Kia CEE'D sau Renault Megane Sedan

dj pavo
Posts: 14
Joined: 05 Apr 2008, 15:08
Auto:
Location: Constanta

Post by dj pavo »

:D :D :D :D :D nu si nici nu as vrea. Vroiam sa spun ca acele preturi pe care le dati voi pentru revizii ca fiind generale nu sunt practicate peste tot. Pretul reviziei conteaza de locul unde iti faci revizia implicit adaosul dealer-ului.

Adica astea:
Cee'd 1.4 GSL:
I-92.19 Eur
II-122.09 Eur
III-126.29 Eur
IV-133.00 Eur
V-92.19 Eur
VI-199.09 Eur :D :D

Pentru 100 de euro vrei sa imi zici a imi schimba uleiul, toate filtrele( filtru de polen,filtru de ulei si benzina si cel de la clima) + revizia generala !?!?

Un filtru MAN de care ti se pune pe masina la Reno costa in jur de 1 mil la magazinele private. La revizie la ceed ce se schimba de 100 de euro?!?

dj pavo
Posts: 14
Joined: 05 Apr 2008, 15:08
Auto:
Location: Constanta

Post by dj pavo »

cat despre revizii ele se fac la 10.000km la diesel si la 15.000 la benzina. Iti spune computerul de bord cati km mai ai pana la revizie

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

felicitari! dupa cum am zis, sa fie intr-un ceas bun.... noi ne-am dat cu parerea, suntem fericiti ca te-am putut ajuta sa te decizi. altceva?


nu uita ca esti pe un site al posesorilor de ceed, deci daca te asteptai la altceva, ne bucuram ca ti-am inselat asteptarile.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

CML13
Posts: 70
Joined: 31 Jan 2008, 21:34
Auto:
Location: ploiesti

Post by CML13 »

@ dj pavo: Felicitari pentru optiune, cred ca Renault nou o sa ti se potriveasca, sa ne intalnim la o bere :D, unde sa le comparam pe viu.

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

eu nu-i mai zic nimic omului, i-am scris in pm.
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

julic
Posts: 29
Joined: 10 Mar 2008, 11:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by julic »

No offence man,uite aici http://www.reno.ro/Revizie-Megane-15-00 ... s1020.html cat costa un filtru mann,1mil poate costa pe la magazinele auto de lux :lol: .De ce crezi ca la Kia ar fi mai scump. Dar una peste alta,stii cum se spune,fiecare cioara isi apara puiul,iti urez sa te bucuri la volanul masinii tale si multi Km fara evenimente neplacute.Bafta
Kia cee'd SW 1,4 GSL Best Machine Silver ,comanda 18.02,ridicata 17.04,super http://picasaweb.google.com/Juuulic/JulicSAlbum

bogdan-m
fan Stiinta
Posts: 44
Joined: 04 Apr 2008, 22:18
Auto:
Location: Constanta

Post by bogdan-m »

Chestia proasta, daca vei face reviziile in Constanta, este ca o sa ai treaba cu Olteanu, care este un "profesionist". Am un prieten cu un Renault Symbol si l-a programat la revizie peste 2 saptamani de cand s-a prezentat in service. Mai stiu ceva amanunte despre calitatea oamenilor de acolo, dar nu vreau sa fac antireclama. Oricum, eu cand am ales tipul de masina, m-am gandit si la service-ul cu care o sa colaborez.
Partea buna este ca se mai face un service Renault langa Carrefour care nu cred ca este tot a lui Olteanu si care poate o sa aibe alt tip de oameni...
Kia Cee'd 1,4 Best Abyss Blue Constanta

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

dj pavo, las-o frate cu Renaultul. Am la munca o parcare plina de Renault-uri. Pe la 45K km au inceput sa le cada pe rand caseta de directie. Faza "frumoasa" e ca acest ansamblu impreuna cu trenul de rulare a iesit din garantie de la 40K Km.... dar asta scrie mic, mic de tot in contractul de garantie. Poate ca la Megane 2.2 o fi altfel dar ..... nu cred.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

Johnny27

Post by Johnny27 »

Cand am luat masina, am avut in calcul si Renault Megane. De ce nu am luat?
1. Nu imi plac marcile frantzuzesti.
2. Mai lunga decat Cee`d si la un oras cum este Bucurestiul, se simte.
3. Calitatea materialelor din interior.
4. Ergonomia interiorului.
5. Motor cu putere mai mica.
6. Aripi fata facute din plastic!!!

