Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by Ogy »

Presupun ca, nu mi se citesc posturile, asa ca o sa fac si eu cu ale tale la fel...

Nolf
Posts: 15
Joined: 28 Feb 2009, 21:23
Auto:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by Nolf »

Interesant; am vrut doar sa vad ce parere aveti. Posed un Kia Cee'd Best 1.4 109 cp 2008 si un Chevrolet Aveo 1.4 16v 94 cp 2007.

Cee'd e undeva intre Aveo si Lacetti ...

Pe scurt :

Perfomanta :

- Aveo mai rapid.
- Cee'd sta mai bine pe curbe ... ( Aveo imi da senzatia de barca )
- Nu stiu unde ati vazut suspensia mai tare la Cee'd ( am eu o editie limitata cumva ?). Aveo iti rupe stomacul ( vine si din fabrica cu cauciucuri cu talon 55 )

Design:
- Cee'd peste la exterior.
- Aveo la interior .

Intretinere :
- 400 prima revizie Aveo , 380 Cee'd. In rest am bagat doar lichid de parbriz + un bec ars la Aveo.

Per total as alege Cee'd 'ul dar cu un motor mai mare :).

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by SeKAh »

Nolf wrote:...Intretinere :
, 380 Cee'd.
Baga si tu poza cu factura de revizie. La ce service ai facut revizia?

User avatar
GabiA
Posts: 498
Joined: 22 Aug 2007, 23:21
Auto: Kia Cee'd 1.4 2007
Location: Iasi

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by GabiA »

Aveo are o stea jumate la euroncap. Deci e praf. O barca cu motor si fara prea multa siguranta.
Cee'd 1.4 best 2007 --> E neagra ... si a fost mea Jurnal de bord
Acum: Skoda Karoq 2018 4x4 2.0 TDI DSG

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by eugenflorinmanea »

Faptul ca e praf la siguranta ar trebui sa spuna tot.... In zilele noastre iti bati joc de clienti cu o stea juma' la siguranta...Pana cand si Matizu cu 2 airbag- uri a obtinut 2 stele!!!
SAAB 9-5

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by bumblebee »

Rezultatele alea sunt pentru vechiul Aveo.
Cel nou inca nu a fost testat, dar s-au operat modificari la partea de securitate.
Kia Cee'd 1.4 best

bogdan_o
Posts: 41
Joined: 12 Jan 2009, 17:27
Auto:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by bogdan_o »

Aveo din punctul meu de vedere nu merita luat in discutie. In primul rand la o masina pe mine ma intereseaza siguranta. 1.5 stele NCAP nu m-ar convinge vreodata sa cumpar asa ceva.

Alte neajunsuri pe care le vad eu la Aveo:
- cutia exagerat de lung etajata. Pe de o parte e bine din punct de vedere al consumului dar pe de alta parte masina e lenesa. In oras si pe autostrada e OK dar in depasiri e jale.
- bordul e nejustificat de masiv.
- portbagaj micut si cu acces anevoios
- suspensie moale care as fi zis ca e un avantaj pe drumurile nostre. Din pacate moale si atat, gropile tot le simti si in plus mai scoate si niste zgomote dubioase.

C'eed are si ea defectele ei dar e o alegere mai buna decat Aveo.

Totusi m-as uita la oferta de la Skoda. Octavia Tour 1.9 TDI la 11.000 eur fara TVA. E o alegere mult mai buna decat C'eed sau Aveo.

Nolf
Posts: 15
Joined: 28 Feb 2009, 21:23
Auto:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by Nolf »

Defapt a obtinut 3 stele ; pentru altceva a fost depunctata la 1.5. Daca e sa se intample .. se intampla in orice masina.

