Diesel 115 cai Ceed sau Focus benzina la oferta?

Oferta Focus benzină sau Ceed diesel 115?

Focus - e ofertă!
10
15%
Ceed - e diesel!
57
85%
 
Total votes: 67

Johnny27

Post by Johnny27 »

Nu stiu cum poti face un astfel de sondaj, pe un forum de posesori sau viitor posesori de ceed :P ...Acum dupa ce am dat de atat timp comanda, nu as mai alege altceva nici batut...

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

a postat aceeasi intrebare pe forumul de focus, si rezultatul este identic... in sens invers!
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

Johnny27

Post by Johnny27 »

Pai era logic...Dupa ce iau masina, chiar daca nu imi place, doar nu sunt nebun sa recunosc ca am gresit :lol: ...Cu toate ca nu este cazul meu...La acest Ceed daca ii mai pun si kit exterior de tuning si ceva caluti cabrati sub capota, ma apuc de VTM...

shumilica
Posts: 63
Joined: 12 Oct 2007, 23:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by shumilica »

Ciudat, in oferta dealerului nu am vazut niciun best diesel hp!
Oricum best are aceeasi echipare ca base, nu? iar diferenta de pret... eu dau 14498 iar tu dai 14450... dar tot nu inteleg de unde aceasta diferenta de 50 de euro.
scosmin wrote:
shumilica wrote:Hmm exist? LX BEST diesel HP(am v?zut la cineva ?n semn?tur? 1,6 crdi BEST, d-aia ?ntreb)? Eu ?n oferta lor nu am v?zut a?a ceva ?i nici dealerul nu mi-a men?ionat nimic despre asta. 14500 este pre?ul DDP al variantei cee'd 1.6 DSL MT HP care CIP cost? 12183 euro, deci f?r? niciun op?ional. Cum ai calculat tu cu ceva op?ionale? ?tii alt pre?? L-au scumpit? ...
Eu pe 1.6DSL HP LX BEST am dat 14450 euro pret final. Cel mai bine mergi la dealer si vezi care-i treaba.

Sorinh, nu mai tin minte daca mi-am facut sau nu cont pe forumul ford insa stiu sigur ca nu am postat niciun post acolo, de fapt nici nu am apucat sa ma uit, m-ai facut curios acum insa vad ca nu le merge siteul.

Poate ma duc zilele astea pe la ford ca vad ca la kia ma tot amana dealerul...
Stiati ca toata activitatea mit motors baneasa este conditionata de o singura magica domnisoara/doamna care se ocupa de rezervari? Aceasta trebuie sa fie una si nu mai multe pentru a nu se rezerva aceeasi masina de mai multe ori, probabil nu au auzit de un program computerizat cu baza de date pe un server comun... Oricum, se pare ca aceasta domnisoara a cerut ragaz o zi doua pentru a se pune la punct rezervarile facute.
Cu inima deja m-am hotarat pe ceed, l-am condus si mi-a placut mult, insa cu buzunarul inca nu m-am hotarat si nici cu faptul ca nu sunt banii mei ci ai mamei, deci as vrea sa fac o cheltuieala responsabila :shock:

Stiu ca nu e concludent acest chestionar in cazul de fa?? dar poate denota ?i gradul de mul?umire al actualilor clien?i ceed :roll: , ceea ce e important.
Astazi daca nu esti confuz inseamna ca nu gandesti clar!

