NOul FOCUS vs Cee`d

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by LeCCa »

da, au si discounturi, de vreo 2000 de euro. chiar acum fusei la plimbare cu un 1.6 trend , abia l-am incaltat de iarna pt firma, are 5000 de km la bord, merge struna, dar cum spuneam, in afara de lumini si scaune mai moi.... orange-ul la intesitatea si felul in care e pe ceed nu e deloc ieftin, daca are si logan orange asta nu inseamna ca... si anyway, arata mult mai bine orange-ul de ceed, mai clar si elegant. la spatiu, doamneeeee, pai focusul asta in 5 usi are mai putin spatiu si in fata si in spate comparat cu proceedul meu, fara nici un misto. in focus am loc sa ma cracanez confortabil la limita, atingand bordul (am 1.80), in proceed stau ca in fotoliu! la fel si in spate am mai mult loc la picioare in proceed, doar ca nah, fiind in 3 usi nu iti da aceeasi senzatie de spatiu, desi practic stai mai bine :)) ... deci doar portbagajul e mai mare la focus. aceeasi chestie si la golf5, pt ca tata are, doar ca golf 5 are clar mai mult loc in spate si un portbagaj imens...
materiale, cred ca glumeste amicul tau, focusul e sub ceed la interior, uita-te la imbinarea usa bord spre exemplu, iar negrul de ceed simplu e mult mai marfa decat bordul ala gri plastic de focus. ceed-ul cu bord argintiu e clar peste.
deci, ca sa rezum, conducand ambele masini frecvent:

focus 1.6 trend 100cp:
+scaune moi.... :D
+culori mai placute...
+comenzi CB langa volan

- schimbator imprecis
- imbinari mai largi, plastice mai proaste pe usa, bordul gri are nevoie de mult mai multe elemente cromate!
- cateodata aia 100 de cai nu's de ajuns....

pro'ceed 1.6 125 cp:

+spatiu mai mare interior
+interiorul pare mai calitativ, imbinari mai bune, mai solide.
+ schimbatorul excelent
+usb!
+25 de cai!!!

- orange-ul poate deveni plictisitor. mie mi-a trecut totusi :P
- scaune mai tari
- comenzi CB pe bord, cand stai lenes ca baronu si vrei sa mai schimbi un avg fuel, un avg km/h, un distance to empty, ajungi cam greu....

ambele au sonorizari f bune, ambele se misca usor prin oras, ambele arata misto, dar evident cu ++ pentru proceed 8)



1.6 trend e o oferta buna , dar nu sta prea mult in fata kia, mai ales a proceedului.
prefer proceedul la orice ora datorita designului exterior. ceed'ul e cam pe aceeasi linie. daca ar fii sa aleg intre ceed si focus, mi-as lua focus.
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by Razvan_G »

Multumim de comparatii. Intr-adevar, ProCeed kicks ass! Are un design :twisted:
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by MihaiM »

M-am uitat si nu gasesc vreun argument in favoarea focusului in afara de acela ca poate cuiva ii place mai mult marca sau poate ceva legat de feeling-ul pe care-l are cineva in Ford fata de Ceed, desi m-as mira sa fie asa mari diferente incat sa treci cu vederea lipsurile Focusului ca ESP + windowbag, mp3+usb, geamuri spate. Daca adaugam si cei 500 de euro diferenta care era oricum la pret si motorul mult mai lesinat imi este clar ca ofertele nu sunt chiar asa de comparabile. Dubluclimatronicul si tempomatul nu acopera nici pe departe celelalte lipsuri di oferta Fordului.
Plus ca eu nu inteleg de ce mai scot anumiti constructori motoare de 1.4 cu 80 cai sau 1.6 cu 100 de cai in 2008 cand spre exemplu Fiatul avea 80 de cai la motor de 1.2 din secolul trecut.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by SeKAh »

Razvan_G wrote:...Nu i-a placut bordul si plasticele multe din Cee'd...
Ford Focus are numai piele, mahon, titan si zirconiu in interior!! Plus cusaturi cu fir de aur!!
E un fel de Bugatti al compactelor, crema nene, crema...plus bord SF, de OZN...

A ajuns masina de lux Focusul. :P

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by Razvan_G »

atentie, asta ii sindromul "ceedomaniei" deja... :mrgreen: , eu nu ma pronunt la Focus, nu stiu cum ii bordul exact la el, vazut din poze imi place, dar de ex. cel din VW Polo(!) pentru mine e mai placut decat cel de pe Cee'd :), ma refer la ce am in fata volanului, dar nici consola centrala n-arata rau, poate datorita faptului ca nu e asa dotata ca si a Ceed-ului.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

Babanu
fiul lui Bachus
Posts: 81
Joined: 23 Mar 2008, 23:16
Auto:
Location: GIURGIU

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by Babanu »

Cand am ajuns la dealarul Kia ma intorceam de la un test cu Ford Focus. Cand m-am urcat in Cee'd mi-am luat gandul de la Focus desi promisesem ca ma duc sa dau avansul in ziua urmatoare. Ce nu mi-a placut la Focus:plasticul tare de pe bord si usi, modul in care se manevreaza cutia de viteze, sunetul usii la inchidere si volanul subtire (parca conduceam o masina veche). Cred ca singurul atu al Focusului este notorietatea.
IN VINO VERITAS
Consumul excesiv de alcool dauneaza grav sanatatii !

