cee`d vs logan

Locked
User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by Sorcee'd »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
multzam pentru portia zdravana de ras pe care mi-ai furnizat-o.....
Iti propun un lucru.Pe 29 iulie ajung in tara. Da-mi un pm si ne vedem intr-una din zilele urmatoare,iar eu iti promit ca nu vin cu camionu'(nu de alta,dar nu te-as putea vedea de acolo,de sus...),ci cu masina sotiei.Si-ti mai promit ceva:voi merge cu spatele si o sa vin imbracat si cu hainele ei,sa-ti mai ridic moralul dupa ce-ti culegi cununa sparta de pe jos.Iar tu poti sa imprumuti masina lui mcdu pentru treaba asta.
Imi pare rau,dar asta e singurul raspuns pe care il meriti dupa ce m-ai jignit direct.
Chiar sunt curios sa vad daca ne vom intilni.
Si ca sa-ti raspund la ultima intrebare...nu,nu mai am demult varsta agreata pentru a conduce ceea ce consideri tu ca fiind masina....(ce-i aia varsta agreata????)
Inchei aici postul meu(oricum suntem oleaca mai mult off),nu voi mai raspunde nimic,indiferent daca tu sau alt iubitor excesiv de logan imi veti mai adresa vreun post,ramane sa ne vedem dupa 29iulie.
Condu cu atentie!
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by Ogy »

Ramaneti pe topic si sa nu vad organizari de liniute sau alte porcarii pe aici.
Va faceti schimb de id-uri, privat etc.
Spune-ne de suspensiile alea si de frane te rog.
Ai pus discuri de frana si pe spate sau sunt in continuare pe tamburi?
Suspensia e independenta ?
Comfort = confort?
Multumesc anticipat de raspunsuri.
Incercati sa va axati pe subiectul topicului fara atacuri la persoana.

User avatar
CataFOF
Posts: 17
Joined: 11 Jul 2010, 03:14
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by CataFOF »

Sorcee'd wrote::lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
multzam pentru portia zdravana de ras pe care mi-ai furnizat-o.....
Iti propun un lucru.Pe 29 iulie ajung in tara. Da-mi un pm si ne vedem intr-una din zilele urmatoare,iar eu iti promit ca nu vin cu camionu'(nu de alta,dar nu te-as putea vedea de acolo,de sus...),ci cu masina sotiei.Si-ti mai promit ceva:voi merge cu spatele si o sa vin imbracat si cu hainele ei,sa-ti mai ridic moralul dupa ce-ti culegi cununa sparta de pe jos.Iar tu poti sa imprumuti masina lui mcdu pentru treaba asta.
Imi pare rau,dar asta e singurul raspuns pe care il meriti dupa ce m-ai jignit direct.
Chiar sunt curios sa vad daca ne vom intilni.
Si ca sa-ti raspund la ultima intrebare...nu,nu mai am demult varsta agreata pentru a conduce ceea ce consideri tu ca fiind masina....(ce-i aia varsta agreata????)
Inchei aici postul meu(oricum suntem oleaca mai mult off),nu voi mai raspunde nimic,indiferent daca tu sau alt iubitor excesiv de logan imi veti mai adresa vreun post,ramane sa ne vedem dupa 29iulie.
Condu cu atentie!
inainte sa folosesti cuvantul "jignire"....trebuia sa te uiti prin posturile tale .
sa nu mai raspunzi , si asa ai postat degeaba , mai mult flame.

Ogy , tamburi , sa incercat discuri pe spate dar nu sa putut echilibra fata cu spatele....asa ca sa renuntat.
Franele fata sunt luate dupa logan utilitara.
suspensie sport H&R, garda masinii scade considerabil si nu mai apare efectul e balans.

