Diesel 115 cai Ceed sau Focus benzina la oferta?

Oferta Focus benzină sau Ceed diesel 115?

Focus - e ofertă!
10
15%
Ceed - e diesel!
57
85%
 
Total votes: 67

shumilica
Posts: 63
Joined: 12 Oct 2007, 23:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Diesel 115 cai Ceed sau Focus benzina la oferta?

Post by shumilica »

V? salut pe to?i!
Dac? voi nu m? cunoa?te?i, eu v? cunosc! V-am citit mai toate topicurile de pe acest forum, ?mi place aceast? comunitate format? ?n jurul acestei ma?ini. ?mi place ideea de ajutor reciproc!

S? intru ?n detaliu:
Am fost azi la dealer s? vad de un diesel lx base varianta HP, ?n total 14500 de euro cu totul. Am f?cut test-drive cu dieselul care a fost expus la siab (cel cu kit sport, care costa 1600 de euro ?i include spoiler fa??, spate ?i eleronul acela, dealer-ul nu ?tia dac? ?i jantele, dar dup? mine ar fi bun pre?ul dac? ar fi fost incluse ?i acestea, deci nu cred c? sunt ?i ele). Acesta avea numai 90 de cai dar, logic, a reu?it s? m? surpind?, av?nd ?n vedere c? am ajuns acolo cu calea?ca mea pe injec?ie 8) . Are reprize bune, cel mai bine te surprinde treapta a doua, unde se simte b?garea ?n scaun, dar ?ntr-a treia nu mi s-a p?rut c? trage ?n vreun fel sportiv, nu se plafoneaz?, dar nu te bag? ?n scaun :D .

Ideea e s? dau 14500 pe un DIESEL kia sau s? dau 12750 pe o benzin? focus (sau diesel chel? :cry: )?.
Ce m? deranjeaz? este c? pentru 14500 nu primesc prea multe chestii, fiind LX BASE ?i nu sunt ni?te bani pu?ini... chiar dac? un diesel focus echipat decent (trend collection) duce spre 16700 - varianta de 90 de cai, dar mai dotat? dec?t base-ul.

Am intrat ?i ?n cerato ?i mi se pare un pre? nesim?it (aprox 18000) pentru ce plastic ?i finisaj are (plus c? nu are nici cd-player :shock: ).

De asemenea, as mai dori sa stiu pentru ce finantator ati optat? Dealerul a zis c? are o rela?ie bun? cu cei de la OTP, at?t de bun? ?nc?t i-am dat lui actele pentru leasing ?i se ocup? el de asta.
Pe 4 ani voi pl?ti 318 euro pe lun? (aproximativ 1060 RON) cu toate taxele (?i tva ?i casco ?i valoare rezidual?) incluse, cu un avans de 25% f?r? tva, adic? vreo 3650 de euro.

A?i avut voi parte de un leasing mai avantajos? Dac? iau pe mai mul?i ani procentul dob?nzii scade? Tot fac compara?ie pe www.finzoom.ro ?ntre finan?atori dar nu prea ?mi dau seama care sunt cei mai avantajo?i. Cei de la otp mai au avantajul de a-mi da un r?spuns rapid, iar fiind pe firm? ?i cu un avans de 25% nu se va face o analiz? (prea profund? zic eu) a situa?iei financiare a firmei.

A? vrea s? fi?i destul de obiectivi, chiar dac? e greu, aici fiind oameni care sunt fani ceed, oricum, m?car s? argumenta?i cumva alegerea...

Dac? m? ve?i ?ntreba dac? voi conduce peste 20 zeci de mii pe an r?spunsul este c? probabil nu voi ajunge la at??ia (dar pe aproape, peste 15 mii), dar consumul mic m? v? impulsiona s? fac mai multe drumuri, plus c? acel confort psihologic de a nu face prea des vizite la benzin?rii este important.

