1,6 dsl lp comparativ cu hp

Locked
ciprian75

1,6 dsl lp comparativ cu hp

Post by ciprian75 »

Buna
Nu e un topic de vs neaparat ci doar vreau opinii de la cei care au condus ambele versiuni.
Ma intereseaza daca diferentele sunt notabile, ma refer la demaraj, reprizele a II a si a IIIa precum si la viteze mari ( peste 120km/h).
In ceea ce priveste consumul am inteles chiar de la un agent de vanzari :P
ca putem avea surprize in sensul ca hp consuma mai putin decat lp.
Daca nu gresesc diferenta de pret la varianta lx este de exact 500 eur.
Decat un ciptuning cu emotii mai bine dai 500 de eur si nu ai surprize cu garantia.
Chiar azi am primit ultimul pliant cu oferte de la Ford(m-au bagat in baza lor de date cand pierdeam odata vremea prin Mall) iar la Focus prima varianta de echipare cu motorul de 1,6 dci 90 cp costa 162xx eur(nu retin ultimile doua cifre:) ). Deci diferenta e de aprox. 1800 eur insa nu stiu daca echiparea este absolut identica(probabil Focus are si scaun sofer reglabil,...)
Oricum ca design Ceed e peste Focus, parerea mea :)
NU am condus Focus desi am inteles ca e superlaudat (supermanevrabil, supersuspensie, superpremii, etc....)
Astept opinii ( despre ambele probleme :P )

Dane
Posts: 19
Joined: 25 Aug 2007, 19:17
Auto:
Location: Sibiu

Post by Dane »

Diferenta de pret intre LP si HP e de 300 eur. fara TVA si eu cred ca merita. Am condus varianta cu 90 cp si mi-a lasat o impresie buna dar 25 in plus nu strica mai ales la banii astia.
La focus nu-mi plac franele spate cu tamburi, (discuri la Ceed), bandourile si carcasele oglinzilor negre, materialele din interior de calitate mai scazuta. Toate astea pe echiparea de baza - ambiente cred. Tinuta de drum e de top dar si Ceed se prezinta foarte bine.
Vad ca ai deja comanda pt. 1,4 GSL; de cand?
Asteptare usoara si tie!
Cee'd LX Base 1,6 CRDI HP Piston Gray/rainbow blue, ESP, Jante tip A, scaun sofer reglabil+tetiere active, scaune incalzite, proiectoare ceata, volan, franade mana, schimbator imbracate in piele etc.
comanda-17 sept., sosita-13 dec.

Locked

Return to “Versus”