Opel Corsa new vs Kia Cee'd lx best

vladrian
Posts: 28
Joined: 18 Jun 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

opel corsa new vs kia ceed lx best

Post by vladrian »

un sfat daca se poate:
pe 31 martie, am comandat de la radacini noul model de opel corsa, varianta 1.4(90cp) de 5 usi, in a 2a echipare (enjoy) - la care am adaugat aer+CD, scut motor, oglinzi incalzite, vopsea metalizata - pret final 12.550 euro (n-am resusit sa obtin decat un discount de 135 euro, in conditiile in care n-am beneficiat de discountul oficial de 500 euro pt cd+aer aplicabil motorizarii de 1.2).

pana la sfarsitul lunii ar trebui sa-mi soseasca masina... avansul platit - doar 5 milioane.

intre timp tot imi face cu ochiul kia c'eed

intre timp am facut drive-test cu kia, modelul de 1.4 pe benzina, plus c-am mai fost de 2 ori in show-roomuri la opel si corsa... tare greu e de luat o decizie definitiva...

sa va impartasesc opinia mea updatata despre cele 2 modele:

kia cee'd:
- plusuri: confort, senzatia de spatiu (chiar te simti excelent la volan), vizibilitate f buna, calitate buna a materialelor, nervoasa (nesperat pt cele 1.4 tone ale ei, insa se infige bine), are in plus fata de corsa computer de bord, mp3+mufa usb, 6 airbaguri fata de 2 corsa, comenzi pe volan, spatii de depozitare suplimentare, alte dracii mai putin importante, portbagaj mai mare si in fine garantia enorma si pretul care e cu aproape 700 euro mai mic decat corsa (la care se scade insa avansul de 5 milioane dati pe corsa)
-minusuri: lipsa scut motor!!! - sau ma rog, din cate am inteles aici pe forum vine doar cu un fel de aparatoare de plastic care acopera partial motorul - marco a postat niste imagini lamuritoare --- problema e ca nu mi s-a putut spune cu ceritudine dc se poate monta dupa aceea un scut la motor.... acesta ar fi cel mai important minus pt mine. Alte puncte slabe: lipsa bandourilor de protectie la portiere, f sensibila la frane (mai ales) si acceleratie (cum o ciupesti putin, cum raspunde) - probabil e chestie de obisnuinta...

corsa (cu asta n-am facut drive test)
- plusuri: un look mai cu vino-ncoa, mai manevrabila in oras, are in plus fata de kia scaun reglabil pe inaltime si bandouri de protectie in culoarea caroseriei la portiere, n-as mai avea timp de asteptare (insa asta nu ar fi chiar asa o mare problema), un brand mai de incredere, serviceuri mai multe, e dotata cu scut metalic (optionala platita)
- minusuri: stau mai inghesuit decat in kia, consola centrala se reflecta in parbriz, motantii incomodeaza vizibilitatea destul de tare (mai ales in curbe), scaunele mi s-au parut cam tari, iar bordul cam ridicat...

In concluzie, dc n-ar fi problema cu scutul motor la cee'd + bulibaseala asta a dealerilor, ata m-ar cam trage spre kia... sincer, sunt cat se poate de in dilema, iar saptamana asta trebuie musai sa ma hotarasc.

apreciez orice sfat de la voi. multumesc!

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: opel corsa new vs kia ceed lx best

Post by SeKAh »

vladrian wrote: un sfat daca se poate:
-minusuri: f sensibila la frane (mai ales) si acceleratie (cum o ciupesti putin, cum raspunde) - probabil e chestie de obisnuinta...
Adica raspunde instantaneu la franare si acceleratie? pai asta e la PLUSURI!

Eu personal nu mi-as lua corsa.Pur si simplu nu-mi place; e chestie de gust. pana la urma sunt banii tai... cat despre scut depinde ce borduri sau obstacole ai de urcat (lucrarile de pe Mosilor, Colentina, etc).
Succes si hotarare rapida!

Sylver
Posts: 127
Joined: 20 May 2007, 01:43
Auto:

Post by Sylver »

hmm, depinde pt ce anume vrei masina. Daca ai familie, copii, mai bine Ceed. Altfel, Corsa e mai mult o masina de oras, pt 2 persoane...si sincer mie personal mi se pare cam mare pretul pt ea. nu am facut test drive cu Corsa noua, dar am mers cu modelul anterior, si nu stiu..nu prea mi-a placut tinuta de drum. De asta zic, trebuie sa vezi cum te simti tu in masina, si mai ales ia pe care iti place mai mult. Daca tot vrei Opel, vezi noua Astra Enjoy. Sau daca pretul de 13600 e prea mare, mai poti trage cu ochiul si la Megane, sau la noul fiat linea + fiat bravo, care vin in Romania luna asta. Linea e anuntat la 12500 ca pret.