Am citit destule informa?ii aici pe forum dar nu am ?n?eles clar, la diesel se face revizia la 20 de mii sau la 15 mii?
Mul?umesc ?i bine v-am g?sit!
Astazi daca nu esti confuz inseamna ca nu gandesti clar!

tcapote
Membru de Onoare
Posts: 259
Joined: 11 Jun 2007, 00:49
Auto:
Location: Bukarest

decizie de cumparare

Post by tcapote »

acum depinde ce iti doresti tu de la masina... fie un confort deosebit cu multe gadget-uri utile si un motor pe benzina, sau un motor diesel silentios si economic...
de asemenea, este foarte important in luarea deciziei tale de cumparare urmatorul aspect: daca ai mai condus/avut sau nu, o masina cu motor diesel...
sa nu neglijam din ecuatie faptul ca motorul este inima masinii si, pe plan secundar, in perspectiva insa, valoarea de revanzare SH pe care o poti obtine datorita lui si nu datorita dotarilor exterioare/interioare masinii...
oricum, e decizia ta in final...

Johnny
Posts: 114
Joined: 09 Oct 2007, 17:07
Auto: kia ceed sw 1.4 cvvt
Location: Bucuresti

Post by Johnny »

E o alegere grea de facut, dar trebuie sa ai in vedere mai multe chestii. In primul rand cati km faci pe an, daca sunt multi ia-ti diesel logic, daca nu o benzina e foarte buna. Acum iti zic ceva, nu ca sunt eu mare fan Kia, chiar daca mi-am comandat un Cee'd care inca nu mi-a venit, dar motoarele de la Ford nu sunt fiabile, am citit intr-o revista auto care facea un test de anduranta pe un focus diesel ca la douazeci si ceva de mii de km a cazut un injector de pe masina. Asa ceva e inadmisibil zic eu, era masina noua totusi, plus ca am un var care cunoaste multi bisnitari de masini care au declarat ca masinile Ford nu sunt fiabile pe termen lung. Acum despre Kia ce sa zic, Cee'durile abia au aparut dar nu cred ca vor avea asemenea probleme. Tu alegi ce vrei totusi....Mai documenteaza-te!
1.4 MPI SW BEST, MARO

scosmin
Killed In Action
Posts: 371
Joined: 20 Jul 2007, 22:04
Auto:
Location: Focsani/Iasi
Contact:

Post by scosmin »

Eu atat stiu despre focus, cel putin motorizarea de 80cp: Consuma de sparge. In orice caz, eu am vrut diesel, deci daca ar fi sa aleg eu, situatia ar fi banala.
In orice caz trebuie sa pui in balanta consumul, reviziile (mai scumpe la diesel si nu se stie daca sunt la 20k Kilometri), masina noua inca nu se stie cum sta cu fiabilitatea. In orice caz, vopseaua e mai buna la Cee'd. Daca nu-ti ajung dotarile de pe best, probabil ca merti focusul :P .

Orice ai alege, e alegerea ta si e cea mai buna :wink:.
Kia Cee'd 1.6 CRDi LX BEST PewterBeige(TM) C:19.07.07, S:03.10.07, L:20.10.07. T3h album
Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-LINE MT CanyonSilver(TM) C: 30.06.2017 L:09.09.2017

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Diesel 115 cai Ceed sau Focus benzina la oferta?

Post by andrei0241 »

shumilica wrote:Ideea e s? dau 14500 pe un DIESEL kia sau s? dau 12750 pe o benzin? focus (sau diesel chel? )?.
Ce m? deranjeaz? este c? pentru 14500 nu primesc prea multe chestii, fiind LX BASE ?i nu sunt ni?te bani pu?ini...
Poti da mai multe detalii despre dotarile Ford Focus'ului din oferta? Eu pe site'ul ford.ro am gasit doar putine informatii despre oferta si clar doar atat: "Aer conditionat, computer de bord, RadioCD, comenzi radio pe volan, ABS+EBD, 4 airbag-uri, vopsea metalizata, geamuri electrice fata, oglinzi incalzite, inchidere centralizata. Si costa 12.721 Euro, cu TVA"

