Vreau un sfat...

Locked
Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Vreau un sfat...

Post by Riky »

Am avut bucuria sa fiu un membru din comunitatea KIA.Dar in urma unei burse de studiu,pe care o voi incepe de la 1 octombrie,am fost nevoit sa'mi vand masina,C'eed'ulica mea.Acum imi sta gandul la noua masina pe care doresc s-o achizitionez...nu acum,ci dupa un an,cand o sa revin in tara.Pentru ca nu as vrea tot o KIA C'eed(clasica),iar cea cu face-lift nu mi se pare reusita...m-am orientat spre Golf 6(1.4,TSI,122 CP,Comfortline) si Honda Civic(1.8,140 CP)...Voi ce ati alege?Care va surade cel mai mult..Am cautat pe internet,dar nu am gasit nici un test comparativ intre cele doua...Daca ma puteti ajuta cu sfaturi,v-as fi recunoscator.

Sper sa nu ma luati in nume de rau...ca nu-mi doresc o alta Ceed'ulica,dar nu as vrea sa-mi iau aceeasi masina de doua ori...

Va multumesc si astept parerile voastre.
KIa Cee'd,1.4, 109CP--Cine n-are Cee'd sa-si cumpere!:)

http://picasaweb.google.com/rikyriky8/MasinutzaMea

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vreau un sfat...

Post by Ogy »

Eu as alege Honda. Dar fa un drive-test cu ambele. Tie trebuie sa iti placa...sti ce s-a intamplat la drive-testul cu cee'd... :)
Faptul ca iti iei alta masina, asta nu inseamna ca trebuie sa ne si parasesti.

PS: nici eu nu mi-as cumpara cee'd fl, dar un pro fl oricand.

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: Vreau un sfat...

Post by mr_wizard »

Eu am facut un drive-test cu Civic-ul si mi s-a parut...wow. :D :D Nu era versiunea de varf, era "sport", dar era foarte echipata :)
Cutia e in 6 trepte. :) Ce sa mai....mi-a placut enorm. Recomand drive-test :)
Ah, si cel mai important...atunci cand am facut testul (prin iunie) pretul era 17000 eur cu TVA inclus. Eu as alege Honda, dar cel mai bine e sa iei hotararea dupa un test cu ambele modele. Succes!
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Re: Vreau un sfat...

Post by Riky »

La noi in Craiova nu au Honda civic pe benzina pentru drive-test.numai diesel....pe care l-am si testat...mi-a placut..dar nu sunt adeptul motorinei(sa nu se supere cei cu diesel).Insa,am facut drive test cu Golf 6,1.4 TSI....dar domnisoara dealer,era putin cam stresata si mi-a zis k ea nu-si lasa clientii sa "ii dea in gura masinii".asa k nu am apucat sa vad ce poate cu adevarat....dar mi-a placut cum s-a comportat pe la 50-60 km/h =)) Avea tot 6 trepte ca Honda.

@mr_wizard--cum 17 mii de euro cu TVA?Ca si eu tot varianta sport o vreau....si mie mi-a zis k e 18.800 cu TVA.poate u vorbeste de Honda Civic 3d,eu vorbesc de 5d,cea cu face-lift...

Un plus pentru VW,ei participa la rabla si as avea sa dau o masina la casat,in schimb Honda nu participa,dar ofera 3 ani sau 60 mii de km revizii gratuite..

Pana anul viitor o sa mai apara oferte...dar tot va astept cu sfaturi.
Imi place la nebunie pro;ceed,dar chestia e ca nu eu dau banii..ci tatal meu si el nu suporta masinile coupe...si chiar nu pot sa-l conving...uneori e cam comunist....pacat...k imi place mult masina..si se potriveste varstei mele!

Va multumesc si mai astept sfaturi!
KIa Cee'd,1.4, 109CP--Cine n-are Cee'd sa-si cumpere!:)

http://picasaweb.google.com/rikyriky8/MasinutzaMea

User avatar
mr_wizard
vrajitorul
Posts: 682
Joined: 30 Jun 2007, 13:51
Auto: pro_cee'd 1.6 T-Jet
Location: PITESTI
Contact:

Re: Vreau un sfat...

Post by mr_wizard »

Era Civic-ul in 5 usi :) si costa 17000 si ceva, dar dealerul o lasa la 17000 fix. Si app de "dat in gura": am testat-o pe A1 si consultantul de vanzari chiar a insistat sa-i dau talpa, schimbam treptele numai in zona rosie :)
Si-n plus, asa cum ziceai si tu, ofereau/inca mai ofera intretinere gratuita timp de 3 ani (atat cat are garantie) :P
pro_cee`d 3D - 1.6 GSL MT LX Base Cassa White+ diverse optionale - achizitionata 07.10.2015 AG-24-NFS
POZE
JB

ODO 130k +

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Vreau un sfat...

Post by bogdan-alin »

Civic! Civic! Civic!
asta daca inca nu te plimbi cu ea :)

User avatar
danny86
Posts: 625
Joined: 08 Jul 2009, 15:26
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Re: Vreau un sfat...

