cee`d vs logan

Locked
User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

cee`d vs logan

Post by mr_wizard »

Forumistii de pe loganclub.ro au initiat acest versus. Poate aveti timp sa-l cititi pana la ultimul post si sa va dati cu parerea. Lectura placuta!
http://www.loganclub.ro/forum/logan_vs_ ... tml?t=1037
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by MihaiM »

N-are rost :D

cRbL
pro_ceed ftw
Posts: 136
Joined: 24 Apr 2008, 01:39
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cee`d vs logan

Post by cRbL »

vai de mine..
ce dume scot din ei unii..
daca la kia indoi tabla cu degetu si se merita mai mult un logan prestige 16 v decat un cee'd 1/4 ..
si de unde scot ei ca ajunge la 14.000 si fara aer .
.gizas.
in fine sa se spele pe cap cu loganurile..am logan "full" la munca si ... mai bine tac.
noi sa fim sanatosi :roll:

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by MihaiM »

cine te-a pus sa intrii acolo? :lol:

cRbL
pro_ceed ftw
Posts: 136
Joined: 24 Apr 2008, 01:39
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cee`d vs logan

Post by cRbL »

am zis sa fiu si eu baiat bun si sa dau o sansa.
am zis sa fiu baiat bun si sa citesc ce au scris oamenii pe acolo.
am zis ca mai bine ma las de fapte bune pe moment :)
asta ca sa nu imi fac cont la ei >:)

Orlando_LR
Pro_ceed-ar
Posts: 203
Joined: 14 Jul 2008, 01:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by Orlando_LR »

n-ai cu cine ma....
loganu e nemteasca frateeeee :lol:
e tanc!
e adevarata!
e ieftina la piese tatii :lol:
Sa intri la Club Fiat sa vezi ce zice lumea de service-ul kia...:):D...am ras o ora intruna si dupa se plangeau de reviziile la Fiat colosale...
Pro_ceed Classic+optionale.Comandata pe 10 iulie.Primita pe 29 septembrie.Mars red. 1.4 poze: http://gonzo.fotohost.ro/gonzo_pro_ceed_mars_red
R.I.P. Micutzu :cry:

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by MihaiM »

hai ca am citit si eu cateva pagini: 95% recunosc ca nu se poate compara Loganul cu Ceed dar mai sunt cativa pt care masina inseamna tabla si portbagaj ori care sunt prost informati privind datele tehnice si dotari/pret.

cRbL
pro_ceed ftw
Posts: 136
Joined: 24 Apr 2008, 01:39
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cee`d vs logan

Post by cRbL »

service fiat..
da..
am coleg cu fiat, nu mai are garantie dar a zis sa le dea o sanse oamenilor de la reprezentata de pe timisoara parca ( pe linia lui 8 ), dupa ce si-au batut joc de masina lui le-a zis de bine si tot "nea gigi" cu atelieru de la coltu blocului l-a rezolvat si mai bine si mai ieftin.
cat despre ce probleme ziceau unii cau au la grande punto de exemplu .. ca le mananca cd-u si il da afara dupa cateva zile invartindu-se si fierbinte, ca nu prind radio si ca le intra apa pe la chedere... m-am linistit si cu "fiabilitatea de la fiat"
dar sa revenim la subiect ...
cand o sa se compare un logan cu ce dotari o avea el cu o kia ... o sa ne manance gaurile negre pe toti.
in fine zicea unu mai infipt p`acolo...
domne la 12 mii nu ai geamuri spate nu ai scut la motor nu ai jante ... in schimb el la 11.000 cat are are carutza cu motor "by Renault" gg =D>
si chiar as vrea sa vad o liniuta pe 400m intre mult laudatul cazan pardon logan de 16 v si un cee'd. ah si niste consumuri comparative la ambele :-"

foxescu
Posts: 20
Joined: 18 Aug 2008, 10:11
Auto:
Location: Craiova

Re: cee`d vs logan

Post by foxescu »

Hai mai baietzi, nu fitzi rai! :wink:
are dreptate Orlando_LR: "N-ai cu cine ma, n-ai cu cine.... :) "
1,4; BEST, HIKE GREEN, DJ-86-FOX
http://picasaweb.google.com/dorinvulpescu/MyKia#

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by mr_wizard »

Pe mine m-au amuzat teribil posturile lor. Citeam si radeam. Am avut si eu logan, stiu ce inseamna. De fapt, a fost un versus intre cee`d SW 1,4 GSL BEST si logan MCV 1,6 16 V in AMS, nu mai stiu din ce luna, si loganul pierdea si la pret, nu numai la celelalte capitole. Imi aduc aminte si titlul: "Regele detronat" :D Regele fiind loganul, bineinteles (probabil in gama 6000-9000 E). Dupa ce-si vor cumpara urmatoarea masina (care sa nu fie "by Renault"), sunt curios ce-or sa zica atunci de logan. Or sa-l mai ridice in slavi ca acum sau.... :?:
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cee`d vs logan

Post by SeKAh »

Terminati cu prostiile!
Logan e peste Ceed. :lol: PUNCT!!

PS: topicul se poate inchide! :^o

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by shpid3r »

In familie avand si Logan si Cee`d, nu stiu de ce dar imi da un sentiment neplacut orice denigrare a uneia dintre ele.
Loganul s-a vrut a fi masina "de 5000 euro", care a ajuns pe la 7500 varianta cea mai ieftina. Cee`dul intr-adevar, se bate cu marci/modele de mai mare prestigiu : astra, golf ,307.

