Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by shpid3r »

Am sa incerc sa fiu impartial complet (spre deosebire de colegii mei, care majoritatea si-au prezentat argumentele pentru care nu ar lua megane: pentru ca ceedu e ok).

Sa fiu sincer, dupa pozele de la Paris imi place cum arata megane-ul in interior, in special bordul (vorbim de 2009, de aici ? Insa stim cu totii diferenta intre pozele de prezentare si realitate.

Daca as fi in locul tau, as incepe analiza ambelor modele (tu ai spus ca ai analizat doar meganeu, in test drive, pe cand cee`d nu).
Iti putem spune cu totii de aici ca nu vei avea decat cuvinte de lauda despre cee`d, poate mici obiectii la suspensiile mai dure... Insa dupa un test drive cu el vei cobori cu zambetul pe buze.

Acum sa discutam despre ce-ti doresti...
Vrei siguranta? Cee`d are ESP. si 5 stele n`cap. La varianta City ai tot ce-ti trebuie pe masina si destule mofturi.
Nu stiu siguranta la Megane. (ramane sa te interesezi tu).

Vrei look stylish ? Megane mi se pare (repet, din pozele de reclama) ca arata o idee mai elegant. Oricum exteriorul naste discutii, mie imi place. Mai important pentru sofer este interiorul. La cee`d plasticele sunt de buna calitate. La megane nu stiu.

Fii atent la detaliile care iti fac viata mai placuta la drum: pozitia confortabila la volan (lasa din ecuatie pasagerul in acest moment), sonorizarile, airbagurile, spatiile de depozitare, torpedoul refrigerat, cotiera (da, aici as intari inca o data), vizibilitatea in oglinzi.
Relevant in favoarea meganului: restilizare, incredere in marca, volum portbagaj (in functie de nevoile tale), garda mai inalta pentru drumurile noastre, service la tine in localitate.
Relevant in favoarea cee`d: ESP, 5* nCAP (repet, poate fi la fel si pt megane, nu cunosc), interior reusit, garantie

-----
In locul meu (am renuntat la impartialitate) as lua cee`d. O vad in fata blocului, din afara, imi place. Ma urc la volan, imi place. Pentru nevoile mele, portbagajul este suficient, spatiul interior la fel, puterea motorului peste medie. Nu avem certitudinea ca garantia de 7 ani justifica increderea constructorului in produs, insa eu mi-am asumat acest risc. La banii ei, dupa 95+ % din userii acestui forum, este best buy.
-----
Addendum: cheia pliabila, roata de rezerva mica-mare, senzor ploaie, spatii depozitare in habitaclu (si nu numai) nu-si au rostul in alegerea marcii.

TIP: du-te pe forum la renault si vezi ce se spune pe acolo despre marci. Sa te iei dupa experienta a 1-2-3 amici pentru a decide asupra unei marci este eronat, teoria probabilitatilor cere participarea unui numar mult mai mare de exemplare.

Orice alegere ai face, sa ai mai mult noroc decat cu ultima! Iar de este sa se intample iar, sa scapi la fel de bine!
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by Akbhar »

Megane-ul e mai spatios la interior.

Adaugirile ingrosate imi apartin.

Kia
RCA mai ieftin, CASCO doar cu putin
ESP
chei escamotabile
MP3, USB, aux
priza suplimentara - Iti trebuie neaparat? Exista splittere.
aparatori noroi - Se pot pune si aftermarket
garantie mai mare (Renault doar 4 ani)
pret mai mic (13570 fata de 14260)
senzori parcare+covorase (dupa negociere) - Se pot pune si aftermarket daca nu negociezi cu dealerul
transport gratuit pina in Braila (cel mai apropiat dealer)

