Vine regulamentul!

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

De acord!lLa capitolul umor stau bine ...nu m-am simtit jignit,dar e bine de stiut ca si in aceasta lume virtuala trebuie sa existe reguli.
Toti in spatele monitorului ...poate devenim mai vulnerabili...dar in viata noastra de zi cu zi nu suntem asa...sau poate gresesc?

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Fara reguli o comunitate nu poate exista linistita prea mult timp.
Nu sunt de acord cu manifestarile care aduc prejudicii demnitatzii umane, persoanei. Nu agreez vocabularul neadecvat.

Partea cu gluma (sa nu fie de prost gust) am acceptat-o fara resentimente.

Un regulament este binevenit in orice forum, altfel ne vom trezii ca facem ce vrem, cand si cum vrem. Posturile sau frazele necuviincioase pot fi sterse iar cel in cauza poate fi avertizat. Cel avertizat poate primi un PM in care sa fie specificat de ce a fost avertizat. In dreptul numelui celui avertizat poate sa apara "o roata pe pana" sau un triunghi rosu care sa ne arate faptul ca a "depasit viteza" Acest semn poate sta 1-2 saptamani, dupa care poate fi sters.

Regulamentul trebuie astfel conceput incat comunitatea celor de pe forum sa nu aibe de suferit. In fond ne schimbam impresiile, bucuriile necazurile etc.
Drum bun si numai bine. :D
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Bogdan »

Se poate si fara regulament..insa nu si aici se pare.

Nu e rea ideea ta, dar asta necesita mult timp din partea celor care se ocupa si nu stiu cine dispune de atata timp. A fi admin sau moderator nu inseamna un job.

Comunitatea zici tu?Care comunitate? Trebuie sa treaca muult timp pana sa vorbim aici de asa ceva :roll:

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

O comunitate nu inseamna neaparat intalniri saptamanale sau a ne boteza copiii unul altuia, ci e de ajuns uneori doar a da o mana de ajutor cui are nevoie ... si eu consider ca despre asta se poate vorbi usor aici ;)

Singura chestie care mi se pare necesara e ca fiecarui user care este avertizat la un moment dat sa i se poata atasa, asa cum a zis spdblue, un insemn care sa poata fi vazut de toata lumea

Cat despre regulament, mie se pare necesar unul, insa nu f strict, pentru ca nu suntem vreo secta. Sau macar aplicarea lui sa fie mai permisiva ... sa se creeze o atmosfera mai destinsa, cum imi place sa cred ca a fost in general pana acum
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

Bogdan wrote:Se poate si fara regulament..insa nu si aici se pare.
Se poate si aici, nu au fost decat minore si rare "iesirile"

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Frumos contrastul dintre avatarul lui Bogdan si cel al lui andrei0241 pentru ca tot incercam sa fac legatura...
Pur si simplu se poate sa-i atasezi un soi de contoar de "warn" (cum am vazut pe alte forumuri) fiecarui user.
Ca si eticheta sau semn distinctiv nu e sanatos. Un "insemn" pe care sa-l vada toata lumea duce mai apoi la discriminare. (ca sa nu zic ca au mai aplicat unii metoda cu un semn in 6 colturi)
Ai semn de "banned" , nu te mai ia nimeni in serios."- Ce te bagi in discutie, mai bannuitule?"
Trebuie sa plecam de la premiza ca oricine este supus greselii.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Bogdan »

1qSkyppy wrote:
Bogdan wrote:Se poate si fara regulament..insa nu si aici se pare.
Se poate si aici, nu au fost decat minore si rare "iesirile"
Ma faci sa rad...pe bune de nu :lol: :lol: :lol:

@Gerula..pai daca e banned oricum nu mai poate intra in nici o discutie. Eu sper totusi sa nu fie nimeni banat si cu ajutorul regulamentului sa se faca din clubkia.ro asta ce s-a vrut de la bun inceput... o comunitate formata din oameni, o comunitate formata din masini si in ultimul rand un forum.

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Gerula, evident ca un contor ptr warning ar fi mai bun, insa nu stiu in ce masura se paote implementa si de aceea am propus macar un alt insemn ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Pentru mine acest forum inseamna o comunitate. Atmosfera mi se pare buna, destinsa. Ma bucur atunci cand oamenii vin cu solutzii, cand discuta deschis, constructiv.

Chestia cu semnul nu o consider "discriminare", de aceea am propus un semn care sa fie oarecum vesel, care sa tzina de domeniul auto. Desigur, acest lucru inseamna un efort mare din partea celor care tzin acest tracker. Cine nu crede poate sa incerce.

