Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by Bonzai2 »

Cam pe acolo e pretul,poate chiar mai mic dar cu numar normal de km facut in 3 ani.Dar intre un accord de >60 mii km si un Ceed as alege ceed-ul.Nu sunt adeptul masinilor second
@ciprian75 ai intrebat proprietarul de ce masina are numai atatia km in 3 ani?
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

ciprian75

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by ciprian75 »

Stiu ca pare incredibil doar 16k km in aproape 3 ani dar posesorul nu este genul de "combinator". Voi mai investiga problema oricum ...
In ceea ce priveste nou vs second hand nu mai stiu ce sa cred dupa ce cumnatul meu si-a adus o seria 5 din 2005 de la reprezentanta din Germania, cu 70k km la bord(inclusiv cu drumul pana in tara) si masina mirosea a nou, este impecabila !!!! Nu mai spun cum merge.....
E foarte adevarat ca Honda peste 3 ani va avea 6 iar Kia doar 3 dar pretul de revanzare cred ca va fi la ambele cam la fel, adica vreo 8-10k (de la 15k acum) in functie de cum sunt intretinute.
Nu sunt nici eu adeptul second hand dar anumite realitati ma determina sa-mi schimb un pic optica.

Keloo
Posts: 2
Joined: 01 Jan 2009, 22:44
Auto:

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by Keloo »

ordine in care as alege eu ar fi urmatoarea:
1.AUDI
2.Honda
3.Kia

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by mikey_VS »

@ciprian75 - honda este vazuta si de americani ca fiind printre cele mai fiabile marci - daca nu cea mai fiabila! Deci, daca lucrurile stau asa cum spui tu, e clar un loz castigator masina asta. E alta clasa, alta calitate... toate sunt peste cee'd, corespunzator atat pretului de achizitie cat si (re)numelui. Acuma, referitor la nr. de km... e intr-adevar putin dubios, si nu atat din perspectiva faptului ca au facut doar 16000 in 3 ani (in fond, eu cred ca o sa "reusesc" sa fac 5000 in primul an...), cat, mai mult, ca si-au luat o masina la pretul accord-ului pentru ca sa faca 5000 km/an. Singura explicatie ar fi ca oamenii au bani de-i enerveaza - glumesc, desigur, dar isi permit sa nu judece masina dupa tot felul de calcule de amortizare, valoare de re-vanzare (desi aici honda cred ca sta foarte bine, sau ar trebui sa stea), costuri revizii, pret per kilometru, si alte asemenea criterii, pe care majoritatea muritorilor de rand trebuie sa le ia in seama. Au vrut o masina frumoasa (de o frumusete clasica, as putea spune, adica o frumusete care nu este umbrita de aparitia modelelor noi), bine "garnisita", care sa le ofere confort, siguranta si fiabilitate. Si daca si-au permis, si-au luat aceasta masina care, pe langa toate cele de mai sus, mai este si o "declaratie de statut social" daca vreti.
Sfatul meu ar fi sa te convingi de toate astea - daca nu cumva deja esti convins, si, daca lucrurile stau asa ia-ti honda. Mai spunea un alt coleg ca la banii astia (15 - 16000) ai si alte optiuni ca sh, si are dreptate, nu sunt deloc de lepadat nici astea.
Succese si An Nou Fericit!
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

ciprian75

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by ciprian75 »

De acord, dar la banii de care voi dispune pot sa-mi permit un A4 care din pdv al spatiului este inferioara Accordului, iar eu in cateva zile ( mai putin de o saptaman ::)) ) voi deveni tata asa ca imi trebuie spatiu :D A4 nu sare de tot din schema dar trebuie sa vad ce se intampla cu taxa.

ciprian75

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by ciprian75 »

Mikey, proprietarul initial nu cred ca a fost interesat de amortizare, costuri de intretinere, etc nici 10% din cat ma gandesc eu. Din cate am inteles i-a placut masina dar la scurt timp s-a reorientat si i-a pasat-o fiului ... care la randul lui acum vrea se pare un a3 de peste 200 cai(turbo de 2000 cm sau mai mult) deci banii nu-s problema. De asta zic ca cei 16k km in aproape 3 ani nu nu mai par atat de "dubiosi". Problema e ca din cate imi amintesc, voi verifica sapt viitoare oricum, masina e modelul anterior faceliftului din 2006 si are anumite chestii in minus fata de penultimul model atat de design cat si tehnice de asta m-am mai "desumflat" un pic, desi omul a cerut in jur de 15k euro .

