În căutarea unei KIA la mâna a doua

Post Reply
alexkru
Posts: 6
Joined: 04 Dec 2020, 14:51
Auto: Kia Sportage
Location: București

În căutarea unei KIA la mâna a doua

Post by alexkru »

Salutare tuturor membrilor din fan clubul KIA. Nu dețin încă o mașină KIA, dar aș dori să-i cumpăr una soției mele. Nu îmi permit un model nou, așa că mă gândesc să cumpăr un hatchback KIA ceed la mâna a doua de undeva din 2016. Are cineva mașina aceasta, este fiabilă și sigură? Ce tip de motor al acestui model este cel mai fiabil? Și încă un lucru, credeți că merită să cumpăr și un raport istoric auto înainte de a cumpăra o mașină?

Murrelet
Posts: 9
Joined: 03 Jul 2020, 09:17
Auto: Kia Soul
Location: Bucureşti

Re: În căutarea unei KIA la mâna a doua

Post by Murrelet »

Bună, voi începe cu ultima întrebare, pentru că am ceva experiență în domeniu. Părerea mea e că rapoartele istorice auto sunt foarte utile. Am încercat mai multe rapoarte de genul de la carvertical. Sunt f informative. Au citiri din trecut de kilometraj, informații despre daune (dacă e cazul) plus alte lucruri. La mașina pe care am și cumpărat-o, din fericire, toate informațiile din raport se potriveau cu informațiile pe care mi le-a dat vânzătorul. Cred că e foarte util să aveți aceste informații la îndemână, mai ales atunci când cumpărați o mașină rulată ceva mai scumpicică, doar pentru a vă asigura că nu veți avea surprize neplăcute în viitor.
Despre mașină, mătușa mea are KIA ceed. Nu stiu exact din ce an și ce motor are. Dar îi place foarte mult, pentru că este spațioasă și confortabilă pentru familie și este foarte agilă, e plăcut s-o conduci în oraș. Modelul ăsta sigur nu este cel mai economic, dar este fiabil. Dacă este important pentru tine să ai o mașină economică, îți sugerez să iei mașina cu un motor CRDi de 1,6 litri. Deși nu sunt un mare fan al motoarelor diesel, cred că soției tale i-ar plăcea mașina cu motorul ăsta. Succes!

davicu
Posts: 2
Joined: 07 Sep 2021, 17:55
Auto: KIA
Location: ROMANIA

Re: În căutarea unei KIA la mâna a doua

Post by davicu »

nu știu prea multe despre KIA ceed. Dar, în general, mașinile KIA sunt foarte fiabile și sigure, așa că dacă pui preț pe lucrurile astea cred că alegerea unei KIA ceed e una câștigătoare. Vorbind despre rapoartele de istorie auto, am încercat și Carvertical. Mai mult de curiozitate am cumpărat acele rapoarte cu un prieten pentru a verifica informațiile pe care le aveau despre mașinile noastre. Raportul pe care l-a scos amicul era plin de informații, cu multe detalii despre mașină (kilometraj, arăta defecțiunile pe care le avea șamd.), dar al meu era practic gol. I-am contactat și mi-am primit banii înapoi. Acuma poți încerca un raport carvertical să vezi ce zice, dar ține minte că nu au informații despre toate mașinile.

panzer
Moderator
Posts: 1199
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: În căutarea unei KIA la mâna a doua

Post by panzer »

Daca masina este cu origine in Ro cumparata de la reprezentanta n-ai nevoie de CarVertical. Raportul de la RAR iti ajunge si o inspectie vizuala + un mecanic.
Daca masina este din vest, nu te zgarci la 35 lei.

Motoare: in Ro 1.4 mpi benzina aspirat, 1.6 gdi benzina aspirat, si 1.6 diesel. Nu poti sa gresesti cu nici unul din ele.
Celelalte nu prea s-au vandut. Turbo in 3 cilindri. Turbo-ul de 1.4 in 4 cilindri nu mai tin minte sa fi fost disponibil in 2015 - 2016.
Cutie: manuala neaparat.

Mai uita-te prin garajele de la Ceed II. Mecanic sunt impecabile. Sunt moi, de oras, silentioase. Pentru o doamna 1.4 mpi este suficient. 1.6 e mai ok pentru un domn, dar consuma. Pe o autostrada de munte, in GR de exemplu cu masina full, 1.4 o sa se chinuie. Altfel e suficient.
Eu unul nu prea ma impac cu scaunele de burete si tapiteria. Mai nou, la 6 ani si jumatate, chiar si "pielea" de pe volan si schimbator au inceput sa sufere vizibil. Astea sunt detalii marunte care se pot rezolva.

Oricum ideea este buna, dar n-ai sa gasesti masina. Nu prea sunt la vanzare.

Post Reply

Return to “Offtopic”