Problema colosala la kia ;)

Post Reply
rexpopuli
Rege al poporului
Posts: 216
Joined: 10 May 2008, 16:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by rexpopuli »

mai baieti, la voi toate masinile au venit cu capsa pusa? sau vi s-a pus dupa aia? ca eu astept masina si nu stiu ce sa fac? sa imi pun si eu capsa, ca dureaza cam mult pana vine masina?

P.S. astept raspuns urgent de la voi...si apropos...a aflat totusi cineva unde gasesc si eu capsa asta? de preferinta cea cu inscriptia xR, ca arata mai mishto...
Cee'd SW 1.4 GSL Classic cu ESP,senzori parcare,jante 16 tip A,cheie pliabila, climatronic, pachet piele,Rainbow Blush,geamuri fumurii,hidrofobic, antiUV,plasa bagaje,oglinzi pliabile,geamuri electrice spate...Dar cel mai important: PEWTER BEIGE! B 95 KOP
http://picasaweb.google.com/rexpopuli2008

ogabi
Posts: 27
Joined: 27 Jan 2008, 15:07
Auto:
Location: ramnicu valcea

Post by ogabi »

La mine capsa nu s-a rupt, insa face un zgomot cam ciudat ... cam ca un clampanit. Si asta doar la inchidere! Oare o fi normal? Ati mai patit careva?
Sa merg in service cu borseta?
Ceed 1.4 gsl, best, Peweter Beige

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by apachioara »

am sunat azi in service si mi s-a spus ca acea capsa intra la categoria consumabile, adica se schimba la un anume interval de km (la 30.000), si nu e acoperita de garantia de 5 (7) ani.
Unele zvonuri confirma faptul ca faceliftul kia cee'd va include si un nou tip de sistem de inchidere a borsetei, dat fiind numarul mare de reclamatii inregistrate.
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

cmg_george

Post by cmg_george »

:( eu de ce nu am primit borseta :(

don_vaxx
Posts: 21
Joined: 28 Dec 2007, 19:01
Auto:
Location: galati
Contact:

Post by don_vaxx »

probabil ca inca nu e gata. trebuie sa mai treaca niste teste

virgil_
Posts: 84
Joined: 08 May 2008, 15:13
Auto:
Location: Bucuresti

Rezolvare

Post by virgil_ »

Problema cu capsa mie nu mi sa intamplat... nu am dormit o noapte... si preventiv am asigurat-o cu cusatura manuala (4 ore mi-a luat) cu sfoara solida... Peste se aplica 1 kg de aracet. Dupa uscare se introduce borseta intr-o incinta pe care am creat-o intr-o cutie de lemn pe masura. Am turnat beton 1/3, nisip 2/3 si apa 3,3/2 in amestec omogen. Conform calculelor mele nu e de ajuns ! Am vorbit la o turnatorie specializata unde se toarna cazane... si contra unei sume modice de 1000 Euro au spus ca rezolva problema. Acum nu stiu nici eu... si va cer parerea... cam cat sa fie grosimea peretelui de aluminiu... 10 20 sau 30 cm ? Mai sunt necesare alte masuri preventive ? Mentionez ca manualul se afla inauntru...
Cee`d_SW - 1.4 GSL MT START Piston Grey + optionale

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

cmg_george wrote:
stef wrote:Stare ireprosabila. Tzipla.
Tinuta in vitrina... la dealer. Nici nu am ridicat-o.
Rog seriozitate!
Negociabil? :D
Seriozitatea nu ar trebui sa se negocieze :P
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

virgil_
Posts: 84
Joined: 08 May 2008, 15:13
Auto:
Location: Bucuresti

Post by virgil_ »

PS. De cand am rezolvat problema cu capsa am uitat sa mai adaug: consumul a scazut proportional cu sfoara folosita la cusut ! De asemenea am descoperit si o modificare a aerodinamicii in cu vant in fata daca tii borseta in mana se simte o usoara planare... iar cu vant in spate o usoara teleportare... In mod special am urmarit cele 4 roti si la aprox. 100 km/h si pot observa cu usurinta cum se rotesc constant 360 grade complet !!! Daca mai doriti detalii....
Cee`d_SW - 1.4 GSL MT START Piston Grey + optionale

virgil_
Posts: 84
Joined: 08 May 2008, 15:13
Auto:
Location: Bucuresti

Post by virgil_ »

