OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by RazvanO »

RazvanO wrote:Cred ca nu are rost sa comparam aici modele modificate unde in general carcasa e aproximativ aceeasi cu cea de fabrica in shcimb in interior poti sa pui si reactor ;) . Pentru asta s-ar putea deschide alt topic.

De asemenea nu cred ca aici e cazul sa discutam de versiunile de top, modificate de fabrica pentru ca la orice producator de automobile te uiti aceste versiuni nu au legatura prea mare cu celelalte modele ( de rand sa le zic ), chiar daca 'carcasa' e aceeasi. Din punct de vedere tehnic de ex la OPC ( 240cai ) cam totul e schimbat fata de turbinarul de 200 cai gtc. Alte suspensii, sistem de franare mult mai eficient race ( discuri marite, etrieri mariti, etc. ) , motor si componente motor modificate, jante speciale, interior modificat special OPC, si tot asa.

revin :P

P.S. Astra OPC din imagini e modelul vechi G nu H :P
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by RazvanO »

Revenind la topic am uitat sa spun un lucru care imi place la Pro_ceed: suspensii spate independente. ( Astra GTC are suspensie semi independenta cu bara de torsiune )

In viata de zi cu zi acest lucru este putin important, fiind aruncat in fata de marketori si nefiind relevant pentru o plimbare la munte sau prin orase sau pe autostrazi.

In schimb pentru cei care merg spre limita suspensia independenta devine relevanta pe drumuri virajate ( cu asfalt denivelat in mod special ). Si aici vorbesc doar de clasa compacta unde efectul suspensiilor independente versus bara de torsiune ( la semi-independente ) devine simtitor doar in aceste conditii.

Daca am fi vorbit de clasa medie am fi vorbit in alti termeni de suspensiile independente care sunt mai importante datorita masei mai mari distribuite pe puntea spate.

Acum , din punctul meu de vedere ca sofer sa zicem un pic mai sportiv am momente, ce-i drept rare, cand simt nevoia de suspensii total independente pe spate. +1 pt pro-ceed
Tot din punctul meu de vedere lipsa, deocamdata, a unui benzinar turbo veritabil la pro-ceed este un punct minus pentru ca nu poate pune in valoare suspensia independenta. Sunt de parere ca daca ar fi existat un motor de 200cai multi impatimiti de masini sport ar fi pus pe lista de cumparaturi pro-ceed-ul.
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by SeKAh »

Da si nu. In sensul ca o masina compacta in jurul a 200 CP costa minim 18500 (Megane RS) iar proceed 2.0, 143 CP versiunea City costa 14729 Eur TVA inclus.
Rezulta o diferenta de 4000 Eur.

Asta inseamna ca oricine are in buzunar 20.000 Eur nu se uita la proceed iar cine nu are decat 15000 Eur nu se uita dupa masini de 200 cai.

RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by RazvanO »

Asta poate la noi. Eu nu sunt de acord cu acesta comparatie.
Daca vrei sa compari motor aspirat de aprox 140 atunci comparatia merge facuta tot cu un motor aspirat de aproximativ aceeasi putere. Ca sa nu mai spun ca daca vrei dotari sari de cei 15mii la pro-ceed si de 20mii la megane.
Un motor turbo ridica alte probleme de constructie pentru ca dezvolta cuplu mai mare si pe o plaja mare de turatii, e mai greu, e pentru o masina sport ( ma refer la tot ce sare de aprox 180-200cai ).
Cine vrea putere si dotari multiple o sa treaca de 20mii, e o chestiune de prioritati. Poti sa iei o masina de 200cai cu putine dotari daca te pasioneaza puterea si ai un buget mai redus.

Ce vroiam sa spun este ca un turbo pe benzina pur sange, adica o versiune de top atrage atentia pasionatilor indiferent de pret. Daca la romani un pro-ceed de 200 cai si sa zicem la 18000euro ar avea succes nu poti sa stii decat sarind in groapa cu lei. Masina arata foarte bine si cu un tuning fin de fabrica poate fi o atractie mai mare ca meganul de care spui.

P.S. Apropo de romani... la 15000 multi nu se uita la cei 143cai de la proceed, se uita la o nemteasca, la un bmw second din 2000 toamna... eu incerc sa nu mai includ romanii ca categoria normal in privinta masinilor ( vorbesc de parerea generalizata care se incetateneste la noi din ce in ce mai mult ).
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by SeKAh »

:D Eu vorbeam de potentialii cumparatori de hatchback-uri in 3 usi de noi! N-am inclus cumparatorii de SH-uri.
Si nu faceam comparatii intre un motor de 143CP si altul de 200CP. Doar intreb:
1-daca nu ai mai mult de 15.000 EUR si vrei motor de 200cai poti sa-ti cumperi un hatchback de 200CP? evident masina noua.
2-daca dispui de peste 20.000EUR si vrei motor de 200cai te mai uiti la Kia Proceed?

