu prea se stricau acum cade tot dp ele...de la plasticul dp bord la cauciucul de la aparatoarele de noroi...am prieteni destui care se plang....cred ca au zis si ei sa mai faca un ban din service ca prea era nasol :P

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Post by mihaita1988 »

Nu vreau sa vb de fiabilitatea oferita de VW (pt ca din nu stiu ce motiv marca asta mi se pare lipsita de gust..poate si pt ca in zona mea orice cioban isi cumpara passat..oricum cert e ca nu ma atrage deloc designul..cel putin tuareg mi se pare hidos...e parerea mea si nu vreau sa fiu impuscat la coltul strazii pt asta va rog frumos)...oricum fiabilitatea tine in mare masura si de sofer si de drumurile pe care masina ruleaza...iar probabil cele mai evidente exemple sunt daewoo si dacia..sa fiu mai concret aceste masini ieftine si relativ 'proaste' sunt considerate fiabile de anumiti posesori si petarde de altii....
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: cee'd vs Dacia Sandero

Post by mikey_VS »

eu cred ca sandero a fost o mare sansa a daciei de a arata ca s-a mai maturizat, dupa succesul (real, in cifre, adica in lei) al loganului. De logan nu mai are rost sa amintesc prea mult, conduc la serviciu ocazional un 1,5dci (cu i-ul rosu, de 85cp) full option (a fost la oferta undeva putin peste 11000 euro, parca). Au scos apoi sandero, sau sandel, cum il alinta unii. In poze, totul indica ceea ce am spus eu in prima fraza: maturizare. Si m-am bucurat, de ce nu? Cotierele din usi nu se mai termina ca la logan, arata ca la orice masina normala, nu intrerupte. Tot in poze, interiorul pare ceva mai tineresc, mai jucaus - aspect intarit si de reclama tv binecunoscuta. Aspectul exterior al masinii, fara a sparge tipare, e unul totusi mai rafinat...repet, in poze! Ar mai fi si alte aspecte pozitive, dar o scurtez aici, ca sa trec la realitate: l-am vazut live si.... m-a dezamagit! sincer, imi pare rau... masina privita de aproape are aceleasi trasaturi nefinisate, aproape brute ale loganului. Interiorul e la fel, plastic grosolan, dur si lipsit de orice senzatie de caldura... de unde aspect tineresc? Arata ca o ciudatenie pe roti, o femeie cu fund enorm de mare, o ... chestie acolo. Nu insisit pentru ca toata treaba e relativa, si gusturile sunt mult prea personale. Cired ca sunt oameni carora le place sandelu', si in fond de ce nu? Mie imi place si am si avut megan bicorp - aia pe care toata lumea a numit-o fier de calcat.
Totusi, revin la dezamagirea sandel: motorizarea este probabil unul dintre atuurile daciei, dar e bine de stiut ca motoarele by renault de pe dacia nu mai sunt facute in franta. O alta atractie va fi lansarea sandelului diesel, masina care, in mod cert, va consuma extrem de putin (doar e mai usor decat loganul, si dieselu' logan consuma putin de tot). Cred ca este singurul punct la care sandel este superior cee'd-ului, dar nu sunt sigur pentru ca nu am diesel si nu stiu cat consuma.
In rest, nu se poate compara din "n" motive: e o clasa mai mica, interior low low low cost, aspect ciudat (regret, desi am zis ca nu o mai fac, tot nu ma pot abtine sa mentionez asta)... nici la bani nu se poate compara dupa parerea mea, decat luand cifrele de langa imagini, ceea ce nu este posibil. Repet, sandel se poate compara cu cee'd doar in versiunea diesel, referindu-ne strict la consumuri!
Pacat, pana la urma, ce naste din pisica tot soareci mananca- sau, dacia e tot dacie!
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

Locked

Return to “Versus”