Ceed VS Fluence

Locked
kempes64
Posts: 90
Joined: 15 Jun 2008, 21:02
Auto: KIA SPORTAGE 1.6 GDI
Location: Iasi

Ceed VS Fluence

Post by kempes64 »

Ce parere aveti despre noua compacta de la reno?
KIA SPORTAGE 2021 Classic - 1.6 GDI - Infra Red
Renault CLIO IV - 2017
Ex: Cee`d 1.4 Best Lx Mt GSL 2008 - ODO: 185 000

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ceed VS Fluence

Post by FLOPY »

Este o masina de familie pt. ca are un portbagaj generos (ca si Megane II sedan), destul de spatioasa in interior, dar din cauza porbagajului mare pe locurile din spate nu se sta la fel de bine ca in Kia Ceed ( specific Renault; vezi renault Symbol) si parca nici plafonul nu este la fel de inalt ca la Cee'd (tot la locurile din spate). Materialele din interior sunt OK dar pozitia pe scaunul soferului este mai placuta la Cee'd si in general ergonomia comenzilor ( geamuri electrice, reglare oglinzi , comenzi audio etc) este mai buna la Kia Cee'd ( parca te imbraca ).
Suspensia este mai moale si mai adegvata gropilor si denivelarilor fata de cea de pe Cee'd, insa ca si stabilitate la viteze mari si in curbe Kia este peste (fara sa fiu deloc subiectiv; se stie ca Renault in general se indreapta mai mult spre confort si mai putin catre sportivitate).
Designul mie unul nu imi place (dar gusturile difera; de exemplu noul Megane imi place)
Ca si motorizare, eu am condus benzinarul de 1.6 110 Cp care era si pe Megane II dar cred ca Fluence-ul este putin mai greu si acest lucru afecteaza putin dinamica masinii. Si cel de la showroom-ul unde am facut testul spunea ca Megan-ul II cu aceeasi motorizare era un pic mai fasnet. In comparatie cu Kia Cee'd 1.4 109 CP, cred ca se misca asemanator.Kia Cee'd cu motor de 1.6 este peste Fluence la dinamica.
Consumul cred ca este in limitele unui motor de 1.6 pe benzina, adica putin mai ridicat decat la Kia Cee'd 1.4.
Cam astea sunt parerile mele despre Renault Fluence.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Ceed VS Fluence

Post by octav_ceo »

salutare
eu am umblat cu un prieten ce avea fluence. nu cunosc pozitia la condus si etc, dar am ramas total dezamagit de caliatatea interiorului...plastic ieftin, parca te zgariai in butoane, aspect de caliate inferioara...usa cand se inchidea suna a gol si parca se rupea...am fost dezamagit de calitate, mai ales ca design-ul exterior m-a atras istantaneu.
pentru mine e importanta caliatea finisajelor si a interiorului, pentru ca acolo imi petrec majoritatea timpului cand sunt cu masina.
drumuri faine.
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Ceed VS Fluence

Post by Minu »

Renault intotdeauna a avut materialul prost la interior,si asta o stiu ca am un Renault in familie,iar plasticul e de proasta calitate si sunt greierasi peste tot.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: Ceed VS Fluence

Post by Xtremeboy »

Cand a aparut m-am dus la un dealer la mine in Tg Jiu si cand m-am bagat in el (adica in masina) mirosea a peste stricat (la modul cel mai serios vorbind) iar un al doilea lucru major care nu mi-a placut la prima vedere ar fi ceasurile de bord : unul mare alb care te deranja noaptea absolut sigur (si nu avea reglaj al intensitatii) iar celelalte aveau niste ace galbene parca erau de culoarea lamaii stricate ... deci parere:prost facut ...
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Ceed VS Fluence

Post by bumblebee »

Mie mi-a placut mai mult decat Cee'd
Aia pe care am vazut-o eu era pe cafeniu, arata dragut.
http://4.bp.blogspot.com/_hEvHoBSwco8/S ... nce-10.jpg
Era ca asta doar ca fara navi.
Bordul (partea superioara) e dintrun material mai tare decat la cee'd dar asta nu mi s-a parut ceva rau.
Culoarea cifrelor pe display (alb-albastrui pe negru) e mai elegant si mai ergonomic decat negru pe portocaliu.
Kia Cee'd 1.4 best

User avatar
the1
Posts: 75
Joined: 02 Aug 2007, 22:13
Auto:

Re: Ceed VS Fluence

Post by the1 »

Nu as alege niciodata un Renault (din generatia actuala, cel putin) in detrimentul unei KIA. Mi se par niste masini insipide, inodore si incolore...
Image

► iPhone 3GS owner ► Sony VAIO owner ► Mitsu COLT owner


kempes64
Posts: 90
Joined: 15 Jun 2008, 21:02
Auto: KIA SPORTAGE 1.6 GDI
Location: Iasi

Re: Ceed VS Fluence

Post by kempes64 »

KIA SPORTAGE 2021 Classic - 1.6 GDI - Infra Red
Renault CLIO IV - 2017
Ex: Cee`d 1.4 Best Lx Mt GSL 2008 - ODO: 185 000

User avatar
the1
Posts: 75
Joined: 02 Aug 2007, 22:13
Auto:

Re: Ceed VS Fluence

Post by the1 »

Va inflamati inutil. Aici se discuta despre modelele obisnuite, cele care au un corespondent in gama KIA, altfel comparatiile nu isi au rostul. Renault Sport e alta mancare de peste.
Image

► iPhone 3GS owner ► Sony VAIO owner ► Mitsu COLT owner

dinu2007
Posts: 255
Joined: 02 May 2009, 15:55
Auto:
Location: Bucuresti - Titan
Contact:

Re: Ceed VS Fluence

Post by dinu2007 »

kempes64 wrote:De aici => Kia este clar peste :P

http://www.autohit.ro/compare.php?brand ... delId2=837
kia are 431 voturi iar Fluence 4 voturi care probabil provin de pe club kia...
Image

B-988-DNU Jurnal de bord ... Galerie foto
1.6 GSL BEST

User avatar
the1
Posts: 75
Joined: 02 Aug 2007, 22:13
Auto:

Re: Ceed VS Fluence

Post by the1 »

Pana la urma totul ar trebui sa se rezume la un drive-test cu ambele modele si o comparatie a preturilor si dotarilor. Daca sunt la egalitate, castiga cea care a lasat cea mai buna impresie in urma testului.
Image

► iPhone 3GS owner ► Sony VAIO owner ► Mitsu COLT owner

Locked

Return to “Versus”