Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

andreii2000
Posts: 50
Joined: 12 Jan 2009, 15:29
Auto:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by andreii2000 »

Daca iti iei masina pentru liniute si pentru a peca primul de la semafor e clar ca nu te intereseaza faptul ca are 1.5 stele EURONCAP.

matcs
Posts: 111
Joined: 14 Jan 2009, 00:28
Auto:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by matcs »

"Totusi m-as uita la oferta de la Skoda. Octavia Tour 1.9 TDI la 11.000 eur fara TVA. E o alegere mult mai buna decat C'eed sau Aveo."-zicea cineva pe aici... ca sa clarificam, skoda octavia a aparut in 1996, cea de astazi care inca se mai vinde sub numele de octavia tour are acelasi sasiu, aceeasi caroserie, motoare vechi de 8 ani, iar la design a suferit 2 facelift-uri in cei 12 ani de existenta. fiabilitatea si-a dovedit-o, dar este o masina veche care trebuia scoasa din productie odata cu aparitia octaviei II. nu a fost asa deoarece, tinand cont de "setea" grupului vag si de naivitatea unora care se uita la sigla(europa de est), mai neavizati si mai conservatori, cu obiceiul ca masina se lasa din tata in fiu, cei care daca au o masina bmw de 25 de ani sunt cei mai "avuti", etc-caracterizarea poate continua...., masina inca se mai cumpara! cum ar putea cineva sa compare o masina veche de 3 generatii cu una noua din toate punctele de vedere nu pot pricepe :shock:
in legatura cu comparatia ceed-aveo, eu as alege in functie de ce bani as avea. am ales ceed in 2007 pt ca aveam 12mii de euro si nimic in plus. la vremea respectica aveo era prea scump, acum la 8mii de euro e chiar ok, comparandu-l cu un logan(acolo este locul sau!). intr-adevar masinile se pot compara, dar la toate capitolele iese invingator ceed, fiind mai confortabil, mai spatios, motor mai bun, interioarele sunt din 2 filme diferite, etc.. e si normal pentru ca fac parte din 2 clase diferite. despre sigle ce sa zic...chevrolet a cumparat daewoo, aceste masini nu au nici o legatura cu masinile americane! deci singurele aspecte care pot decide achizitionarea vreunuia dintre automobile sunt: pretul, asteptarile si "gustul" 8) .
sa ne auzim sanatosi si cu chef de comentarii :) , bafta !

PYFMAN
Posts: 305
Joined: 27 Aug 2007, 12:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by PYFMAN »

Nolf wrote: Eu nu am Aveo de 100 cp ... am Aveo 1.4 16v 94cp 4 usi 1200kg. Cu motorul asta iti bat la fundul gol cee'd/procee'd de 1.4 109cp.
Stai linistit ; nu ma dau cu masina ( foarte rar mai raspund la provocari ). Vorbeam doar ca x trage mai bine ca y .
=D> [-X
pai cine sa te provoace!!!!
poate unul cu bicicleta ...... :lol:
si ca sa fiu asa ...... direct ca tine .........
eu la stop nici nu ma uit la un aveo .........e la ... si altii,
dar sa o mai dam si in liniute ...... :lol:

acum vorbind sincer fata de astea 3 repere,
- la acceleratie pana la 100km/h Aveo e mai slab,
- la viteza maxima .........
- la cuplu ...... la fel,
pe ce te bazezi ...............
poate scrie la horoscop ........

eu cred ca doar vrei sa agiti lumea pe aici pe site ........
si sa-ti lauzi masina ... ceea ce respectam ... ca si cioara-si vede puiul vultur
dar sa nu sarim gardul si sa parasim incinta.
CEED "neagra" 1.4
filtru K&N - 109,99 CP
Mobil 1 ESP, NGK iridium, Dunlop,
ODO 120.000 km

unciu
Posts: 186
Joined: 09 Jun 2008, 09:21
Auto:
Location: Arad
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by unciu »

OT: eu am auzit undeva ca-ti creste cite 1 mm "creierul" din pantaloni, cu fiecare liniutza facuta la semafor. dar cred ca nu se aplica la motorashe de 1,4 , si la cei care-si gasesc prietene in alt mod in afara de a le calca pe trecerea de pietoni.

in ziua de azi mai conteaza si stelutzele alea de la EURONCAP, ca stitzi cum e, mai pleaca unul de la semafor, o liniutza ceva, o forja pe roshu, si parca mai linistit ma simt la 5 stelutze (de la o anumta virsta, mai imbatrineste omu, i se mai schimba optica).
no ofense! drept la o parere are fiecare.
drive safe!
Cee'd SW 1,4 Best Piston Grey 2008 - AR-09-ETP // Matiz E AC 2004 - AR-07-DUO -"matusha"
http://ro.fotoalbum.eu/unciu - sunt citeva poze si de la Bran
viewtopic.php?f=5&t=2750 - jurnal de bord

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by eugenflorinmanea »

[quote="Nolf"]Daca era Cee'd cand am luat Aveo ... imi luam Cee'd :).
Stai ca nu mai inteleg nimic... e a ta Aveo sau nu e a ta??

'Chiar daca are o lipsa clara de putere...'

De unde ai mai scos-o si pe asta??
Hai sa o luam pe rand... cuplu mai mare, ...vreo 15 cai in plus... si totusi lipsa clara de putere???? Tu sigur ai condus Ceed??
Hai sa zicem ca in treapta 1 poate face Ceedul fiind mai usoara... Dar scuza-ma, daca vrei masini pentru liniute si sa traga bine pe primii 20 de metrii iti dau eu un sfat: ia-ti TICO tata!! Stii cum ii faci pe toti??? Nu au aer!!! Plus ca economisesti o gramada de bani (9,000 EUR cat ai dat tu pe Aveo versus maxim 3,000 EUR cat dai pe un TICO si cu aer). Nu pierzi mare lucru- la viteza foarte putin (TICO merge pana in 140), stabilitate nu mai zic, siguranta... tot cam aia...Plus ca o sa iti consume si mult mai putin!!!
SAAB 9-5

Nolf
Posts: 15
Joined: 28 Feb 2009, 21:23
Auto:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by Nolf »

Uita'te unde ai tu cuplul ala ...