Corecta ar fi o comparatie la acelasi motor si dotari cat mai apropiate. Cum la cee`d nu poti lua doar caroseria, motorul si scaunele, trebuie sa aduci loganul la dotarile ceed`ului (ceea ce il face sa piarda putin din avantajul pretului, evident). Pt BASE aduci loganul aproape de 8500 euro? (zic orientativ, n-am pus nimic pe hartie).
Rezulta un avantaj de vreo 2000 de euro, din punct strict financiar, pt logan. Daca luam in calcul performantele, ceed`ul are 24 CP in plus, siguranta (NCAP 5* ceed vs 3* logan) si interiorul net superior. Pentru cine isi permite acea diferenta de 2-2.5k in plus, spun din perspectiva unui posesor al ambelor vehicule, merita.

Interesant este ca atunci cand pui motorul cel mai bun la logan 16.16V si full options, iar la cee`d alegi 1.4 BEST-ul (care are cel mai bun raport dotari-pret in acest moment la KIA), preturile devin comparabile (pana intr-o mie euro diferenta), performantele motorului inca inclina in favoarea ceed`ului (dar nu asa de serios ca la prima comparatie, poate doar ca o poti "intinde" mai mult in turatii, pe cand la logan schimbi pana in 5000 clar), dotarile raman inca in favoarea ceedului si evident siguranta este mai buna la kia. Adica in conditiile in care ceri maximul de la logan, inca un model mediu la kia este superior.

Asta s-a vrut a spune in acel post de oamenii impartiali, care nu vor sa denigreze nicio marca si pe niciun utilizator, ci doar sa analizeze obiectiv aceste 2 masini.
Repet, pentru o buna bucata din cumparatorii de masini, efortul financiar presupus de achizitionarea unui vehicul nu permite intinsul peste 10k euro si atunci loganul ramane best-buy ca masina noua. Nu avem dreptul la a ii comenta pe acestia. Discutia are sens doar pentru cei care-si permit ambele masini.

Avantaj net logan este ca reviziile sunt ieftine, piese gasesti oriunde (si nu stai la comanda 1-2 luni ca pt cee`d), valoarea asigurarilor este mai mica. Neplacerea ca sunt mai multe -> service-uri mai aglomerate (am stat cu loganul programat 2 luni la cobalcescu pt vopsitul unei usi).

M-a intrigat comparatie unui cee`d diesel full de vreo 16.500 euro cu 16.16V de 11.000. Pai atunci compari caini de curse cu cai de curse doar de dragul de-a avea aceleasi etichetari. Aceste 2 masini, daca le compari, cu exceptia pretului de cam o treime mai ieftin la logan, comparatia nu are sens, castigatorul fiind la toate capitolele ceed.

La pretul de 16.500 euro ceed`ul trece in competitie cu modelele de le-am insirat mai sus si atunci nu mai vorbim de un avantaj la fel de serios al marcii noastre, ci diferentierile devin mai subtile, tinand in principal de gust, pierzand la notorietate si castigand , in unele cazuri, la aspect.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by sorinh »

'aidi bre, mai molcom un pic, am citit si eu tot topicul, nu au fost deloc rai, mai ales in conditiile in care au masini creatoare de complexe. chiar si cei mai inversunati au zis pe ici-pe colo ca e alta mancare de peste, si ca nu poti compara decat din prisma banilor.
a zis cineva ca tabla e moale. chiar este moale, are dreptate. alte masini au aripile din fibra de sticla. so what?!
in nici un caz nu au generat flame-uri ca alte topicuri "...vs ceed" de pe alte situri.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by mr_wizard »

sorinh wrote: in nici un caz nu au generat flame-uri ca alte topicuri "...vs ceed" de pe alte situri.
Corect. Sunt destul de realisti in comparatie cu altii de pe alte forumuri. Poate peste cativa ani se vor alatura clubului nostru. :)
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

cmg_george

Re: cee`d vs logan

Post by cmg_george »

Oamenii de acolo nu sunt rai... doar unii prosti informati sau nu le vine sa creada ca Ceed-ul Best (cu toate dotarile alea) costa sub 12.000 euro :lol:
N-am rezistat sa citesc pana la capat... dar... daca iti permitit 12.000 clar Ceed-ul este alegerea cea mai buna.
Cand investigam piata sa-mi cumpar masina... initial credeam ca o sa am max. 10.000 euro... si era destul de impacat cu Logan-ul ... ca masina noua la banii aia nu prea ai alta alternativa (sau nu aveai acum un an), daca te uitati si la dimensiuni, si dotari...

Oamenii aia au vazut oare , sau s-au interesat de un pret de revizie la ceed? Sau au citit ceva despre garantia aia de 7 ani?(oare ce-o fi 5 ani bara la bara...)

Daca vrei siguranta si mai mult confort Ceed-ul este de 10 ori mai sus decat logan-ul.. si dupa cum se vede sunt oameni care recunosc asta si pe loganclub.ro .

Oricum... la cate guri rele am auzit vb despre ceed-ulica... si multi din ei abea vazusera masina... nici nu vreau sa comentez... de... daca ii mai ieftina ii mai buna ce ceed-ul.... daca ii mai scumpa sau mai slab dotata la aceiasi bani, dar scrie Opel, sau Golf sau mai stiu eu ce pe ea ... iara este mai buna...

Locked

Return to “Versus”