vs. la semafor

Locked
User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: vs. la semafor

Post by Nesta3 »

"Ca fapt divers pana la 100 parca si 2.0 dsl 140cp de la ceed are cam acelasi timp ca logan." - intre 1.6 ceed si logan, 0-100 km/h, cifrele sunt: 10,73(ceed), 10,56(logan)...vrei sa spui ca ceed-ul 2.0 dsl scoate tot 10,56? [-X ....ai mers cu un 2.0 diesel ceed? eu am mers, si sincer iti spun ca nu exista comparatie intre restul de motorizari( ceed si logan) si asta de 2.0...nu am de gand sa intru in polemica, dar dupa un topic de cateva pagini ( logan vs.ceed parca) si o comparatie reala(liniuta) am tras urmatoarele concluzii:
- 1.4 ceed vs 1.4 logan = 1.4 ceed castigator
-1.4 ceed vs 1.6 logan = 1.6 logan castigator( am incurcat rezultatele cand am zis in postul de mai sus ca 1.4 de la noi a batut 1.6 logan)
1.6 ceed vs 1.6 logan = 1.6 ceed castigator: tr 1 la egalitate, tr 2 egalitate(putin avantaj pt ceed), tr3 la revedere logan

testele (liniutele) astea au fost facute de cateva ori in aceeasi seara, cu aceleasi rezultate...
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: vs. la semafor

Post by Xtremeboy »

Nesta3 wrote: -1.4 ceed vs 1.6 logan = 1.6 logan castigator( am incurcat rezultatele cand am zis in postul de mai sus ca 1.4 de la noi a batut 1.6 logan)

Esti sigur ? nepunand la socoteala , greutatea masinilor diferentiata de multe aspecte , bataia vantului , inclinarea drumului etc. ... te intreb fiindca peste tot cam pe unde intrebi un cee`d de 1.4 a facut un logan 1.6 la mustata (si aici ma refer la maxim 1 metru avans al cee`d-ului)
Am si un exemplu , ce-i drept nu stiu cat de real este ,doar din auzite stiu, un cee`d sw gol(cred ca nu mai necesita explicatii notiunea - ma refer la tot ce se poate scoate afara din masina - bec benzina aprins) vs un logan 1.6 8v gol(doar rezervor 1/2) , 2 ture , 2-0 pt cee`d...
Sau te refereai la 1.6 16v cu 1.4 ? fii mai clar :P Paste fericit tuturor !
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5221
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: vs. la semafor

Post by Nesta3 »

Ma refer la ceed 1.4 vs logan 1.6. 16v....victorie logan...dar,tot asa,cu jumatate de masina....as vrea s fac si eu un test(in limitele de siguranta) cu un logan 1.6....sa vad cum sta treaba....
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: vs. la semafor

Post by Xtremeboy »

Nesta3 wrote:Ma refer la ceed 1.4 vs logan 1.6. 16v....victorie logan...dar,tot asa,cu jumatate de masina....as vrea s fac si eu un test(in limitele de siguranta) cu un logan 1.6....sa vad cum sta treaba....
E cam de la sine inteles ca cel de 16v ar face cee`d-ul datorita diferentei de greutate de cel putin 100 kg dintre ele ...
Da ai putea incerca ... poate gasesti si un cameraman bun ;)
Apropo ati vazut asta ? http://www.youtube.com/watch?v=xRFxDtWBWrs
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

catalin4u24
Posts: 402
Joined: 11 Jul 2010, 02:56
Auto: '22 Xceed City 1.5T
Location: Ploiesti

Re: vs. la semafor

Post by catalin4u24 »

Sunt cam p-acolo din ce vad, marfa clipul!
'22 Xceed 1.5T City

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: vs. la semafor

Post by eugenflorinmanea »

Toate comparatiile ceed 1.4 ceed 1.6 se fac cu 1.6 16v Logan.
Restul de motorizari Logan sunt prea slabe pentru a face comparatie. Doar daca investesti intr-un Logan 1.4 peste 5,000 EUR ii modifici evacuare, motor,...ii scoti tot de pe el ca sa fie usor..ca sa il aduci in timpii lui 1.4 ceed =D> =D> (1.4 ceed stock si cu subwoofer in portbagaj si a luat cam o masina de la super logan 1.4 tunat usurat modificat spaima tuturor masinilor <140 cai vezi ceed vs logan :) ; oricum 1.6 ceed l-a batut clar )
SAAB 9-5

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: vs. la semafor

Post by FLOPY »

bossake wrote:Baiatul cu care m-am dat e trecut de 30 de ani. Chiar acum am verificat, si are 34. Mi-e greu sa cred ca avea permisul de curand. Daca o luam asa eu sunt mai incepator, am 23.

