Scut motor

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scut de metal cee`d

Post by Arnold12 »

Asa a facut si Adminul Bogdan C4 pe acest forum cind a venit vorba de
P.S. - vezi ca esti off acolo

Probabil ca pina nu se pun deacord cu ce si cum intre cele 2 forumuri se vor mai intimpla greseli de genul asta
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Paru_lu_Scorilo
Posts: 11
Joined: 02 Sep 2008, 12:34
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Scut de metal cee`d

Post by Paru_lu_Scorilo »

Ei, bravos! Astia se musca de c.. intre ei si eu nimerii la mijloc :shock:
Ceed SW 1.6 GSL Base+ SO Red

User avatar
cata_ceed
Posts: 108
Joined: 23 Aug 2008, 11:32
Auto: Kia Ceed
Location: Undeva in Romania

Re: Scut de metal cee`d

Post by cata_ceed »

Am gasit sa imi pun scut din metal la 584 ron cu tva si montaj inclus ... credeti ca se merita... va dau mai multe detalii despre firma pe PM .
Posesor de Kia Ceed

mihai_is
Posts: 146
Joined: 09 Jul 2007, 00:42
Auto:
Location: iasi

Re: Scut de metal cee`d

Post by mihai_is »

poate faci niste fotografii cu scutul montat ca sa vedem si noi cam cat si ce acopera
21-PUI

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re:

Post by mrs »

[quote="Joco"]?nainte s? fie c?ptu?it cu burete.
joco sti cumva daca scutul metalic se potriveste si la motor de 1.4 ,ma gandesc ca poate este asezat altfel (buson ulei)... si unde anume l-ai comandat la constanta (dealer kia)? ms
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Scut motor

Post by Malte »

cosmin_m3,eu am surprins pisica in flagrant,am vazut-o cand a intrat la motor (am scut de plastic),i-am dat cu zaaat,am batut in capota...nimic.Cand am deschis capota,a zbughit-o ca din pusca.Repet,scutul de plastic nu impiedica deloc matele sa se cazeze pe motorul tau.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

marinero
Posts: 251
Joined: 10 Oct 2007, 21:42
Auto:
Location: Satu Mare

Re: Scut motor

Post by marinero »

Am rugat pe cineva de la un magazin de piese auto sa se intereseze de un scut pentru Cee'd si a gasit este din plastic si este din doua bucati .
Stiti cumva de vreun scut din doua bucati pentru Cee'd ?
"Black Thunder cu R U G I N A" ODO--> 76000km
CEE'D 1.4 GSL Lx MT BEST 'Black Pearl' SM 89 LVN

cosmin_m3
Posts: 162
Joined: 22 Sep 2007, 08:24
Auto:
Location: Pitesti

Re: Scut motor

Post by cosmin_m3 »

Malte wrote:cosmin_m3,eu am surprins pisica in flagrant,am vazut-o cand a intrat la motor (am scut de plastic),i-am dat cu zaaat,am batut in capota...nimic.Cand am deschis capota,a zbughit-o ca din pusca.Repet,scutul de plastic nu impiedica deloc matele sa se cazeze pe motorul tau.
am fost la Valcea sa montez un astfel de scut... dar in final nu l-am mai montat! ..de ce? ... pt ca seful de service de acolo este un om deosebit si a fost de acord sa-mi monteze temporar scutul aratandu-mi ca acesta nu este chiar atat de util pt ceea ce imi trebuie mie ...si in plus mai prezinta dezavantajul ca fiind pt diesel trebuie demontat la fiecare schimb de ulei.
in prezent am vb cu cei de la pitesti care s-au oferit, in cazul in care strang mai multe comenzi, sa comande cateva scuturi de metal unei firme locale... pretul estimativ va fi in jurul sumei de 400 lei. in cazul in care se vor tine de cuvant si reusesc sa faca treaba asta ...voi merge pe mana lor ...
Cee'd 1.4 GSL Machine Silver AG-81-MCI
Image
ODO 190k

Sa nu te certi niciodata cu un prost! Ceilalti au toate sansele sa nu observe diferenta!

dragosxtrm
Posts: 101
Joined: 18 Jan 2008, 00:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scut motor

Post by dragosxtrm »

De ei stie cineva ceva?Ia priviti si voi http://www.atimotors.ro/index.php?c=pro ... r+kia+ceed
Cee'd 1.4l Best Piston Gray
B 84 SDG

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Scut motor

Post by scubli »

@dragosxtrm: Mie unul mi se pare cam mic scutul. Cel putin in poza nu pare sa acopere mare lucru.
Numai bine.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Scut motor

Post by SeKAh »

Io nu vad nici-un scut in poza aia. Sau o fi scutul navei Enterprise?

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Scut motor

Post by Teddy »

Malte wrote:...eu am surprins pisica in flagrant,am vazut-o cand a intrat la motor (am scut de plastic),i-am dat cu zaaat,am batut in capota...nimic.Cand am deschis capota,a zbughit-o ca din pusca.Repet,scutul de plastic nu impiedica deloc matele sa se cazeze pe motorul tau.

Asa am patit si eu doar ca nu am scut...pisica era pe motor(sambata erau -2 grade in Petrosani la orele 5 dimineata)...astept sa vad ce rezolvati voi...
Drum bun !!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

dragosxtrm
Posts: 101
Joined: 18 Jan 2008, 00:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Scut motor

Post by dragosxtrm »

Pai din poza aia nu am inteles nici eu mare lucru.Poate nu au facut poza scutului ci doar la partea de motor ce ar trebui acoperita.Am vazut ca au si un telefon,o sa sun sa vad mai exact ce fel de scut e.
Cee'd 1.4l Best Piston Gray
B 84 SDG

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Scut motor

Post by Joco »

Cele doua parti, care se vad in poza se monteaza la masinile cu transmisie automata. Asa am avut si eu pe masina, cand a venit.
Insa adevaratul scut (izolator fonic), pe care am achizitionat este dintr-o singura bucata.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”