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

lasati omu sa se bucure de masina..acum ca tot e luata :) .... sigur ca stim toti (aproape toti ) de renault...cum e si ce poate (poate el are noroc si poate ....mai conteaza si ansablul dintre scaun si volan)
insa eu nu ma grabeam asa sa-mi iau masina...am stat peste 6 luni pana am facut alegerea :wink: si credeti-ma am studiat zi de zi nu gluma (cand ma gandesc ca nici nu am vrut sa trec pe la hyundai sau Kia ](*,) ) asa e cand nu cunosti si mergi pe "auzite"!!!
numai bine..sa te bucuri de masina ..acum e a ta.
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Eu am un amic cu un megan 2.2 Manager, cumparat cam odata cu Cee'd'ul fratelui meu si, intr'adevar, este diferenta intre masini, insa nu as putea spune ca una e mai buna decat cealalta, ci doar ca sunt diferite. Singurul lucru care intr'adevar imi displace la Megane este pachetul de drumuri grele, care il inalta prea mult si il face sa se vada aiurea. In rest, la interior Cee'd ar avea un mic plus, insa si astea's chestii subiective.
Cat despre revizii ... cel mai bine sa comparam preturile efective, dupa ce facem reviziile ... nu cele date de producator ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

Nu stiu de ce trebuie sa dam cu "noroi" intr o masina atata timp cat, orice masina are hibele ei, pb ei dar si atuurile ei;una castiga la anumite capitole, alta la alte capitole.Nu are rost sa vb ca "eu stiu, asa am auzit...etc";pana si BMW,Mercedes sunt rechemate in service uri pt remediere unor pb, poate mult mai grave asa ca, dk omul a ales Megane este pb lui, sa l stapaneasca sanatos si topic incheiat.
P.S de ex eu din primii km de cand am luat masina am pb cu ea, pb care nici acum dupa aproape 5 luni nu s au rezolvat

PDT_Armataz_02_44
KIA CEED 2.0 GSL-143CP- ESP,Clima,Jante17'',Senzori parcare,etc
http://www.youtube.com/watch?v=SlBAVJjTwVk

+++ASTRA GTC 1.6T-180CP-ROSU

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

bodyaron wrote:Nu stiu de ce trebuie sa dam cu "noroi" intr o masina atata timp cat, orice masina are hibele ei, pb ei dar si atuurile ei;una castiga la anumite capitole, alta la alte capitole.Nu are rost sa vb ca "eu stiu, asa am auzit...etc";pana si BMW,Mercedes sunt rechemate in service uri pt remediere unor pb, poate mult mai grave asa ca, dk omul a ales Megane este pb lui, sa l stapaneasca sanatos
In nici un caz nu-i doresc (si nu am dorit nimanui niciodata) raul, cu atat mai putin in cazul masinilor. Dimpotriva ii doresc sa se bucure de ea cat mai mult!
Poate ca in mesajul de mai sus am fost mai dur in exprimare dar cand afli ca tocmai ti s-a terminat garantia la o parte din masina la 40k .... nu stiu cat de bine iti vine.
In rest, ca design si ca materiale folosite la interior chiar imi place Reanult Megane si intr-o anumita masura Clio 3. Ca motorizari iarasi sunt OK. Pentru restul modelelor ma abtin de la orice comentarii si oricum nu sunt comparabile, fiind clase diferite.
Ce nu-mi place, e faptul ca garantia nu este unitara ci pe bucati si afli ca s-a terminat cand incep problemele.
In schimb, reteaua de distributie si pregatirea oamenilor de la vanzari este net superioare fata de ce am intalnit la alti producatori/dealeri. A fost de ajuns sa am o singura discutie cu unul din oamenii de la vanzari si pe urma nu mai reuseam sa scap de el.
In schimb, in service-urile Renault (cel putin cele din zona mea), nu ai posibilitatea sa stai langa masina.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

bodyaron
Posts: 507
Joined: 09 Aug 2007, 19:47
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by bodyaron »

Ideea este ca omul si a ales masina si eu, cel putin nu mai vad rostul posturilor
KIA CEED 2.0 GSL-143CP- ESP,Clima,Jante17'',Senzori parcare,etc
http://www.youtube.com/watch?v=SlBAVJjTwVk

+++ASTRA GTC 1.6T-180CP-ROSU

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Daca citeai cu atentie ai fi observat ca djpavo a vorbit NUMAI de Renault si NUMAI de bine.
Inclusiv a 'infipt' ditai posteru cu Megane, de parca nu-l vedem la tot pasu' prin oras...ce rost are sa pui un AFIS cat casa cu Megane aici? :D ca doar pot sa-l 'iau' la pozat zilnic.

Deci topicul n-avea rost de la inceput! el alesese deja dinainte! restul e praf in ochi :lol:

Locked

Return to “Versus”