c4 vs Pro_Ceed

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: c4 vs Pro_Ceed

Post by tipitip »

Sincer nu înţeleg rostul discuţiei, s-a mai ajuns o dată la flame şi automat la 0 concluzii!
Fac pe aceste apel la spirite să nu se încingă :D !
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: c4 vs Pro_Ceed

Post by bumblebee »

Esti si tu rau.
Sunt de acord ca Scirocco nu are impactul vizual al unui Civic/C4 si nici macar al unui Ceed indraznesc sa spun.
Mai ales de cand noul Polo si Golf6 seamana bine de tot cu Scirocco.
Din spate mi se pare chiar urata (din fata imi place)
Kia Cee'd 1.4 best

mihay
Posts: 291
Joined: 04 Jul 2008, 13:24
Auto:

Re: c4 vs Pro_Ceed

Post by mihay »

de ce nu isi cumpara toata lumea ceed? :mrgreen: :mrgreen: tare asta ce sa zic...de gusturi ai auzit?? si eu am vrut ceed chiar am un cumnat care lucreaza la Dealerul din Baneasa....am fost,vazut , testat, cand am plecat am intors in fata la ATS si m-am indragostit pe loc. Am comandat c4 la Valcea, fara sa-i cunosc pe cei de acolo doar ptr ca aveau pe stoc ce-mi doream eu. Cum ti-am mai zis..sa vedem ceedurile peste 100 000 km si mai vorbim . pana atunci sa fim toti sanatosi si km cat mai multi fara probleme. TE asteptam totusi cand vrei tu la un batle in ce conditii vrei tu . Asa cum eu am venit la o intalnire de a voastra si n-am scapat de Ogy pana nu am mers cu masina lui nici tu nu vei scapa de mine :D

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: c4 vs Pro_Ceed

Post by bumblebee »

Ca doar nu poti sa zici ca e vb de pret- cu super ofertele de la Citroen pretul e acelasi.
Te contrazic putin, la 11.800 cat e Best-ul gasesti C4 slab dotat.
Iar la pretul City-ului tot nu gasesti C4 mai bun dotat.

Eu recunosc ca la inceput am ales masina pentru pret/ce obtii pentru ca marca KIA pentru mine era undeva sub Daewoo chiar.
Kia Cee'd 1.4 best

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: c4 vs Pro_Ceed

Post by eugenflorinmanea »

Atata timp cat nu mai aud afirmatii de genul 'masina de unica folosinta', 'nu are ce cauta in vs cu C4, ar trebui cu Loganu (apropo atunci C4 cu ce poate face vs?', nu cred ca vor mai iesi discutii aprinse.

In definitiv Prceedul si C4 Coupe (cu preturi pana in 16,000 EUR ca dupa aia deja poti sa te gandesti si la altceva) concureaza cam pe acelasi segment de piata, se adreseaza tinerilor mai nonconformisti care vor si altceva nu numai nemtoaice si totul depinde de gusturi.

Eu am ales Proceedul pentru ca imi place mai mult. Tie iti place mai mult C4- sa fii sanatos.

Ca si preturi e tot cam aia - C4 motor 122 cai benzina costa 12,550 EUR si daca ii mai pui si ESP, CD Player ajungi pe la 13,750 EUR cat am dat eu pe Proceed City.
SAAB 9-5

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: c4 vs Pro_Ceed

Post by bumblebee »

Alea le primesti gratis de la dealer, si-a luat un vecin. Exact C4 COUPE VTR cu motor de 1.6i 122 cai si a primit cadou ESP + airbaguri laterale si cortina (pachetul siguranta care e cca 600e)
Iar RadioCD cu mp3 e standard pe VTR.

In total a dat 13.200euro si pe langa culoarea alb ne-metalizat si motor de 1.6i 122 cai are asa:
# Bancheta rabatabila asimetric
# Computer de bord
# Geamuri electrice fata
# Inchidere centralizata cu telecomanda
# Regulator / Limitator de viteza
# Oglinzi electrice
# Pregatire radio
# Priza 12V
# Scaun sofer reglabil pe inaltime
# Servodirectie cu volan reglabil pe 2 axe
# Stergator luneta
# Tablou de bord si turometru cu afisaj LCD
# Volan cu comenzi centrale fixe
# ABS + EBD
# A treia lampa stop
# Airbag-uri frontale (sofer + pasager)
# Caroserie galvanizata
# Centuri de siguranta pretensionate in 3 puncte
# Sistem antifurt cu imobilizator electronic
# Sistem de dezactivare airbag pasager fata
# Tetiere fata-spate
# Bandouri laterale in culoarea caroseriei
# Bara fata spate in culoarea caroseriei
# Capace roti
# Tapiterie C&T Mixi Mistral - gri inchis
# Aer conditionat manual
# Radio CD cu functie MP3
# Oglinzi exterioare incalzite
# Proiectoare ceata
# Tapiterie Maille Tryweb Mistral - gri inchis
Optionale:
Pachet Confort (clima bi-zona, volan imbracat in piele)
Pachet Siguranta (ESP, airbag-uri laterale si cortina) (nu este disponibil pentru 1.6 Hdi BMP)
Radar parcare spate
Tapiterie Velur Mistral (gri inchis)