Pai ... astea le are si LX BASE'ul ala "chel" de care zici tu. Ba are si airbag'uri cortina si cass cu mp3 si slot USB (si probabil mai sunt si altele, dar le'am zis pe cele care mi'au venit primele in minte)

Acum ... ca tu compari mere cu pere ... asta e altceva. E si normal ca un diesel sa fie mai scump, chiar tu ai zis ca un Focus diesel te'ar ajunge 16700. Daca nu vrei neaparat sa dai 14500 ... poti merge pe Cee'd pe motorizarea de 1.4, care oricum mi se pare superioara celei de pe Focus

In 14500, din cate vad eu, iei un Cee'd 1.6 HP (deci 115 CP) plus ceva optionale (sper sa nu fi luat pretul gresit totusi :D) ... si in cazul asta eu n'as mai sta pe ganduri

Intre 1.4 Cee'd si Focus as mai tine cont si de preferintele personale ... insa daca e sa compari 1.6 crdi cu 1.4 mpi'ul ala ... e cam fara sens :D

Variantele tale de vot nu's prea corect formulate ... cel putin nu argumentatia. Eu, daca as avea
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

shumilica
Posts: 63
Joined: 12 Oct 2007, 23:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by shumilica »

Hmm exist? LX BEST diesel HP(am v?zut la cineva ?n semn?tur? 1,6 crdi BEST, d-aia ?ntreb)? Eu ?n oferta lor nu am v?zut a?a ceva ?i nici dealerul nu mi-a men?ionat nimic despre asta. 14500 este pre?ul DDP al variantei cee'd 1.6 DSL MT HP care CIP cost? 12183 euro, deci f?r? niciun op?ional. Cum ai calculat tu cu ceva op?ionale? ?tii alt pre?? L-au scumpit? Ave?i ata?at? oferta KIA pentru ceed, trimis? de dealer, de la MIT Motors B?neasa (mai exist? al?i dealeri ?n bucure?ti? A? g?si mai ieftin la altcineva?). DivShare File - 07Fact book - cee_d - 24.07.2007.pdf

C?t despre focus dot?rile sunt cele spuse acolo plus cele ale ambientului, pe care le g?si?i ?n lista de pre?uri care se afl? aici: DivShare File - noul_ford_focus_18_aprilie_2007.pdf

De c?nd am carnet (de 2 ani) nu am condus dec?t calea?ca mea ?i cielo-ul lu tata si rareori ocazii de a conduce un vectra, un peugeot si un logan (toate pe diesel), dar asta a?a sporadic, ?ns? ?tiu cu ce se m?n?nc? un diesel, ?n mare.
Cu ford-ul nu am f?cut test-drive, din p?cate, deci dac? ?ti?i vreunul din voi care a condus ambele ma?ini, mi-ar face pl?cere s? v? ascult p?rerile comparative.

La cei care a?i f?cut leasing, ?i la voi a fost acea tax? a societ??ii (nu cea de 2 la sut? din contract, ci una fix?) de leasing pentru a se ocupa ea de ?nmatricularea ma?inii, pl?cu?e etc.? la otp este ?n jur de 200 de euro.
Astazi daca nu esti confuz inseamna ca nu gandesti clar!

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

109 Euri la BRD
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Iar ma uitasem aiurea. Preturile ptr 1.6 HP nu le aveam la indemana ... asa ca am intrat pe configuratorul de pe site. Insa nu am tinut cont ca acolo era vorba de LX, nu de LX Base (LX Best nu exista decat pe 1.4)

Cat despre taxele aferente inmatricularii masinii ... le vei plati in prima rata de la leasing ;)

Pana la urma ... care anume e oferta la FF2? Ce dotari are in plus Focus'ul fata de un LX Base? (eu intuiesc doar manere in culaorea caroseriei si cheie cu telecomanda ... insa la LX Base se pot adauga lejer optionale ... care nu's scumpe)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Cel mai corect te duci le vezi le testezi si hotarasti.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Corect. Doar cumperi masina pentru tine nu pentru altcineva care poate vrea, stiu eu, Grande Punto sau Audi.

