Masina noua vs Second hand

geodad
Posts: 53
Joined: 15 May 2007, 14:25
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Masina noua vs Second hand

Post by geodad »

Pun si eu o intrebare pe care probabil v-ati pus-o toti la un moment dat, dar imi staruie in cap si as vrea sa ascult si argumentele voastre.


De ce as lua o masina noua la 14000 si nu as lua una second hand la 10 000 cu toate optionalele la care visez ? Astept parerea fiecaruia legata de acest subiect.
Ai un site ? Promoveaza-l gratuit: http://www.promovare-site.ro

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Asa e. Atunci cand decizi ca e cazul sa faci o achizitie de asemenea valoare te gandesti la toate variantele.
1. Daca dispui de resurse deja nu mai are importanta daca dai 2000 sau 4000 in plus. Iei ce-ti place si gata.
2. Daca dimpotriva esti mai cumpatat la cheltuiala dar preferi o masina noua uneia SH nu vei "pune pe ea" decat strictul necesar astfel incat diferenta sa se reduca simtitor.
3. Sunt destul de rare cazurile in care gasesti o masina SH de care sa fi sigur ca nu e "smecherita". In Germania este o industrie intrega pusa la dispozitia samsarilor. Se fabrica ghiduri de service la comanda cu stampile in fel si fel de culori se dau Km. inapoi pana unde vrea clientul se rescriu info de pe comp. de bord, orice pentru a te convinge ca masina abia daca a iesit din garaj cand ea are peste 150000. Nu ai nici o garantie ca ajungi cu ea in tara.

Dau un exemplu: Citesti in ziar anunt:"- unic proprietar vand ... 30000 km. tinuta in garaj, etc., dai tef. si intrebi: da aveti ghidul de service la zi? Pai...stiti...l-am pierdut."
Cum adica? Dupa trei revizii pierzi ghidul de service?
Si nu e un caz singular. Majoritatea il "pierd".
Bun, sa zicem ca ingiti galushka si mergi sa vezi masina. Aici surpriza, are numere provizorii si de fapt constati ca trebuie sa faci actele cu altcineva care in cele din urma se dovedeste a fi adevaratul proprietar.

Nu zic ca nu sunt si oameni corecti dar...prea putini.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

geodad
Posts: 53
Joined: 15 May 2007, 14:25
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by geodad »

Este nesigura achizitionarea unui automobil SH dar se pare ca multi accepta acest risc pentru diferenta de cateva mii de euro bune in minus.
Ai un site ? Promoveaza-l gratuit: http://www.promovare-site.ro

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Parerea mea este ca un Sh merita cumparat doar daca ii stii istoricul, adica il iei de la o cunostinta. Sau cunosti masina de cand a fost cumparata(vecin etc).

Parerea mea.

In alta ordine de idei, te poti "frige" si cu una noua.

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

...?i aia cu vecinul...
Din acelea?i considerente nu recomand sh. Ce, c? la banii ?ia n-ai logan ci ai un astra alergat ?i supra alergat, cosmetizat pe care ?l iei la 78k "reali" ?i descoperi pe el diverse chestii pe care nu mai ai bani s? le repari ?i ?l vinzi a?a, la un pre? mai mic, normal?
De ce toate astea "recent aduse", respectiv "primul proprietar (?n Rom?nia)" se rev?nd dup? max. 6 luni? C? neam?u' o menajeaz? ?i bag? bani ?n ea ca s? aib? rom?nu' dup? 3 ani ma?in? ca lumea la juma' de pre?!
E adev?rat c? la aceia?i bani, ?n loc de cee'd ??i iei a6 de prin 2000 ?i te spargi ?n figuri (nu ?tie pietonul/pietoana c? are 7 ani, aia nu merge, aia e legat? cu s?rm?, ?i-e fric? de autostrad?...)! Am exagerat pu?in, e adev?rat :oops: !
?n principiu e corect s? beneficiezi de calitate ?i dot?ri mai multe la acela?i pre?, dar e o loterie la care joci mii de euro ?i...siguran?? (c?te epave din daune totale nu sunt reparate ?i v?ndute ca impecabile?).
P?rerea mea!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Merge sa-ti iei o masina SH sa zicem... din Germania in anumite conditii:
Sa ai un prieten care sa te gazduiasca pentru cateva zile si care in prealabil sa dea o tura pe la un dealer sau altul si eventual sa-ti rezerve masina, sa o duca la o testare doua, bineinteles toate astea te vor costa berile de rigoare.

