Dorim o schimbare?!?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Dorim o schimbare?!?

Post by Ogy »

Fara sa fiu rautacios sau sa par altfel!
Deaorece intampinam cateva probleme la accesarea forumului, probleme care de cele mai multe ori sunt legate de forum si nu de legatura internet doresc sa fac o sugestie si anume sa schimbam forumul cu unul care sa se ridice la valoarea posesorilor de masini KIA.
Propunerea mea este pentru un forum de tip vbulletin si desigur voi dona o parte din bani si imi voi impartasi toate cunostintele pe care le-am acumulat in decursul a cel putin 5 ani de folosinta a acestui tip de forum.
Ce face acest forum in plus fata de cel actual?
Un raspuns rapid il gasiti aici: http://vbulletin.com
Prin atatia IT-isti stiu sigur ca voi gasi intelegere pentru aceasta problema si cu putin ajutor din partea unui cunoscator in adobe sau ceva echivalent se poate face o tema de moare lumea.
Propunerea mea a fost expusa si catre Tipitip pe care o sa-l contactez astazi pentru un mic demo.
Am expus sugestia aici pentru ca nu vreau sa fiu amanat la fel cum face providerul meu de net de mi-a tras fibra de craciun si poate o sudeaza la craciunul viitor.
Nu cer nimic in schimb decat sa imi mearga forumul bine (fara erori si alte probleme).
Va multumesc si astept si parerile celorlalti cunoscatori sau nu.
PS: NU am discount si nu lucrez pentru cei expusi pe link doar RECUNOSC profesionalismul in orice lucru se regaseste....

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dorim o schimbare?!?

Post by Ogy »

Poate dupa 22-23 februarie, se mai gaseste cineva, sa-si expuna parerea si pe aici....
Cum spunea si vorba la placinte inainte.....bine macar ca intram cu recorduri (acum sunt si putin rautacios ca nu pot sa particip....hai fie poate putin mai mult).
Tipitip fa-ti te rog putin timp, si vizioneaza ce ti-am expus in email ca mor cu zile.

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Dorim o schimbare?!?

Post by bumblebee »

vBuletin e cam cel mai bun soft de forumuri, intradevar.
Totusi cred ca problemele cu accesarea forumului nu tin de tipul forumului ci de serviciul de hosting.

Dar da, vbuletin arata mult mai bine (vezi de ex www.pejo.ro) si are multe facilitati.
Kia Cee'd 1.4 best

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Dorim o schimbare?!?

Post by sonty »

eu unul nu-s prea mare fan vBulletin. prefer phpBB ca mi se pare mai simplu, fiind orientat exclusiv pe continutul de forum. singurul lui dezavantaj mi se pare existenta problemelor de securitate din cand in cand. vBulletin vine cu puzderie de alte functionalitati (reputatii, bloguri, grupuri), dar nu mi se par esentiale si nu mi se pare ca sunt folosite in aceeasi masura ca forumul.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Dorim o schimbare?!?

Post by bumblebee »

Asta nu are treaba cu vBulletin in sine ci cu faptul ca e folosit prost.
vB iti ofera multe optiuni, dar tu decizi ce e util.
Si daca lasi tot felul de balarii (si mie mi se par la fel de inutile, mai ales pe un forum auto chestiile alea cu user rating,etc) o sa iasa o varza.

Insa folosit bine e un soft excelent.
Kia Cee'd 1.4 best

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dorim o schimbare?!?

Post by Bogdan »

phpBB3.0 este un mare pas inainte si are cam tot ce trebuie pentru a gestiona un forum de un asemenea nivel.

@Ogy, daca ai putea punctual sa scrii lucruri concrete de ce ar fi Vbulletin mai bun ca ce avem acum,le vom analiza si poate vom lua o decizie!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dorim o schimbare?!?

Post by Ogy »

Te astept pe privat, pentru un mic demo bogdan.
Sa specifici in el user si parola si un mail, ca sa iti fac cont.
Asta deoarece, nu stiu ce vreti voi, sa fie acolo sau nu.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dorim o schimbare?!?

