Cee'd versus Avenger (pret)

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Cee'd versus Avenger (pret)

Post by misuspita »

La asta ma refeream. Materialul este tradus si/sau adaptat unde e necesar, mi se pare normal, mai ales ca unele poante si expresii din engleza nu prea suna la fel de bine traduse si vitavercea... Insa unele chestii din traducere nu le-au iesit deloc. Au pierdut din finetea materialului original si chiar au incurcat un pic sensul

De ex.: "No. America is way overdue a cool car. But this isn't it." s-a transformat in "Nu. In America sunt multe masini cool. Dar aceasta nu este pe lista." care nu e chiar ceea ce autorul zice acolo :D. Evident, nu inseamna ca materialul e mai rau in vreun fel sau altul, ci doar ma legam de traducatori ca meseriasi. Atat.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Cee'd versus Avenger (pret)

Post by scubli »

@misuspita: Nu e vorba numai de ei, majoritatea textelor, emisiunilor, documentarelor si chiar filmelor in engleza au o traducere de toata rusinea in romana. Mie imi place sa urmaresc emisiunile si alte cele direct in engleza si de multe ori raman masca de traducerile facute... Ce sa zicem de numele filmelor ?

Scuze de OT.

shadowlord
Posts: 8
Joined: 04 Feb 2011, 22:34
Auto:

Re: Cee'd versus Avenger (pret)

Post by shadowlord »

nu cred ca merita comparatia dodge avenger - kia nici macar gandita ca varianta. in primul rand ca un avenger sare de 20.000, e fabricat in America patria masinilor adevarate, are motor de Mercedes si arata intr-un mare fel ca sa pastam identitatea vizuala reflectata in text. kia ceed este o masina frumusica si fiabila dar nu cred ca se compara cu dodge din punct de vedere al motorului sau al sigurantei, al confortului, al performantor, sincer eu nu as baga picioru intr-o kia mai mult de 140. cu avengerul fiind posesor m-am dus tare si demarajul nu se comapara. nu va mai uitati la bullshit-u ala de emisiune cu top gear ca aia lauda la culme ford si volkswagen la clasa asta . pentru ei altceva nici nu exista fara sa faca un misto tampit.luati-va cu incredere avenger tata daca nu sunteti pasionati de accord clasicul passat pe care il vezi la fiecare bloc. va spune un om care a schimbat cateva masini. bafta si drive safe !
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cee'd versus Avenger (pret)

Post by bogdan-alin »

auzi ma aia cum ca nu ai baga picioru mai mult de 140 cam sari calu. ori esti sofer dinala de weekend ori nu ai mers in viata ta cu ceed.

shadowlord
Posts: 8
Joined: 04 Feb 2011, 22:34
Auto:

Re: Cee'd versus Avenger (pret)

Post by shadowlord »

pai si la logan poti baga picioru, si la megane :)) da mai ai garantia ca mai scapi intreg ? eu la asta ma refeream. am peste 130.000 km in 3 ani, imi aduc aminte cand plateam 20 de milioane la porsche la revizii la fosta masina leon ca s-o tin boboc si rupea 220:) sofer de weekend se numesc aia care nu au bani de benzina sa se duca pana la gagica. eu dadeam 16 milioane pe luna ca sa circul, stiu ce vorbesc. era ideea de siguranta fratioru meu. ea se duce da eu nu m-as aventura. ma referam ca avengeru a luat 10 la siguranta, se poate verifica si vorbeam de comparatie care nu poate fi facuta, no ofence.

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Re: Cee'd versus Avenger (pret)

Post by catalin4u24 »

Dar, ce daca in Avenger bagi piciorul mai ai garantia ca scapi intreg? Si apropo ca ai adus vorba, Megane II la lansare a fost cea mai sigura masina la clasa ei, si asta spun cei avizati, nu un posesor de Megane...
'22 Xceed 1.5T City

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cee'd versus Avenger (pret)

Post by bogdan-alin »

auzi ma "fratioru meu" iati banii aia de benzina si dute si canta la alta masa

shadowlord
Posts: 8
Joined: 04 Feb 2011, 22:34
Auto:

Re: Cee'd versus Avenger (pret)

Post by shadowlord »