Aveo trage mai bine ca Cee'd pana la viteza maxima .. ( 180 am "reusit" ).


ps: aveo a fost 11.200 - 600 euro reducere =10.600 euro . Siguranta tot cam aia ?... ironicule.

Sau Procee'd'ul 1.4 ... masina arata ca un super car cu cel putin un motor de 2 litri ... si saraca este facuta si de un matiz.

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by Razvan_G »

Apropo, Daewoo Matiz-ul are 3 stele EuroNCAP. Testata in 2000. :) Dublu fata de Aveo, asta ca fapt divers. :lol:

In plus, cazi in penibil cu aceste comparatii strict referitoare la "sprint-uri". Totusi, nu uita ce conduci: un Aveo 1.4... WOW :roll:
Da, 1.4 de pe Aveo, Matiz si Tico sunt "avioane" fata de Leon-uri, Focus-uri Golf-uri si lenesele de Cee'd-uri. Halal satisfactie! :lol:
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by eugenflorinmanea »

Tu ce fel de Aveo ai?? Poate nu vorbim de aceeasi masina... Hai sa clarificam: vorbim de Chevrolet Aveo?? http://www.chevrolet.ro ???? Sau de alt Aveo...

Tu ce motor ai pe ea??
Ute ce am gasit eu:
Aveo motor de 1.4 Kia Ceed 1.4
Putere: 100 CP la 6400 ture 109 CP la 6200 ture
Cuplu : 131 la 4200 ture 137 la 5000
Viteza max: 175 km/h 187 km/h
0-100 km/h 11.9 s 11.6 s
Deci chiar nu inteleg de ce zici ca Aveo are cuplu mai mare decat Kia pana la 180 km/h.
Si mai am o intrebare: care e abaterea kilometrajului vs GPS??

Oricum vs ul asta e asa... sa ne pierdem timpul... E clar cine e castigator la toate capitolele. Fiecare isi apara masina pe care o detine... Dar ai mare grija cu Aveo (daca e ala pe care il stiu eu) ca daca Loganul mi se parea foarte instabil dupa 150 (Logan care conform testelor facute de autoshow e mai stabil decat Aveo)...nici nu vreau sa ma gandesc la Aveo.
SAAB 9-5

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by LeCCa »

ce eurofighter, Su37 cu tractiune vectoriala :D
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by Ogy »

bamb0ocha eu i-am propus ceva....pana nu vedem practic, nu o sa cadem de acord.
Asa ca pana cand ma contacteaza pe privat, sa vedem cum facem, sa se inchida topicul...venim dupa cu detalii, ce si cum s-a intamplat...sau nu se mai revine si gata (topicul se sterge).

Nolf
Posts: 15
Joined: 28 Feb 2009, 21:23
Auto:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by Nolf »

Deci :

Chevrolet Aveo 4 usi Sedan - Motor 1.4 16v 94cp - 0-100km/h 11.1

LINK

Cand vrei tu vedem practic :).... cu cea mai mare placere:).

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by bogdan-alin »

Nolf...mai potolestete mai baiatule...se vede ca ai trecut de la role la masina!!
ce masina ai zis ca ai ?? Chevrolet Aveo??? ce e aia?? nu ca ceed ar fi vreun maserati...dar totusi pe langa aia ... e mai buna si o dacie! uitate tu frumos pe www.topgear.ro si cauta la bicicleta aia a ta sa vezi ce note are si ce zic oamenii aia de ea....dupa uitate si la ceed sa vezi ce note are si comentariile care sunt acolo despre masina si dupa poti sa vorbesti...si hai sa fim seriosi....sa nu imi zici ca aia de la TOPGEAR mint sau ca nu se pricep la masini :lol:
!!te astept sa imi zici cand si unde vrei sa facem liniute pe ce vrei tu!!

unciu
Posts: 186
Joined: 09 Jun 2008, 09:21
Auto:
Location: Arad
Contact:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by unciu »

nobody wants to lock this topic? ca-mi intra mailuri degeaba de pe topicul acesta.
Cee'd SW 1,4 Best Piston Grey 2008 - AR-09-ETP // Matiz E AC 2004 - AR-07-DUO -"matusha"
http://ro.fotoalbum.eu/unciu - sunt citeva poze si de la Bran
viewtopic.php?f=5&t=2750 - jurnal de bord

Nolf
Posts: 15
Joined: 28 Feb 2009, 21:23
Auto:

Re: Kia Cee'd vs Chevrolet Aveo

Post by Nolf »

bogdan-alin wrote:Nolf...mai potolestete mai baiatule...se vede ca ai trecut de la role la masina!!
ce masina ai zis ca ai ?? Chevrolet Aveo??? ce e aia?? nu ca ceed ar fi vreun maserati...dar totusi pe langa aia ... e mai buna si o dacie!
!!te astept sa imi zici cand si unde vrei sa facem liniute pe ce vrei tu!!
Am trecut de la 2000 turbodiesel la 1.4 so shh ... Ce liniute sa fac cu tine ?.... consum benzina degeaba ca stiu rezultatul .. :lol: . Iar daca si un ceed a ajuns sa fie super masina .... =D>

Cum a zis si unciu.... se poate inchide!

Locked

Return to “Versus”