cee`d vs logan

Locked
bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by bogdan-alin »

CataFOF wrote:[mai la toate capitolele are dreptate , dara la faza cu "am calcat pedala de la 110km/h m-am uitat in oglinda si dupaia pe km aveam 170 ..." , nu m`am putut abtine sa nu rad.
Greu de crezut ah?

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cee`d vs logan

Post by Dennis »

Sunt si eu in masura sa postez pentru ca merg cu ambele masini: Cee'd de 1.4 masina personala (~50.000km la bord) iar Logan Laureate 1.4 masina de servici (101.000 km la bord - din care 70.000 facuti de mine).
Dpdv al finisajelor si al confortului Loganul nu suporta comparatie cu Cee'd.Asta cred ca e clar pentru oricine.
Dpdv al performantelor dinamice pot spune ca Logan-ul este "sublim dar lipseste cu desavarsire" - n-ai demaraj, drumul in panta e un cosmar, daca dai drumul la AC ai ingenuncheat-o definitiv,etc.
Totusi este o masina cu care iti faci treaba multumitor - eu parcurg zi de zi 150 km de naveta Giurgiu-Bucuresti.Este spatioasa si destul de fiabila - n-am schimbat pana acum decat consumabilele obisnuite in cadrul reviziilor periodice.Dupa 100k km masina nu are probleme, nu trancane (are doar orchestra de greieri obisnuiti).
Consumul este unul rezonabil daca mergi pana in 3000 ture la drum intins...daca o "calci" consumul sare.Viteza maxima :170 Km/h...n-am reusit sa trec de pragul asta dar pentru Logan e suficient.
Despre Cee'd nu mai scriu pentru ca se stiu performantele.
Overall n-am nimic impotriva Logan-ului, totusi daca as fi vreodata in situatia de a-mi achizitiona un Logan as prefera varianta diesel.
Numai bine.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

User avatar
CataFOF
Posts: 17
Joined: 11 Jul 2010, 03:14
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by CataFOF »

bogdan-alin wrote:
CataFOF wrote:[mai la toate capitolele are dreptate , dara la faza cu "am calcat pedala de la 110km/h m-am uitat in oglinda si dupaia pe km aveam 170 ..." , nu m`am putut abtine sa nu rad.
Greu de crezut ah?
nu ca greu de crezut , imposibil as zice...
avea 110, sa uitat in oglinda si dupa 170 , banuiesc ca nu sa blocat uitandu`se in oglinda , a fost o secunda sa zicem ....cum sa sara asa repede la 170 :))
haide`ti totusi sa fim seriosi , stim si noi cat poate duce un tractoras de 115 cai....

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: cee`d vs logan

Post by Nesta3 »

aleXpeed wrote:
@Nesta3: daca ai afla ce motor are mcdu o sa ai un mic soc=)). Vezi ca a pus un grafic pe pagina anterioara, era parca scrisa si puterea de baza, 76.5, da-ti seama:D.
[/quote]

akum am vazut... deci 109 CP si 134 Nm? asta e motorizarea lui?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by eugenflorinmanea »

Da Nesta- dar el are vreo 350 kg in minus :)
Ar fi foarte interesant Proceed 1.6 vs MCD.(pe o pista- legal).
Dar problema e ca probabil baietii sunt super tari la curse...noi doar amatori...si un vs corect ar fi ca soferii sa aiba cam aceeasi experienta.
SAAB 9-5

User avatar
CataFOF
Posts: 17
Joined: 11 Jul 2010, 03:14
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by CataFOF »

super tari la curse...sa fim seriosi , e ca un oarecare hobby , ne mai jucam din cand in cand , nu cum zicea lumea pe aici ca ne jucam in fiecare seara si ca traim pentru curse.
de ce zici amatori ? inseamna ca esti incepator in a`le condusului , cine nu stie sa schimbe o treapta si sa`i dea maxim in masina lui ?