Sylver
Posts: 127
Joined: 20 May 2007, 01:43
Auto:

Post by Sylver »

http://www.automarket.ro/stiri/mazda2-v ... -4066.html

o alta varianta la cele 2...Mazda a obtinut in ultimii 3 ani locul 1 la fiabilitate conform Autobild.

vladrian
Posts: 28
Joined: 18 Jun 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

Post by vladrian »

@ Sekah:
ideea e ca eu sunt obisnuit cu frane care sa raspunda progresiv la comanda, nu cum ciupesc frana un pic sa intru-n parbriz cu tzeasta :) exagerez, dar intr-adevar franele sunt extrem de sensibile... eu vin de pe o supernova si chiar ma simtsuper in regula cu sistemul de franare al masinii... insa, dupa cum am spus, se poate ca in timp sa ma adaptez f usor si cu franele cee'dului

@sylver:
n-am familie, nici copii, doar o prietena daca se pune :)
ideea e ca nu trebuie sa car in spate niste copilasi ca sa ma simt confortabil la volan :) iar in cee'd, intr-adevar ai o senzatie placuta de siguranta si confort. in corsa, stau cam inghesuit, recunosc, desi e si ea destul de lata.
referitor la alte variante, sincer nu ma mai intereseaza nimic. dc e sa renunt la corsa, iau numai cee'dul in consideratie. am un buget de maxim 12.700 euro, caci la banci n-am de gand sa apelez...

multumesc de raspunsuri!

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Ceed fara discutie. Cat priveste bulibaleala, du-te la un showroom (eu am fost la Mit-Aviatiei) si iti spune omul tot ce vrei.

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ajax26 »

@ vladrian pe mine m-ar deranja asa mult lipsa scutului motor care oricum o sa poata fie pus si ulterior. Desi am comandat un ceed sunt fan Corsa ( am un B de 1,4 -90CP din 1997 in familie si e super-masina ) dar pretul la care ieseam cu ce vroiam depasea lejer 14k euro ..ceea ce e cam multicel zic eu.
Daca intrebai inainte de 1 era clar ca se merita ceed+ceva optionale..acum insa e discutabil .
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

cos_ejay
Posts: 29
Joined: 04 Jun 2007, 21:16
Auto:
Location: Targoviste
Contact:

Post by cos_ejay »

inainte sa'mi comand cee'd eram hotarat pe corsa new. mi'a placut mult masina, am si facut test drive cu ea.mi'a placut cum merge,se conduce foarte usor dar e si o masina mai mica.
in ceea ce priveste sensibilitatea franelor la corsa mi s'a parut foarte accentuata, chiar m'a luat prin surprindere. (cu cee'd nu am facut drive test)
eram hotarat deci pe corsa asta pana am vazut pe net noul kia si am dat o fuga la showroom.
cand m'am urcat in ea mi'am dat seama ca nu se poate compara la nimic cu corsa.e alta clasa si ca marime si ca design interior si exterior si in plus e mai bine dotata la aceeasi bani. din momentul ala m'am hotarat la cee'd si eu cred ca am facut o alegere buna.
in afara de faptul ca nu e opel, adica nu e brand consacrat, e mult peste corsa.

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Am o intrebare ... cand iti vine masina comandata? Eu am fost pe la mijlocul lui martie si aveau termen de livrare 9 luni si sistasera temporar comenzile.

Corsa o vroiam pentru sotie ca sa conduca prin oras cand eu am treaba. Era OK din punctul meu de vedere. Apoi m-am dus la VW POLO, apoi Renault CLIO III ...... si apoi am comandat un Seat Ibiza cu optionale Sport Rider( fara avans). Si a aparut CEED. O masina carea seamana cu GOlful ,COROLA (actual AURIS) si ASTRA - trei din masinile pe care mi le doream dar nu mi le pot permite ...inca. Clasa mai mare , forme frumoase, putere mai mare la motor de 1.4, consum teoretic mic (???) , garantie 5+2 ani, optionale suficiente pentru bugetul meu , spre deosebire de Corsa unde nu puteam sa pun chiar tot ce vroiam, portbagaj generos pentru clasa ei etc. E drept ca o sa spuneti ca puteam sa imi iau ASTRA care este acum in promotie dar nu uitati ca eu am plecat de la clasa mica si bugetul initial era de 12.000 DDP care apoi a crescut la 13100 DDp ( pret VW POLO ) - pret maxim. Dupa ce am configurat CEEd la dealer - 12900 DDp cu ESP hotararea era luata. Am discutat si cu sotia si asta a fost. Oricum CEEd-ul este perfect pentru concedii "afara" mai ales pentru spatiul mai generos in spate si pentru portbagaj. In loc sa aleg o masina doar pentru sotie pina la urma am ales o masina pentru familie.
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

vladrian
Posts: 28
Joined: 18 Jun 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

Post by vladrian »

multumesc tuturor pt raspunsuri! imi sunteti de mare ajutor.