Cutia lunga? Daca Aveo e lenes inseamna ca Cee' d 1.4 e melc. ( avand in vedere ca in 400 de m iau 2 masini Ceed'ului).
Suspensie moale? Te invit la o tura dupa care luam si Cee'd'ul . Amandoua au suspensiile zgomotoase si tari.

ps: aveo vs cee'd recomand cee'd. ( dar nu cu 1.4 )

bogdan_o
Posts: 41
Joined: 12 Jan 2009, 17:27
Auto:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by bogdan_o »

Asta zice NCAP
Structural deformation and spot-weld release indicated that the bodyshell had been overloaded and had become unstable. Rearward movement of the A-pillar was penalised. Movement of the steering-wheel presented a hazard to the driver's head. The driver's chest made contact with the steering-wheel, distorting the rim. Compression of the driver's chest indicated an unacceptably high risk of life-threatening injury. As a result, the final star of the adult occupant rating is struck through
Da, daca e sa se intample se intampla oricum. Dar asta nu insemna ca imi voi lua vreodata Aveo cand pentru o suma apropiata am posibilitatea de a alege masini mult mai sigure.

Filmuletele de pe site-ul NCAP fac cat o mie de cuvinte. Vedeti cum se comporta un Aveo si apoi vedeti cum se comporta C'eed. Apoi decideti singuri daca vreti Aveo sau C'eed.

Eu nu-s genul de om care face liniute si n-am incercat niciodata sa vad care e demarajul la Aveo. In schimb in conditii de mers normale (depasiri si alte alea) Aveo mi s-a parut mult mai lenesa si mai lipsita de vlaga decat C'eed. Si pe mine asta ma intereseaza, nu cat de repede pleaca de pe loc. Nu zic, poate stilul meu de condus e mai potrivit pentru C'eed. Oricum asta e o parere personala, nu am facut teste cu cronometrul sa pot fi obiectiv.

N-am nici C'eed nici Aveo, deci nu se poate spune ca sunt biased.

In cele din urma eu sfatuiesc pe oricine vrea sa-si cumpere o masina sa mearga la un drive test. Numai asa poti sti cel mai bine ce masina ti se potriveste.

cmg_george

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by cmg_george »

Lasand diferentele mari intre cele doua modele, eu recomand oricui sa mearga la drivetest cu ambele modele, sa vada cum se simte in fiecare masina, cum ii se par lui la drum si apoi sa aleaga cu inima.
Din punctul meu de vedere Ceed-ul este mult peste Aveo (care din cate stiu eu este concurenta Loganului). Siguranta si tinuta de drum ar trebui de asemenea sa cantareasca foarte mult in alegerea masinii.

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by Bonzai2 »

Tinand cont ca Ceed este in concurenta directa cu Golf,Focus,Mazda3,Auris,Bravo etc,intreb si eu si apoi trageti voi concluziile,cu cine este in competitie directa Aveo?
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by frantic »

Acest versus chiar nu-si are rostul, decat daca privim lucrurile doar prin prisma pretului, care este apropiat. In rest nu exista niciun termen de comparatie intre cele 2 modele, Cee'd-ul fiind peste Aveo la toate capitolele.
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

andreii2000
Posts: 50
Joined: 12 Jan 2009, 15:29
Auto:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by andreii2000 »

Aveo este fabricata de defunctul Daewoo, preluata apoi de viitorul defunctul GM.

Faptul ca are 1 stea jumate (si nu 3 cat spun unii), ca se dezintegreaza practic la un accident la 65 hm/h reflecta pe deplin superficialitatea americanilor. Nu e prima masina americana cu 1 stea jumate-2 la euroncap, vezi crysler voyager si altele.

Dupa parerea mea Aveo isi iau doar cei care din "mandrie" nu-si iau Logan, desi Loganul e mai bun.

Nolf
Posts: 15
Joined: 28 Feb 2009, 21:23
Auto:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by Nolf »

frantic wrote:Acest versus chiar nu-si are rostul, decat daca privim lucrurile doar prin prisma pretului, care este apropiat. In rest nu exista niciun termen de comparatie intre cele 2 modele, Cee'd-ul fiind peste Aveo la toate capitolele.
:). Esti amuzant ...

andrei Aveo e fabricat de Chevrolet Europa ( are multe piese de pe Opel ).

Si nu stiu ce te legi de Daewoo, care oricum este peste Kia ( marca relansata cu Cee'd, inainte producea "becuri si frigidere").

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by SeKAh »

SeKAh wrote:Baga si tu poza cu factura de revizie. La ce service ai facut revizia?
Astept. poze cu factura cu revizia de la ceed. :wink: + eventual un deviz

Locked

Return to “Versus”