vs. la semafor

Locked
eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: vs. la semafor

Post by eugenflorinmanea »

Chiar si stock, DSL prinde 100 in 11.5 s vs logan in 10.2 s
Pe 400 m conteaza f mult sa fie cat mai usoara masina.
SAAB 9-5

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: vs. la semafor

Post by Xtremeboy »

eugenflorinmanea wrote:Chiar si stock, DSL prinde 100 in 11.5 s vs logan in 10.2 s
Pe 400 m conteaza f mult sa fie cat mai usoara masina.
Absolut ... de aia loganu` e o troaca ... la 1100 kg ai sprint dar siguranta ? ...
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: vs. la semafor

Post by eugenflorinmanea »

Eu nu contest faptul ca la siguranta nu e prea ok...ca sa nu mai zic cum te simti dupa 140 la ora (trebuie sa stii sa mergi f bine pe bicicleta ca sa mentii directia mai ales daca treci pe lg un tir).
Aici vorbeam strict de demaraj pe 400 m.
SAAB 9-5

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: vs. la semafor

Post by bondalicir »

si daca o fi si 1,6 dsl remapat ce se mai intampla?
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Re: vs. la semafor

Post by catalin4u24 »

Atunci isi cam i a bataie golanu

Sent from my Optimus One
'22 Xceed 1.5T City

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: vs. la semafor

Post by eugenflorinmanea »

Sa stiti ca sunt si Loganuri preparate care sunt super tari. De ex e unul care cica participa la nu stiu ce raliuri- are 700 kg; Si masina are vreo 125 de cai cu toate modificarile.

Daca vreti putem aranja niste incercari cu baietii de la logan club. problema e ca ei cam umbla cu magarii...gen scos banchetele si chestii de-astea.
SAAB 9-5

bossake
Posts: 33
Joined: 25 Jun 2008, 00:05
Auto:

Re: vs. la semafor

Post by bossake »

RaiMaN wrote:1.6 dsl pierde in fata unui logan... nu cred :|
Nu mai zice asta ca te faci de ras rau de tot. Diferentele intre 1.6 diesel de 115cp si logan16v sunt mai mult decat evidente. 1s si ceva pe 0-100 inseamna ENORM. Si nici cu remapare nu stiu cat de bine stai pe 400m pt ca dieselul e cam dezavantajat de primele trepte, dupa 100 intr-adevar 1.6 dsl remapat probabil ca e racheta pe langa logan.
Ca fapt divers pana la 100 parca si 2.0 dsl 140cp de la ceed are cam acelasi timp ca logan.

Eu as fi curios intre 1.6dsl si fostul 1.4 109cp de pe ceed cum sta treaba.

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: vs. la semafor

Post by quelloo »

nu cred ca bate loganu 1.6 dsl hp si nici atat 2.0 dsl.
ca mai e si cutia. (chiar daca asta de pe ceed nu e cine stie ce cutie, tot e mai buna ca la logan)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: vs. la semafor

Post by Nesta3 »

a mai fost un topic in care erau cativa reprezentanti logan si care spuneau ca 1.6 16v de la ei e zmeu...mai era si un posesor de logan 1.4, cipuit, tunat motor prin schimbare multora din piese...si si-au luat bataie grav de la 1.6 si 1.4 benzina ceed.de la 1.6 grav de tot si-au luat-o(in repetate randuri)...nu cred k mai are rost s vb de comparatia 1.6 logan cu 2.0 ceed benzina sau diesel( cuplu 305)...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
RaiMaN
Moderator
Posts: 1080
Joined: 17 Jun 2010, 12:27
Auto: Sportage 1.7 CRDI
Location: Bucuresti

Re: vs. la semafor

Post by RaiMaN »

Aproape ca imi era rusine ca am postat... dar se pare ca mai sunt oameni care au aceeasi parere cu mine :)
Peugeot 5008 GT 2019, 2.0 Diesel EAT8, 177CP

EX: Kia Sportage MY2017, 1.7 CRDI 7DCT, Style, New InfraRed

Kia Cee`d Facelift 2010 1.6 CRDI , Best, Black Pearl

bossake
Posts: 33
Joined: 25 Jun 2008, 00:05
Auto:

Re: vs. la semafor

Post by bossake »

Hai ca deja o dam in diverse daca ziceti ca logan 1.6 16v si-a luat-o de la ceed 1.4 :)). acum vreo 2 ani mai era discutia asta si m-am dat cu cineva de aici de pe forum si distanta era IMENSA. (3-4-5 masini).pot sa va dau si linkul unde am discutat asta si omul cu ceed a confirmat ce zic eu. daca facem comparatii d-astea cred ca nu mai are rost nicio discutie.

vorba lunga saracia omului.daca e cineva cu 1.6 dsl din bucuresti lasati un pm si ne vedem de marti incolo intr-o seara :).
nu sunt din logan club, nu am masina modificata, nu ma dau fara bancheta etc :). Raiman te bagi?

