NOul FOCUS vs Cee`d

banderas_232003
Posts: 39
Joined: 07 May 2009, 10:28
Auto:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by banderas_232003 »

Multumesc.
Cum vad eu lucrurile:

- am condus 1.6 100 cp benzina ford focus 2, ok motorul. Cel pe motorina de 1.8 inca nu l-am condus, urmeaza, am inteles ca trage extrem de bine. Ma ingrijoreaza aspectul zgomotului, vin de pe o benzinara coreeana.
- Kia 1.4 voi merge saptamana viitoare la drive test, nu ma astept la senzatii tari.
- Kia ceed nu are oglinda interior heliomata, nu pot pune nici optiune. La ford exista+senzori ploaie.
- La kia imi aleg culoarea, la ford iau ce gasesc.
- La kia interiorul ma atrage mai mult decat la ford. Sistemul audio de la kia este superior celui ford.
- La ford diesel valoarea de revanzare este foarte buna decat la ceed, se cauta, ambele le voi tine minim 5 ani.
- Ambele au distributie pe lant.
- Consumul la Ford diesel este mai mic decat la kia 1.4 90 cp.
- Revizii mai scumpe la focus diesel cu aprox 200 lei.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by Ogy »

Kia ceed nu are oglinda interior heliomata, nu pot pune nici optiune. La ford exista+senzori ploaie.
Are si cee'd-ul acele optiuni.
Referitor la consum si revizie, asta trebuie sa o calculezi tu, in functie de cati km faci pe an....daca merita diesel sau benzina.
Kia 1.4 voi merge saptamana viitoare la drive test, nu ma astept la senzatii tari.
Urca cu ea peste 5000 rpm si ne zici dupa.
Nu compara motor turbo cu motor turatie (mai si zici ca ai avut un alt motor benzinar coreean).
I-a fa comparatie intre turbo diesel ford (oricare focus) si 1.6 turbo benzina (home -made) asta:


Ai pe acolo mai multe clipuri ajutatoare.

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by patton »

oglinda heliomata si senzori de ploaie - ma lasa rece, complet.
referitor la turbo vs normal aspirat, vb lui Ogy, nu se compara.
compara 1.4 tsi de la vw cu orice diesel.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by FLOPY »

Voi ataca si eu mai multe aspecte:
1.Nimic nu se compara cu senzatia pe care o ai atunci cand iti vine (dupa lungi asteptari) masina nou-nouta pe care tu o vei conduce primul si pe care o vei descoperi treptat.La inceput mergi de zici ca transporti oua si astepti cu nerabdare sa treaca cei 1000-1500 km de "rodaj" ca se o iei putin mai tare.
2.Daca ai trei rable este pacat sa nu beneficiezi de acele tichete.
3.La aspectul motorizare; Kia Cee'd 1.4 109Cp trage cam la fel ca Fordul Focus 1.6tdci 109Cp (exista si 1.6tdci 115Cp), evident in stiluri de condus diferite iar diferenta de consum este in medie de 1,5L/100km.
Dar cum vorbim de varianta de 90Cp a motorului de 1.4 (mai slab decat cel de 109Cp) de pe Kia Cee'd si de cel de 1.8tdci 115Cp (mai puternic decat cel de 1.6tdci 109Cp) de pe Ford Focus diferenta dintre cele doua va fi sesizabila destul de clar (25Cp diferenta). Diferenta de consum va fi mai mica decat in cazul de mai sus pt. ca cel putin teoretic cei 90 Cp consuma mai putin decat cei 109 Cp in cazul lui Cee'd iar cei 115 Cp consuma mai mult decat cei 109 Cp in cazul Focusului.
Sfatul meu este urmatorul:daca mergi pe masina noua ( Kia Cee'd), fa un mic efort si mai pune 700 Euro si ia-ti motorizarea de 1.6 122Cp pt. ca merita cei 32Cp in plus. Eu mi-am luat 1.4 pt. ca in 2008 diferenta de pret era de 1500 Euro iar diferenta de putere de doar 13 Cp.
Pe de alta parte si Fordul este o varianta tentanta dar numai in cazul in care cunosti istoria acelei masini (proprietarul) si garantia este transmisibila.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

scdvv
Posts: 250
Joined: 17 Aug 2009, 21:58
Auto:
Location: Brasov

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by scdvv »

Lucrul nou e sfant! Nou, clar!!
Kia cee`d Best SW 1,4 -109 CP - So Red 2009
&
Ford Focus HB 1,6 - 115 CP - Black 2008
&
Skoda Octavia 1,6 TDI - 105 CP - Bej cappuccino 2010

Jurnal de bord
Poze
Avatar marit

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by Bonzai2 »

1.De Ford diesel sa nu mai aud.
2.Kia de 90 CP? slabuta rau
3.Mai cauta si alte oferte
4. Am avut benzina, am avut diesel, am acum benzina, o sa vreau iar diesel.E fun de condus benzina dar ai autonomie foarte mica la combustibil, asta bineinteles daca nu mergi cu a-5-a la 90 km/h. m-am cam si plictisit sa tot merg cu ea turata si papa nu gluma. Intradevar e mai scump dieselul, o sa uiti repede cat ai dat pe el dar o sa vezi de fiecare data la pompa diferenta intre el si benzina
5. Nu mai vreau masina noua, prea repede se davalorizeaza, nu cred ca merita. Daca esti atent poti sa-ti iei o masina cu 20-30 mii km care sa fie beton.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by FLOPY »

La motor de 2.0 pe benzina te cred si eu ca ai autonomie mica.
La Kia Cee'd cele mai indicate motoare sunt cele de 1.6, fie pe benzina sau diesel pt. ca au suficienta putere si un consum rezonabil.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

banderas_232003
Posts: 39
Joined: 07 May 2009, 10:28
Auto:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by banderas_232003 »

Nu am mai scris aici.
Decizia a fost luata acum 1.5 luni, am deja un ceeed fl 1.4 benzina, city, masina noua.
Multumesc pentru sfaturi.

Locked

Return to “Versus”