1. fiecare isi lauda ce produce ca doar nu e fraier sa critice normal :)) 2. normal ca daca stii sa conduci ca lumea si nu megane 2 si ai experienta scapi chiar foarte intreg, totul e sa nu mergi pe banda a doua cu 40 la ora sa iti faca altii flashuri disperati din spate :) 3. nu ma inviti tu pe mine sa cant la alta masa dar te pot invita eu sa iesi afara din restaurant eventual daca nu-ti convine cum cant ce zici ? n-aveti voi ce sa stiti de soferie, conduceti-va loganu pe banda a doua si fiti fericiti :)) zbye

shadowlord
Posts: 8
Joined: 04 Feb 2011, 22:34
Auto:

Re: Cee'd versus Avenger (pret)

Post by shadowlord »

da sa-mi spui de cand esti patron de restaurant bogdanele sau cum te cheama ca sa ma dai tu pe mine afara sa cant la alta masa chiar sunt curios daca stii ce inseamna sa fii patron :)))

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Re: Cee'd versus Avenger (pret)

Post by catalin4u24 »

Hai ca o dai de gard, mai bine lasa-ne ca ne plictisesti...
'22 Xceed 1.5T City

shadowlord
Posts: 8
Joined: 04 Feb 2011, 22:34
Auto:

Re: Cee'd versus Avenger (pret)

Post by shadowlord »

pai era o discutie calma pana cand smecherasu ala m-a invitat sa cant eu la alta masa in loc sa iasa el din restaurant :) sunt curios daca are bani sa-si plateasca rata la kia :))). ce ma distreaza e ca romanu nu poate sustine o conversatie despre un produs altul decat il are el pe care il considera cel mai bun :)) cum vine unu si ii spulbera cu argumente ideea ataca. apropos "iati" se scrie ia-ti . ia - vine de la a lua, da, deci e predicat. ti - e pronume si vine de la tu.adica tu sa iti iei banii :))

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cee'd versus Avenger (pret)

Post by Ogy »

Ati terminat? Ca eu am ajuns acasa si sunt tare dornic sa ma apuc de treaba :p
Deschideti un topic nou, ca eu unul sunt tare curios cu viteza maxima de la care poti scapa cu viata...

shadowlord
Posts: 8
Joined: 04 Feb 2011, 22:34
Auto:

Re: Cee'd versus Avenger (pret)

Post by shadowlord »

pai nu ca smecherul ataca doar cand vede a sunt offline :)) ca sa ramana replica mai mult timp a lui sa se consoleze cu ideea ca m-a facut :))) . viteza cu care poti scapa cu viata este cea pe care te consideri pregatit sa o incerci fara sa iti asumi riscuri, si intr-o mare masura depinde de calitatea masinii. poti scapa cu viata conducand ca schumacher cu 300 sau te poti multumii atat cat iti permite masina si cat te simti pregatit. e de evitat recomandarea sa conduci cu viteza.aici nu de viteza era vorba ci doar de o comparatie intre 2 masini atata tot. fara nici un fel de rautate la adresa kia care nu e o masina rea ci atat ofera. dar cand cineva ma invita sa cant la alta masa desi lautarul probabil e el ca nu stie sa scrie, il invit eu afara din restaurant :)) si garantez ca beau la masa cu patronii - in nici un caz nu ies afara :))

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cee'd versus Avenger (pret)

Post by Ogy »

@shadowlord, unul din voi doi este clar ca trebuie sa cedeze....

Shadow
Posts: 176
Joined: 18 Oct 2007, 13:44
Auto:

Re: Cee'd versus Avenger (pret)

Post by Shadow »

Matinali mai sunteti pentru off-topic....

Revenind... Designul avenger-ului nu mi se pare extraordinar. Motorul diesel iar nu e nu e senzational. Mi-e frica sa-l numesc si mediu in comparatie cu altele.
Dodge Avenger este " super " doar in combinatie cu V6-urile de 2.7 - 3.6L. Altfel este doar o masina ca oricare alta care nu si-ar merita banii cu un motor 2.0 CRD de 138 cai decat cu o oferta asemănătoare celei prezentate.
Cat despre comparatia cu Cee'd-ul mi se pare total deplasata.
2008 KIA Cee'd 1.4 Best

Locked

Return to “Versus”