ceed vs Astra H - sfat achizitie

RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ceed vs Astra H - sfat achizitie

Post by RazvanO »

Vreau sa spun din start ca tot ce scriu este pentru gama de motoare aspirate. Daca vrem sa vorbim de altele atunci se schimba conditiile ( spre exemplu: la astra franele sunt un mare atu pentru motorizarile 1.9cdti , 1.6T si 2.0T pentru ca sunt mult mai mari si mai eficiente decat pt celelalte motoare. Lucru care evident schimba conditiile de plecare )

Fiecare model are plusuri si minusuri.
Best 1.4 de la ceed este o oferta imbatabila de intrare. Chiar si City 1.4 ofera un pret foarte bun. ( 1.4 de la astra nu is merita banii )
Daca vrei mai multa putere atunci poti sa pui in balanta 1.6i ceed si 1.6i astra care din punctul meu de vedere sunt tot pe-acolo. Un motor are mai multi cai altul are repartizat un pic mai bine cuplul versus transmisie. Amandoua ofera performante asemanatoare si am auzit lucruri bune despre amandoua. Oricum fiind aspirate problema fiabilitatii este ceva mai mica pentru ca sunt motoare simple. Kia a implementat cu succes VVT-ul pe motoarele sale aspirate, iar opel ofera un motor aspirat bun si de asemenea fiabil in persoana lui 1.6i 16v 115cp.
Daca vrei mai mult la astra nu ti-as recomanda 1.8i 140cp ci mai de graba 1.6T 180cp care este un motor foarte elastic ( si cu posibilitati bune de tuning :D ), dar deja trecem la alta clasa de motorizari. Fac o paranteza apropo de 1.6T... auzisem la un moment dat un comentariu apropo de consum la motorul asta 1.6T si cred ca este un pic eronat. Consumul este influentat de foarte multi factori: sofer, trafic, intretinere, benzina, stare tehnica, rodaj, primii 10k, etajare cutie etc. Cel mai apropiat indicator ar fii o medie spusa pe gura de mai multi care au motorul asta pe astra-ul lor. 11.5-12% fiind totusi un consum decent de bucuresti pentru preformantele oferite zic eu.

Trecand cu vederea problematica motorizarilor ajungem la versiuni de echipare standard unde ceed ofera din start un mediu placut la interior. Ceea ce nu se poate spune despre enjoy sau mai grav essentia la astra. Sunt de parerea ca o versiune 'corecta' la astra este cosmo sau sport si care ofera din start un confort si o calitate la interior juste.
Partea cu estetica bordului este putin relativa si tine de gusturi in general. Nu neg faptul ca designul bordului la ceed este venit cu tendinte mai apropiate de momentul actual.

Lasand la o parte si estetica bordului si consolei sa ne indreptam la scaune si condus. Eu unul am observat ca scaunele la ceed sunt un pic mai tari decat la astra cosmo/sport. Zic astra cosmo pentru ca vreau sa elimin din start enjoy-ul care vine cu scaune mai nasoale si mai tari. Pozitia la volan este un pic mai ridicata in sensul ca la ceed nu poti da scaunul prea jos. Este o chestie de obisnuinta si confort al fiecaruia pana la urma, dar merita mentionat pentru cei care vor sa stea 'pe asfalt'. Din nou, este o chestiune de 'feeling' faptul ca schimbatorul de viteze are o cursa ceva mai lunga la ceed. Unii nu sunt asa de mofturosi ca mine de exemplu si chestiunile astea sunt total irelevante. Volanul, comenzile de pe el si comenzile suplimentare din bord sunt OK la ambele modele, pozitionare buna si usurinta in condus.

Ar mai fii treaba cu garantia. E un lucru bun ca pt ceed se ofera garantie mare si un plus pentru marketing :) La astra ai 2 ani standard cu varianta prelungirii cu inca 2 ani contra cost. Sincer nu stiu daca acest aspect este cel mai important intr-o decizie insa trebuie luat in calcul.

Per total impresia generala pe care mi-a dat-o proceed-ul sorei mele ( 1.4 city ) a fost una buna. Nu neg ca treaba faci si cu o masina de 80cai si cu una de 300, dar 1.4le si-a indeplinit sarcinile bine. O chestiune as vrea totusi sa spun despre 1.4 cand este incarcat si anume ca depasirile trebuie pregatite mai atent pentru ca la capitolul asta are ceva minusuri. Dar inca o data per total mi s-a parut bine echilibrat pentru ce poti cere de la el.

Este clar din start ca Ceed vine cu un pret mai bun fata de astra. Ambele modele ofera cam aceleasi lucruri si depinde de tine care iti place mai mult sau care este mai aproape de ce vrei si ce poti.

Razvan
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

Locked

Return to “Versus”