stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by djniki4 »

@Bogdan cred ca ai dreptate, era civic(hatch) normal, nu modelul Type R! Oricum servo-ul de la civic merge greu, asemanator cu cel de la logan!


A condus careva Peugeout 207 sau Toyota Auris? Ca sunt curios daca sunt comparabile cu ceed-ul la stabilitate. Daca subvireaza la fel ca ceed-ul cand sunt fortate..

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by quelloo »

Am condus eu 207 si 206 si am ramas placut surprins de tinuta de drum mai ales la 206 dar nu te poti bucura de aceste masinute din cauza cutiei de viteze care e jalnica la majoritatea peugeot-urilor.
De altfel am mai condus un opel astra 2003 care nu se ridica la nivelul 206 in ceea ce priveste stabilitatea (subvireaza ca dracu). Prefer inca sa nu compar cu Ceed deoarece nu l-am condus decat la test-drive (unde la prima vedere este mult mai bun :p)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by djniki4 »

nu ne mai impartasiti nici o impresie?

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by bogdan-alin »

eu in afara de proceed mai am o masina....cea din semnatura...care este peste proceed la toate capitolele(mentionez ca este full--pachet sport) sta foarte bine la drum lung pe sosea....la viteze de peste 140 simti pur si simplu ca esti lipit de asfalt, este o senzatie foarte mijto...pozitia la volan este iar una joasa....mult mai joasa ca la proceed. Am mai mers si cu un bmw 120d al unui prieten....pot sa va spun ca masina aia este mortala....in parcare la carefour am incercat putin la drifturi si e foarte tare!! dupa parerea mea este cel mai tare HATCH Bmw seria 1!! Nu am mers ce i drept cu honda civic...

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by scubli »

bogdan-alin wrote:dupa parerea mea este cel mai tare HATCH Bmw seria 1!!
Nu numai dupa parerea ta, dupa parerea multor perasoane. Este un monstrulet in toata firea seria 1, 120-ul. Daca ai ocazia sa pui mana pe un 123d o sa ramai mult mai impresionat.

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by djniki4 »

nu ne mai impartaseste nimeni nici o "experienta" ?! Sunt curios si eu sa vad care masini vi s-au parut mai stabile decat ceed-ul(la clasa compacta)?!

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by sender78 »

Ford, atat focus cat si fiesta.

Directie exemplara si stabilitate de invidiat
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by djniki4 »

Sender , directie exemplara si stabilitate de invidiat la fiesta? peste ceed?

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by sender78 »

am avut fiesta pentru 61.000 km iar cee'd-ul il avem de 16.000 asa ca pot sa spun ca am o opinie personala

dotarile de la cee'd sunt peste fiesta cu mult, fara discutii, dar la un drum cu serpentine, gen pitesti ramnicu-valcea, sau cluj-zalau sau valea oltului (aici nu sunt serpentine , doar serpuit), cred ca ma pot tine cu fiesta in fata unui cee'd.

kia are o usoara tendinta subviratoare, din cauza directiei asistata electric, spun eu, iar fiesta este mai "dura" la directie, de unde rezulta o usurinta mai mare in virajele mari luate cu peste 100.

in plus fiesta este mai mica, iar ruliul este mai putin avand in vedere si suspensiile tari de la ford

poate e doar o parere, dar la cate drumuri am facut cu fiesta, raman la parerea ca e mai stabila decat cee'd

in ce priveste viteza, demarajul, este clar ca cei 109 cai isi spun cuvantul in fata celor 75, dar la viraje..cam stransa lupta :)
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by Ogy »

Sender prima data am crezut ca s-a mutat topicul bancuri aici. Acum observ ca tu chiar vorbesti serios.
Intra pe ftp (la probleme->BS->ai acolo detalii de conectare) si vezi documentul asta:
Mavel-KiaCeed_20070315.pdf
Nu te uita la ce zice ala, uita-te la ce arata....
Nu o sa iti zic ca merge mai bine sau ca sta mai bine cee'd. Este parerea ta si ti-o respect. Poate la o intalnire te bagi cu o fiesta la o serpentina....