@Vietnam: corsa mea este de fapt o precomandata, din cauza asta timpul de asteptare este mai mic (aproximativ 3 luni). ar trebui sa-mi soseasca zilele astea. oricand imi poate suna telefonul de la dealer :) ideea e ca eu n-am mai presat cu telefoane sa intreb cand soseste, tocmai pt ca inca n-am luat o decizie definitiva in privinta ei.

acuma, optiunea mea s-ar cam duce catre cee'd.
problemele astea suspecte la caseta de directie a cee'dului (zgomote accentuate la denivelari), mai ales stiind faptul ca e f mare probabilitatea sa imparta aceeasi caseta de directie cu accentul, ma pun iarasi in si mai mare cumpana. chit c-are garantie berechet, nu vreau sa stau toata ziua buna ziua prin serviceuri cu masina.... oofff, tare greu e de luat o decizie...
ce ma mai sfatuiti in privinta asta?
mi-e cam frica sa nu dau cu bata-n balta, sincer... iar la dispozitie nu mai am decat vreo 2 zile, caci la cee'd dc e sa dau comanda trebuie sa apuc situatia centralizata a de pe luna curenta pt a-mi fi livrata masina in septembrie...

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by SeKAh »

vladrian, incearca urmatoarea situatie: daca aia de la opel te suna in urmatoarele 2 zile te duci pe opel; daca nu te suna te duci si dai comanda la kia (daca nu mai vrei sa astepti).
Cu fiabilitatea sa stai linistit ca nici opelul nu e imaculat.
...si fii mai hotarat! corsa, 207, micra, clio 3, etc. astea sunt masini de femei pana la urma! Acum depinde cine o s-o conduca.

vladrian
Posts: 28
Joined: 18 Jun 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

Post by vladrian »

n-as zice ca sunt destinate femeilor, insa masinile astea au intr-adevar priza la ele :)
da, as vrea sa fiu mai hotarat, insa nehotararea mea vine din prea multa documentare. ce sa-i faci, documentarea asta are plusurile si minusurile ei... pe de-o parte mai bine nu stii nimica (ti-a placut masina si bye bye, nu te mai intereseaza nimic), pe de alta parte vrei sa iei o decizie importanta in cunostinta de cauza...

sa vedem ce-o iesi pana la urma...

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

vladrian, eu zic totusi ca problema cu coloana de directie nu este de fapt o problema pana la urma. Din ce'ai putut citi si tu aici, cel care a semnalat zgomotul acela ciudat a fost la service si de acolo i s'a spus ca asta e reactia coloanei la denivelari. Ulterior au aparut si noi posesori de Cee'd care au zis ca intr'adevar sunt niste zgomote un pic mai tari decat s'ar fi asteptat, dar nu li se pare ca ar fi probleme.

Eu unul nu consider ca sunt probleme cu caseta de directie.
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

vladrian
Posts: 28
Joined: 18 Jun 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

Post by vladrian »

pana la urma exista vreo confirmare certa ca cee'dul are aceeasi caseta de directie ca si hyundaiul accent? pt ca dc asa ar sta lucrurile, exista destui patiti cu accentul ca sa mai asteptam confirmarea problemelor de la posesorii de cee'd.
eu, oricum, azi dupa servici, ma duc la dealer sa intreb dar fac pariu c-o sa ridice din umeri...

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

vladadrian:-si eu eram super comvins ca new corsa este aleasa....(edition plus parca)intr-o luni trebuie sa fac comanda (6 luni de asteptat) dar am trecut sambata sa vad ceed-ul..si ghici ce?
am facut luni comanda....dar la ceed.
nu le pot compara....corsa nu are decat 2 butoane translucete mai interesante si sigla. mai stai o saptamana si uitate bine la amandoua...(pune fata in fata tot ce-ti place la una si la alta si tot ce-ti displace.
IMPORTANT E SA STI CE VREI-sa nu uitam ca si noul corsa e 'nou' ,nu-ti garanteza nimeni ca nu o sa ai probleme sau ca va fi la fel de fiabil ca modelul precedent..
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

Locked

Return to “Versus”