Suspensia Kia CEED VS suspensie Seat Leon

Locked
crisanmario
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2008, 15:02
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Suspensia Kia CEED VS suspensie Seat Leon

Post by crisanmario »

M-ar interesa pareri referitoare la cele doua masini din titlu,si anume cum se simte suspensia la una fata de cealalta.
Am tot citit ca suspensia la KIA e foarte rigida;si la Seat e destul de rigida,dar nu le-am condus pe amandoua pe trasee asemanatoare ca sa-mi fac o parere obiectiva.
Daca cineva le-a condus si poate sa-si dea cu parerea,ar fi binevenit.

silvio
Posts: 97
Joined: 10 Jun 2007, 02:15
Auto:
Location: Bucuresti

Post by silvio »

eu le-am condus pe amandoua destul de multi km, suspensia la kia este mai zgomotoasa se simt mai tare denivelarile iar in Leon se aud mai infundat . Ca stabilitate Leonul sta mai bine dar nici kia nu e departe .
Pozitia la volan e mai buna in leon , e mai joasa si scaunele sunt mai bine pofilate , sunt mai sportive.
EX KIA CEE'D 1,6CRDI 115cp pewter beige B-67-XMC 62000km
CLIO RS 197 rosu B-94-NUW

crisanmario
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2008, 15:02
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Post by crisanmario »

Multumesc pentru raspuns.Poti,te rog, sa-mi spui ce jante avea fiecare,adica dc erau la fel sau diferite?
Toate ceed-urile pe care le-am testat aveau jante pe 17'' si intr-adevar cam scuturau,mai ales in spate;de aia mi-am comandat cu jante pe 16'',dar nu stiu cum se comporta.
Leonul pe care l-am condus avea jante pe 16'',de aceea vroiam o comparatie intre jante de dimensiuni identice.Mersi.

silvio
Posts: 97
Joined: 10 Jun 2007, 02:15
Auto:
Location: Bucuresti

Post by silvio »

scuze de intarziere nu mi-a mers netu' .
leonul avea jante pe 16 , Kia a avut pe 16 iar acum are pe 17, oricum concluzia e ca leonul se aude mult mai bine la gropi si denivelari.
EX KIA CEE'D 1,6CRDI 115cp pewter beige B-67-XMC 62000km
CLIO RS 197 rosu B-94-NUW

crisanmario
Posts: 53
Joined: 22 Apr 2008, 15:02
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Post by crisanmario »

Multumesc de raspuns.Am condus iar un Leon si,intr-adevar e destul de rigida,dar nu se simte rau inauntru,adica e ok.
La teste am simtit ca Ceed-ul e rigid,mai ales in spate,cand am trecut peste niste linii de tren,dar sper sa ma obisnuiesc cu ea;oricum fata de golful meu e muuuuuuuuult mai rigida,nu exista comparatie.
Problema e ca merg,ca mai toata lumea,mai mult in oras,iar la gropile de aici...sper sa nu-mi rupa rinichii... :)
Acum nu mai am ce face,comanda am dat-o deja,sper sa nu-mi para rau de alegere...

razvan2002
Ministru'
Posts: 157
Joined: 02 Jul 2007, 22:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by razvan2002 »

Suspensia e intradevar un pic cam tare, poate la limita confortului. Cu siguranta nu o sa-ti para rau. Asteptare usoara. Bafta!

PS Ca incurajare Ceed-ul mi se pare ca are materiale mai bune la interior ... poate e doar parerea mea!

doio77
Posts: 772
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Post by doio77 »

Si eu am mers cu Leon 2l Diesel si mi sa parut cam la fel suspensia cat priveste bordul sincer este oribil si asta cu care am mers eu avea si el greierasi deci se poarta:D.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

silvio
Posts: 97
Joined: 10 Jun 2007, 02:15
Auto:
Location: Bucuresti

Post by silvio »

@crisanmario stai linistit nu o sa-ti para rau deloc , chiar o sa-ti placa masina din ce in ce mai mult , eu am facut 31000 km si nu regret deloc alegerea .
EX KIA CEE'D 1,6CRDI 115cp pewter beige B-67-XMC 62000km
CLIO RS 197 rosu B-94-NUW

Locked

Return to “Versus”