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Probabil sorinh a mancat un m de la "am postat". Daca se poate accesa forumul fara a avea cont ... te rog sa pui si aici link'ul :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

@andrei
nu am mancat nimic, faceam un reply la postul lui Johnny27 si il barfeam pe shumilica. :lol: :lol: :lol:

dar ce este atat de greu sa-ti faci un cont si sa postezi? apropo, acum ca am deschis cutia pandorei ce-ar fi sa le dam un asemenea subiect de discutie? :lol:
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

dabo2006
Posts: 82
Joined: 10 Aug 2007, 13:17
Auto:
Location: Bucuresti

Post by dabo2006 »

A mai spus cineva pe aici.Nu poti sa compari ford benzina cu kia motorina. si eu am tot cautat alternative la ceed(mai mult de curiozitate ca eram deja hotarat pt ceed) si am ajuns la concluzia ca pretul este imbatabil.ceed bate orice oferta de pe piata.In plus stiu ca ford consuma mult de tot, mai ales cele pe benzina.nu ti as recomanda ford pe benzina.
kia ceed, oil blue, 1,6 crdi, high power base+ESP, jante, proiectoare ceata
B-18-KIA

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

OT: nu'mi bat capul sa fac cont doar ptr a citi un topic :D Si cu Ford nu prea vad ce treaba as avea sa fiu interesat in a citi si ulterior
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
mixer
Membru Contra
Posts: 237
Joined: 24 Jul 2007, 19:00
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mixer »

Desi nu stiu cata relevanta are parerea mea, eu sunt putin contra curentului. Desi am dat comanda de cee'd inca din iulie si zilele astea o s-o ridic, eu nu sunt un fan inrait al modelului. Orice peste LX Best mi se pare scump in comparatie cu celelalte modele existente pe piata. Iar la aceeasi bani as alege Focus cu ochii inchisi. Eu am votat Focus, nu pt ca e oferta ci pt ca pe mine m-a convins masina aceea. Totusi am optat pt Cee'd datorita constrangerilor financiare, la 12mii recomand Cee'd cu cea mai mare caldura, la 14mii Focus.
Cee'd 1.4 BEST Neagra - B 98 RMX

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

Esenta ramane:
Ford focus 80CP
Kia ceed 115CP

Mie mi se par putini si 109CP!

shumilica; ai putea trai cu putoarea de Focus?? Asta da abnegatie! Du-te si fa test cu focusul ala ca sa nu plangi cand e prea tarziu!

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Si tre tinut cont si ca aia 115 CP au in spate si o turbina care'i ... mana :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dennis »

Iarasi un topic pe care se vorbesc discutii, din pacate.
Kia Cee'd este un model nou, nu poti vorbi de fiabilitate inca, pentru ca nu sunt multi proprietari care sa fi depasit macar o limita de 10.000 km. Sa fim seriosi, dar in primii 10-20.000 de km si vechile Dacii mergeau struna...Iar alegem cu inima, iar ne opreste ratiunea, iar ne strange buzunarul, bla-bla-bla, acelasi refren.
Aratati-mi un proprietar care nu-si lauda alegerea facuta, chiar daca nu este multumit 100% de masina! Se discuta pe acest forum de 4 luni de zile despre Cee'd, pana in cele mai mici amanunte; sunt jurnale de bord, date despre consum, probleme, problemutze...totusi, cand nu te astepti apare cate un nou topic "deosebit", de genul acestuia. :?
Astept cu "interes" chestionare gen: "oferta Ferrari sau Cee'd 1.4"... "Porsche Carrera sau Cee'd 1.6 HP"; nu m-ar mira deloc sa apara si astfel de discutii.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

bloggerX
Posts: 134
Joined: 27 Aug 2007, 16:46
Auto:
Location: Bucuresti

Post by bloggerX »

Dennis nu inteleg la ce te referi. Nu ti se par normale comparatiile Focus vs. Ceed?
Sunt total de acord cu Mixer. Si eu am trecut de la Focus 14000 la Ceed 12000 doar din privinta pretului si a garantiei.

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

@shumilica, avand in vedere chestionarul, dintre cele 2 masini am ales evident cee'd-ul si nu pentru ca a-si fi fan. Ma refeream strict la ceea ce am fost pus sa votez.
Daca mai era si un cee'd pe benzina, cert Il alegeam pe acesta pentru ca iubesc masinile pe benzina, ma simt altfel la volanul lor.
Inainte sa ma hotarasc ce varianta de cee'd sa cumpar, am facut un test drive cu cee'd-ul de1,6-90Cp si pot sa spun ca am fost surprins placut. Am retinut ca pt. diesel reviziile se fac la 20.000.
Legat de banca, nu am mers pe firma, asa ca nu cunosc detalii legate de acest aspect.