Pana la urma tot la bani ajungem. Altfel toti am merge numai cu X6, Q7, 911 etc.

cmg_george

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by cmg_george »

Q7 [-o<
de acord cu Sekah... daca dispui de 20.000 euro si vrei peste 200CP nu te mai poti uita la proceed ca nu ai deunde peste 200.. nu momentan insa... 170CP (cu cipul pentru 2.0 diesel) mi se pare o afacere foarte buna pentru un pret de 16-18.000 euro...
Daca chiar vrei o masina sport tb sa te lase buzunarul si sari linistit de 20.000...

RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by RazvanO »

iti dau un exemplu la indemana.
Astra gtc 1.6 180cp Turbo, un motor laudat si usor de modifcat stage 1 ( deci doar filtru sport si harta sport ) la aprox 215cp sau race la 225cp( 230cp ) cu evacuare facuta.
Acest motor poate fi achizitionat la aproximativ 17500 ( calculat cu reducere ) varianta cam cheala Njoy sau cu 18500 varianta cosmo ( tot cu reducere ).
Probabil ca exista si alte exemple in jurul valorii de 200cai tot pana in 20mii.
Pentru cei care vor mai multe optionale sa zicem ca ajungi la 20mii.
Mai sus am vorbit de motor turbo pe benzina.

As mai putea da exemplu 1.9cdti 150cp stoc, motor usor de modificat tot stage 1 la 185cp si 200cp cu harta race. Care cu tot cu dotari de nivel City la pro-ceed nu trece de 20mii.

Eu sunt de parere ca daca ar exista un Pro_ceed turbo pe benzina de 180-200cp in 18000euro cu dotarile best+jante, pachet sport inclus sau in vreo 19000euro cu tot cu kit xR ar ridica sprancene destule. Poate ca nu ar fii un bestseller dar cred ca ar avea succes.
O masina frumoasa are succes chiar daca nu are in spate un producator foarte mare.

Later edit:
Pro-ceed trebuie sa castige prestigiu si aprobarea pe scara larga. Ca sa ajunga la asta lumea intai trebuie sa se vanda :) Ca sa se intample asta kia trebuie sa continue cu preturi mai mici fata de concurentii directi. De aceea spun ca ar putea avea succes daca ar scoate un motor sport in maxim 18mii euro cu dotarile enumerate mai sus... sau in orice caz cu aproximativ 10-15% mai ieftin decat echivalentul.
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

cmg_george

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by cmg_george »

In preturile de mai sus ai inclus si modificarile aduse? :shock:
Referitor la kia... corect, si daca stii cont de strategia de pana acum cam asa stau lucrurile... preturi mici dotari mari... tb sa mai demonstreze fiabiliate (si la un moment se zvonise si de un motor mai "suparat" pe pro_ceed).
Si daca tot veni vorba de preturi, un lucru urat: zilele astea am aflat pretul pentru Kia Forte, proaspat lansat in corea unde pretul variaza inte 7 si12.000 euro (la 12.000 are touchscreen, senzor de parcare,etc), in Europa, datorita taxelor si alinierii la piata, se preconizeaza sa ajunga la 22.000 :(

RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by RazvanO »

Daca vrei sa faci un calcul mai simplu poti sa iei in considerare din capul locului o reducere de 10% ( se poate si mai mult daca cunosti pe cine trebuie ) aplicata pretului de lista de la gtc.
Dintr-un foc un gtc de 20mii pret lista il poti achizitiona cu cel mult 18mii.
la fel si la optionale , poti sa consideri din prima 10% reducere.

Modificarile pentru stage 1 normal presupun nimic mai mult decat un filtru sport si harta modificata. Filtru sport e aproximativ optional la stage 1 normal, daca pui harta race atunci e nevoie de el. Filtru sport bun e aprox 80-100euro. Un soft bun e aproximativ 300euro, repet stage 1.
Pentru stage 1 race este de principiu nevoie si de modificari la evacuare dar nu sunt obligatorii. Un minim de modificari poti sa o faci umbland la finala ceea ce nu este mai mult de 100euro.

Ce e interesant este ca pe programul sport ( adica la apasarea butonului sport ) poti avea alta harta decat pe normal. Eu de ex. am 120cp pe normal si aprox 165-170cp pe sport :D

Incerc sa fac o configuratie pe un 1.9 cdti de 150cp + optionale + stage 1 la 200cp, apoi sa fac o configuratie pentru motorul pe benzina 1.8 140cp gtc si 143cp pro_ceed cu aceleasi dotari.