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: cee`d vs logan

Post by patton »

@mcdu, o sa prefer intotdeauna o masina mai grea (greutate care se regaseste in confort, stabilitate, siguranta) uneia mai usoara care sa prinda 100km/h mai repede. Daca voiam performante luam altceva, nu neaparat mai scump si bateam la fund toate loganurile. Exemple: suzuki swift 1.5 GS ( 10,0s / 0-100 km/h) , suzuki swift 1,6gti (8,9 s 0-100 km/h), mitsubishi colt 1.3 M/T (0-100 km/h 10.4 s), seat ibiza 1,6 (0-100 km/h 10.1s). Sau la aceiasi bani luam un bmw sh, dadeam tot jos de pe ea in afara de caroserie si scaune si eram mare pilot.
Nici ceed-ul si nici loganul NU SUNT masini in care sa merite sa bagi vreun leu pt tuning. Asta o spun multi care se pricep la asa ceva. Daca tu ai considerat altceva, e problema ta.
Sa revin la subiect, tu ti-ai luat logan (1.4) sa bagi bani in tuning. Eu n-as face asta niciodata. Daca pe tine te incanta ca ma poti depasi (daca ai unde pe drumurile de la noi), pe mine ma incanta sa am un interior mai confortabil, un sistem de sunet mai performant, insonorizare mai buna, frane mai bune, suspensie superioara, sa stiu ca in caz de ceva am airbag-uri si in fund, etc. O sa "ma lase rece" depasirea ta.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: cee`d vs logan

Post by bubumisu »

Ei, baieti, si pana la urma am lamurit-o? :D
Are rost sa facem comparatie intre Logan si Ceed? :wink:
Eu zic ca e mai bine sa ne abtinem

PS: Astept si eu in continuare sa vina altcineva decat Renault si Ford(astia chiar m-au dezamagit, asteptam o berlina facuta la noi) in Romanica noastra :(
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
aleXpeed
Posts: 3
Joined: 12 Jul 2010, 01:36
Auto:

Re: cee`d vs logan

Post by aleXpeed »

Nesta3 wrote: akum am vazut... deci 109 CP si 134 Nm? asta e motorizarea lui?
Inca odata, acum se vede motorizarea:D? Am atasat poza.


Nu stiu ce mare filosofie sa schimbi vitezele la o liniuta, pardon, cursa. Chiar asa mare experienta trebuie?

Fofule, esti pilot d-ala daa' cursee' saa' stieee' :mrgreen: ??
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Logan 1.4 MPI by |||Distrigaz Motorsport, un fel de ///M.

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by bondalicir »

mcdu in cate secunde prinde 100 loganul tau? mai rapid decat 1.6 16v ?
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by eugenflorinmanea »

aleXpeed wrote:
Nesta3 wrote: akum am vazut... deci 109 CP si 134 Nm? asta e motorizarea lui?
Inca odata, acum se vede motorizarea:D? Am atasat poza.


Nu stiu ce mare filosofie sa schimbi vitezele la o liniuta, pardon, cursa. Chiar asa mare experienta trebuie?

Fofule, esti pilot d-ala daa' cursee' saa' stieee' :mrgreen: ??

d'ala da curseeeee cu motor turbooooooo si short shifter....:))))))
Hai frate se stie ca intre 2 masini cu puteri asemanatoare 50% conteaza soferul!
Dar eu pariez pe Proceed 1.6 :wink:
SAAB 9-5

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: cee`d vs logan

Post by Nesta3 »

scuze @CataFOF, nu m-am exprimat adecvat...stiu ca 1.4 are, dar ma refeream la valorile actuale...deci 109cp si 134 Nm...am inteles...sorry
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
CataFOF
Posts: 17
Joined: 11 Jul 2010, 03:14
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by CataFOF »