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by SeKAh »

Razvan_G wrote:atentie, asta ii sindromul "ceedomaniei" deja...
Lasa mah!
Decat sa iubesc o hoasca batrana de care a ramas numai numele si pe care oricum nu ti-o poti permite, gen Sophia Loren, mai bine ma incurc cu o tinerica fara nume dar buuuunaaaaa! =P~
Asa ca te las pe tine cu sindroamele Leon, Focus, Polo si care or mai fi si raman cu sindromul ceedomaniei.

PS: Razvan_G; serios vorbind, nu poti sa te caci in gustul omului chiar asa, ca si omul se va caca in gustul tau inzecit! :lol:

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by LeCCa »

focus 1.6 trend, imi place culoarea asta, pacat ce tre sa il predau in ianuarie... :(

Image

interior, fara detalii prea interesante ca n-am cu ce sa fac poze bune
de la distanta arata f bine....

Image
Image
Image
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by Razvan_G »

@SeKah [-X ce te-ai mai "bashicat" asa? :butthead: Stai linistit, nu s-a cufurit nimeni pe gusturile tale... :) Deci n-o lua ca si un afront. :wink:
Ca nu e Noul Focus de "sters" pe jos, la fel cum nu e nici Ceed-ul. Topicul asta e un versus, asa ca hai sa ne declaram "dragostea" in alte topicuri gen Jurnal etc. :goodman:
Eu n-am niciun sindrom cu Noul Polo (pe care il si posed de altfel) si crede-ma ca nu prea il poti compara cu Ceed-ul. Clar inferior Polo-ul. Multumit? Ah, ca are unele elemente mai placute din punctul meu de vedere, tot ce-i posibil... :mrgreen: Si nici pentru Focus n-am dezvoltat "sentimente". Imi place. Cu Leon da, dar aici e vorba de altceva. Deci personificarile astea puerile gen "hoasca batrana" nu-si au rostul aici.

@LeCCa - Multumim de poze. E frumos. Consola centrala e intr-adevar mai simplista. Dar combinatia de culori e placuta, si schimbatorul as zice ca e mai frumos decat cel de pe Ceed. De asemenea liniile cromate de pe consola, volan, schimbator ii dau un alt aer. Mai elegant. Nu ar trebui inca un display pentru climatronic? Sau nu il ai?
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by LeCCa »

nope, varianta asta de trend nu. are deja un an masina, desi putini km. pe vremea aia asta era oferta :) suficient pt o masina mediu echipata , clasa B (clasa A, corsa si fiesta, clasa B focus, astra h, mercedes a150, 180, clasa C astra sedan, focus sedan, clasa D mondeo, clasa K mercedes c220, clasa M mercedes e220, clasa O opel astra SW, clasa J mercedes B180, clasa W opel zafira, clasa S si T Land Rover manual si auto, clasa X Ford Transit, clasificare Hertz), pret aprox 50E /zi. nah ca facui si reclama la firma :lol:
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by SeKAh »

Razvan_G wrote:...Topicul asta e un versus, asa ca hai sa ne declaram "dragostea" in alte topicuri gen Jurnal etc...
Da , e un versus dar vad ca tu ma ataci personal.

Era o figura de stil ce-am spus eu, dar oricat as explica tu nu-ntelegi.
Nici n-ai cum, tu-i faci pe toti care au pareri diferite cu sindroame, boli la cap, etc.

Sa fie de capul tau. :wink:

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by LeCCa »

calm down gents... [-X
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by singlecrys »

fratilor e sindromul cadranului tip logan(pe mijloc, intre cturometru si vitezometru) la toate masinile astea...
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by LeCCa »

si ce-i rau in asta? :roll: si nu e tip logan... e doar un cadran :lol: daca il are si loganul asta nu inseamna ca e al lui, la fel si culoarea orange... cam cate masini au orange? care anyway e mai bine decat galben ca la astra....
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: NOul FOCUS vs Cee`d

Post by SeKAh »

LeCCa wrote:calm down gents... [-X
LeCCa, imi cer scuze de iesirea pe care am avut-o.

PS: Promit sa nu-i mai raspund, indiferent de ce prostii si absurditati va mai spune la adresa mea.

Locked

Return to “Versus”