Renault
spatiu, confort + estetica interior Discutabila estetica interiorului (fran de mana mi se pare aiurea), dar suspensiile sunt mai moi si filtreaza mai bine denivalarile din drumurile din Romanaia. Cred ca pe Megane se instaleaza standard pachetul de drumuri grele - garda mai mare la sol, scut, masina e mai barca pe drum decat Cee'd. Asta nu inseamna ca mergi din parapet in parapet
pilot automat - Avantaj la drumurile lungi, cu viteza constanta
oglinda electrocromica
senzor ploaie
spatii mai multe de depozitare
scut motor (pachet drumuri grele)
oglinzi rabatabile electric
roata rezerva normala
portbagaj mai mare - Iti trebuie? Adica esti familist, ai multe bagaje de carat?
consum mai mic - E mult mai mic decat la motorul pe benzina, dar comparabil cu dieselul de la Cee'd
service local
tapiterie stofa+piele bej

Focus-ul era hatch sau sedan?
Imi place Megane-ul prin prisma suspensiilor mai moi. Gasesti piese aftermarket la preturi rezonabile. Nu imi place din unor solutii de constructie absolut idioate: ca sa schimbi un bec la far iti trebui pregatire de ginecolog sau demontezi jumatate de masina. Instalatia de A/C are niste conducte de scurgere a apei foarte greu de desfundat (am un amic care are o groaza de probleme din cauza asta). Consumul la dCi-ul de 85Cp e senzational (Bucuresti-Alba Iulia-Bucuresti, cu 100km in Alba) 4.1l/100km.

Imi place Cee'd-ul pentru exterior, materialele de la interior, tinuta de drum foarte precisa, MP3, motorul fasnet pentru 1.4 (plus ca e al meu :D). Ma deranjeaza suspensia putin cam tare (pentru mizeriile astea de drumuri).
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

User avatar
alexandruu
Posts: 210
Joined: 18 Oct 2008, 17:34
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by alexandruu »

shpid3r , cu siguranta se referea la megane 2, megane 3 din cate stiu apare la noi dupa jumatatea anului 2009. Intre megane 3 si ceed cred ca ceed nu are nici o sansa, meganul vine cu multe imbunatatiri, atat la desing cat si la interior, care seamana f mult cu laguna 3 . Din cate stiu megane 3 va fi mai scump decat golf 6 la aceleasi dotari, deci cu multe mai scump decat ceed.
POZE Pro`CEED 2.0 GLS 143 HP + Dayline : http://img153.imageshack.us/gal.php?g=p1050384.jpg

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by shpid3r »

i see... atunci scoatem din discutie aspectul exterior placut si interiorul .. care are plastice de calitate mai slaba decat ceed`u. Dam dreptate la faptul ca masina este la capatul vietii sale (apare un urmas), iar balanta se inclina mult mai serios inspre cee`d...
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by djniki4 »

Vad ca nimeni nu a recunoscut ca materialul acela cauciucat care inveleste bordul, fata usilor, etc este placut la atingere dar de o sensibilitate crescuta, se zgarie foarte repede( la mine s-a zgarit pe usa din dreapta si oleaca pe usile din spate) iar despre Megane nu am o parere buna, e barca, suspensiile prea moi chiar daca sunt confortabile, tinuta de drum nu se compara cu a ceed-ului, iar INTERIOR-ul nu este mai mare ca la ceed asa cum a afirmat un forumist, doar portbagajul e mai mare, atat. Sistemul audio e praf....frana de mana la fel...deci concluzia mea e urmatoarea : Megane-ul e la capatul drumului....

sorinsgh
Posts: 11
Joined: 06 Dec 2008, 16:01
Auto:

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by sorinsgh »

Multumesc tuturor pt pareri.
Lamuriri:
- ma refeream la megane 2 sedan nu bicorp pt ca 3-ul intr-adevar nu a aparut si probabil va fi mult mai scump
- focus meu era hatch, deci imi place mai mult forma cee'd-ului
- nu sunt familist deocamdata, imi ajungea portbagajul de la focus de 358 l (parca)
- eu am pus toate deosebirile (chiar daca am splitter x 3 + 1 usb si modulator fm cu mp3 - deci nu e impediment sau un atu pt vreuna din masini) pt o parere obiectiva :-)
- pilotul automat il foloseam destul de des si la focus pt ca era comod indiferent daca eram pe europeana sau prin vreun sat amarit
- si meganu are 5 stele dar nu are esp (cel putin la varianta de care am vorbit cu dealerul)