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: cee`d vs logan

Post by patton »

@CataFOF, nu m-am referit doar la motor, dar mi se pare ca la categoria tuning unii baga stickerele cu "Turbo" si caseta (hai CD-ul) cu guta. Asta e generala, la tot felul de marci.
Stii "ce-mi place": unde masinile voastre tunate sunt putin superioare (motor) exagerati, unde sunt inferioare chiar daca ati baga o gramada de bani, nu recunoasteti. Cam cati bani trebuie sa bagi ca sa aduci 1,4 mpi la 109 cp, sa ai un sistem de sunet ca cel de pe ceed, frane pe disc pe spate, suspensie independenta pe fiecare roata? Si asta pt ce? ca sa ajungi la niveul unui ceed entry level!!! Nu m-as lauda prea tare cu asta.
Care e scopul unui tuning de performanta? Sa ajungi cumva la un nivel decent? Ha!Ha! Eu credeam ca e altul. De aceea am spus ca nu merita sa tunezi ceed si logan (nu numai). Dar daca totusi o faci, e deplasat sa pretinzi ca ai veyron.
Eu la plusurile loganului vad: pretul, costurile de intretinere, fiabilitatea, existenta multor serviceuri si cam atat. Pot sa-i puna unii aripi ca nu ma pot convinge s-o vad vreo supermasina, tunata sau nu, cum de altfel nu vad supermasina nici ceed-ul.
Daca as avea bani de bagat in masina as lua de la inceput un full option, mai degraba decat sa fac eu upgradeuri. Si asta pt e mult mai ieftin.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: cee`d vs logan

Post by bubumisu »

patton
Adevar ai grait tata, iaca de aia mi-am luat eu versiunea City :wink:
Si daca era una si mai tare la oferta pe aia mi-o luam (ma refer la dotari, ca la siguranta activa, pasiva si confort, si aia entry level e destul de OK)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by Ogy »

mcd are alte frane (discuri si etrieri mai mari ) , poate chiar mai bune ca ale tale , alta suspensie fata de fabrica...poate mai stabila ca masina ta... si lista poate continua.
tamburi , sa incercat discuri pe spate dar nu sa putut echilibra fata cu spatele....asa ca sa renuntat.
Franele fata sunt luate dupa logan utilitara.
suspensie sport H&R, garda masinii scade considerabil si nu mai apare efectul e balans.
Dupa parerea mea umila, a reusit sa-si prepare un logan mai bun decat cel de serie, dar doar atat.
Din pacate tehnic vorbind nu cred ca este superior cu nimic unui cee'd de serie.
OK, viteza la liniuta.
Baga artificiul respectiv pe un cee'd (mai putin frane si suspensii, doar motor evacuare etc) si spune-mi ca nu merita!
O sa te anunt eu cand ies din garantie cum este. Vreau un compresor+turbo pentru inceput.
Nu o sa o prepar pentru liniute. Mie imi plac depasirile de pe autostrada (acolo unde majoritatea merg la consum), alea dintre 50-00 (mai pui ceva in fata) si sper ca aceste lucruri ma vor ajuta sa depasesc 240 constient de consecinte si de fiablitate.
Un cee'd franeaza pe o portiune mai scurta decat un golf V (cu vreo 3m+). Lucru demonstrat deja. Pe curbe (vorbesc doar de al meu) inca nu am ajuns la limita. Limita e pomul sau altceva...
Poate sa puna un calcul cu banii pe care i-a dat si bagat pe/in masina? Ce coeficient aerodinamic si coeficient de ridicare are un logan, dar al lui mcdu?
O masina care prinde o anumita viteza, nu trebuie sa se si opreasca la fel de eficient?
De obstacolele de pe traseu, cum se ocolesc ele?
Tunning-ul asta nu se face si el cu cap?
De ce baga astia din fabrica OBLIGATORIU (valabil la orice marca) pe masinile echipate cu motoare ce depasesc 100cp, discuri pe spate?
Multumesc anticipat de raspunsuri.