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by Ogy »

Am gasit mai tarziu decat pot sa editez postul anterior si link catre asta:
http://www.mavel.com/GrandOpening.htm
Are legatura cu pdf-ul din postul anterior.
http://www.mavel.com/Text/Mavel-KiaCeed_20070315.pdf

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by LeCCa »

fiesta e o masina buna, dar cred ca nu prea are treaba cu ceed'ul la stabilitate , ma rog, nici nu e cazul sa fie comparate caci sunt din clase diferite...
in ceea ce ma priveste, in clasa compacta, am condus si conduc golf 5, opel astra, ford focus. aici le compar cu proceed, caci in privinta ceed nu ma pot pronunta. golful 5 si astra sunt mai putin stabile, golful fiind totusi mai apropiat de stabilitate decat astra, care fuge de fund foarte repede. focusul e peste proceed . e superb ca handling, nici proceed nu sta rau deloc, dar pierde mai ales la partea de feeling, care e artificial in comparatie cu focus, determinand o mai slaba perceptie a contactului rotilor cu astfaltul.
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by alimos »

Fugi domnule de-aici cu stabilitatea la Fiesta!
Am condus in paralel Fiesta de la servici cu Cielo pesonal timp de 4 ani si de cand am luat Ceed-ul inca un an.
Acum 4 luni au schimbat cei de la serviciul meu flota auto cu alte masini Ford si am un Fiesta dintr-acela cu cocoasa pe far,de 1.4.Am crezut ca in afara de faruri si stopuri au mai miscat ceva si la stabilitate.Da de unde...Era sa sar in sant cu el de vreo 4 ori in 70 de km (Bacau-Onesti) alaltaieri ,fiind obisnuit cu Ceed-ul.
Este ,din punctul meu de vedere, sub orice critica Fiesta in ceea ce priveste stabilitatea.Nici macar nu se apropie de Ceed.Iar,draga Sender78,te astept oricand cu masina din semnatura la orice incercari cu Fiesta si te asigur ca nu stii ce vorbesti...No offence!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
marius01
Posts: 232
Joined: 02 Aug 2008, 22:10
Auto:
Location: craiova

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by marius01 »

Ai dreptate cu Fiesta.
Am mai discutat Ceed e destul de stabil in curbe concurand chiar cu masini spre premium.
alimos wrote:Fugi domnule de-aici cu stabilitatea la Fiesta!
Am condus in paralel Fiesta de la servici cu Cielo pesonal timp de 4 ani si de cand am luat Ceed-ul inca un an.
Acum 4 luni au schimbat cei de la serviciul meu flota auto cu alte masini Ford si am un Fiesta dintr-acela cu cocoasa pe far,de 1.4.Am crezut ca in afara de faruri si stopuri au mai miscat ceva si la stabilitate.Da de unde...Era sa sar in sant cu el de vreo 4 ori in 70 de km (Bacau-Onesti) alaltaieri ,fiind obisnuit cu Ceed-ul.
Este ,din punctul meu de vedere, sub orice critica Fiesta in ceea ce priveste stabilitatea.Nici macar nu se apropie de Ceed.Iar,draga Sender78,te astept oricand cu masina din semnatura la orice incercari cu Fiesta si te asigur ca nu stii ce vorbesti...No offence!
KIA Cee`d 1.4 BEST

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: stabilitate/tinuta de drum in comparatie cu alte masini

Post by asdfgh »

Poate trebuie avut in vedere si dimensiunea anvelopelor pe diversele masini de care vorbiti.
Ceed-ul cu roti stoc de 185/65/R15 nu e un exemplu de stabilitate...

eu am condus:
206 1.4HDI - mishto masina, dar sub ceed
207 1.4i 90CP - destul de ok, dar sub ceed
mazda 3 1.6i - roti 195/65/R15 - nu as putea sa zic ce masina e mai buna. sound-ul motorului de retinut la mazda
citroen C4 1.6HDi 205/55/R16 - o masina f confortabila, prefer ceed
honda civic 1.8i 225R17.... mai stabila, surprinzator suspensia mi s-a parut mai moale, dar per total clar peste ceed
focus1 1.8tdci 100cp, 185R14 - masina f mistho de condus (peste ceed aici) confort, plastice horror(sub ceed)
astra 2001 1.7dti 185R15, naspa, sub ceed
noul ford fiesta 1.4 96Cp roti 185/R14 - tinuta de drum super, dar nu cred ca e mai buna ca la ceed
polo model 2008 1.4 80cp = pejo 207
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

Locked

Return to “Versus”