Multa bafta si indiferent de ceea ce vei alege: drum bun. :D
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

ildiavolo
Posts: 23
Joined: 26 Sep 2007, 10:57
Auto:
Location: Bucuresti

Post by ildiavolo »

Din intamplare, am avut ocazia cu cateva zile inainte de a face un test drive cu Cee'd-ul de 90 de cai, sa conduc un Ford Mondeo pe benzina. Motor puternic, masina f stabila....consumul nu l-am verificat pt ca nu era masina mea.
La aprox. 3 zile dupa aceea, am fost sa fac un test drive cu Cee'd-ul pe motorina, dupa cum am spus.
Coincidenta sau nu....unul dintre colegii de serviciu si-a luat un Ford Focus pe Motorina 115 cp, motor de 1.8 litri si am facut o tura impreuna cu el, mi-a aratat masina....cum merge, cum trage motorul, cum se aude sistemul audio.
Nu sunt posesor de Cee'd si incerc sa fiu cat de impartial pot.
Ca materiale in interior.....Cee'd-ul e peste Focus, eu cred ca e destul de evident ca se simt altfel la atingere materialele folosite la KIA.
Ca design.....al plansei de bord, al ceasurilor indicatoare....Cee'd-ul mi se pare din nou superior Focusului.
La fel, impresionanta este izolarea fonica in interiorul masinii in timpul mersului, la KIA. Castiga la capitolul asta in defavoarea Fordului.
Mondeo l-am condus si e f stabil. In Focus sedan ( motorina ) am fost pasager. Fordurile sunt stabile si se infig bine la drum,dar nici KIA Cee'd nu este mai prejos. Fordul pe motorina are si functie de overboost si se simte la viteza de peste 120 de km pe ora lucrul asta. Pe la 12-13 mii, fara TVA, la Ford diesel incepi sa pui accesorii si vopsea metalizata. Si ma refer la motorul de 115 cai pt ca motoarele mai mici, nu fac fata prea bine greutatii caroseriei. Poate aici sunt subiectiv, dar e un lucru confirmat de un posesor de Focus de 90 de cai.
Am configurat un Ford Focus, in ideea in care vreau sa iau o decizie referitoare la o masina pe care o planuiesc pt inceputul anului viitor.
Fordul, la 14 mii are pe spate tamburi de frana, nu are discuri.
In clipa asta as alege KIA in detrimentul Fordului. Chiar si la 18.500-19.000 cat ajunge o KIA cu motor de 2 litri......tot KIA as alege. Poate subiectivismul e cauzat de impresia facuta la testdrive.
Asa cum am spus si intr-un topic facut de mine, masina care la 19.000 ma tenteaza la fel de mult, deocamdata doar vizual , este Mitsubishi Lancer 2008. Dar asta este alta poveste si o sa imi fac o parere corecta abia dupa un testdrive.
Eu spun, asa cum ti-a mai spus si altcineva.....sa alegi cu inima. Nu te lasa influentat de parerile altora, desi e f greu. Alege o masina careia sa iti faca placere sa ii rezolvi micile probleme ( inerente oricarei masini ).
F f important....fa test drive cu masinile pe care le compari, pt a iti forma o parere cat se poate de completa .
Si asa cum mi-a spus si mie cineva....sa fii sigur, ca indiferent ce alegere faci, decizia ta a fost cea mai buna. Sa nu regreti alegerea facuta.
Am lasat la sfarsit avantajul garantiei. Si nu doar durata de 7 ani, cat faptul ca garantia este transmisibila, cantareste un pic in eventualitatea unei revanzari.
Sper sa iti fie de folos ce am scris.

Locked

Return to “Versus”