Hotaraste-te si cu inima, pentru ca in final tu trebuie sa te simti bine in masina nu noi care ti-am dat un sfat. Iar in legatura cu fiabilitatea masinii, nu exista masina perfecta si care nu o sa se strice niciodata. Absolut toate masinile au problemele lor. Alege o masina care macar sa-ti faca placere sa-i rezolvi problemele.

Ex: eu ma duc la Bucuresti(desi fac 1000Km) pentru a rezolva o problema...insa nu regret nici un minut alegerea facuta.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

lus
din umbra...
Posts: 351
Joined: 11 Sep 2007, 12:29
Auto: cee'd
Location: Piatra Neamt

Post by lus »

ceed-ul dsl, pentru ca am facut un drive test cu unul de 90 cp din intamplare, desi eram hotarat sa-mi iau masina pe benzina, si am fost impresionat de cat de bine trage si de cat e de silentios. ca urmare mi-am comandat 1.6 dsl hp.

scosmin
Killed In Action
Posts: 371
Joined: 20 Jul 2007, 22:04
Auto:
Location: Focsani/Iasi
Contact:

Post by scosmin »

shumilica wrote:Hmm exist? LX BEST diesel HP(am v?zut la cineva ?n semn?tur? 1,6 crdi BEST, d-aia ?ntreb)? Eu ?n oferta lor nu am v?zut a?a ceva ?i nici dealerul nu mi-a men?ionat nimic despre asta. 14500 este pre?ul DDP al variantei cee'd 1.6 DSL MT HP care CIP cost? 12183 euro, deci f?r? niciun op?ional. Cum ai calculat tu cu ceva op?ionale? ?tii alt pre?? L-au scumpit? ...
Eu pe 1.6DSL HP LX BEST am dat 14450 euro pret final. Cel mai bine mergi la dealer si vezi care-i treaba.
Kia Cee'd 1.6 CRDi LX BEST PewterBeige(TM) C:19.07.07, S:03.10.07, L:20.10.07. T3h album
Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-LINE MT CanyonSilver(TM) C: 30.06.2017 L:09.09.2017

nykuku
Posts: 13
Joined: 13 Sep 2007, 11:20
Auto:
Location: Tg.Mures

Post by nykuku »

Salut, am avut si eu dilema ta acum vreo 2 luni. Pana la urma Cee'd-ul a castigat. O sa fac comanda pentru varianta 1.6 DSL LX BEST HP [14450 euro]( deocamdata mai am de stat vreo 3-4 sapt cu piciorul in ghips, daca nu aveam acest necaz era comandata deja).

diacos
Posts: 219
Joined: 08 Sep 2007, 09:44
Auto:
Location: Piatra-Neamt

Post by diacos »

Poate ne spui la ce te-ai uitat in astea 2 luni !!!
1.4 GSL EX CLASSIC Oil Blue/Rainbow Blue+ multe altele; comanda 07/07, serie 26/09. plata 27/09, promisa 15-20/10, vazuta in 02/11, ridicata 07/11, asteptata 122 zile. punct .

nykuku
Posts: 13
Joined: 13 Sep 2007, 11:20
Auto:
Location: Tg.Mures

Post by nykuku »

Am avut mai multe masini in vedere. Fiat GP, Kia Cee'd, Peugeot 207,307, Opel Corsa, Ford Focus,Skoda Fabia. Iar prietenii ma tot bateau la cap ,vreo 3 saptamani, decat sa-mi cumpar ceed mai bine un SH nemtesc.
Ultimul drive test l-am facut cu ceed, a fost unul scurt dar ok, masina mi-a intrat in suflet.

Locked

Return to “Versus”