Flopy, ce parere ai de testul asta? http://www.automobiletv.ro/promotion.php?id=30 dupa cum vezi ceed de 1.6 si logan 1.6 16v sunt f apropiate. Deci niciodata ceed de 1.4 nu o sa fie "egal" cu logan 1.6 16v pe reprize. Sau poate diferentele dintre ceed 1.4 si 1.6 sunt mici, ceea ce stim cu totii ca NU e asa, diferentele intre 1.6 si 1.4 la ceed fiind enorme :).
Interesant ar fi de la 140 in sus, unde accept ca e posibil ca diferentele sa fie destul de mici intre masini.
pe 400m cred ca si un logan de 1.6 8v 90cp se tine fff bine de ceed 1.4(face 11.5s pana 100, parca la fel si ceed 1.4)

In rest perfect de acord cu tine, loganul se tine bine datorita greutatii, mai bine zis datorita diferentei de greutate fatza de ceed. Dar aici vorbim de masina per total.
Nu gasesc acum postarile lui, dar din cate imi aduc eu aminte el a spus ca nu prea le are cu chestii de genul asta, nu neaparat ca este proaspat posesor de permis.

Ai condus cumva Kia Cee'd, indiferent de motorizare, ca sa poti trage o concluzie asupra diferentei dintre motorizari?
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

bossake
Posts: 33
Joined: 25 Jun 2008, 00:05
Auto:

Re: vs. la semafor

Post by bossake »

Era cineva mai sus care zicea ca logan 16v si pro ceed 1.6(cand s-au dat atunci) pe 1a si a2a au fost cam bot in bot si ceedul pe a3a s a dus in fatza. Deci pana la ~100 cam la fel. Vine altul si zice, domne de fapt diferenta e de juma de masina. Pai ce sa intelegem? Ca intre 1.4 si 1.6 la ceed e DOAR o jumate de masina? :)

Eu m-am retras din discutie atata timp cat sunt unii pe aici care vorbesc lucruri total paralele cu realitatea si nu pot accepta ca intre logan 16v si ceed 1.4 nu are rost nicio comparatie distanta fiind enorma :). Ne-am dat si din mers si din a2a si din a3a si plecam serios de langa el.Omul a fost fairplay, cu bun simt fara orgolii si d-astea, a 2a zi a recunoscut public aici pe forum ca distanta era mare de tot. dar am impresia ca s-au sters respectivele postari ca nici eu nu le mai gasesc pe ale mele de atunci. Era acum vreo 2 ani parca.

Cum ziceam si acum cateva zile,vorba lunga saracia omului, daca e cineva interesat cu 1.4-1.6dsl-1.6benzina sa lase un pm si ne vedem pe undeva prin buc intr-o seara :). Mai era un baiat cu 1.6 diesel parca, care zicea ca NU POATE SA CREADA ca il face un logan. poate se baga el :)

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: vs. la semafor

Post by FLOPY »

Ramane sa mai vorbim. Deocamdata stau prost cu finantele si astept sa vina 1 mai ca sa iau salariul si sa bag niste benzina, pt. ca acum acul este la prima liniuta neagra peste cea rosie si poate mai am nevoie sa ma fatai pe ici pe colo. Daca vrei vin cu Loganul Van 1.5 dci 70 Cp de la firma, dar ma lasi sa plec cu 5 secunde inaintea ta.
Acum vorbind serios, pe mine ma intereseaza mai mult niste reprize, cu plecare de la 60km/h in tr. a II-a sau de la 80 km/h in tr. a III-a, dar putem face si 2,3 liniute.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

bossake
Posts: 33
Joined: 25 Jun 2008, 00:05
Auto:

Re: vs. la semafor

Post by bossake »

Am reusit astazi sa ma vad cu Flopy. Eu cu logan 1.6 16v el cu kia ceed 1.4 109cp. Din mers (din a 2a) pana la ~150 aveam cam o masina jumate in fatza. Diferenta fiind castigata pe a2a in mare parte si fffff putin pe a3a. pe a4a nu ma distantam in niciun caz, dar si daca ma recupera probabil ca ma recupera f incet. Era interesant pana spre 180 cum statea treaba (probabil ca ma recupera mult mai serios) dar locatia unde ne-am dat nu ne-a permis :).
Ne-am dat si de pe loc dar nu a fost cineva sa ne dea startul asa ca am dat la claxon, si cand am claxonat eu am cam plecat inaintea lui, si cand a dat el a plecat el in fatza dar l-am prins si l-am intrecut cu ~juma de masina. Probabil ca la un start "la mana" mai castigam jumate-o masina (plecarea+treapta1 fiind principalul atu al masinii mele, fiind clar mai usoara).

