cee`d vs logan

Locked
Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cee`d vs logan

Post by Misu »

initial eu am vrut sa-mi iau logan deoarece nu aveam decat 10.000E de cheltuit.am ales ceed pt ca am primit brusc o "infuzie de capital" ceea ce ma face sa spun ca daca ai maxim 10.000E si vrei masina noua,logan rulz iar daca ai peste 11.854E :D ,ceed rulz.cele 2 masini se pot asemana (si nu compara) doar alegand criteriul urmator:cel mai bun raport pret/calitate in intervalul lor de pret achizitie.manele auzi si din mercedes de 100.000E asa ca nu are rost sa catalogam posesorii unei anumite masini (indiferent ca este logan,ceed,mercedes sau orice altceva)
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: cee`d vs logan

Post by ciprianeagu »

Faza cu manelele ma dispera si pe mine...si DA!, chiar s-a ajuns la a pune = intre Logan si manele, datorita unor posesori de Logan...cand ii vezi ce ochelari de soare de 4 lei din piata au, si dau la maxim muzica de le gajaie instalatia, si merg cu geamul last sa-i vada poporu', si cu 30 / h sa fie admirati de sexul opus, plus ca nu stiu cum vad prin parbrizul ala plin de cruciulite prinse cu ventuze, ca de, ei sunt credinciosi...nu stiu cum sa va zic, dar la ei acasa (a se citi ultima ulita din ultimul sat din Romania) ei au Ferarri, nu Logan...din aceasta cauza este Loganul varza la capitolul reputatie in Romania! el ca si utilitate este OK, dar atat! Nu te poate ridica in alta clasa sociala cum cred altii (cei de mai sus), nu te poate face mai inteligent, nu poate face nimic mai mult decat sa te duca din punctul A in punctul B !
Am lucrat la Vocea Clientului Dacia, si numai eu stiu ce mi-au auzit urechile vis-a-vis de Logan acum 2 ani...bine ca am plecat inainte sa lanseze dieselul, ca cine stie ce mai aflam...
Eu Logan NU mi-as lua...mai bine BMW de 14 ani, mai bine Alfa de 8 ani...si Golf 3 ....
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

abulurd
Posts: 96
Joined: 09 Sep 2008, 17:01
Auto:
Location: Bucuresti

Re: cee`d vs logan

Post by abulurd »

Eu am avut o SuperNova aproape 5 ani, acum am un matiz si peste 2 luni voi avea un pro_cee'd. Va pot spune de ce nu mi-as lua logan, nu de alta, dar numai eu stiu cate am tras cu SuperNova, cat timp am pierdut cu ea prin service, cat de rau "bocanea" din toate incheieturile ... sa nu mai vorbim ca ploua in ea. Daca avean "norocul" sa ploua mai puternic si sa am masina parcata cu usa din fata dreapta de unde venea ploaia, gaseam inundatie in masina.

Pentru mine marca Dacia, din cauza experientelor neplacute traite in SuperNova, reprezinta un mare NU. Nu as vrea sa fiu ipocrit, la momentul acela era masina de care aveam bani si am preferat sa iau o masina noua decat una sh. Am trait multe experiente placute in ea, dar cred ca am avut mai multe belele cu ea decat experiente placute.

KIA Pro_cee'd RULZ!
Pro_Cee'd 1.6 GSL MT CITY - KOMPASS BLUE

B 19 HKO

http://picasaweb.google.com/bogdn.dinca

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by Bonzai2 »

ciprianeagu wrote:, nu te poate face mai inteligent,
Nici o masina nu te poate face mai inteligent
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by MihaiM »

Ba chiar, mai nou, cu cat masinile sunt mai destepte cu atat o sa fim noi mai tanatalai. N-o sa mai stim sa parcam, sa tinem dinstanta sau banda.....n-o sa mai stim nimic :D

alcatraz

Re: cee`d vs logan

Post by alcatraz »

MihaiM wrote:Ba chiar, mai nou, cu cat masinile sunt mai destepte cu atat o sa fim noi mai tanatalai. N-o sa mai stim sa parcam, sa tinem dinstanta sau banda.....n-o sa mai stim nimic :D
mi se pare corect. au aparut deja masini cu asistent de parcare.
nu m-ar mira ca miine-poimiine sa apara masini care sa te duca singure acasa cind esti beat. tu sa stai pe scaunul din dreapta sau sa zaci pe bancheta din spate, iar masina sa mearga pe ...pilot automat, ghidata de gps cu destinatia...home. mai nasol e sa urce scarile, sa deschida usa si sa te arunce in pat.
dixit