patton wrote:@mcdu, o sa prefer intotdeauna o masina mai grea (greutate care se regaseste in confort, stabilitate, siguranta) uneia mai usoara care sa prinda 100km/h mai repede. Daca voiam performante luam altceva, nu neaparat mai scump si bateam la fund toate loganurile. Exemple: suzuki swift 1.5 GS ( 10,0s / 0-100 km/h) , suzuki swift 1,6gti (8,9 s 0-100 km/h), mitsubishi colt 1.3 M/T (0-100 km/h 10.4 s), seat ibiza 1,6 (0-100 km/h 10.1s). Sau la aceiasi bani luam un bmw sh, dadeam tot jos de pe ea in afara de caroserie si scaune si eram mare pilot.
Nici ceed-ul si nici loganul NU SUNT masini in care sa merite sa bagi vreun leu pt tuning. Asta o spun multi care se pricep la asa ceva. Daca tu ai considerat altceva, e problema ta.
Sa revin la subiect, tu ti-ai luat logan (1.4) sa bagi bani in tuning. Eu n-as face asta niciodata. Daca pe tine te incanta ca ma poti depasi (daca ai unde pe drumurile de la noi), pe mine ma incanta sa am un interior mai confortabil, un sistem de sunet mai performant, insonorizare mai buna, frane mai bune, suspensie superioara, sa stiu ca in caz de ceva am airbag-uri si in fund, etc. O sa "ma lase rece" depasirea ta.
tu crezi ca tuning este doar la motor ?
mcd are alte frane (discuri si etrieri mai mari ) , poate chiar mai bune ca ale tale , alta suspensie fata de fabrica...poate mai stabila ca masina ta... si lista poate continua.
toti se lauda cu enspe mii de airbag-uri , dar daca e sa mori , mori si cu ele si fara ele.
si eu puteam sa`mi iau de 7 mii euro cat a fost loganul un crx , de restul il urcam in 200HP si bateam masini mult mai puternice ca ale vostre.
Ca mie imi place si mia placut sa`mi aranjez masina cate umpic peste tot , e alceva , nu ca nu e tunabila.
iti dau un ex. de logan tuning la motor 172 de cai cu acelasi motor de fabrica si internele stock. baiatul si`a pus kompresor de mercedes , alte injectoare , alta pompa de benzina , alta evacuare si lista nu se mai termina pentru ca are foarte multe modificari , asta nu e tuning ?
si nu mai zic ce masini bate ca nu are rost.

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by Sorcee'd »

mai copii,si ma refer la cei care se arunca la liniute si alte tipuri de concursuri tembele de genul asta...se pare ca v-ati uitat prea mult la teveu,tata.Are vreunul dintre voi idee ce inseamna sa ai accident cu o masina nepreparata pentru curse(si chiar si cu una aranjata)la peste 130-140km/h???Va spun eu,tre' sa ai pile mari la sefu' ca sa mai misti dupa...
Parerea mea este ca masinile trebuie comparate din multe puncte de vedere,iar printre ultimele,daca nu chiar ultimul sa fie viteza.Eu as pune pe primul loc siguranta si confortul.Nu uitati ca soselele sunt pentru condus in regim normal,nu pentru aere.
Si,pentru ca nu ma pot abtine,daca vreti sa faceti "figuri" pe sosea si sa va aratati (anti)talentele de mici schumacheri luati si voi alta masina,nu loganu' nostru...chiar nu va e teama ca se desface ceva daca va dati mai tare la masinuta aia?
later edit: voi sunteti siguri ca aveti virsta legala pentru a conduce masina?Ca din limbajul vostru nu prea ies mai mult de 15-16 ani("si nu mai zic ce masini bate ca nu are rost")...fara suparare.Cit despre tuning la logan,ce aveti mai fratilor de vreti sa triplati valoarea masinii???
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

User avatar
CataFOF
Posts: 17
Joined: 11 Jul 2010, 03:14
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by CataFOF »

sa se desfaca ceva ? banuiesc ca tu nu mergi mai mult de 80 pe drumurile publice , esti genu care incurca circulatie mergand sub viteza legala pe banda 2.
ce treaba au incercarile intre masini cu ce ai precizat tu acolo , cu shumaheri cu tembelii cu ironii.
crede`ma ca si eu sunt de partea cu siguranta si comfortul .....daia m`am straduit s`o pun la punct tehnic , sa nu am probleme de genu.
daca hobby-ul tau e baletul trebuie sa te ironizez ca porti rochita specifica si balerini roz ?
Later Edit : Dar tu esti sigur ca mai ai varsta agreata sa conduci masini ?

Locked

Return to “Versus”