P.S. Intercoolerul de pe 1.9 150cp este imens, mai mare chiar decat cel de pe OPC. de aceea se poate face stage 1 cu usurinta la 200cp. La un Leon FR 1.9 170cp la fel, exista un intercooler mare si ajuta la stage 1 210-215cp.

Revin
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by SeKAh »

Razvane, acum am vazut prezentarea masinii tale din semnatura si din partea mea ai nota 10! Esti un adevarat pasionat de tuning, bravo tie! =D>

PS: n-ar strica sa faci si aici o mica prezentare, macar cu copy-paste :D
Frumoase poze...

RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by RazvanO »

Cu siguranta voi incepe un topic pentru pro-ceed-ul sore mele ( eventual la dublu ;) ).
In ceea ce priveste tuning-ul mai mult de stage 1 ( care reprezinta niste chestiuni absolut minore dpdv al tuning-ului adevarat ) nu recomand nimanui decat daca stie cu adevarat in ce se baga.
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

underdawg
Posts: 24
Joined: 01 Jun 2008, 13:36
Auto:

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by underdawg »

gtc e pur si simplu hidoasa... nu as lua-o nici la acelasi motor. :mrgreen:

RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by RazvanO »

underdawg wrote:gtc e pur si simplu hidoasa... nu as lua-o nici la acelasi motor. :mrgreen:
:)
Pana la urma e o chestiune de gusturi, prioritati, calculele si pragmatismul fiecaruia.
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

cmg_george

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by cmg_george »

underdawg wrote:gtc e pur si simplu hidoasa... nu as lua-o nici la acelasi motor. :mrgreen:
eu cred ca exagerezi... dar cum se spune ... "Gusturile nu se discuta" :)

Orlando_LR
Pro_ceed-ar
Posts: 203
Joined: 14 Jul 2008, 01:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: OPEL ASTRA GTC / KIA PRO CEED

Post by Orlando_LR »

Eu pot spune ca am trait acest versus pe pielea mea.
Am avut de ales intre aceste 2 masini..si credeti-ma nu mi-a fost usor..
Ambele masini fac parte din aceeasi categorie,clar,dar amandoua se diferentiaza si targetul este un pic diferit la fiecare brand in parte.Opel este o masina cu un design mai indraznet,dar atat de indraznet incat geamul usii din fata nu se continua la acelasi nivel cu cel din spate(chestie care pe mine unu m-a deranjat cumplit,nu stiu ce a fost in capul designerului dar clar nu da deloc bine).Pro_ceed are continuarea geamului din fata pana in spate asta fiind un punct forte.Un alt punct forte al Pro_ceedului este pretul mai mic la intretinere,adica am auzit ca la opel sunt mai scumpe reviziile...acum nu stiu cat de adevarat este.GTC-ul are acel buton magic SPORT pe care Kia nu il are si pentru care i-am acordat un minus,nu foarte mare dar totusi.Interiorul GTC-ului lasa de dorit,sincer daca facem o paralela intre cele 2 modele ne dam seama clar ca Pro_ceed-ul sta mult mai bine la capitolul asta.Scaunele de la GTC mi s-au parut un pic mai bine profilate dar nici cele de la Kia nu ma deranjeaza.Toata lumea vorbeste de faptu ca Opel este totusi nemteasca si ca nu exista decat 2 feluri de masini,nemtesti si restul,cea ce pe mine ma scarbeste acest tip de mentalitate,inradacinat in mintea romanilor...eu conduc o masina coreana de 1 an de zile si credeti-ma ca mi se pare peste orice masina la bugetul de 10.000 de euro pe care l-au avut parintii mei la acea data.Un alt punct forte este ca GTC are mai multe motorizari fata de Kia...mai ales OPC-ul care credeti-ma face toti banii...am vazut-o in actiune si am ramas un pic cu gura cascata.
Am ales Pro_ceed pentru ca am vrut sa am ceva mai diferit,sa am o masina pe care sa nu scrie Made In Germany doar de dragul de a ma falii ca am masina nemteasca si pentru ca m-am indragostit mai mult de acest model.Daca alegeam aceleasi dotari si pe GTC cred ca ieseam cam cu 1000-2000 de euro mai scump si totusi sunt niste bani pe care ii pot baga in masina sau de ce nu in tuning.
Numai bine!
Pro_ceed Classic+optionale.Comandata pe 10 iulie.Primita pe 29 septembrie.Mars red. 1.4 poze: http://gonzo.fotohost.ro/gonzo_pro_ceed_mars_red
R.I.P. Micutzu :cry:

Locked

Return to “Versus”