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by MihaiM »

deci devenim si alcoolisti :D

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by sorinh »

alcatraz wrote: mi se pare corect. au aparut deja masini cu asistent de parcare.
nu m-ar mira ca miine-poimiine sa apara masini care sa te duca singure acasa cind esti beat. tu sa stai pe scaunul din dreapta sau sa zaci pe bancheta din spate, iar masina sa mearga pe ...pilot automat, ghidata de gps cu destinatia...home. mai nasol e sa urce scarile, sa deschida usa si sa te arunce in pat.
dixit
astea se pot face, marea problema este sa te scape de gura nevestei si de mahmureala de a doua zi!
am un vecin care parca in fiecare zi langa un gard de scanduri date cu ulei, si sarma ghimpata la nivelul portierei - facut "asa" special contra soferilor, sa nu se lipeasca de gard.
tipul o parca din prima, la maxim 5 cm de gard, cu oglinda dreapta pliata dinainte. super meserias.
si-a luat omul focus cu senzori de parcare, nu mai parcheaza langa gardul ala, dar acum de bazaitul senzorilor (si de vizibilitate redusa) o parcheaza la juma de metru de orice obstacol, se da jos, injura, o mai potriveste o data, de rad si copii lui de el.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

RSV
Posts: 24
Joined: 17 May 2008, 23:25
Auto:

Re: cee`d vs logan

Post by RSV »

ciprian75 wrote:
Sfinxul wrote:[quote="ciprian75
ciprian75 wrote:Si oricum se fac comparatii de dragul comparatiei pt ca sunt si din clase diferite.
Gresesti, Cee'd si Logan sunt din aceiasi clasa. Segmentul de piata pe care-l ataca e diferit. Daca te referi la MCV vs Cee'd HB atunci de acord. Sunt clase diferite.quote]

Loganul e construit pe o platforma de clasa mica.
Ceedul e din clasa C deci alta mancare de peste.
Pana la urma totul se reduce la buget pentru ca nu pot sa cred ca cineva care are bani de Ceed isi cumpara Logan oricat de nationalist sau patriot ar fi :P
Am inteles ca in ceea ce priveste Loganul, companiile de asigurari nu aplica acel 6,5% din valoare masinii ca prima de asigurare ci un coeficient mult mai mic, deci, avantaj Logan.
Si Loganul nu e chiar o masina ieftin de intretinut. Sa nu uitam ca sunt sute de mii pe strazi iar la service ajungi doar cu programari la 2,3 saptamani, pe cand la Ceed, fratele meu s-a programat la 10 dim si la 4 avea revizia terminata(avantaj de moment pt ca nr lor creste).
Asa cum au zis multi, pana la urma nu are rost sa comparam cele doua masini.

Nu e chiar asa cu programarile.

Avantajul Loganului este ca sunt multe serviceuri autorizate si oricand gasesti un loc undeva.

Eu am Logan de 2 ani si vb din experienta.

P.S: Vreau si eu un ceed cat mai curand dar nu am inca banutzi :(

User avatar
mcdu
Posts: 6
Joined: 11 Jul 2010, 04:18
Auto:

Re: cee`d vs logan

Post by mcdu »

@ all kia: sunt dupa logan club poate uni ma cunosc poate alti nu....am citit topicul si sincer vorbiti foarte urat despre logan ceea ce nu mi se pare corect pentru ca voi nu aveti mercedes, sau bmw ultimile creati...aveti doar o masina cu 2000-3000 euro mai scumpa si atat...Cat despre performantele masini voastre (vorbind doar de cartile tehnice ale masinilor) logan 16v de la noi bate orice motorizare de la voi, nu exista motor la voi sa scoata 0-100km/h 10.2 .... tot zicea un coleg de pe topic ca ceed are 24 CP mai mult ca loganul...