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: cee`d vs logan

Post by bubumisu »

Ogy,

Banuiesc ca astea erau intrebari retorice, ca sa inteleaga lumea :D
La faza cu pomu, sa stii ca ai dreptate
Am cam inceput sa o testez in curbe la viteze de peste 100 km/ora (sincer cred ca pana la pom mai am ceva km in plus...km la ora :D )
Iar la faza cu franatu, cred ca investitia pe care am facut-o e sigura 8)
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
mcdu
Posts: 6
Joined: 11 Jul 2010, 04:18
Auto:

Re: cee`d vs logan

Post by mcdu »

abia am ajuns acasa si wow 2 pagini intregi ce comentarii mai mult off...cum voi nu are rost sa mai discutam.....noi nu v-a cunoastem nu stim de nr matriculare aveti....dar voi cand ne vede-ti in trafic ( ma refer la cei care tot nu ajung la ideea ca anumite logane pot face diferente) v-a rog da-ti un clanson si spuneti sunt dupa club kia si vreau sa vad ce iti poate masina....atat am avut de spus pentru ca mai departe nu ajungem decat sa ne injuram sa ne balacarim masinile ....cu astea nu rezolvam nimic.... cum voi tineti la masinile voastre asa si noi........fiecare crede ca masina lui e mai buna ca altuia? asta e lege la romani...

User avatar
CataFOF
Posts: 17
Joined: 11 Jul 2010, 03:14
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by CataFOF »

am mai zis de 2 ori pana acuma , ceed-ul este peste logan la finisaje , aerodinamica etc etc etc , vad ca va place doar sa va laudati si sa aduceti mereu aminte asta.
aduc si eu aici singurul avantaj al nostru fata de voi , aveti fel de fel de dotari care mai de care peste noi , dar cand trece loganul pe langa voi ....nu cred ca iti mai arde de dotari pe moment.
noi ne strangem aprope in fiecare seara de la ora 09:00 in parcarea de la kiseleff , puteti venii sa testem si frane si suspensii si tot ce vreti....
ca pe net am vazut ca a`ti testat voi destule din burta.

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: cee`d vs logan

Post by Razvan_G »

CataFOF wrote:aduc si eu aici singurul avantaj al nostru fata de voi , aveti fel de fel de dotari care mai de care peste noi , dar cand trece loganul pe langa voi ....nu cred ca iti mai arde de dotari pe moment.
Tu crezi ca toti participantii la trafic sunt teribilisti? Frustrati ca-i depasesc un Logan?... Nu suntem intr-o competitie pe sosele(!), dar din pacate (in spiritul romanesc), exista dorinta de "suprematie" in ale sofatului.

Posturile de mai sus nu dau insa dovada decat de o lipsa crasa de responsabilitate.
Responsabil ar fi sa puneti mana pe o carte de gramatica... Nu de alta, dar daca pentru unii in trafic e o placere sa pui de-o "liniuta", pe un forum e "dureros" sa citesti in limba "romanes"...
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: cee`d vs logan

Post by bubumisu »

Razvan_G
La urma urmei, de ce atat agitatie pentru nimic?
Oricum, consider Dacia Logan un pas mare inainte fata de batrana Dacie 1310
Cand o sa faca si romanii o masinuta cum fac cehii, sau slovacii, sau in fine alte natii cu siguranta o sa-mi iau si eu.
Am mai zis, asteptam un ford facut in romania (orice altceva decat utilitare), dar se pare ca mai avem de asteptat. :(
Cu francezii m-am lamurit, asta e #-o
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by bogdan-alin »

CataFOF wrote:, dar cand trece loganul pe langa voi ....nu cred ca iti mai arde de dotari pe moment.
noi ne strangem aprope in fiecare seara de la ora 09:00 in parcarea de la kiseleff , puteti venii sa testem si frane si suspensii si tot ce vreti....
ca pe net am vazut ca a`ti testat voi destule din burta.
haide frate nu crezi ca exagerezi?? cand trece loganul pe langa un ceed? eu ma uit acuma la datele tehnice si imi da cu virgula...este posibil sa treaca cand parchez masina , altfel nu vad cum...colegu ala a tau de si'a tunat loganu vad ca a ajuns la performante incredibile , acelea unui ceed de baza...foarte tare frate , pe bune am numai cuvinte de lauda la adresa lui...eu nu am schimbat absolut nimic sa ajung la 109 cp , vad ca el a avut ceva de lucru... =D> =D> bravo este un pas inainte
in concluzie trebuie sa tragi ceva de loganul ala ca sa te intreci cu un ceed..si daca asta inseamna ca ceedul este superior doar la confort si dotari inseamna ca discutam doar sa nu ne plictisim

odin
Posts: 7
Joined: 13 Jul 2010, 10:48
Auto:

Re: cee`d vs logan

Post by odin »

MCD u va garantez ca va bate pe rand toate motoarele de la 1.6 90 cai pana la 2,0 benzina de 140 si diesel de 143. fara drept de apel. si are 1.4.

dar stiti cum sunteti voi ? dupa ce va luati un autobuz pe 402 ziceti stai asa ca eu am ESP si scaune mai confortabile si clima deci nu m ai facut.

un logan 1.6 stock amarat va bate 1.4 ala periculos cu toate titulaturile alea 1.4 DOHC CVVTI 109 HP pariu ?

sa nu mai zic ca un diesel al vostru de 115 sau 1.6 GSl si o iau de la un 16v logan de nu se vad .
aveti masini lesinate si scumpe ale naibii.

mai continui cu jignirile ? are rost sa ne jignim intre noi ? si am fost finutz.

chair nu puteti sa va abtineti de la comentarii genarate de frustrari sau idei preconcepute asupra loganului ?
noi am intrat aici ca sa discutam prieteneste si sa schimbam idei. iar voi sau anumiti colegi ai vostrii au inceput cu jigniri gratuite. de ce ? sunt unii care au o ura imensa si gratuita asupra loganului. de ce nu stiu ?
fiecare este liber sa cumpere ce masina vrea si ce masina isi permite.
dar ca de obicei se ajunge la discutii de genul ce tampit esti ca ai logan. mie mi se pare jalnic

daca aveti cea mai mica incredere in voi si considerati ca putem discuta omeneste fara jigniri, cu cea mai mare placere continuam disutiile. daca nu la revedere. si le recomand si colegilor de club MCD FOF ALExpeed sa nu mai intre aici ca ne pierdem timpul

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by bogdan-alin »

odin wrote:MCD u va garantez ca va bate pe rand toate motoarele de la 1.6 90 cai pana la 2,0 benzina de 140 si diesel de 143. fara drept de apel. si are 1.4.
prietene tu ai probleme mari....cu siguranta nimeni nu te ar lua la mijto daca ai sti macar despre ce vorbesti...nimeni nu a zis ca esti tampit daca ai logan , toate sunt fier nu conteaza modelul sau marca masinii...dar tu contrazici asta...am inteles are cu 300 de kg mai putin masina , WOW ... da sa zici ca bate tot si un 2.0 benzina sau 2.0 diesel :^o :^o :^o
:^o :^o ce dracu ma frate aia 300 de kilograme in minus nu se duc la Cp .. hai sa fim realisti despre ce vorbim aici?

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cee`d vs logan

Post by eugenflorinmanea »

Propun asa:
1. Nu mai raspuneti la provocari 'ba a mea e mai frumoasa' ca oricum si unii si altii au dat in altceva.
2. Adminii sa ia masuri si cine mai jigneste (asta e valabil pentru ambele tabere) sa isi ia avertisment si sa i se stearga postul.
3. STERGETI TOTATE BALARIILE DE PE AICI!! Lasati autobuzele avioanele, depasirile in parcari etc!! Lasati numai ce e concludent din punct de vedere tehnic, tuning, modificari....parerea mea...
Pentru prietenii din club logan- cam cat a costat schimbarea suspensiilor si in ce a constat? Arcurile actuale sunt mai scurte? Le-ati scurtat voi sau asa le-ati cumparat?
Stiu ca la Logan mai era o mare problema- si anume ca volanul nu se intareste la viteza mare si chiar era o problema de stabilitate la viteze mari (bine..nu e boala singulara, asa e si la Astra si se simte mult mai naspa). Ati reusit sa faceti ceva cu problema asta??
Oricum bv voua ptr ce ati facut - Dacia ar putea face o super campanie de marketing mai ales afara- uite ce se poate face!!

PS odin a zis la misto ce a scris pe acolo- deci nu va mai obositi sa ii raspundeti ca a fost parodie la tot ce s-a scris pe aici.
SAAB 9-5

Locked

Return to “Versus”