Problema asta cu samsarii ii afecteaza in mod direct si pe cei care care sunt corecti, care au intretinut masina ca la carte care nu au pregetat nici o cheltuiala ca sa mearga ca noua, care nu si-au permis sa lege una alta cu sarma in virtutea credintei ca " merge si asa..." care nu au schimbat uleiul prin parcare si care vor in cele din urma sa vanda masina si atunci cand gasesc un eventual cumparator caruia ii cer, pe buna dreptate pretul care trebuie sa se considere ca e prea scump, ca "...dincolo era mai ieftin..." si asta in "ispita" faptului ca i se demonstreaza cu acte, ghid de service la zi, istoric de reparatii la service, facturi etc.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

geodad
Posts: 53
Joined: 15 May 2007, 14:25
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by geodad »

Initial consideram ca este mai bine sa ma duc in Germania si sa imi iau o masina second hand. Dar dupa discutii indelungate cu "smecherii" care aduc masinile in mod regulat in tara, am ajuns la concluzia ca singurul motiv pentru care mi-as lua o masina second hand ar fi de "fitze", lucru care nu ma caracterizeaza, si odata cu aceasta masina as primi o gramada de probleme pe care o masina noua nu le are. Exemple am destule si s-au intamplat chiar si unora care le-au cumparat de la cunoscuti.

Singura problema reala este valoarea de revanzare, mai ales daca tu ai grija de ea sa fie "gantz". Exact cum ati spus, cel care cumpara masina nu va sti ca tu ai avut ft mare grija de ea si se va orienta spre un pret mai mic din pacate.

Daca nu ai de gand sa o vinzi, atunci eu zic ca este mai bine sa iei una noua.
Ai un site ? Promoveaza-l gratuit: http://www.promovare-site.ro

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

Am fost si eu tentat sa imi aiu una SH. Dar, am stat stramb si am gandit, drept zic eu. In loc sa dau 12.500 pe Cee'd sa imi iau un BMW sau Mertz sau altceva de fite, chiar si diesel. Dar, acuma inep si sunt multi, dar ii restrang, cand o sa inceapa sa cada piesele, dar cum stiu ca masina are km pe care ii afiseazam, dar este curata sau vine politia si mi-o salta, dar cand imi va ceda motoru. Si sunt o gramada. Dinpunctul meu de vedere, la una noua, stai oarecum linistit ca daca se strica cat e in garantie ( si aici vb de 7 ani in limita a 150.000 km si am inteles ca daca depaseshti valoarea asta in 3 ani de zile se prelungeste garantia) nu iti faci probleme(prea mari). Prefer sa scot la o revizie o anumita suma si sa stau linistit si sa stiu ca pot oricand sa ies cu maina la drum, decat sa stau si sa ma gandesc oare voi ajunge din punctul x in y. Dar, fiecare cu conceptiile lui

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by marius_gl »

Diferenta intre o masina noua si una SH e facuta de garantie(exceptandu-le pe cele luate la mana a 2-a in perioada de garantie)! In mod cert, desi la noi exista un adevarat cult pentru SH-uri din Jermanica, in curand (in pofida puterii scazute de cumparare) ne vom educa in spiritul occidental: tine-o cat e in garantie apoi scapa de ea! In legatura cu fitele, nu inteleg de ce as da o caruta de parale pe un SH nemtesc in care n-am nici cea mai vaga idee cine s-a tavalit, in detrimentul unei "asiatice" noi-noute, dotata cu toate alea-alea, in care sa ma "tavalesc" io primul si care sa nu-mi dea emotii cand trec prin fata unui service!

Sylver
Posts: 127
Joined: 20 May 2007, 01:43
Auto:

Post by Sylver »

hmm ati zis de bmw, mertz pe la 12-13k. Sa nu va luati dupa ce scrie pe mobile.de sau preturile alea. foarte multe sunt tzepe sau masina nu arata ca in poza. f multe au fost lovite si reparate, sau sunt lovite in bara spate si/sau zgariate urat de tot. Mai prinzi si masini bune dar nu din parcul auto. Si sa nu mai vorbesc ca in medie o masina de 3 ani jumate, maxim 4 are lejer 170-200k+ la bord. Ce vedeti pe acolo, serie 3 de 4 ani la 11k, sau mertz C la 14k de 4 ani...povesti. Masinile sunt muncite grav de tot. Caietul de service se poate falsifica si el. Sau mai usor, iti zic aia ca l-au pierdut si nu il au. Ok, te poti duce la reprezentanta sa ii verifici kilometrajul la ultima revizie,de fapt asta o faci oricum. Vorbesc din experienta, am fost acolo si am vazut cum e treaba. aa, sa nu uit si ca exista o intreaga mafie romaneasca a parcurilor auto de la nemti:) Am fost cu varu-meu sa isi ia..gasise un audi a6 tdi de 1.9 in ~140 cai, de 4 ani, 12k euro. masina arata bine surprinzator de bine, dotata etc, ce mai parea ca noua, curata, 98k la bord. Ce mai era gata sa dea banul... caiet de service care atesta cei 98k kilometri. Ok, dar pana la urma a zis ca se duce sa verifice si le reprez kilometrii...aia de la parc( tin sa precizez ca erau romani): dom'le ca e super ocazie, ca vin si altii azi sa o mai vada, masina e ca si vanduta la altii daca nu o iei acum. Ciudat...so ok merge el la reprezentanta...si poc: masina avea 326.000 km la ultima revizie si Dumnezeu stie cat mai facuse ala intre timp cu ea de atunci. Asa ca a preferat sa caute si sa cumpere masina de la un particular, a gasit in final, a luat un serie 3, nu are probleme cu ea momentan. Ideea e ca si la ei masini bune, cu un motor care nu e jumate mort...sunt tot pe la preturi mai mari. In rest, la 12-14k va luati bmw/audi cu motor jumate mort . Iar astra sunt destul de scumpe daca nu sunt alergate, la fel si golf sau polo. Passat-ul versiunea anterioara e bun la pret. Cele mai rentabile pe acolo sunt laguna, merg in pret de 6500-7000 la vreo 4 ani si aproape full.