In concluzie, mai ramine sa gasesc bani s-o cumpar (stiti vreo oferta buna de leasing/credit????) si pina la sfirsitul anului sper sa va scriu in calitate de fericit posesor de Kia.
Kia Cee'd City, 1,4 benzina, Piston Gray
Alarma Maat 861, senzori parcare si covorase de la dealer :-)
VN-09-EXS
ODO ~ 30350

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by mihaita1988 »

Indicat ar fi sa o lasi mai moale cu banca cel putin perioada asta...
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

tibitu
Posts: 145
Joined: 13 Feb 2008, 20:10
Auto:
Contact:

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by tibitu »

Daca vrei sedan de ce compari cu ceed care nu are aceasta varianta?Ai alternativa astra daca nu te deranjeaza spatele hidos.Si din moment ce te-ai gandit la ceed de ce nu te indrepti spre bicorp care dupa parerea mea arata mai bine decat ceed?Iar daca la aceeasi bani poti lua motorina...
ex : Pro ceed,machine silver,1.4
actual : Magentis 2.0 crdi

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by misuspita »

Am avut ocazia sa conduc ambele masini, si Ceed (e drept, in varianta Pro, Best, a mea :D ) si Megane diesel dCi 85CP. Renault-ul fiind masina unui coleg. O sa scriu aici cateva opinii formate asupra acestui versus, in ordine aleatoare.

Nu pot fi de acord cu o afirmatie de aici ca sistemul audio la Megane e praf. E un sistem audio decent, care tin minte ca m-a impresionat prima oara cand l-am auzit, dar e drept ca dupa ~2 ani de folosinta suna mai "ruginit", iar fata de Kia, e clar inferior. Chiar si comparat cu unul nou. Dar la capitolul asta Cee'd exceleaza chiar comparat cu alte marci mai galonate. Asta in versiunea standard, nu nush ce chestii tunate si ras-tunate

Pozitia de condus mi se pare inferioara celei de pe Ceed, totusi scaunul sofer mi s-a parut mai bine construit, parca are sustinerea laterala mai buna. Mie mi s-au parut destul de moi si de blege pedalele de pe Megane (dar nu mai sensibile, ci dimpotriva), dar asta poate fi considerat un minus la Cee'd (faptul ca sunt mai tari pedalele), depinde ce iti place. Pana la urma e o chestie de obisnuinta. Eu personal prefer pedalierul de la cee'd.

Stabilitatea e clar in favoarea (Pro)Cee'd-ului. Fara discutie. Confortul oferit de suspensiile moi si de pachetul drumuri grele e "compensat" de stabilitatea mai slaba la Megane. In aceeasi idee, daca tii mai mult la confort, Cee'd-ul poate sa iti zdruncine creierii pe drumurile patriei. Care este.... Aici are plus Megane. Depinde din ce parte privesti :D

In legatura cu consumul, nu am ce zice, dieselul e invingator la puncte in afara (4,5 l/100km Megane fata de 6 l/100km Cee'd) si knock-out in oras, unde Sidulica poate atinge cote ametitoare... 10-11 l/100km, sau peste daca esti incepator si/sau conduci in Bucuresti intre orele recomandate traficului "stationar". Ce imi place la motorul de 1,4 de la Kia e ca e foarte flexibil. Poti sa tii treapta a 5-a de viteza pe drum european, de uiti sa mai schimbi... poate tine un 70km/h in localitate dar si un ocazional 200... :mrgreen:
Nu vreau sa intru in polemici gen diesel versus benzina... ambele au plusuri si minusuri. Aici tu alegi ce doresti

In legatura cu reviziile, decat sa te bazezi pe ce zice unul sau altul despre Megane, din auzite, sau de la prieteni, mai bine intra pe forumul http://www.reno.ro si vezi acolo discutiile care se poarta. Aici reviziile se invart in jurul sumei de 500RON. Plus minus cat il lasa inima pe mecanic si pe patronul de atelier... :P Daca nu ma insel userul manucu01 de la noi are in familie si Cee'd si megane, asa ca un versus competent si obiectiv (deoarece le detine pe amandoo) poti afla chiar de la el.