Post by danny86 »

civic zic si eu..........acu 2 ani am vrut sa mi-o achizitionez....varianta typ R bestiala masina........insa atunci consta 24000 de mii de euro destul de scumpa....... la banii aceia imi luam gti-ul de la Vw

Ideea e ca timp de un an vor mai aparea masini si siguranta vei avea de unde alege......si timp de un an chiar mai poti sa mai strangi niste bani daca ai posibilitatea.............. iar puterea financiara de atunci poate o sa iti permita altceva mai bun......uite de exemplu la 19400 de euro poate va mai scadea pana la anul pretul poti sa iti achizitionezi tot de la honda insa Acordul......la fel bestiala masina.....am facut un drive test cu ea bine era varianta de 204 cai fulloptions motor 2.4 benzina iar ca dotarii oricand poate concura cu un mercedes...audi...sau o alta masina dintr-o clasa de lux si am ramas cu gura cascata....tot asa acu 8 luni varianta full era in valoare de 35000 de mii de euro iar acum o achizitionezi undeva pe la 28000 de mii nou nouta.......ca sa nu mai zic ca am vazut-o la nemti cu 6 kilometrii la pretul de 24000 de mii de euro asta asa ca o paralela referitor la preturi

Singurul lucru negativ la Civic este ca papa fff multa benzina......mi-am adus aminte ca am avut o discutie cu un prieten care si-a achizitionat un civic si mi-a spus ca, consumul este unul destul de mare....12.....13litri la suta de kilometri

Deci Civic parerea mea si in acelasi timp sa fi cu okii pe piata de masini ca lunar observ ca tot apare modele noi



Multa bafta
NU NE CAUTATI.....SUNTEM PESTE TOT.......WWW.CLUBKIA.RO
posesor Kia Magentis 2.0CRDI full options PH-86-MDI
posesor Fiat Grande Punto 1.4 PH-09-MDI





ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

User avatar
ceed 2.0 Diesel
Posts: 104
Joined: 09 Jun 2009, 16:28
Auto:

Re: Vreau un sfat...

Post by ceed 2.0 Diesel »

no ofence, dar cand lasi ceed 1.4 benzina si te dai cu 140 HP in 6 trepte iti pare... WOW!!!

cand ajungi in Bucuresti da un mesaj pe private sa iti trezesc amintirile interiorului de ceed clasic dar cu 6 trepte si 140 de cai putin "ingrasati". Abia apoi te gandesti la confort, siguranta si... pret, inainte de a te hotari daca merita sa dai 17000 pe altceva sau nu.

Bafta!

Riky
Posts: 304
Joined: 04 Nov 2007, 05:00
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Re: Vreau un sfat...

Post by Riky »

mersi de sfaturi si totodata mai astept pareri...aveti dreptate...intr-un an o sa scada probabil preturile..si o sa vedem ce o sa mai apara,...

acum sunt in austria,am alte ganduri si treburi...ma omor sa inteleg sistemul lor de invatamant,care este total diferit..si inca mai am treaba cu alegerea unor cursuri..

in ceea ce priveste noul cee'd,"nein danke" :( e oribil:( parerea mea...

app:stiti ce am vazut aici la austrieci..nush daca o sa ma credeti sau poate deja stiti...am vazut un pro cee'd care arata la fel cu cel din prezent,dar avea faceliftul noului cee'd la interior...pacat ca nu am facut poze,dar promit ca in zilele care urmeaza...o sa merg sa fac...eu l-am vazut in parcarea unei reprezentante KIA.am ramas masca....

daca nu ma credeti..o sa va dovedesc cu poze:)

salutari romanilor mei....dor de acasa:-"
KIa Cee'd,1.4, 109CP--Cine n-are Cee'd sa-si cumpere!:)

http://picasaweb.google.com/rikyriky8/MasinutzaMea

marius_m
Posts: 19
Joined: 13 Jun 2009, 17:11
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Vreau un sfat...

Post by marius_m »

Off topic: Apropo de Pro ceed-ul pe care l-ai vazut, uita-te putin la pozele din semnatura mea... ;) deci te credem

On topic: Iti recomand Pro Ceed facelift :)
Pro Ceed FL Cassa White 1.6 DSL Style +

adimfx
Posts: 4
Joined: 24 Nov 2009, 14:52
Auto:

Re: Vreau un sfat...

Post by adimfx »

Cee'd facelift arata mai bine in realitate decat in poze. La interior diferentele nu sunt prea mari fata de varianta fara facelift, dar se simte un plus de calitate.

Dintre cele doua pe care le ai tu in vedere, Golf 1,4 TSI si Civic de 1,8, as alege oricand Golf-ul. Le-am condus pe amandoua, iar prestatiile motorului turbo de la VAG sunt excelente, desi are mai putini cai.

Intr-un condus normal vei aprecia relaxarea pe care ti-o ofera in exploatare un motor turbo.

Interiorul lui Golf e mai calitativ, iar suspensia este rafinata. Nu aceleasi lucruri pot spune despre Honda. Inclusiv suspensia de pe Cee'd este mai rafinata decat cea a Civic.

Bafta!

Locked

Return to “Versus”