Xtremeboy
Posts: 179
Joined: 12 Jan 2009, 00:47
Auto: Kia cee`d & pro cee`d
Location: TG-Jiu
Contact:

Re: vs. la semafor

Post by Xtremeboy »

bossake wrote:Am reusit astazi sa ma vad cu Flopy. Eu cu logan 1.6 16v el cu kia ceed 1.4 109cp. Din mers (din a 2a) pana la ~150 aveam cam o masina jumate in fatza. Diferenta fiind castigata pe a2a in mare parte si fffff putin pe a3a. pe a4a nu ma distantam in niciun caz, dar si daca ma recupera probabil ca ma recupera f incet. Era interesant pana spre 180 cum statea treaba (probabil ca ma recupera mult mai serios) dar locatia unde ne-am dat nu ne-a permis :).
Ne-am dat si de pe loc dar nu a fost cineva sa ne dea startul asa ca am dat la claxon, si cand am claxonat eu am cam plecat inaintea lui, si cand a dat el a plecat el in fatza dar l-am prins si l-am intrecut cu ~juma de masina. Probabil ca la un start "la mana" mai castigam jumate-o masina (plecarea+treapta1 fiind principalul atu al masinii mele, fiind clar mai usoara).
Era de asteptat ...
cee`d 1.4 GSL Best kompass blue
pro_cee`d 1.4 GSL Best mars red

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: vs. la semafor

Post by quelloo »

misto, data viitoare chemati-ma si pe mine... :D
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: vs. la semafor

Post by FLOPY »

Sunt perfect de acord cu bossake. E un baiat super de treaba si a relatat coarect cele intamplate. Eram constient de faptul ca ma face( el 0-100km/h 10.2 s in carte si ~ 1150Kg, eu 11.6 s si ~1300kg ), dar am vrut sa vad exact care este diferenta, pt. ca el s-a mai dat mai demult cu un Cee'd 1.4 si a spus ca diferenta era enorma. Numai ca acel posesor de Cee'd nu era prea experimentat in ale condusului mai sportiv si de aceea l-a facut asa de rau. La noi diferenta nu a fost mare.
Eu sunt multumit de rezultat, mai ales ca la noi 1.4 este entry level, iar la Logan 1.6 16 v este top level.
Oricum, cred ca 1.6 16 v de pe Logan este singura motorizare care bate Cee'd-ul de 1.4. O sa incerc si cu 1.6 8v ( dar sa fie stock), dar daca ne dam pana la 150km/h ( cum m-am dat cu bossake ) il fac mai mult ca sigur. Cu 1.4 nu am ce discuta, indiferent daca este stock sau are un simplu chiptuning de 7 Cp.

Daca vreun posesor de 1.6 de la noi vrea sa se dea cu Logan 1.6 16 v, il recomand pe bossake ca oponent.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

FLOPY
Posts: 621
Joined: 01 Sep 2009, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti

Re: vs. la semafor

Post by FLOPY »

quelloo wrote:misto, data viitoare chemati-ma si pe mine... :D
Daca vrei sa te dai cu bossake, dai un PM ca e de treaba baiatul.
Kia Cee'd 1.4 Best Kompass Blue
Kia Ceed 1.5 TGDI Best Blue Flame

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: vs. la semafor

Post by quelloo »

am eu un versus, dar nu la semafor.
s-a intamplat pe autostrada A1 cand veneam din concediu.
mergeam eu linistit cu 140 depasind usurel tirurile de pe dreapta cand vad una bucata xenoane din spate (si pe proiectoare) flash la greu etc, parea destul de lansat (160-170), asa ca incep si eu sa o calc...ajung destul de repede la 160-170 cat avea el atunci si o mai tin asa sa vad ce face, se ia dupa mine pana pe la 185 asa unde nu prea mai putea. io am dus-o pana la in 200 ca si asa nu prea vazuse ea viteza la iesirea asta...
dupa cativa km m-am calmat (ca nu vroiam sa stric consumul) si vad in sfarsit ce masina era... un opel astra H. (banuiesc ca era un benzinar aspirat ca nu avea nici o inscriptie pe spate)
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Locked

Return to “Versus”