Tragand linie, nu cred ca pe acest forum cineva poate sa iti recomande sa iei Megane2 Sedan. Despre 3 nu poate fi vorba, ca inca nu e gata pt noi (din cauza designului de pachet drumuri grele), asta unu la mana, si doi, am auzit ceva cum ca pretul de plecare este de 18.000 de euro. Ceea ce il scoate total din competite, parerea mea, indiferent cat de misto ar arata.

P.s.- Era sa uit. Designul exterior, care in viziunea mea e mult mai reusit la Cee'd decat la Megane (si mai actual). Apropo, un ProCee'd nu iti face cu ochiul :lol: ?
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

tibitu
Posts: 145
Joined: 13 Feb 2008, 20:10
Auto:
Contact:

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by tibitu »

uite ca ii recomand eu megane dar doar bicorp dci vs ceed benzina la aceasi bani.
ex : Pro ceed,machine silver,1.4
actual : Magentis 2.0 crdi

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by frantic »

Am condus destul de mult un Megane, intamplator chiar 1,5 dci Privilege. Ce pot sa zic? Masina destul de ok, dar singurul lucru cu care nu ma impac deloc este pozitia in scaun. Desi am lasat scaunul pe pozitia cea mai de jos tot stau mai sus decat intr-un Ceed Best care nu are reglaj pe inaltime.
Motorul e ok, daca nu astepti performante ridicate. Consumul in schimb e foarte mic.
Tinuta de drum... hmm... "barca" iti spune ceva? :) Dar totusi unii o prefera asa pt. ca, pe undeva, e mai potrivita pt. hartoapele noastre.
Caliatea finisajelor: asa si asa. Parca la Ceed e o idee mai buna.

PS: daca tot ai resursele necesare eu zic sa te orientezi (daca alegi Kia) spre motorul de 1,6 GSL.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

javachris
Posts: 67
Joined: 14 Jul 2008, 10:16
Auto:
Location: Craiova

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by javachris »

Dava vrei Megane, nu iti lua diesel. Eu am vb cu un baiat de la dealerul din Craiova, Redac care a avut un megane 2 diesel de 85 CP si i-au cazut injectoarele la 40K din cauza motorinei proaste. Plus ca omul mi-a spus ca Meganurile mai au si alte probleme grave. Toata lumea schimba caseta de directie in garantie (in afara de surzi).
Cee'd 1.4 Best 109 BHP Machine Silver AKA. Sparky

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by quelloo »

:)) total dezacord cu baiatu de mai sus. Daca vrei Renault atunci ia diesel. Masina mai fiabila nu exista (am avut in familie un clio cu motorul asta si de la 0 la 250000 de km n-a avut nici o problema, a vazut toate tipurile de drum si climat din romania, am carat si caramizi cu el si nu a zis saracu nimic)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by misuspita »

tibitu wrote:uite ca ii recomand eu megane dar doar bicorp dci vs ceed benzina la aceasi bani.
misuspita wrote:Tragand linie, nu cred ca pe acest forum cineva poate sa iti recomande sa iei Megane2 Sedan.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

tibitu
Posts: 145
Joined: 13 Feb 2008, 20:10
Auto:
Contact:

Re: Kia Cee'd City, 1,4 GSL MT vs Renault Megane 1,5 dCi ?

Post by tibitu »

misto concluziile misuspita,mister cu vs,got it? :mrgreen:
ex : Pro ceed,machine silver,1.4
actual : Magentis 2.0 crdi

Locked

Return to “Versus”