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by Bonzai2 »

Daca masina are intradevar 16 mii km nu mai sta pe ganduri,e clar ca un alt sh de calitatea hondei nu o sa gasesti la pretul asta si sa aiba sub 80-90 de mii de km la bord si e o mare diferenta si nu mai vorbesc de motor,adica nu e un 100-120 CP sunt 155.A mea masina are acum 17 mii km si vad cum arata pe interior,e ca si noua,asa ar trebui sa fie si honda sa nu aiba nici macar o urma de volan tocit,schimbator uzat ,urme pe scaune si altele.
Last edited by Bonzai2 on 02 Jan 2009, 14:26, edited 1 time in total.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

mikey_VS
Posts: 200
Joined: 22 Apr 2008, 19:13
Auto:
Location: in principiu din BN

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by mikey_VS »

Inseamna ca am intuit bine - daca, asa cum spui tu, nici 10% nu conteaza costurile si celelalte calcule, raportat la ce si cat "macinam si rumegam" noi astialalti o asemenea achizitie.
Atunci, nu-ti ramane decat sa elimini toate semnele de intrebare conducand masina. Asa te vei convinge si de modelul ei, si vei putea decide, cred eu, daca merita sau nu. In principiu, masina e ca noua, e honda si e dotata cu tot ce trebuie. Are si o motorizare consacrata, deci... si aici mergi la sigur, zic eu.
Sa ne tii la curent, asteptam si niste poze, eventual.
A4 este, intr-adevar, o masina care merita. Desi gurile rele au cam inceput sa ridice semne de intrebare asupra fiabilitatii, desi a devenit (de cativa anisori, deja) masina de manelisti / capsunari / valutisti si alte categorii profesionale de gen, masina e chiar o alegere buna. Ramane de vazut daca se ridica la standardele honda...
@Bonzai - postul tau a aparut in timp ce eu scriam. Imi pare bine sa vad ca si aici "cadem" pe aceleasi lungimi de unda.
cee'd 1.4 sw, best in pearl black!

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by patton »

Dupa cum am mai spus, daca km sunt reali si nu a avut probleme, merita. O singura problema ar mai fi, dar tine de norocul fiecaruia. Daca ai GHINION si dupa ce iese din garantie (cred ca f repede) ai vreo problema (nu probleme ce tin de casco) mai serioasa, la o asa masina, orice piesa, interventie, etc, cred ca e extrem de scumpa. Asta ar fi diferenta in plus pt kia noua. La kia ai sta linistit din punctul asta de vedere.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

ciprian75

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by ciprian75 »

Decizia a fost luata :D
Honda Accord 2.0 i-VTEC, M/T, Silver, e superba ff bine intretinuta, imatriculata in martie 2006, are 16500 km la bord iar pretul a fost negociat la 13700 euro, Traiasca criza mondiala !!! :P
E varianta ES adica executive cu piele, trapa, scaune fata reglabile electric pe 6 pozitii, 8 airbaguri, pilot, xenon, jante, comenzi pe volan, clima bizona, 6 CD changer(era mai bine un usb :P), sistemul audio e cu 8 boxe si e bestial, ce sa mai, masina face toti banii. Motorul are 1991 cm si 155 cai iar cuplul maxim pe la 4500 rot/190nm.
Consumul va fi probabil si in functie de talpa mea dar cred ca undeva pe la 11 urban si 7 extra....
Are mai putin spatiu in spate decat Ceedul, suspensia e sportiva dar nu zguduie la fel.
Va urez bafta tuturor samantarilor si sa ne vedem pe drumurile patriei(si nu numai) fara incidente !!!

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by misuspita »

Si tie iti uram sa te bucuri de masinuta aleasa!
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Kia Ceed 1,6 crdi dsl hp City vs Honda Accord 2.0, 2006

Post by LeCCa »

felicitari pentru achizitie! :D s-o conduci cu placere :P
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

Locked

Return to “Versus”