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: vs. la semafor

Post by Xtremeboy »

bossake wrote:Hai ca deja o dam in diverse daca ziceti ca logan 1.6 16v si-a luat-o de la ceed 1.4 :)). acum vreo 2 ani mai era discutia asta si m-am dat cu cineva de aici de pe forum si distanta era IMENSA. (3-4-5 masini).pot sa va dau si linkul unde am discutat asta si omul cu ceed a confirmat ce zic eu. daca facem comparatii d-astea cred ca nu mai are rost nicio discutie.

vorba lunga saracia omului.daca e cineva cu 1.6 dsl din bucuresti lasati un pm si ne vedem de marti incolo intr-o seara :).
nu sunt din logan club, nu am masina modificata, nu ma dau fara bancheta etc :). Raiman te bagi?
Corect ... a se face diferenta intre termeni ... sprint : loganul 1.6 16v ia cee`d-ul 1.4 CLAR... viteza maxima : datorita unor avantaje precum stabilitate , garda la sol , aerodinamicitate cee`d-ul are o viteza maxima USOR crescuta fata de loganul 16v ;)
Any way (cum zic cocalarii) fiecare masina are avantejele si dezavantajele ei ... fiecare alege ce vrea si se mandreste cu ce vrea ;)
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

bossake
Posts: 33
Joined: 25 Jun 2008, 00:05
Auto:

Re: vs. la semafor

Post by bossake »

Aici nu e vorba de masini. Am logan si nu e nicio rusine sa zic ca e incomparabila cu ceed. ma refer per total, ca masina. Nu au nicio treaba una cu alta.
Nu despre asta e discutia aici :), sa ne facem intelesi. Nu e nimeni nebun si tampit sa zica ca loganul e mai buna sau d-astea;

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: vs. la semafor

Post by FLOPY »

bossake wrote:Hai ca deja o dam in diverse daca ziceti ca logan 1.6 16v si-a luat-o de la ceed 1.4 :)). acum vreo 2 ani mai era discutia asta si m-am dat cu cineva de aici de pe forum si distanta era IMENSA. (3-4-5 masini).pot sa va dau si linkul unde am discutat asta si omul cu ceed a confirmat ce zic eu. daca facem comparatii d-astea cred ca nu mai are rost nicio discutie.

vorba lunga saracia omului.daca e cineva cu 1.6 dsl din bucuresti lasati un pm si ne vedem de marti incolo intr-o seara :).
nu sunt din logan club, nu am masina modificata, nu ma dau fara bancheta etc :). Raiman te bagi?
Aminteste si faptul ca acel posesor de Kia Cee'd era incepator si acest aspect conteaza foarte mult. Nu contest faptul ca Logan 1.6 16v 105 Cp bate Cee'd 1.4 109 Cp pe 400 m dar acest lucru nu se intampla datorita superioritatii grupului motopropulsor ( motor + cutie viteze ) de pe Logan, ci datorita diferentei de masa ( aproximativ 150 Kg mai mult la Cee'd ) dintre cele doua si daca la volanul Cee'd-ului ar fi un sofer mai experimentat probabil ca distanta s-ar micsora. Iti garantez ca pe reprize gen 60-100 Km/h, 80-120 Km/h sau 100-140 Km/h masinile se misca la fel, iar peste 140 km/h cred ca Ceed-ul are un mic plus datorita diferentei de generatii dintre motoare. Dar ca sa probam aceste lucruri este nevoie de BENZINA si cum stam ( cel putin eu ) cam prost pe partea financiara...
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

bossake
Posts: 33
Joined: 25 Jun 2008, 00:05
Auto:

Re: vs. la semafor

Post by bossake »

Baiatul cu care m-am dat e trecut de 30 de ani. Chiar acum am verificat, si are 34. Mi-e greu sa cred ca avea permisul de curand. Daca o luam asa eu sunt mai incepator, am 23.

Flopy, ce parere ai de testul asta? http://www.automobiletv.ro/promotion.php?id=30 dupa cum vezi ceed de 1.6 si logan 1.6 16v sunt f apropiate. Deci niciodata ceed de 1.4 nu o sa fie "egal" cu logan 1.6 16v pe reprize. Sau poate diferentele dintre ceed 1.4 si 1.6 sunt mici, ceea ce stim cu totii ca NU e asa, diferentele intre 1.6 si 1.4 la ceed fiind enorme :).
Interesant ar fi de la 140 in sus, unde accept ca e posibil ca diferentele sa fie destul de mici intre masini.
pe 400m cred ca si un logan de 1.6 8v 90cp se tine fff bine de ceed 1.4(face 11.5s pana 100, parca la fel si ceed 1.4)

In rest perfect de acord cu tine, loganul se tine bine datorita greutatii, mai bine zis datorita diferentei de greutate fatza de ceed. Dar aici vorbim de masina per total.

Locked

Return to “Versus”