PS. De cand am rezolvat problema cu capsa am uitat sa mai adaug: consumul a scazut proportional cu sfoara folosita la cusut ! De asemenea am descoperit si o modificare a aerodinamicii: cu vant in fata daca tii borseta in mana se simte o usoara planare... iar cu vant in spate o usoara teleportare... In mod special am urmarit cele 4 roti si la aprox. 100 km/h se pot observa cu usurinta cum se rotesc constant 360 grade complet !!! Daca mai doriti detalii....
Cee`d_SW - 1.4 GSL MT START Piston Grey + optionale

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by aktymel »

VIRGIL_ nu inteleg cum la tine a scazut consumul ... cand ai folosit atatea materiale grele .... apa, nisip, ciment, sfori, aracet si alte cele ..... Cum poti sa spui ca nu ti-a afectat aerodinamica masinii??? eu te contrazic... Eu cred ca acum ai un demaraj mai greu .... masina devine mai stabila... (ca deh e mai grea) dar in nici un caz nu cred ca ti-a scazut consumul .... :shock: mergi repede la service ....ca s-ar putea sa obturezi rotile .. de la incarcatura grea din torpedo`... dai acolo un ciubuc ... si te rezolva baietii ;) e cel mai boine asa ....
P.S daca mergi cu borseta in torpedo` mereu ... s-ar putea sa-ti afecteze arcurile implict va avea de suferit suspensia si nu in ultimul rand cauciucurile vor ceda mai repede .... asa ca ai grija ! Atentie ! :!: la ce reparatii mai faci de capul tau .. ca nu e bine Parerea mea ...
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

mariannistorfinete
Posts: 44
Joined: 02 Jul 2008, 18:51
Auto:
Location: BUZAU

Post by mariannistorfinete »

HELLO!!!!IMI IAU UN KIA CEED WAGON 1.6 DSL BASE DE LA MIT MOTORS DE PE AVIATORILOR BUCURESTI!!!!!!! CARE ATI MAI LUAT DE ACOLO???? DACA SUNT SERIOSI MAI ALES CU GARANTIA SI CU SERVICE SA-MI SPUNETI SI MIE PLS!!!! SI MAI LASA CAPSA AIA CAMA FACETI SA NU MAI IAU MASINA CU ASA DEFECTE MAJORE MAI FRATZIILOR CE DRACU ASTIA SE JOACA CU NOI???

mariannistorfinete
Posts: 44
Joined: 02 Jul 2008, 18:51
Auto:
Location: BUZAU

Post by mariannistorfinete »

SA-MI ZICA SI MIE CNV CUM SE PUNE O POZA IN AVATARUL ASTA LA PROFIL??

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Amice ... litere mici nu ai pe tastatura? Ia vezi cu Caps Lock'ul ala ...

Sunt sigur care'au luat masina de acolo si nu am auzit sa se fi plans vreunul. Garantia si service'ul deja nu mai depind de dealer, nu te obliga nimeni sa te duci la un anumit service (ci doar sa fie unul autorizat KIA)

Cat despre avatar, daca te uitai pe pagina pe care se afla topicul asta, era destul de greu sa nu vezi Tutorial - adaugare imagini si avatar

Spor la cumparaturi! Si fii mai atent pe viitor...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

andrei0241 ar trebui sa primesti un avertisment pentru ca ai raspuns serios la postul anterior :D . Nu vezi ca totul e la bascalie? Nu cred ca userul mariannistorfinete are treaba cu masina sau ca nu stie sa se uite prin forum. Daca are... inseamna ca nu mai stim noi ce e serios si ce la misto
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Fiti amabili, sunt si eu nou pe aici si nu am apucat sa iau inca legatura cu un dealer in legatura cu treaba asta.
Nu m-am decis inca ce culoare sa aleg la acea capsa...deci cine si-a achizitionat deja sa-mi spuna o parere va rog intre bej si maro pe care sa o aleg? pe cea neagra o sa ziceti majoritatea, dar tot cea rosie cred ca ar arata mai bine.

Post Reply

Return to “Anunţuri, sugestii şi reclamaţii”