Post by Ogy »

Pentru cel care a data exemplu forumul pejo, mie sincer mi se pare o porcarie, forma portal sau gen carnat, dar asta tine de gusturi si de ce vor utilizatorii...deci nu pot sa fac nimic cu gustul...
Dupa ce ca la updatat la ultima versiune, deci se intereseaza de buna administrare a lui, nu stie ce inseamna, efecte vizuale si aranjarea in pagina, pe grupuri etc...nu ma refer la utilizatori, ci strict la pagina portal si prima pagina de forum de acolo....
Dar sa revenim la subiect, ii astept deci pe cei doi sa-si dea cu parerea mai ales ca amadoi sunt administratori de forumuri (si cu mine trei :P ), de preferat as vrea sa fiu si eu "de fata", cand se butoneaza, sa va arat, cum se pot grupa, diferitele categorii, poze etc... sper ca intr-o saptamana, sa terminam cu prima pagina, de exemplificat, variantele de aranjare....

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dorim o schimbare?!?

Post by Bogdan »

Iti voi trimite, dar pana atunci, nu am inteles exact care e problema
Putem vorbi de:

1. Probleme functionale ale forumului(cele mai grave de altfel)
2. Probleme de tema, layout etc etc, aici se poate face orice
3. Probleme de aranjare, sectiuni, stiri, etc

Daca se doreste o schimbare la vbulletin doar pentru probleme de tema, layout si etc nu stiu cat renteaza! Daca insa exista probleme de functionalitate ale softului phpBB varianta 3.0(eu sincer nu stiu de nicio problema functionala in momentul de fata), atunci da putem discuta de altceva mai bun, in speta vbulletin.

Eu sunt de parere, ca daca ceva merge si este functional(ceva perfect functional,100% bugfree nu exista pe lumea asta) atunci nu are sens sa se faca o schimbare! Daca insa cerintele si asteptarile sunt mai mari, si actualul soft incepe sa pice, atunci da...trebuie luate masuri.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dorim o schimbare?!?

Post by Ogy »

Salut Vizitator!

Cum nu esti inregistrat, anumite facilitati nu sunt disponibile.

Click aici daca doresti sa devii membru Club KIA Romania

-Desi eu postasem niste mesaje inainte de a vedea treaba asta.
Bogdan, nu am mai raspuns de la ultimul tau mesaj pentru ca ti-am dat dreptate si nu vroiam sa umplem si rubrica asta....

Sa revenim... Ieri dupa cum multi stiu, forumul a facut buba. Sunt doua variante plauzibile (una mai adevarata ca cealalalta) 1. flood 2.eroare in baza de date....
Schimbarea oricum se va produce, pentru ca noi (toti, indiferent de club, marca, etnie etc) conducem masini de calitate si ne dorim serivicii de calitate....:)
Nu conteaza ce tip de forum se va alege, important este ca noi sa ne simtim atrasi de acest loc si sa venim sa ne spunem parerile pro si contra, precum si toate informatiile de care dispunem, intr-un cadru cat mai "prietenos" si sa ne simtim ca la noi acasa.... :)

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Dorim o schimbare?!?

Post by Vincze Szilard »

forma forumului e ok din partea mea
as schimba si eu ceva la el ca sunt cateva chestii care nu imi plac
ex: - daca nu fac nimica in el timp de vre-o 30 de minute cand vreau sa postez ceva tre sa ma logez iara (la servici nu mi-am pus sa imi tina minte calcu parolele la nici un sait) acasa merge
- al doilea ar fi ca daca cineva pune un linc si dau click pe el nu in deschide intr-o alta fereastra sau intr-un alt tab ci din pagina aia in care is pe forum si pe urma tot tre sa dau la back de ma satur
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dorim o schimbare?!?

Post by crispisu »

Vincze, ca acel link sa se deschida intr-o alta pagina, dai click dreapta pe link-ul respectiv si "Open in new window"

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Dorim o schimbare?!?

Post by Vincze Szilard »

stiu asta dar de multe ori numa dau click pe el
si ma andeam sa fie facut automat sa se deschida intr-un alt tab
:)
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dorim o schimbare?!?

Post by crispisu »

ok, o sa ne gandim la asta sa vedem daca se poate si cine ne-ar putea ajuta sa facem modificarea respectiva.

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Dorim o schimbare?!?

Post by Vincze Szilard »

ms mult
sunt sigur ca si pe altii i-ar ajuta (le-ar placea) chestia asta
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Post Reply

Return to “Anunţuri, sugestii şi reclamaţii”