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

Tocmai asta incercam si eu sa zic. Dai banii astia pe marca si pe faima, ca nu shtie pietonu sau prietenii ca de abia se taraie masina. Mai bine una noua si mai modesta decat limuzina si sa inhami caii la ea ca sa te deplasezi

boty
Posts: 62
Joined: 20 Apr 2008, 10:34
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Masina noua vs Second hand

Post by boty »

Cine cumpara masina noua numai pentru garantie, eu cred ca se afla intr-o grava eroare. Persoana respectiva pleaca din start cu un handicap, "daca ma lasa ceva, asta este, am garantie". Pai zic ca tocmai din acest motiv preferi o masina noua, sa nu te lase ceva. Sa fi tu primul care a conduso, sa miroasa a nou, sa inlaturi tu plasticul de pe mochete si scaune, sa functioneze totul asa cum a fost construita, sa fi tu sigur ca ai intretinut masina conform cerintelor constructorului. Altfel iei SH si te gandesti cand pleci in concediu daca nu cumva crapa ceva pe drum. Nici SH nu este o varianta gresita, mai ales pentru cei cu venituri mai modeste. Problema cu SH este ca, toata lumea crede ca in Germania, zac masinile bune si ieftine abandonate pe strada. Gresit. Bun si ieftin nu exista, si chiar daca legea este aspra exista tepari suficienti si in Germania. Vrei masina buna, pentru tine nu pentru comert, cumperi de la dealeri care au sistem buyback, asa esti sigur ca ai cumparat o masina cu toate actele in regula si cu o stare tehnica ok. Problema este pretul care nu seamna deloc cu cel din targurile autohtone de profil. Parerea mea, mobile.de este in proportie de 70% teapa.
SORENTO 2,5 CRDI EX AT 170CP

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Masina noua vs Second hand

Post by tipitip »

Am gîndit exact ca tine, am luat maşină rămasă în buy-back, cumpărată din Romînia, revizii înteţinere pe carte originală, garanţie 6 luni grup propulsor!
Piston topit după 3000 km, urme de kit pe caroserie (după răsturnare s-au văzut abia!). Adusă în garanţie la 76100 km, luată după 2 luni la 74900, după ce au făcut rodaj de 300 km!
Opel Di-Bas
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

Piticu21
Posts: 268
Joined: 14 Dec 2007, 00:18
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Masina noua vs Second hand

Post by Piticu21 »

nu stau sa citesc, ci doar raspund la intrebare.


Cee'd-ul nou pe care`l am are tot ceea ce includea un BMW de acum 5 ani sh, mai mult ... ma multumeste de la motor, la soft, la driving expierence, la consum, confort ... etc... etc ... chestii pe care nu le gasesti la masinile sh indifierent de cand ar fi ele.


Dar ma rog, aici depinde de tine, finante si dorinta ta. Si eu m-am gandit la SH inainte sa iau Cee'd, dar am ales calitatea :)


[wrong, nu fac reclama, doar ma bucur in continuare de achizitia mea]
The one, The Only ONE

Kia Cee'd 1.6 CRDI - EX - low power + climatronic | Piston Gray
www.piticu.ro
www.blog-auto.ro

Tzepozzz
Posts: 85
Joined: 29 Oct 2008, 13:11
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Masina noua vs Second hand

Post by Tzepozzz »

romanul tot roman e. nu cred ca ai sa vezi asa ceva la un dealer in Germania.
subscriu si eu la ce a scris boty
Cee'd 1.6 Dizalake 115 PS/ Pewter Beige/ City

Locked

Return to “Versus”