Comparatie in Clasa Compacta

Cum ati vedea topul in clasa compacta ?

Poll ended at 09 Aug 2007, 20:21

Kia Ceed
45
56%
Citroen C4 (3 doors)
2
2%
VW Golf 5
20
25%
Ford Focus
4
5%
Opel Astra H
4
5%
Peugeot 307
0
No votes
Toyota Auris
6
7%
 
Total votes: 81

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Post by asdfgh »

1. Focus
2. Golf
3. Ceed
4. 307
5. Astra
6. C4
7. megane; mazda 3; fiat bravo...

ordinea asta se modifica de fiecare data ce se updateaza modelul. Sunt sigur ca 308 o sa ia fatza clasamentului; 307 e oricum si acum f aproape de golf.
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

Sylver
Posts: 127
Joined: 20 May 2007, 01:43
Auto:

Post by Sylver »

LOL
Golf nu e cea mai buna din clasa ei. Ca sa merite cat de cat, trebuie minim motorul FSI de 1.6. Doar daca nu vreti motoarele MPI care echipau Bora acum vreo ~10 ani. Iar un Golf FSI are un scor f mare. VW renunta la tehnologia TDI, s-a dovedit falimentara. Acum cumpara tehnologia diesel de la peugeot, care a luat conceptul de la Toyota. Sa ne amintim ca acum vreo 2 luni chiar seful VW recunostea ca Polo, Golf, la interior au nevoie de o revitalizare urgenta. Sigur optionale multiple...dar voi ce cumparati pana la urma? Ce are masina pe ea, sau ceea ce ii mai puteti pune la un anumit pret? Aceeasi problema si la Focus. Si mai mult, uitati-va ce preturi au acele optionale comparativ cu un Ceed sau chiar Astra.

Personal sunt fan al masinilor gen Civic, Ceed, Astra..care iti dau un pret care include multe dotari standard, dotari de bun simt. Nu ca vezi doamne iau Focus cu 14k, dar el are 2 airbag-uri, Ac manual (sau deloc in primele 2 niv de echipare, sau parca doar in primul, nu mai stiu sigur:D), fara proiectoare, cu pret astronomic pt jante de aliaj etc.

Unii zic ca au in optionale geamuri spate, jante etc...dar voi v-ati uitat ce preturi sunt pt alea la Focus sau Golf? Chiar vreau sa dau 200 euro pt electrice spate? Uitati-va la Astra, mult mai ieftine, si de bun simt. Puteti vedea la Radacini Motors sau Rulcom. Ce Ceed nici nu mai vorbesc, cele mai ieftine optionale...sa poti sa iti pui si sa nu sari la un pret enorm de mare. Mai e Peugeot, aia la fel...2 airbag-uri in standard...daca ii mai pui cortina si laterale, mai bagi mana in buzunar pt vreo 600 euro. Asta e inselatorie pe fata: iti arunca o echipare aiurea la un pret mic.

Deci dupa mine Peugeot 307 si Focus se claseaza pe ultimele locuri. Focus are cea mai buna tinuta de drum din clasa ei, dar saraca la dotari standard.

Apoi ar veni Citroen in top. Urmata de Auris. Si de Golf. De ce Golf pe locul asta? Am explicat mai sus....nu vreau sa imi iau Golf in 15500 dar cu un motor de tehnologia anilor 90.
As pune apoi undeva la egalitate Astra si Ceed: astra are dotari f bune, spatiu mai mic insa, optionale ceva mai scumpe, dar motoarele alea noi merita (doar 1.4 a ramas acelasi cu cel de pr astra din 2004).

Pe primul loc as pune Civic. Super motoare, dotari bune, optionale rezonabile. Insa masina e un fel de love it or hate it: are un design revolutionar care ori te incanta, ori ti se pare super aiurea.
Last edited by Sylver on 11 Jul 2007, 15:08, edited 2 times in total.

Sylver
Posts: 127
Joined: 20 May 2007, 01:43
Auto:

Post by Sylver »

Sa nu uit... in toamna asta apare face-lift la Focus. cica va unul mai revolutionar, se schimba atat partea fata cat si spate..platforma si interiorul raman la fel, conform primelor informatii.
Sa vedem si noul 308...am intrebat la dealer la mine in oras cam ce preturi estimeaza si mi-a zis ca varianta de baza ar fi 16000. Acum eu sper ca glumea...sau era doar f prost informat. 16k e deja f mult pt o varianta de baza. Dar peugeot mereu a avut preturi destul de mari. Oricum gama de motoare va fi si ea revitalizata.

zfs
Posts: 23
Joined: 12 Jun 2007, 23:19
Auto:

Post by zfs »

1 Honda civic
2 Nissan Quashqai
3 Volkswagen Golf
4 Fiat Bravo
5 Opel Astra
6 Kia C'eed
7 Ford Focus
8 Renault Megane
9 Peugeot 207
10 Fiat Linea
12 Toyota Auris
12 Fiat Albea