Ideea este buna si cateva reguli simple nu cred ca ne vor deranja.
Drum bun si numai bine. :D
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Drace de cand intru mai rar pe aici se fac regulamente cu pedepsele de rigoare .... ce frumos era la inceput cand eram o mina de visatori (intre timp deveniti posesori de CEE'd sau ... Mitsubishi Lancer).
hhhmmm :( ..
In sfarsit sa bag si eu o propunere: pentru cei ce o iau pe aratura cu offtopicul ( aaaa :roll: cum ar fi subsemnatul) eu zic sa le fie mutate posturile pe threadul "Off topic ... total" cu instiintarea de rigoare.
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Vietnam, e mai usor sa previi decat sa repari dup'aia. Forumul asta are cel putin 200 postari zilnice si daca un moderator nu poate intra in fiecare zi, iti dai seama ca a lua la rand 400 de post'uri si a verifica fiecare daca este sau nu off'topic si apoi a mai si muta posturile in cauza (si cu anunt prealabil) ar dura prea mult.
De aceea si propun sa fie totusi un regulament, pentru a preveni abatarile grave, iar cele care nu deranjeaza, sa poata fi lasate acolo, fara a fi sterse/mutate
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

daaaaa si sa se dea cate unu sa ajunga la toti ...(OT)

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Post by tipitip »

Da, la asta m? g?ndisem ?i eu, s? se mute topicul la offtopic.
Dar dac? m? uit bine, ne mut?m cu totul acolo! O s? scrie pe index "Ai t?i nu sunt aici, sunt to?i la offtopic" ca pe vremuri la chat-ul connex!
Las? c? sunt oameni care au postat serios ?i ?ntre timp li s-a dus naibii subiectul! M? tot uit de ceva timp dup? vreun subiect necontaminat (de offtopic sau ?n care s? nu-l combat? cineva pe autor) ?i nu prea g?sesc!
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Intr-o oarecare masura este normal ca autorul topicului sa fie combatut(insa cu argumente).

Exact cu spunea Vietnam, a fost asa de frumos la inceput(si inca mai este). Eu consider acest forum cea mai stransa comunitate virtuala la care am participat(aici enumar:club Dacia, club Renault, Ford, Toyota, Softpedia, xtremPC, price.ro). Intru cu placere in fiecare zi(sau cand am timp) si astept fiecare raspuns ca sa pot trage invataminte sau sa ma destind.

Un regulament ar fi bun, insa unul care sa nu strice armonia de pana acum. Sa fie taxate doar iesirile grave.
Ca mai sunt unele remarci nepotrivite, hai sa fin seriosi-padure fara uscaciuni ati vazut?. Iar despre off-topic, uneori este constructiv si mai iesi din rutina.
Hai sa fim mai intelegatori. Pana acum, am observat ca aceasta comunitate este formata din oameni inteligenti, cu capul pe umeri, nu din adolescenti aflati la pubertate care isi pierd timpul pe net(desi uneori asa ma simt :d), care au dat dovata de respect unul fata de ceilalti. Dupa parerea mea, totul a functionat bine pana la acel tipic(cu totii stim care). Lucrurile nu au scapat de sub control, pur si simplu s-au inflamat putin spiritele.

Sa dam dovada de putina intelegere si sa acordam un vot de incredere
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Bogdan
Posts: 414
Joined: 04 May 2007, 16:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Bogdan »

Una e sa combati pe cineva cu argumente si alta e sa il iei de sus ca si cum: "ce ai mai postat si tu ma saracule pe aici"?

Poate eu, tipitip si inca cativa suntem noi mai dusi, mai pretentiosi din moment ce voi ziceti ca aici totul este ok si totul a inceput de la un anume topic. Totul a inceput de acum ceva timp, si in ultima vreme anumite topicuri,remarci, atacuri au pus capacul. Daca nu suporta lumea versus, sau sa se vorbeasa rau de Ceed de KIA in general, nu se mai fac si gata.

Daca te uiti pe softpedia (ca tot ai pomenit), pe aria Auto , avand in vedere fluxul de oameni de acolo nu o sa gasesti ce gasesti aici. Si asta pt ca exista un regulament foarte strict, exista moderatori care isi fac treaba(nu ca aici nu si-ar face) si nu stau la discutii si explicatii.

Nu stiu cum vedeti multi dintre voi regulamentul asta , insa nu va exista Politie odata cu infiintarea lui. Ideea regulamentului este prevenire si nu combatere.

Post Reply

Return to “Anunţuri, sugestii şi reclamaţii”