Cee'd SW 1.6GSL Style full vs Accord 2009 2.0 Comfort AT

Locked
maverick
Posts: 18
Joined: 14 Feb 2008, 20:28
Auto:

Cee'd SW 1.6GSL Style full vs Accord 2009 2.0 Comfort AT

Post by maverick »

Diferenta de pret este de aproximativ 3000 euro dar....fiecare are avantajele si dezavantajele ei. Pentru mine, acum, alegerea este intre un Cee'd full options si un Accord cu dotari minime. Voi, daca nu ati avea masina, ce ati alege strict dintre cele 2? Multumesc.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Ce inseamna Accord cu dotari minime? Din cate stiu, japonezii nu ofera optionale, ci doar niveluri de dotari. Ce ar contine cea mai slaba varianta?

In cazul in care ar contine cam ce are varianta Best de la Cee'd, as merge pe mana japonezilor.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

maverick
Posts: 18
Joined: 14 Feb 2008, 20:28
Auto:

Post by maverick »

Fisa tehnica pentru cea mai slaba varianta de Accord (A/T) se gaseste aici: http://www.hondatrading.ro/modele/accor ... conAT.html
Stiu ca Accord-ul vine pe nivele de dotari dar ... lipsesc cam multe la varianta de baza, ce-i drept si pretul este bunicel mai ales ca ai excelenta cutie AT in 5 viteze cu padele la volan pentru schimbat in regim manual. In ciuda acestor dotari minimale, iau in calcul si vechimea modelelor respective: Cee'd este la prima generatie, Accord este la a opta generatie, bolile copilariei cred ca au disparut intre timp. In primul rand, vreau fiabilitate pentru ca nu o sa schimb masina prea curand, nu obisnuiesc iar cea care va fi aleasa va fi buna de programul "Rabla" cand va pleca de la mine peste foarte multi ani. In al doilea rand, vreau confort, vreau sa ma incante interiorul prin design si functionalitate. In ultimul rand, trebuie sa tin cont de bugetul pe care il am si sunt nevoit sa aleg intre aceste 2 modele... Deci? Pareri ajutatoare? Multumesc.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Honda Accord fara discutie!

Pacat de ea ca o vei lua cu AT.

maverick
Posts: 18
Joined: 14 Feb 2008, 20:28
Auto:

Post by maverick »

De ce este pacat cu AT??? :shock:

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Honda e marca sport de mare traditie, omologul BMW in Japonia.
N-o sa simti niciodata sportivitatea maxima de care este in stare masina.

maverick
Posts: 18
Joined: 14 Feb 2008, 20:28
Auto:

Post by maverick »

Crezi ca padelele alea de la volan sunt doar pentru frana de motor? :D

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Cateva date Honda Accord New:
Cutie manuala 6 trepte................................Cutie automata 5 trepte:
Viteza maxima: 134 mph ...........................132 mph
Acceleratie 0-100: 9.3 sec ..........................10.7 sec
Consum urban: 9.4 l/100km ...................10.2
Consum mediu: 7.2 l/100km ...................7.5

Poti sa ai cate padele vrei, cutia AT este etajata mai "lung" si are performante mai slabe.

maverick
Posts: 18
Joined: 14 Feb 2008, 20:28
Auto:

Post by maverick »

Din punctul meu de vedere, diferentele sunt mici si nu justifica pierderea confortului oferit de AT (mai ales in oras). Dupa 10 ani de manuala si 1 an de automata, aleg automata oricand.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Stai usor ca n-am zis sa nu iei cu AT!
Am zis doar ca e pacat ca nu vei putea atinge performantele maxime ale unei marci sportive de traditie.

Eu tot ce pot sa spun e sa o cumperi cu incredere, s-o stapanesti sanatos si sper ca vei face un jurnal de bord aici! :D

maverick
Posts: 18
Joined: 14 Feb 2008, 20:28
Auto:

Post by maverick »

Multumesc pentru parere. Inca nu pot sa ma gandesc la vremuri asa indepartate (jurnal de bord).... :D

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Cee'd SW 1.6GSL Style full vs Accord 2009 2.0 Comfort AT

Post by Sfinxul »

maverick wrote: Pentru mine, acum, alegerea este intre un Cee'd full options si un Accord cu dotari minime. Voi, daca nu ati avea masina, ce ati alege strict dintre cele 2? Multumesc.
maverick, cele doua masini sunt din clase diferite. Ceed este o compacta, Acordul este din clasa medie. Facand abstractie de diferenta de clasa, daca bugetul iti permite, Honda Acord fara discutie. O singura problema o sa ai cu ea. Nu prea o sa gasesti locuri de parcare pentru o masina asa de mare, mai ales daca esti din Bucuresti. :D
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

maverick
Posts: 18
Joined: 14 Feb 2008, 20:28
Auto:

Post by maverick »

Multumesc pentru parere. Din fericire, nu stau in Bucuresti... :)

Locked

Return to “Versus”