TOP 3 sunt practic alta clasa...din diverse motive

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Daca va fi revitalizata ca si cea de pe 207 ... e clar :(
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

hm ! inteleg ca e un vot de suflet nu cu ...mintea !! :D eu... love C4 ! Ceed e doar o alternativa!!...asta este...
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Sylver
Posts: 127
Joined: 20 May 2007, 01:43
Auto:

Post by Sylver »


andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Estetic, la exterior nu imi place. Prea agresiva gura aia. Si nici spatele nu pare prea reusit. Are fundul bombat, undeva in stilul lui Megane hatchbak. Interiorul insa, din pozele de pe net, e reusit. Preturile insa cred ca vor fi undeva cam sus totusi
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

eu am gresit votul. :)
Am ales ceed pt ca nu am vazut C4. Designul la C4 coupe ma omoara. Are un design fantastic. Daca aveam 15000 euro luam C4 fara sa clipesc, dar asa am ales o masina frumoasa si f dotata la un pret mai mic.
Cee'd 1.4 So Red Ltd. Edition

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

OT: tiptip, ai posibilitatea sa muti un vot de la Cee'd la C4? pe alte soft'uri de forum stiu ca se putea. Eu unul nu gasesc p'aici cum sa fac asta ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Sylver
Posts: 127
Joined: 20 May 2007, 01:43
Auto:

Post by Sylver »

un C4 coupe costa mai putin de 15k. e 13600 cu TVA vad, pe site-ul marcii.

catalin2804
Posts: 241
Joined: 16 May 2007, 00:09
Auto:
Location: Suceava

Post by catalin2804 »

acuma e atata. cand am comandat ceed-ul varianta cheala era 12900 si maxim aveam pt masina 12500.
Cee'd 1.4 So Red Ltd. Edition

BeeJay
Posts: 25
Joined: 12 Jul 2007, 23:13
Auto:
Location: Roman
Contact:

Kia Ceed

Post by BeeJay »

1. Kia Ceed: sa fie clar nu am Kia dar la momentul asta, dintre masinile din chestionar, mi se pare cea mai corecta masina
2. Toyota Auris: in general nu-mi place designul de la Toyota dar Auris m-a prins cu garda jos
3. Opel Astra: avand in vedere ca dpdv tehnologic e noua, ar trebui sa stea pe 2, dar nu puteau si ei sa angajeze un designer pentru interior?
4. Peugeot 307: eu am SW 2 litri benzina si as spune ca nu trebuie subevaluat. Tinuta de drum, in ciuda puntii spate deformabile, e inca una de referinta. Dar, varsta bat-o vina, tehnologic e depasita.
5. Citroen C4: suspensia nu se ridica la inaltimea designului iar afisajul central ma scoate din sarite
6. Ford Focus: altii care n-au avut bani sa angajeze designeri
7. VW Golf5: considerati-ma bolnav de volksvagenofobie.
Image

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed

Post by SeKAh »

[quote="BeeJay"]
5. Citroen C4: suspensia nu se ridica la inaltimea designului iar afisajul central ma scoate din sarite
[/quote]
Nici volanul nu e prea reusit. E o ciudatenie si nimic mai mult.

Pentru mine cea mai buna ar fi BMW Seria 1, pentru ca e o masina sport adevarata (tractiune spate), si se conduce ca atare.
Marea problema este pretul pe care nu mi-l permit.

BeeJay
Posts: 25
Joined: 12 Jul 2007, 23:13
Auto:
Location: Roman
Contact:

Re: Kia Ceed

Post by BeeJay »

SeKAh wrote:Pentru mine cea mai buna ar fi BMW Seria 1, pentru ca e o masina sport adevarata (tractiune spate), si se conduce ca atare.
Marea problema este pretul pe care nu mi-l permit.
BMW seria 1 e fain daca e coupe. Hatch-ul e urat cu spume. Noul coupe are un design mult mai echilibrat.
In ce priveste tinuta de drum, da, ai mare dreptate. Am testat unul si pot sa spun ca iti da un feeling aparte. Din pacate am condus un diesel iar la o masina sport dieselul nu-mi place. Cand accelerezi te impinge scurt in scaun, dar acolo unde benzina inca impinge din greu, dieselul e gata si trebuie sa schimbi. Mi-ar place sa testez un BMW 135i.
Dar noi aici batem offtopicul la greu pentru ca:
1. seria 1 nu se incadreaza la clasa asta
2. cand compari doua masini trebuie sa aiba si preturi cat de cat apropiate iar un BMW costa cat un Kia si un Peugeot la un loc.

Mai multe detalii despre seria 1: http://www.automotoblog.ro/posts/20
Image

Locked

Return to “Versus”