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: cee`d vs logan

Post by patton »

@mcdu, niciun motor de la nicio masina de pe planeta nu scoate 0-100km/h xx.x., motoarele nu merg pe strazi. Pune intr-un 16v al vostru diferenta de kg dintre un ceed si un logan si o sa vezi ce 10.2 mai scoate.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5226
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: cee`d vs logan

Post by Nesta3 »

mcdu wrote:...Cat despre performantele masini voastre (vorbind doar de cartile tehnice ale masinilor) logan 16v de la noi bate orice motorizare de la voi, nu exista motor la voi sa scoata 0-100km/h 10.2 .... tot zicea un coleg de pe topic ca ceed are 24 CP mai mult ca loganul...

aici kiar m-am suparat....hai sa nu vb din "carti"....pentru ca never ever nu poti compara un 1.6 16v logan cu un 2.0 benzina sau 2.0 motorina kia ceed....mai ales cu un 2.0 diesel...si iti spun si de ce: cuplu 305 N/m....dar nu zic mai multe ,pt ca nu vb din "carti"....un concurs desfasurat in conditii de siguranta(nu pe strada), va pune capat toate contrelor logan vs ceed....
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: cee`d vs logan

Post by Razvan_G »

Am in familie un Logan de 1.6 8v pe care l-am condus un an de zile. Nu are rost sa-l compar cu Ceed'ul, insa e o masina foarte fiabila si cu care mi-am facut treaba si nu m-am facut de ras in depasiri ori situatii limita. Motorul e bun, masina spatioasa, AC-ul chiar superior climei de pe Cee'd (in sensul de timpi si puterea de racire).

Si ca sa iau punctual ceea ce ai postat. In primul rand tu faci comparatie de pret intre varianta full option de pe Logan si varianta entry-level de pe Cee'd si atunci iti rezulta o diferenta de 2000-3000 euro.
Fa o comparatie intre un Logan entry-level de 6000 de euro si o Kia entry-level de 11000 euro si altele sunt calculele.

Referitor la motorizari s-a tot vorbit. :) Si mi-e lene sa mai spun diferentele. Pune 6 saci de ciment in portbagaj si da-te cu un Cee'd de 1.6 16v daca asta sugerezi. Sau chiar de 1.4 :) ... Ideea ii ca Ceed-ul se diferentiaza de Logan prin multe: stabilitate, se "lipeste" de sosea, silentiozitate, confort-ul interior, suspensii (la viteze mari nu te "impinge" de pe carosabil TIR-ul din fata si nici nu-ti fuge spatele in curbe), design etc.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: cee`d vs logan

Post by Minu »

Pemite-mi sa vorbesc,ca un fost posesor de Logan,demarajul unei masini nu se rezuma la 0-100,masina prinde mai mult de atat,iar la coeficientul de aerodinamica,la Logan e jale.Nu cred ca are rost de comparatie,masinile au un alt pret,alta clasa,ca sa nu mai zic de diferente.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

User avatar
CataFOF
Posts: 17
Joined: 11 Jul 2010, 03:14
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by CataFOF »

Razvan_G wrote:Am in familie un Logan de 1.6 8v pe care l-am condus un an de zile. Nu are rost sa-l compar cu Ceed'ul, insa e o masina foarte fiabila si cu care mi-am facut treaba si nu m-am facut de ras in depasiri ori situatii limita. Motorul e bun, masina spatioasa, AC-ul chiar superior climei de pe Cee'd (in sensul de timpi si puterea de racire).

Si ca sa iau punctual ceea ce ai postat. In primul rand tu faci comparatie de pret intre varianta full option de pe Logan si varianta entry-level de pe Cee'd si atunci iti rezulta o diferenta de 2000-3000 euro.
Fa o comparatie intre un Logan entry-level de 6000 de euro si o Kia entry-level de 11000 euro si altele sunt calculele.

Referitor la motorizari s-a tot vorbit. :) Si mi-e lene sa mai spun diferentele. Pune 6 saci de ciment in portbagaj si da-te cu un Cee'd de 1.6 16v daca asta sugerezi. Sau chiar de 1.4 :) ... Ideea ii ca Ceed-ul se diferentiaza de Logan prin multe: stabilitate, se "lipeste" de sosea, silentiozitate, confort-ul interior, suspensii (la viteze mari nu te "impinge" de pe carosabil TIR-ul din fata si nici nu-ti fuge spatele in curbe), design etc.
cum sa puna saci de ciment , asa a venit de fabrica ? cu saci de ciment ?
ai precizat tu cateva acolo , dar cel mai important punct al unei masini , puterea motorului , e jale ....

Locked

Return to “Versus”