Mie mi se pare sincer ok oferta.
Kia Cee'd 1.4 best

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: c4 vs Pro_Ceed

Post by bogdan-alin »

haideti daca tot e topicul c4 vs proceed sa ramana acolo. sa nu bagam si sciroco sau honda civic in discutia asta ca nu are rost. sunt masini cu mult peste C4 si Proceed. Si la performante si la design exterior - interior si la preturi.....si la tot ce vrei :) am un prieten care are o honda civic si vreau sa iti spun ca masina aia este FENOMENALA! ca sa nu mai vorbim ca noaptea cand am condus-o era sa o lovesc de vreo 3 ori pentru ca nu poti sa iti iei privirea de pe bord , te simti intr-un avion , tot bordul si consola centrala parca se muleaza pe tine...te inconjoara , cel putin asta fost senzatia mea.

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: c4 vs Pro_Ceed

Post by Bogdan »

Civicul e o masina care mi-as lua-o maine daca nu as vrea ceva mai mare!! Un TypeR e tot ce trebuie, si bate orice C4!
Scirocco, smecherie de masina, 2.0 TFSI DSG e tot ce trebuie!!

Proceed e misto, ca design dar prefer C4 ,totul tine de gusturi!! Dotari si motoare au ambele, preturile acum cu criza asta sunt tot pe acolo! Pana la criza, ceed nu prea avea rival la pretul de achizitie, si orice ati zice voi, multi ati luat masina si dupa pret, la fel cum multi si-au luat C4 acum 3-4-5 ani dupa pret.
Poate daca era Ceed atunci, multi si-ar fi luat Ceed in loc de C4!!

Discutiile pot avea loc si intr-un mod civilizat, dar unii si de aici si de acolo se mai infierbanta si mai arunca perle!!

Tzepozzz
Posts: 85
Joined: 29 Oct 2008, 13:11
Auto:
Location: Ploiesti

Re: c4 vs Pro_Ceed

Post by Tzepozzz »

eu merg pe proceed pentru ca C4 e urat rau (parerea mea)
Cee'd 1.6 Dizalake 115 PS/ Pewter Beige/ City

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: c4 vs Pro_Ceed

Post by Razvan_G »

De acord cu @Bogdan, eu am ales masina dupa pret, fiindca la design sincer nu prea-mi place. Cel putin Cee'd, Proceed e mai reusit. C4 mi se pare totusi mai tinereasca. Dar e chestie de gusturi.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: c4 vs Pro_Ceed

Post by Ogy »

Off-topic:
Stiu ca va place aceasta masina....si mie dar....
Image
Image
Image
Image
-de cum am vazut pozele, am ramas la visul, imprezza hb
PS: ce are acea suspensie, de roata spate, mai are putin si intra prin contraaripa?
-am facut o poza si cu o masina langa, parcata exact la fel...
On-topic: gusturile nu se discuta! De la citroen as alege c5 nou -suuuuuperb!
la kia raman la cee'd cu toate ca procee'd ii da clasa...

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: c4 vs Pro_Ceed

Post by Bogdan »

N-are absolut nimic! E perfect normal sa fie asa, datorita nivelului diferit al asfaltului!
Civicul are oricum distanta dintre roata si aripa foarte mica, si atunci apare ceea ce vezi tu acolo cand drumul nu este drept!

Se poate si sa stea in 3 roti sa stii daca panta e mai mare!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: c4 vs Pro_Ceed

Post by Ogy »

Ok, am sa pozez diverse masini, care parcheaza acolo... stiam ca nu o sa se vada, prin poze, ci doar cu ochiul liber, de aceea am mai facut o poza si cu masina de langa.
La treaba cu garda joasa, iti dau dreptate, ce a mai harjanit-o respectivul, ca sa o urce pe mogaldeata aia.
Treaba este ca am ramas socat....bijuteria aia, care se comporta mai rau ca o "nu ma pronunt"....

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: c4 vs Pro_Ceed

Post by Bogdan »

Pai nu se comporta rau deloc...de unde ai tras concluzia ca daca e ca in poza aia se comporta rau?? :lol:

tibitu
Posts: 145
Joined: 13 Feb 2008, 20:10
Auto:
Contact:

Re: c4 vs Pro_Ceed

Post by tibitu »

O dati in balarii rau,ca sa pastrez limbajul unora,de la un versus cinstit intre doua masini asemanatoare mai ales din cel mai important aspect azi,pretul, o dati cu civic,sciroco.Atunci vin si eu cu dodge chalenger sau santa fe,ca na,la banii de civic imi permit.Facem la fel ca pe forum c4?macar acolo chiar dc erau subiectivi,vb de astea 2 din titlu
ex : Pro ceed,machine silver,1.4
actual : Magentis 2.0 crdi

Locked

Return to “Versus”