Kia Ceed versus compacte europene

Locked
geodad
Posts: 53
Joined: 15 May 2007, 14:25
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by geodad »

Pozitia la volan in Astra H este excelenta din punctul meu de vedere. Si la Kia Ceed a fost ok dar Astra mi-a dat senzatia de masina robusta si fiabila ... pe care te poti baza. Acelasi lucru s-a intamplat si cand am condus Golf V. Poate e doar o impresie influentata de brand.

As fi interesat sa aflu argumentele voastre (in afara de pret care nu este deloc extraordinar daca iti doresti clima) pentru alegerea aceste masini. Fiabilitatea iese din discutie pentru ca este un model nou. Anyone ?
Ai un site ? Promoveaza-l gratuit: http://www.promovare-site.ro

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Probabil vei obtine o insiruire a dotarilor. Nu cred ca poti trece cu vederea pretul. Asta a fost decisiv pana la urma in alegerea facuta de frati'miu. Masina i'a placut inca de dinainte de lansarea in Romania. Insa era convins ca va fi la peste 13k euro, deci peste limita care si'o putea permite.
O sa'l rog pe el sa raspunda ce masina ar fi ales intre Cee'd, Astra, Golf, C4 de ex, daca ar fi fost la acelasi pret ...
Eu unul consider un argument motorizarea. Desi cei 109 CP sunt obtinuti la turatie mare, e bine de stiu ca la nevoie poti dispune de ei. La un Astra 1.4 sau Golf 1.4 poti tura motorul ala pana termini benzina, ca nu vei obtine 100CP. Evident ca o cutie bine etajata poate face ca perceptia sa fie diferita la un motor care e mai slab, insa nu poate face minuni.
Apoi, port'ul USB mi se pare super'misto. Cu un stick scapi de grija cd'urilor sau a magaziei de cd'uri.
De asemenea, bateria de airbag'uri ofera un pic de "liniste".
Si evident, nu poate fi trecuta cu vederea garantia ... cea mai buna de pe piata, din orice punct de vedere ai privi. Ca nu sunt inca definitivate toate detaliile, asta e alta discutie ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Pasha
Posts: 181
Joined: 18 May 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Pasha »

fratzilor, topicurile astea "versus' imi dau o senzatzie de concurs 'cine face pipi mai departe". in fond e o senzatzie pur subiectiva de feeling la volan conditzionata de cit eshti dispus sa scotzi din buzunar shi influntzata de manipularea din media shi de pe internet shi alte citeva surse. itzi place aia sau cealalta. de ce trebuie sa tai firul in patru in comparatzii intre ele ? daca te-a cucerit cealalta de ce s-o mai denigrezi p'asta ? du-te shi ia-o p'aia.
Kia Cee'd base LX 1.4 GSL plus citeva optzionale - piston grey

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Subscriu la ce spune Pasha, a pus punctul pe i.

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Post by sonty »

nu prea sunt de acord cu voi. fara oameni care s-au hotarat sa ia alta masina dupa ce s-au gandit o vreme la cee'd ce-am fi acilea? am fi un cor de oameni care-si lauda masinile, toti cu-aceleasi opinii.
geodad, mi-am dorit clima, dar am renuntat la ea. initial vroiam citroen xsara 2nd. n-am gasit pe piata una care sa-mi surada. am dat peste cee'd si n-am avut de ce ma plange la ea. garantia carca, desi daca va fi aglomeratie in service si timpi de asteptare si certuri cum zic baietii ca e la ATS va fi de vis. masina e un hatch frumos, spatioasa la interior si dotari prea multe peste nu vroiam. doar scaun reglabil, proiectoare si clima. in plus esti si tu craiovean si stii cum e cand ti se pune pata :).

geodad
Posts: 53
Joined: 15 May 2007, 14:25
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by geodad »

Mai sa stii ca si mie imi place ft mult si as fi luat-o fara probleme daca nu ar fi scos acea versiunea pe care nu se mai pot pune optionalele. Acum am studiat piata si m-am hotarat la Opel Astra H la care au baietii o o ferta super tare si ma ajunge cam 14200 E. Eu trebuie neaparat sa imi aiu clima pentru ca o sa am un copil mic in curand si nu vreau sa pateasca ce am patit eu din cauza ca m-am bucurat prea mult de "beneficiile" aerului conditionat.

Numai bine.
Ai un site ? Promoveaza-l gratuit: http://www.promovare-site.ro

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

sonty cred ca am fi un cor de oameni care stiu despre ce vorbesc indiferent ca isi lauda sau isi impartasesc problemele.
Cred ca am putea deveni o forta pt ca vorbim de o masina in cunostinta de cauza, o forta care va fi bagata in seama de dealer si service.

P.S. Poate ca visez cu ochii deschisi desi stiu ca romanul are treaba cu capra vechinului s-o omoare. Cap_PDT_01_05

Locked

Return to “Versus”